25.02.2016, 12:06 | czytano: 3671

Burmistrz kontratakuje. Ewa Przybyło oskarża organizacje działające na rzecz poprawy powietrza o nagonkę i brak propozycji

Fot. Piotr Kuczaj
Po serii artykułów, reportaży i informacji o wysokim zanieczyszczeniu powietrza w Rabce-Zdroju, które odbiły się szerokim echem całej Polsce, burmistrz uzdrowiska Ewa Przybyło zabrała stanowisko w tej sprawie. Nie poinformowała jednak, czego oczekiwali przedstawiciele organizacji działających na rzecz ochrony powietrza, o podjęciu działań na rzecz likwidacji smogu, ale skupiła się na krytyce działań ekologów.
W pierwszych słowach apelu, który dziś przed południem Urząd Miejski w Rabce-Zdroju rozesłał do mediów, burmistrz Ewa Przybyło wezwała Polski Alarm Smogowy, Krakowski Alarm Smogowy oraz Podhalański Alarm Smogowy do podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do pomocy miejscowościom uzdrowiskowym w pozyskaniu przez samorządy środków finansowych na poprawę jakości powietrza.
„Obecnie Wasze organizacje prowadzą ciągłą nagonkę i skupiają się jedynie na ataku medialnym na Rabkę-Zdrój, a nie wskazują projektów i realnych programów, które wsparłyby finansowo miejscowości uzdrowiskowe w celu poprawy jakości powietrza” – uważa burmistrz. - „Na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego, deklarujecie iż Wasza „inicjatywa koncentruje się na decyzjach, które wyposażą samorządy lokalne w realne narzędzia walki o czyste powietrze”. Najlepszym i najbardziej skutecznym narzędziem jest pomoc finansowa skierowana bezpośrednio do mieszkańców. W związku z tym należało by się skupić się na działaniach, które wpłyną na wszelkiego rodzaju instytucje dysponujące środkami finansowymi do uruchomienia programów wspierających samorządy w walce z niską emisją. Zdajemy sobie sprawę, że jest to znacznie trudniejsze od samego mówienia o złej jakości powietrza i wykonywania pomiarów pod okiem kamer, ale z pewnością możliwość wsparcia finansowego mieszkańców skuteczniej wpłynie na poprawę powietrza” - dodaje.

Burmistrz przekonuje, że obecnie nie ma specjalnych środków dotacji dla uzdrowisk na zmniejszenie niskiej emisji. „NFOŚiGW wycofał się z dofinansowania projektu LIFE, w którym Rabka-Zdrój miała być liderem, ponadto obniżył dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach indywidualnych w ramach projektu KAWKA, do którego aplikowaliśmy, poprzez przyznanie dofinansowania jedynie dla połowy liczby gospodarstw uwzględnionych we wnioskach aplikacyjnych” - przypomina E. Przybyło. „Wszystkim nam zależy na jak najlepszej jakości powietrza, którym oddychamy. W związku z tym powinniśmy razem stanąć przed poważnym wyzwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza i likwidacja niskiej emisji” - dodaje.

oprac. r/
komentarze
rabcak28.02.2016, 22:32
to może wyjaśni nam, za co tak właściwie kasuje ponad 12 tyś. zł miesięcznie a jej zastępca prawie tyle samo...czekamy
robuś26.02.2016, 18:25
taczki z gnojem przygotować i sołtysową kłamczuchę za rogatki rabczańskie wywalić, a nie bezczelną kłamcę z naszych podatków utrzymywać.
rabczanka26.02.2016, 12:39
Rabka to najgorsza gmina pod względem ochrony środowiska na każdym zebraniu wiejskim pytamy o solary czy dofinansowanie do ekologicznych pieców a Pani burmistrz zawsze nas zbywa. W każdej miejscowości w koło mają solary tylko my jesteśmy bez dotacji więc cały rok ludzie palą w piecach czym się da skórami z pantofli i śmieciami. Zgłoszeń anonimowych gmina wogóle nie przyjmuje nikt z gminy nawet nie raczy sprawdzić dlaczego wieloosobowa rodzina nie oddaje śmieci nawet koszy nie posiada a ile śmieci zalega przy drogach i nikt tego nie raczy posprzątać - pytam co robi w gminie tylu urzędników opłacanych przez nas co robi straż miejska jeśli dzwoni się anonimowo że sąsiad pali skóry? Myślę, że najwyższy czas zmienić burmistrza w Rabce, który zrobi w tej gminie porządek z urzędnikami i ochroną środowiska bo to woła o pomstę do nieba co tam się dzieje!!!
kubus26.02.2016, 11:19
Od oczyszczania miasta jest władza. Ekolodzy są od badania. Jaka to nagonka skoro tylko badali powietrze. A to jest jak już wiemy z badań fatalne. I taki stan rzeczy nie stał się w przeciągu miesiąca czy dwóch. Po prostu władza nie zwracała na to uwagi do tej pory.
w26.02.2016, 08:21
Problem zanieczyszczonego powietrza istniał od dawna, natomiast dopiero obecnie zwraca się na niego uwagę, bowiem do ludzi docierają informacje na temat szkodliwego wpływu smogu na zdrowie człowieka.
Takie czasy nastały, że zaczynamy sobie uświadamiać, że o zdrowie trzeba dbać. Gdyby nie to, nie podejmowano by żadnych działań, aby poprawiać m. in jakość powietrza, którym oddychamy. Władze nic w tym celu nie robiły, a walka z tym zjawiskiem jest wieloletnim procesem, także wychodzi teraz niedbalstwo. Nagle gdy okazało się, że jednak w rabczańskim uzdrowisku powietrze jest trujące niemalże jak w miastach, to podniósł się sprzeciw. Niestety, ani za rok, ani za dwa nic się nie zmieni, to nie oznacza, że nie powinniśmy już od dziś dbać o nasze środowisko.
pisówka26.02.2016, 07:45
Od kiedy to Burmistrzyni jest w PiS ? Przecież zawsze była w PO i tak jest do dzisiaj. Co Wy za bzdury piszecie, skąd te informacje. To, że się przyklejała do PiS-owskiej imprezy to nie znaczy, że już jest. Ponadto sami ją wybraliście, wiec po co teraz najeżdżacie ?
Glycerin26.02.2016, 06:21
Miała na to 3 lata. Teraz to trochę za późno... już poszło w świat.......
burmistrzyni cieniutka ,, a ANTONI był Wielki25.02.2016, 20:27
Pani burmistrz pomoże ojciec dyrektor z Torunia to dzięki niemu straciła kasę ! Jest pani w PiS niech pomogą gorącymi źródłami z Torunia !
Wicek25.02.2016, 20:22
Zaniedbania duże jeśli chodzi o ochronę środowiska, wsie nieskanalizowane mimo, że kolektor jest w Ponicach i Rdzawce. Rzeki zanieczyszczone, powietrze jakie jest każdy czuje.
ptok25.02.2016, 19:23
Rabka bardzo wiele straciła przez ostatnie 10 lat, wielka szkoda dla tego pięknie położonego miasteczka....Pogratulować wyborcom:(
jaga25.02.2016, 17:55
Najwiecej zatruwaja odpady po produkvji pantofli ktore nagminnie sa spalane nocami alvo przy gestej mgle.
rabczanka25.02.2016, 16:55
Magik, gdzie Ty widzisz sukcesy?????
szkoda tych lat straconych...25.02.2016, 15:42
Nareszcie. Nareszcie ktoś zauważył ze "król jest nagi". Ten ciągły nachalny lans swojej osoby a to kolędy śpiewała a to w góralski strój się wyzdajała i ta pewna siebie, bezczelna mina - to w skrócie wizytówka rabczańskiej burmistrz. Żaden poważny projekt który byłby autorstwa tej władzy nie został zrealizowany. Nawet nie został przygotowany. To co zrobione, to projekty przygotowane przez śp. Antoniego Rapacza który może ideałem nie był ale miał wizję Uzdrowiska i uparcie tę wizję realizował. Sposób na rządzenie obecnej burmistrz to ustawiczne rozmienianie na drobne budżetu i kupowanie za te drobne przychylności. Dróżka, lampa, kawałek chodniczka, kawałek asfaltu... Taka mentalność naczelnika z lat 70 - tych. Jest nam Rabczanom przykro i jest nam żal. Zal, bo okoliczne gminy są lata świetlne przed nami...
elka25.02.2016, 14:56
nie wystarczy Pani burmistrz się polansować przy Dudzie na Polczakówce, ludzie widzą że się Pani nie garnie do roboty, to już ostatnia kadencja, pożegnania czas nadchodzi...
rabczanin25.02.2016, 14:29
magik ..................ale bzdury piszesz hahhahah
olo kolo25.02.2016, 13:35
W Nowym Targu mamy mądrzejszego Burmistrza !
niprawicanielewica25.02.2016, 13:29
Zła wiadomość dla pani Ewy.W ustawie środowiskowej nie ma ani słowa o tym,ze alarm smogowy ma obowiązki, które są w gestii pani burmistrz - skoro bierze się kasę, trzeba realizować zadania do których sie jest powołanym, a nie opowiadać banialuki.
Za ekoportale, (gov.pl) - Organami ochrony środowiska są organy administracji publicznej powołane do wykonywania zadań z zakresu ochrony środowiska.
Zgodnie z artykułem 376 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo Ochrony Środowiska (§), organami ochrony środowiska są:
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta (Wójt, burmistrz, prezydent miasta)
Starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) (Starosta, prezydent miasta na prawie powiatu)
Sejmik województwa
Marszałek województwa (Marszałek województwa)
Wojewoda (Wojewoda)
Minister właściwy do spraw środowiska (Minister Środowiska) (Minister środowiska)
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (Dyrektor ochrony środowiska)
Regionalny dyrektor ochrony środowiska (Dyrektor ochrony środowiska)
Organy Inspekcji Ochrony Środowiska (Działania kontrolne Inspekcji Ochrony Środowiska )
Najwięcej kompetencji do rozwiązywania spraw dotyczących ochrony środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami posiadają organy gminy - czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta (Wójt, burmistrz, prezydent miasta)
Mieszkaniec25.02.2016, 13:28
Burmistrz miała na to już 2 kadencje a teraz leci 3.
Gminy okoliczne miały dofinansowania tylko Rabka gów.o miała.

Chwaliła się Pani że jest specjalistką w pozyskiwaniu dotacji - teraz my mieszkańcy widzimy Pani kompetencje.
mbp25.02.2016, 12:58
Niech się głównodowodząca przejedzie po sąsiednich gminach, popatrzy na dachy, zobaczy skąd czerpią mieszkańcy energię na różne takie, jakie były ich wkłady własne, ilu ludzi pracuje nad projektami unijnymi w urzędach i przyzna, że w Rabce kilka lat temu JEDEN urzędnik ogłosił że mieszkańcy nie są zainteresowani pozyskaniem energii słonecznej. Stwierdzenie w mediach że aparatury kłamią a gdyby nawet nie to i tak nic się nie da zrobić, ośmiesza tą panią ale i mieszkańców.
trochę honoru25.02.2016, 12:42
Apele do innych pisać umie, od innych żądać propozycji też. Sama do pracy się za to nie kwapi. Wszyscy dookoła sa winni. Ona jak twierdzi "pracuje najlepiej jak potrafi" - czyli ta praca jest do niczego! Weź się kobieto do roboty a nie pluj jadem na wszystkich!
Ty jestesz jako Burmistrz winna stanu powietrza w jakim znalazła się Rabka - przez swoja bezczynność i zaprzeczanie faktom.
magik25.02.2016, 12:37
Sytuacja jak w morskim oku...
Ekolodzy po prostu mają za dużo wolnego czasu i szukają h do d ... Jest taki czas, kiedy powietrze jest troszkę gorsze, zwłaszcza podczas bezwietrznych dni ze względu na specyficzne położenie naszego miasta.
Pani burmistrz dziękujemy za dotychczasowe sukcesy i trzymamy kciuki za następne. Wierzymy,że uda się pani podjąć odpowiednie kroki w celu stopniowego zmniejszenia skali problemu w jakim znalazła się nie tylko nasza Rabka. Nowy rok, nowe możliwości. Wierzymy ze za rok będzie lepiej.
Polityk25.02.2016, 12:31
No tak Burmistrz nie chce śię narazić elektoratowi co szyje pantofle i odpadki spala w piecach a jest to duże środowisko szyjących(mają rodziny,znajomych),więc po co psuć dobre poparcie jeśli można powietrze,przy tym pijemy wode,jemy serki a wcześniej krówki i owce zjadły trawke z toksynami,jarzynki,owoce wszysko jest zatruwane bo toksyny osiadają wszędzie
Logos25.02.2016, 12:24
Ja nie oskarżam sąsiada o to, że mam w domu nie posprzątane.
Zbulwersowany "Mieszkaniec"25.02.2016, 12:23
Dlaczego Urząd Miasta w Rabce-Zdrój nie dopłaca do wymiany pieców węglowych w Chabówce, Ponicach, czy w Rdzawce, czy my mieszkańcy sołectw płacimy inne podatki mamy inne opłaty za śmieci, że jesteśmy inaczej traktowania.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl