15.03.2016, 19:43 | czytano: 2520

Nie będzie obniżki cen ścieków w Szczawnicy

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy miasta i gminy Szczawnica będą płacić takie same jak do tej pory - czyli wysokie - opłaty za ścieki.
W poniedziałek w Urzędzie Miasta i Gminy Szczawnica odbyło się posiedzenie Komisji Planowania i Budżetu oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska. Najważniejszym tematem było omówienie i zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków na okres od 01.05.2016 roku do 30.04.2017 roku.
O konieczności pozostawienia stawek na obecnym poziomie poinformował radnych i burmistrza Grzegorza Niezgodę prezes Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Dariusz Latawiec. Mówił on, że weryfikując koszty jakie poniosło PPK tytułem odprowadzania i oczyszczania ścieków w roku poprzednim, jak również planując koszty i przychody na przyszły rok 2016/2017 PPK stwierdziło, że jest duże prawdopodobieństwo, iż koszty będą praktycznie takie same. Niemożność obniżenia aktualnych cen - według Dariusza Latawca - wynika z dwóch aspektów. Pierwszym jest fakt, że miało być więcej zrealizowanych przyłączy kanalizacyjnych, jednak nie wszyscy, którzy mieli się podłączyć to uczynili. Drugi to wzrost należności przeterminowanych z ok. 1,5 -2 % w latach poprzednich do 3 % aktualnie.

- Biorąc pod uwagę potencjał jaki jest w przyłączach, które mogą być jeszcze zrealizowane oraz sprawę należności przeterminowanych (które także wpływają na taryfę), stwierdziliśmy, aby nie zakładać niepewnych poziomów przyszłych kosztów i przychodów. Lepiej będzie zostawić taryfy na aktualnym poziomie. Jeśli będziemy mieli pełną realizację inwestycji, wtedy będzie widoczny pełny obraz kosztów i przychodów i będzie można zrobić normalną kalkulację. W tej chwili jest to obarczone zbyt dużą niepewnością, a wszelkie dane mogą być na dzień dzisiejszy tylko zakładane – mówił prezes Latawiec.

Radni zasiadający w komisjach jednogłośnie przegłosowali pozostawienie stawek na aktualnym poziomie. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Jedynym radnym, który zainteresował się tym, dlaczego stawki za ścieki w gminie są tak wysokie był Jerzy Cygler z Jaworek. - Jestem głęboko rozczarowany postawą naszych szczawnickich radnych. Lekką ręką oddali pole monopoliście - spółce PPK, przyjmując bez większych zastrzeżeń oferowany przez prezesa spółki taryfikator stawek za kanalizacje. Nie zauważyłem ani przez chwilę najmniejszej oznaki ducha walki ze strony naszych radnych w obronie interesu społeczeństwa protestującego przeciw zbyt wygórowanym cenom za ścieki! A było o co powalczyć: przecież jednomyślny sprzeciw radnych wobec takich stawek, mógł przynieść zupełnie inne rozwiązania! Jestem całkowicie przekonany, że nikt inny jak tylko prezes PPK był w stanie obniżyć te stawki już od tego roku, ale to nie leży w jego interesie, tym bardziej jeśli nikt się o to nie upomina! Ale duch w narodzie ginie, za chwilę znów wrócimy do roztrząsania na sesjach i komisjach tak przecież niezmiernie ważnych spraw jak np. uszkodzona płytka chodnikowa, krzywy daszek czy kilka śmieci w rowie...itd. a w tak ważnej sprawie gdzie na prawdę mogliśmy pomóc większości mieszkańcom, nie robi się nic!

Mieszkańcy m.in. ci związani z ruchem „Wpuszczeni w kanalizację” nie zgadzają się jednak z tłumaczeniami prezesa Latawca. – Skoro na terenie zeszłorocznej inwestycji (Jaworki, Szlachtowa i część Szczawnicy) jest tylko ok. 25 potencjalnych gospodarstw, które mogłyby się jeszcze podłączyć do kanalizacji, to ich przyłączenie na pewno znacząco nie wpłynie by na obniżenie stawek - mówi pan Jan, mieszkaniec Szczawnicy.
Podobne kontrowersje budzi sprawa należności przeterminowanych. Czytelnicy przypominają, że na przełomie 2013 i 2014 roku prezes Latawiec w piśmie do burmistrza Grzegorza Niezgody informował, że wielkość przeterminowanych należności mieszkańców Szczawnicy wynosi prawie 2,5%. Wynika z tego, że należności te wzrosły zaledwie o pół procenta.

Mieszkańcy Szczawnicy zarzucają burmistrzowi Grzegorzowi Niezgodzie, że nie jest po ich stronie i reprezentuje interesy spółki PPK. Sugerują także, że miasto zarabia na inwestycji pobierając od spółki podatki. – Przecież wartość podatku, który wpłaca PPK do kasy miasta można by zwrócić mieszkańcom w formie dotacji do ceny ścieków – proponuje jeden z organizatorów akcji „Wpuszczeni w kanalizację” Jeroen Lenssinck

Nowe – stare ceny radni komisji przegłosowali jednogłośnie. Kropką nad „i” będzie jednak głosowanie wszystkich radnych na poniedziałkowej sesji Rady Miasta. O wynikach poinformujemy.

Joanna Dziubińska
komentarze
Jerzy Cygler19.03.2016, 23:25
Szanowni Państwo! Czuję się w obowiązku złożyć tu pewne wyjaśnienia. Wypowiedź moja w powyższym artykule pochodzi z facebooka. Nie wypieram się tego co napisałem, ponieważ miałem do tego pełne i wolne prawo! Opisałem tylko fakty, których byłem świadkiem. Natomiast nie było moją intencją absolutnie żadne nikogo obrażanie! Pragnę także zwrócić się do wszystkich zamieszczających komentarze pod artykułem, aby powstrzymali się od tzw. "obrzucania błotem" naszych radnych, bo takie słowa niczego nie załatwiają, a tylko ranią i pozostawiają przykre wspomnienia! Nie tędy droga, ale dobrze widziana konstruktywna i poparta argumentami krytyka. Dziękuję wszystkim za słowa poparcia, pozdrawiam :)
Zorientowany18.03.2016, 20:09
Swoje wiem.
Ale może poproście o "algorytm", jakim była naliczana stawka.
Brednie o kosztach PPK. A dofinansowanie z UE może nie może być brane jako koszt??, no chyba że chcą zwrócić dotacje, wtedy obecne stawki miały by sens???.
Ale PPK to wygląda chyba na organizację wójtów i burmistrzów, czy kogo jeszcze, kto w zarządzie spółki siedzi, a Latawiec to tylko figurant, kasy pilnuje i dobrze ma ją dzielić??
Może ABW, CBA, Macierewicz sprawą się zajmą??
Hania18.03.2016, 16:41
Do PPU, co za brednie! Cena ścieków boli mieszkańców, a nie Mańkowskich, których stać na zapłacenie i 100 zł za m3
PPU17.03.2016, 20:32
cyt.Jak mi doniesiono na zebraniu przeciwników cen odbioru ścieków..... Heniu ,a kto Ci doniósł ? A fe donosiciel jeden . Pewnie wypuścił cię hrabia , bo nie lubi Hurkały. Ty jeszcze mu służysz ?
Katarzyna z XX lecia17.03.2016, 20:19
To już naprawdę ostatni dzwonek , aby Szczawnica opuściła PPK. A że będę jako mieszkaniec za to płacił koszty z tym związane przez kolejne lata , to naprawdę już wolę to, niż przez lata płacić za m3 pewnie ze 100 zł za m3. A radni i bełkocząca pani była dyr. LO w Krościenku niech wreszcie zrozumią , że to też ich dotyczy i dietka radnego może nie wystarczyć . Macie być głosem ludu szczawnickiego , a nie PPK !!!
Henryk Janusz Olkiewicz17.03.2016, 00:01
Jestem, spoza, choć jeszcze do marca 2015 r. byłem i pracowałem w Szczawnicy kilka lat. Znam , tak myślę specyfikę Miasta i władz.
I w tej sprawie mam jedno przemyślenie.
Nie rozumiem, jak radni, posiadający aprobatę działań na rzecz mieszkańców, którym przysięgali działać dla Ich dobra nie potrafią działać dla Ich dobra.
Jak można nie zainteresować się kosztami spółki w Nowym Targu, z których najprawdopodobniej wynikają koszty jakie muszą obecnie płacić Szczawniczanie.
Nie rozumiem, jak na takie, delikatnie mówiąc, niedemokratyczne traktowanie wynikające z tak dużych różnic cen pomiędzy poszczególnymi gminami zgadzają się nie tylko radni, ale także Burmistrz Szczawnicy.
Jak mi doniesiono na zebraniu przeciwników cen odbioru ścieków, wśród których początkowo ,,brylował'' Pan Tomasz Hurkała, brakło go na ostatnim zebraniu - o co chodzi Panie Tomku - najpierw jest Pan z mieszkańcami, a potem - ,,w tył zwrot''?
Podsumowując. To radni są władni do sprawdzenia rzetelności naliczanych cen odbioru ścieków, i to Oni powinni, zgodnie ze złożonym przyrzeczeniem działać dla dobra i na rzecz mieszkańców.
Dziwi mnie, podobnie jak innych forumowiczów ich bierna postawa w tej sprawie.
Cóż być może mają racje Ci forumowicze, którzy piszą o ich bezradności, bo dbają o swoje ,,układy'' i radnych apanaże.
Jeśli tak, to faktycznie nie wróżę im dobrych efektów w najbliższych wyborach samorządowych.
UM16.03.2016, 21:23
Oni są wszyscy siebie warci w tej radzie. Burmistrz punktuje bo jak skończy kadencję to do PPK go przyjmą. Jacek musi jakoś do emerytury dotrwać. Przewodniczący nawet do łopaty się nie nadaje a jakoś innej roboty nie ma. Reszta jest po to żeby błyszczeć a nie narażać się. Ot towarzystwo wzajemnej adoracji.
abc16.03.2016, 20:07
kalkulator dobrze kalkulujesz!!!
kalkulator16.03.2016, 18:28
W odpowiedzi na pismo Ruchu ?wpuszczeni w kanalizację? Burmistrz informuje, że w najbliższych dwóch latach planowany jest wzrost ilości ścieków do ok. 1 465 000 m3/rok.
Przeprowadzając prostą symulację z tj. rok ma 365 dni, norma zużycia wg rozporządzenia wody na 1 osobę 0,16m3/dobę.
Mamy 1 465 000/365 = 4 013 m3/dobę
41013/0,16= 25 085 mieszkańców.
Innymi słowy aby uzyskać planowany wzrost ścieków do 1 465 000 m3/rok w każdym dniu w roku w Szczawnicy musiało by przebywać 25 tysięcy osób, odliczając stałych mieszkańców ok. 8 tyś to turystów w każdym dniu w roku winno być nie mniej niż 17 tysięcy. Czy jest to realne?
Władek16.03.2016, 17:25
Draganek ma tyle wyobrażni , że powinien żonie ziemniaki do obiadu obierać , a nie przewodniczyć Radzie.
Tylko jednogłośne ! ! ! ! ! zablokowanie przez Radę drenowania przez PPK kieszeni Szczawniczan przyniosłoby oczekiwany skutek.
Czy Pan Burmistrz jest na etacie w PPK , że pilnuje interesów tej Spółki , a nie interesów obywateli Szczawnicy ???????
W Szczawnicy wszystko jest naj - DROŻSZE.
To sukces Radnych , których obdarzyliśmy zaufaniem i zadufanego w sobie Burmistrza.
sokół16.03.2016, 16:59
do jas waś pogratulować roztropności to tobie, piszesz o oczyszczalni.....a cóz to całkiem niedawno bo na wiosne kilka lat temu po ulewach i roztopach z burzowcy na głównej czy flisackiej ,obok strazy czy też obok pasieki leciała woda żródlana z "wkładką"co o tym się nie mówi przeciez wtedy oczyszczalnia śmigała już na piaskach ale oczywiście wzorem wszystko wiedzacego przewodniczacego winne jaworki i szlachtowa szkoda słów słoma z butów .....i tyle pst.zapomniałem o radnych się nie mówi SORY
o co chodzi16.03.2016, 16:08
Zaraz zaraz. Zastanawia mnie jedno "..Radni zasiadający w komisjach jednogłośnie przegłosowali pozostawienie stawek na aktualnym poziomie...? Czy to oznacza, że pan radny C. razem z całą resztą podniósł rękę na głosowaniu, zaś odwagą wykazywał się później na fejsie przed komputerem w domu?
Wanda16.03.2016, 15:49
Aż żal d..ę ściska !!!Ludzie( czyt. proste szczawnickie szaraki) protestują, tysiącami zbierają podpisy a Rada Miasta poklaskuje p.Prezesowi i jeszcze Perłami Pienin go nagradza.Żenada i wstyd za takich radnych!!Po to was ludzie wybrali , abyście w ich imieniu i ich interesie występowali. Przypomnieć poniektórym hasła pod którymi wchodziliście do wyborów??Będę służyć mieszkańcom, ...najważniejszy głos mieszkańców.....dla dobra wspólnego. Do dymisji pasożyty!!!
nieopozycja16.03.2016, 13:40
Cudo, Szczawniczanka - sam sobie pisze i sam odpowiada posumowując po swojemu i zwalając na innych. Wszyscy bohaterzy tej rozmowy powinni przyjść na sesję i powiedzieć to samo co piszą - ciekawe ilu ich przyjdzie??? żałosne... nastawiać ludzi przeciwko sobie, żałosne...
FLISAK16.03.2016, 12:53
BRAWO sumienie ,A DO jan waś TU NIE CHODZI O JURKA /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
SUMIENIE16.03.2016, 12:00
Do jaś waś
Ludzie są najważniejsi jeżeli przepisy są nieżyciowe to trzeba je zmienić .To teraz dopiero po wybudowaniu kanalizacji powinny być przeprowadzone kontrole pseudo oczyszczalni i przyłączy z możliwością nakładania kar tak jak to robią Sąsiednie Gminy.Polecam obejrzeć brednie przewodniczącego rady
na youtube..
Szczawniczanka16.03.2016, 10:18
Tom ma rację. Każdy mieszkaniec może być na sesji. Powinniśmy tam być w poniedziałek 21 marca o 15. Niech radni pokażą, czy są za ludźmi czy za spółką. My płacimy 12 zł a inne gminy 4-5 zł. Przy takich opłatach niedługo przestaniemy być konkurencyjni dla turystów, bo będzie u nas za drogo. Kolejna sprawa: cena śmieci, która w porównaniu z innymi gminami jest u nas dużo wyższa. To dołowanie turystyki i drenowanie portfela każdego z nas. Mamy demokrację to z niej korzystajmy.
Cudo16.03.2016, 08:49
Ja wam powiem droga rado zmiencie przewodniczącego ten człowiek psuje wasz wizerunek swoim chamstwem, a burmistrz Miasta jak mu pozwoli dalej się tak zachowywać przegra wszystko tylko i wyłącznie przez niego. To on pociąga za sznurki a Waldziu poniedziałkowy p burmistrz mydli im głowy co to ma być sesja po sesji my to wszyscy widzimy. OPOZYCJA
zaba16.03.2016, 08:36
Od 20 lat glosujecie na tych samych radnych i teraz macie pretensje nie wiem do kogo.
nic nowego16.03.2016, 07:44
A NIK i CBA napuścić na to dziadostwo. A z drugiej strony jak wybrało się taką władze, skoro jak zawsze nikt kumaty do niej się nie pchał a widać to było również podczas ostatnich wyborów kto startował, to jest jak jest . Jest takie stare powiedzenie: za głupotę się płaci....
jaś waś16.03.2016, 07:44
Sumienie piszesz takie bzdury ze tylko pogratulować. Czy pamiętasz kiedy powstała oczyszczalnia ,kogo dotknęły kary itd. Tak na marginesie Pan Jurek może o bliźnich mówić i ich osądzać zapewne sama prawda ale Pana Jurka nie wolno bo to kto? Można radnym naubliżać i ich pomówić a co niech mają ci szczawniccy radni ale jak ktoś pisze o Panu Jurku to z imienia i nazwiska i jeszcze drukowanymi literami
pysio16.03.2016, 07:25
A czego się spodziewacie?? Że się ktoś odezwie? Zaprotestuje? Do tego trzeba mieć charakter a raczej ja.. zwykłe marionetki leniwego burmistrza...
taki tam łoś16.03.2016, 07:03
Szkoda słów na takich radnych a zwłaszcza przewodniczacego Kazia który otwarcie powiedział że mieszkańcy jaworek nie płacicli do tej pory za wywóz szamba tylko wszystko wpuszczali do rowów. Słoma z butów wystaje a będzie pouczał innych - wstyd, prostactwo i żenada!!!!!
scownicon w16.03.2016, 06:45
Radny to jest taki jak ze Sopotnickiej jak się coś chce od niego to jest chory , ale jak jest jakaś imprezka z UM to ładnie pod krawatem obecny kawkę wypić pokazać się ale czy coś wie o co chodzi czy tylko grzecznie rączkę podnosi jak wszyscy podnoszą?
HENDRYK RYŚ15.03.2016, 23:45
DO jaworczan2 I myślący
Jak się ma odwagę posądzać takiego człowieka jak JUREK CYGLER o to ze działa w szlachetnej sprawie będąc na sznurku u kogoś czy jest populistą jest nie na miejscu i świadczy tylko i wyłącznie o kulturze osobistej Państwa!. Co nie zmienia faktu ze przy takiej odwadze powinniście państwo występować z imienia i nazwiska a nie chować się za z czapy wziętymi nickami chyba że również jesteście radnymi co zmienia postać rzeczy. Prawda
Halny15.03.2016, 23:39
Do Jaworcan 2 kogo okłamał Pinokio?
Kazio Szlachtowa15.03.2016, 23:28
Myślący? Chyba myślący inaczej. W Szczawnicy cena ok 12 zł za m3, w niedalekiej Ochotnicy czy w Łącku 3 zł z groszami. No rzeczywiście mała różnica, a radny z Jaworek jest populistą? hahaha. Radni się boją Draganka, Draganek się boi Grzesia. Na sesjach nigdy nikt nie głosuje przeciw. W duszy mamy takich radnych - bezradnych. Banda bezmyślnych ***. Sprawdzimy kto jak głosuje i rozliczymy was podczas wyborów, kochani radni
xxx15.03.2016, 23:15
nie narzekać!
dobrze, że nie będzie drożej.
Tom15.03.2016, 23:10
Więc sesja 21 chodźmy wszyscy zobaczycie jak będą głosowali nasi wybrańcy każdy z nas może tam być
myslacy15.03.2016, 22:35
Ciekawe!
jeden mądry radny a reszta głupia.
A może reszta logiczna a jeden populista?
Jaworcan215.03.2016, 21:47
Takiego Pinokia dawno w radzie nie było baby pociągają sznurkami a on okłamuje mieszkańców . Za taką odwagą to ja Jaworcan 2 dziękuję
nie bój sie15.03.2016, 21:19
Brawo Jaworcan i Brawo jaworski Radny - żeby tylko jeden się odezwał w obronie mieszkańców to kpina! Reszta radnych to zniewoleni przez burmistrza aparatczyki do głosowania, łącznie z "ostoją" OHP hendrykiem i prezesem lasowych spółek który kompletnie nic nie rozumie
Prezes15.03.2016, 20:50
Wy macie terminowo płacić! I morda w kosz!
Stach Lach15.03.2016, 20:42
Jaworkom gratulujemy radnego. A innych radnych rozliczymy.
osioł15.03.2016, 20:37
a deflacja to co nieistnieje a redukcja zatrudnienia nieistnieje
SUMIENIE15.03.2016, 20:35
Jurek jesteś jedynym człowiekiem na poziomie resztę to jakiś motłoch a szczególnie Pan HENRYK ZACHWIEJA ,który snuł wizję o ile staniały ścieki w porównaniu z wywozem beczkowozem .Jeszcze pamiętam doskonale jak całe ścieki ze SZCZAWNICY wypływały kanałem do Dunajca pod Kotuńką. Pan Burmistrz za pomocą Komendanta SM terroryzował mieszkańców okolicznych wsi zmuszając do płacenia wysokich kar i opłat.Jakbyście ustalili stawki ponad 30zł za kubik w SZCZAWNICY to by WAS mieszkańcy na taczkach wywieżlii.NIEZAPOMNIMY
homole15.03.2016, 20:19
Porozmawiajmy pierwszego prezesa?
Jaworcan15.03.2016, 19:50
Sługusy burmistrza co w głowach mają sieczkę zamiast mózgu!!!!! Brawo radny z Jaworek. Jedyny który nie boi powiedzieć się co myślą ludzie!!!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl