21.03.2016, 09:00 | czytano: 4270

Imieniny założyciela Uzdrowiska Szczawnica (zdjęcia)

Szczawnica hucznie obchodziła święto imienin Józefa Szalaya. W ramach obchodów solenizant wraz z małżonką Matyldą (w ich role wcielili się Ludwik Ciesielka i Barbara Szela) zaprosili mieszkańców i przyjaciół uzdrowiska do budynku Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej na koncert i smaczny poczęstunek.
Przybyłych licznie gości witała kapela Jaworcanie. Słowo wstępne i podziękowania za przybycie wygłosił dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gąsienica. Po krótkim wstępie oddał on głos gospodyni muzeum, Barbarze Węglarz, która opowiedziała o wielu ciekawych tajnikach z prywatnego życia Józefa i jego żony Matyldy. Kustosz muzeum przybliżyła burzliwe losy rodziny Szalayów. A wszystko zaczęło się w 1838 r., kiedy to umarł Stefan Szalay, przekazując dobra w Szczawnicy swojemu synowi Józefowi.
Ambicją tego Węgra było uczynienie ze Szczawnicy uzdrowiska dorównującego najbardziej znanym europejskim kurortom.  Józef był pomysłodawcą spływów przełomem Dunajca. Zlecał analizę chemiczną szczawnickich wód; przyjaźnił się z polskim balneologiem Józefem Dietlem. W czasach Józefa, Szczawnica stała się miejscem, gdzie chętnie wypoczywała śmietanka arystokracji i sfer artystycznych. W uzdrowisku przebywali m.in.: Cyprian Kamil Norwid, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Michał Bałucki, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Lucjan Siemieński, Jan Matejko, Wojciech, Wincenty Pol.

Po prelekcji zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania koncertu Szczawnickiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej.

Następnie Józef wraz z Matyldą zaprosili gości na toast szampanem i tort. Gościem honorowym był węgierski konsul Sándor Nedeczky. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele urzędu Miasta, rady miejskiej oraz szczawnickich organizacji pozarządowych i szkół.

Joanna Dziubińska
Może Cię zainteresować
komentarze
JD23.03.2016, 00:03
Do Wojciech K. - niczego nie mam zamiaru Panu sugerować. Zwykła odpowiedź na Pana pytanie, więc proszę się nie doszukiwać drugiego dna.
Mieszkaniec22.03.2016, 11:29
Oj Panie Burmistrzu pora zacząć działać poza imprezami dla tzw szlachty szczawnickiej nic się nie dzieje może już najwyższa pora wymienić Dyrektora Moku bo obecny widać że lat świetności ma już dawno za sobą organizuje jakieś pseudo szopki i nic po za tym i wiem będzie się zasłaniał tym że nie ma pieniędzy ale można pozyskać wszelkiego rodzaje dotacje napisać projekty ale to trzeba umieć i wiedzieć jak w przeciągu ostatniego lata pienińskiego poza świetnym koncertem golców nie było nic ciekawego nawet nasze miejscowe kino doprowadził bo upadku także to już chyba najwyższa pora podziękować Panu Piotrowi za współprace
Wojciech K.22.03.2016, 07:30
do JD:
dziękuję za podpowiedz, ale mnie NIE chodziło o imprezy jakiekolwiek w Szczawnicy , tylko o szlayowskie. I znowu w tym podanym terminie impreza, czyli spływ dla wybranych gości. A inne imprezy w tym dniu mnie nie interesują, ponieważ nie mam zamiaru próbować szarotki, ani biegać po górach lub za łodzią flisacką, co pewnie mi JD sugeruje.
wujo21.03.2016, 23:38
same szaleye na imprezie, a dyrygentka przechodzi samą siebie :)
JD21.03.2016, 22:21
Do Wojciech K. Najbliższa, duża impreza będzie 23 kwietnia, informacja jest już w dziale rozmaitości. Pozdrawiam
Wojciech K.21.03.2016, 18:32
Kolejna impreza szalayowska i jak zwykle organizowana dla niektórych wybrańców i kilku co na siłę wpychają się, aby "dowartościować" się, tylko w tym gronie czym ? Czy będzie przy okazji szalayowskiego roku organizowane coś dla wszystkich mieszkańców i turystów czy tylko dla tej pseudośmietanki ?
młoda21.03.2016, 11:56
Miejscowe galerianki.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl