22.03.2016, 21:18 | czytano: 5050

Parlamentarzyści PiS: "Celem ustawy jest wzmocnienie ochrony ziemi w Polsce", "Nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o ojcowiznę"

NOWY TARG. Wspólna konferencja prasowa posłanki Anny Paluch i senatora Jana Hamerskiego dotyczyła m. in. projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa. Procedowanie tzw. ustawy rolnej wzbudza sporo emocji. Doszło nawet do manifestacji przeciwników przygotowywanych przepisów.
Dzisiejsza konferencja prasowa poświęcona była wyjaśnieniom zapisów zawartych w ustawie.
- Zasadniczym celem projektu jest wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed spekulacyjnym nabywaniem przez osoby, które nie gwarantują wykorzystania tej ziemi zgodnie z interesem społecznym. A interesem społecznym Polski i Polaków jest to, żeby produkować na polskiej ziemi żywność najwyższej jakości - mówiła Anna Paluch. - Polska ma czyste, nieskażone środowisko. Polskie rolnictwo nawet w takich warunkach upośledzenia - skutecznie konkuruje z produktami z innych państw UE. Nie mamy zanieczyszczonej gleby, nie mamy metali ciężkich w chlebie, mamy czyste środowisko, które daje asumpt do produkcji żywności najwyższej jakości i naszym wspólnym interesem jest to, żeby polska ziemia pozostała w rękach polskich rolników - podkreślała posłanka.

Jak zapewniała - ustawa nie rzutuje na obrót ziemią prywatną, chodzi o to, by ziemia nie była przedmiotem spekulacji.

- W tym projekcie nie ma żadnego zagrożenia dla indywidualnego posiadania przez Polaków gruntów i gospodarstw rolnych. Wymogi ustawowe nie dotyczą osób bliskich zbywcy. Jeżeli rolnik chce przekazać ziemie bliskim - wstępnym, zstępnym, czyli dzieciom, siostrzeńcom, bratankom, albo nawet rodzicom - to wszystkie bliskie osoby mogą bez ograniczeń ziemię kupować. Ta zasada jest najpierwsza. Droga dziedziczenia pozostaje bez zmian - akcentowała Anna Paluch.

Jan Hamerski przypomniał, iż zapisy tej ustawy znalazły się w programie PiS. - A znalazły się tam, ponieważ domagali się tego rolnicy z województw zachodnich i północnych kraju. Rolnicy protestowali przeciwko sprzedaży polskiej ziemi w obce ręce. To tam są tereny po pegeerowskie, które były wykupywane przez podstawione osoby, tzw. "słupy", a potem ziemia trafiała w ręce obcokrajowców. Z danych na dziś wynika, że sprzedano już 300 tysięcy hektarów gruntu - mówił senator. I dodał, że "związki zawodowe - RI Solidarność, jak i ZZ Kółek i Organizacji Rolniczych poparły projekt zmian w ustawie o ustroju rolnym". - To świadczy o tym, że mamy społeczne poparcie - zauważył.

- Naszym wspólnym interesem jest to, żeby polska ziemia pozostała w rękach polskich rolników. Nie ma to jakiegokolwiek wpływu i nie rzutuje negatywnie - co usiłują wmówić Polakom przedstawiciele PSL - na obrót ziemią prywatną, natomiast chroni polską ziemię przed tym, żeby była przedmiotem spekulacji, żeby była wykupywana przez "słupy", przez spółki za pomocą podstawionych osób. Zasadnicza kwestia jest taka, żeby zwiększyć podaż ziemi i żeby uczynić polską ziemię dostępną dla polskich rolników. Ale taką zasadniczą formą, którą zgodnie z prawem będzie można realizować są długoletnie dzierżawy. W związku powyższym, ten projekt ustawy wstrzymuje na okres 5 lat sprzedaż ziemi z zasobów Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Czyli - agencja, która jest dysponentem tego narodowego majątku za podstawową formę przyjmuje dzierżawy długoletnie. Celem jest zwiększenie dostępności ziemi dla polskich rolników, którzy cenowo nie mogą konkurować, bo nie mają tylu pieniędzy - żeby kupować na własność polską ziemię. Trzeba im dać parę lat czasu, żeby się trochę wzbogacili, żeby mogli występować na równych prawach z innymi oferentami, którzy chcą ziemię kupić - tłumaczyła posłanka.

Owe ograniczenia nie będą dotyczyć nieruchomości i ich części przeznaczonych na cele inne, niż rolne - np. na inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, na obiekty sportowo-rekreacyjne. Nie dotyczą również nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych i domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych, garaży, ogródków przydomowych. A co najważniejsze - nie dotyczą nieruchomości rolnych poniżej 1 hektara. Przy dokonywaniu transakcji do 1 ha - nie ma ograniczeń ani dodatkowych warunków do spełnienia.
Senator Hamerski przypomniał, że na naszym terenie gospodarstwa rolne są stosunkowo nieduże - do kilkudziesięciu hektarów. - Dlatego te ograniczenia naszych rolników nie dotkną. Chcę powiedzieć też, że nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o ojcowiznę, bo w dalszym ciągu można ją przekazywać na zasadzie umowy-darowizny z ojca na syna, sprzedaży i tak dalej. Tu jest dalej do samo, jak było i nic się nie zmieniło jeśli chodzi o definicję rolnika, czyli kwestia kwalifikacji i użytkowania ziemi. Dlatego jeżeli chodzi o tereny tutaj nasze, tereny górskie właściwie żadnej zmiany nie ma - podsumował.

Jest jeszcze jedna zmiana, a w zasadzie instrument kontroli - otóż od nabywcy ziemi wymagane będzie oświadczenie o pochodzeniu pieniędzy. Ma to ograniczyć proceder kupowania ziemi przez podstawione osoby.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
PiS25.03.2016, 20:33
Brakuje argumentów przeciwko pisowcom to wszystkie wyzwiska w ruch. Trybunał to powinni wysłać na wczasy. Jak PO nie stosowało się do jego wyroków to było ok. A PiS musi się dostosować bo inaczej płacz. Ta ustawa czy pomoże czy nie to nie wiem ale znam takich którzy kupili pole i nie płacą ZUSowi ani złotówki tylko siedzą na KRUSie i działalność prowadzą a pole jakiś rolnik obrabia i jeszcze dotacje bierze.
Do @ Miescon25.03.2016, 15:19
Zadałem Ci wczoraj proste pytanie, i co? I nic ! Gdzie Twoje argumenty ? Wiesz co Ci powiem? Ano powiem tak: mam pewne obawy co do niektórych poczynań PIS, ale bardziej boję się takich krzykaczy jak Ty. Rozumiem, że pewnie wiele straciłeś po ostatnich wyborach, no cóż - taka kolej rzeczy. Polacy widać uznali że czas na zmiany (krzykacze do kąta ! )
Turbo25.03.2016, 13:15
Pislamista , pisowski cham , ciemniak jak zwykle zwolennicy PO górnolotnie :)
Qwrty25.03.2016, 05:54
Miescon , czyli przyznales / Ofe/, ze TK jest polityczny i antyspoleczny , i wszystko jasne , i pewnie mieszkasz na zlodziejowce.
Taki zwykły człowiek24.03.2016, 23:45
Do Rufio: nie obrażaj; nie wywyższaj się; nie wymądrzaj się; poczytaj zanim odpiszesz; nie filozofuj jeśli nie jesteś filozofem itd. ... zejdź na ziemię jest Wielki Tydzień i dostosuj się do tych dni i dalszych... Pozdrawiam "taki zwykły człowiek"
Szabasnik24.03.2016, 23:33
Miescon cos jeszcze napiszesz , belkot i belkot . Wszyscy wiedza jakie sa sady . Typowy vurzedas . Albo z gangsterki jak ta z wetzla , he he
Rufio24.03.2016, 21:09
Prawdziwy rolniku, sam się ośmieszasz wypisując bzdury. Może nawet w to wszystko wierzysz... no cóż, ofiara prania mózgu przez propagandzistów jedynie słusznej partii
Trybunały konstytucyjne są we wszystkich krajach Unii, i w większości poza unijnych. To nie wynalazek komuny, tylko instytucja od dziesiątków lat znana w demokratycznych państwach. Nie było takich trybunałów tylko w państwach komunistycznych i dyktaturach - więc nie bredź, nie powtarzaj jak papuga PISowskich głupot.
Kasę sędziowie biorą - a dlaczego mieliby za darmo pracować ? większość sędziów TK ma takie kwalifikacje prawnicze że bez problemu lepiej by żyli nie będąc sędziami.
A dla zwykłych ludzi jednak coś pożytecznego wynika z orzeczeń TK.
Wyroki TK ograniczyły prawo władzy do podsłuchiwania obywateli, ograniczania ich prawa do obrony. utrudnienia realizacji prawa do zgromadzeń. Trybunał orzekał o korzystniejszym dla obywateli mechanizmie waloryzowania rent i emerytur, zlikwidował odpłatność za drugi kierunek studiów, w efekcie wyroku TK dojdzie do zwiększenia kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. To tylko parę przykładów. A ty jak ciemniak powtarzasz brednie wciskane przez PISowską propagandę. Żywy przykład na to "ciemny lud wszystko kupi"
Do @ Miescon24.03.2016, 21:03
Jeżeli już koniecznie chcesz raczyć nas wszystkich swoimi,, mądrościami " to bądź łaskaw wypowiadać się na temat którego dotyczył reportaż. G... mnie obchodzi Twoja orientacja polityczna i światopogląd. Przedstaw konkretną sytuację, w odniesieniu do nowej ustawy, i wyjaśnij co jest nie tak. Co ta ustawa Ci zabiera, w czym ogranicza? Proszę o fakty, konkretne przykłady, bo póki co to słyszę tylko jakiś politykierski bełkot i straszenie , wyjaśnij czego mam ( mamy) się bać?
Prawdziwy rolnik24.03.2016, 13:20
@maciej boryna
A ilu jest prawdziwych rolników na tej twojej wsi ?
Weź sie nie ośmieszaj z takimi komentarzami jedna krowa gospodarstwa nie czyni PiS robi porządek trybunał wytwór komuny powinien byc rozwiązany bo tylko biorą kasę i dla zwykłych ludzi nic z tego pożytecznego
Dobra ustawa mozna by było troche zmienić ale ogólnie lepiej niz było
Jasiu24.03.2016, 13:03
@kamrat
Dlatego pisze bardzo dobre prawo wprowadzili przynajmniej nie bedą obcokrajowcy polskiej ziemi wykupywać w całej unii europejskiej jest juz od dawna takie prawo
ppf24.03.2016, 12:26
Po 1 maja Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe powinny mieć prawo pierwokupu prywatnych gruntów leśnych - poinformował minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że projekt ustawy w tej sprawie trafił do konsultacji międzyresortowych.
Miescon24.03.2016, 12:25
@Młody - zgadza się, chociaż wydawało mi się było tego więcej. Wyjaśnienie jest bardzo proste, ale tego już nie chciało się doczytać? PO nie musiała wykonywać wyroków TK, ponieważ jej ustawy - których te wyroki dotyczyły - przed ich ogłoszeniem zostały albo wycofane, albo zastąpione następnymi, które spełniały wymogi konstytucji. Dlatego nie było podstaw do wykonania wyroków TK i zmian już nieważnych, albo wycofanych ustaw.

@Nieurzedas
Nie wiem czego nie rozumiesz, napisałem wyraźnie: sądy są niezawisłe, czyli sędziowie powołani dożywotnio i nieodwołalni nie obawiają się nacisków, albo np. zwolnienia z pracy w razie wydania decyzji, która mogłaby sprawić zawód panu Zbyszkowi, albo najwyższemu wodzowi Ja-ro-sła-wo-wi. Podlegają jedynie Konstytucji i prawu. Dzięki tej zasadzie niezawisłości, sądy gwarantują bezstronne orzecznictwo. Jasne?

Nie jestem z KOD, ale wspieram ich walkę o poszanowanie dla Konstytucji RP w 100%. Sądząc po epitetach jesteś Pislamistą, a co w waszych głowach się dzieje, to najlepiej obrazuje przykład Wesołego Antoniego.
Z OFE decyzja TK była bardzo trudna - czy ratować finanse publiczne, czy umocnić zaufanie obywateli do państwa. TK w zgodzie z Konstytucją wybrał ratowanie finansów publicznych. Przykre, ale nie żyjemy w amerykańskiej rzeczywistości z rezerwami idącymi w miliardy dolarów. Bywają trudne i bolesne decyzje, ale co robić kiedy wybór jest taki: albo przyznać sie do bankructwa polskich finansów, albo wykorzystać środki z OFE.
Miescon24.03.2016, 11:53
@Łowca lemingow: w odpowiedzi na twoje złote myśli:
- dyskusja ze zmanipulowanym ignoratem w zakresie prawa bezcelowa;
- "suweren" który nie potrzebuje "śmiesznej demokracji" i nie ma nic przeciwko "dyktaturze", to nie suweren - to po prostu zdrajca i głupiec - dyskusja bezcelowa;
- nie ponaglam zmiany i zaczekam spokojnie, bo bez cienia wątpliwości naród pogoni PiSlamistów razem z 19% suwerenem. Ale póki co nie dam sobie z mózgu zrobić g...wna, jak ty;
- moje finanse-moja sprawa, wara pisakom od tego;
- twoi pislamiści milionami szastają, a kasa pusta, myślisz że Polski nie zadłużają, bo niby skąd kasę biorą? Niech się dalej obrażają na UE, USA i Ruskich - zobaczymy wtedy jak finansowo na tym Polacy wyjdą;
- "i nie szczekaj" - typowa retoryka PiSowskiego chama - dyskusja bezcelowa.
Młody24.03.2016, 07:35
@ miescon
Platforma nie wykonała 48 wyroków trybunału i to jest fakt w latach 2008-2015
Łowca lemingow24.03.2016, 06:09
Miescon na 10 konstytucjonalistow 5 tak ,a 5 tak gada. Czyli konstytucja , prawo i inne pierdy w Polsce sa zawile , jak i cala ta śmieszna demokracja i należy ja zmienić. Suwener wybral i tyle . Dla mnie mogą nawet wprowadzić d yktature /to tylko nazwa/ byle dbali , tak jak teraz , o zwyklych obywateli. Poczekaj 4 lata i wtedy ew. Może być zmiana. A teraz się weź do roboty bo cza biliony za PO splacic , a emeytki nie bedzie , i nie szczekaj.
Kamrat24.03.2016, 06:00
Jasiu spróbuj kupic ziemię we Wloszech. Ze...rasz sie i tyle . Tylko złodzieje krzycza , jaki trn PIS jest zły. Prawy , honorny człowiek nie ma czego się bać
Nieurzedas24.03.2016, 05:57
Miescon , sady RP sa niezawisle i pewnie bezstronne? Hbuhajehe hihi. Gwarancja ? Czego miescon ? He czego sądy sa gwarancją? napisz jeszcze raz , bo nie wierze co piszesz , pewnie jestes z kod bo lemingoza straszna he he. Skad takie zryte berety sie biora? Zna ktos odpowiedź? A TK to jedna wielka k...a Pytanie miescon -dlaczego uchwala PO o OFE jest konstytucyjna ? I wszystko jasne.
Maciej Boryna23.03.2016, 21:48
PIS to czysty sowiecki komunizm, chcą tak jak w dawnym ZSRR zabierać ziemie chłopom. Bedą tworzyc znow PGRy ?. To juz nasi komuniści nie odważyli sie zabierac ziemi chłopom. A ci nikogo się nie boją , sparaliżowali Trybunał po to żeby uchwalać wszystko co im sie podoba, nikt im nic nie zrobi. To że tworza ustawy sprzeczne z Konstytucją to mają to w nosie. Ale czas szybko mija i ich czas też sie kiedys skończy i wtedy co ? Będą odpowiadać.
dobra zmiana Wy23.03.2016, 21:22
PiS na koniec roku dał górnikom 360 milionów zł.... a media nic nie napisały
a górnicy czekają :) inni też czekają :)
ppf23.03.2016, 20:04
Mam gdzieś kod ,po i nnych ale to co robi PiS to czysty bolszewizm komunie przez 45 lat udało się pozbawić prywatnej własności ziemi
,, A co najważniejsze - nie dotyczą nieruchomości rolnych poniżej 1 hektara. Przy dokonywaniu transakcji do 1 ha - nie ma ograniczeń ani dodatkowych warunków do spełnienia. ''
Skoro tak to się pytam paramentarzystów po co ANR prawo pierwokupu KAŻDEJ nieruchomości rolnej
wiecej info wystarczy wpisać
Obrot-ziemia-rolna-ograniczony-od-30-kwietnia-2016
Miescon23.03.2016, 20:01
@Anty po PSL nowoczesna - korygując twoje brednie:
- TK nie jest ciałem ustawodawczym (nie tworzy ustaw);
- podaj przepis zakazujący sędziom TK funkcji doradczej;
- prawo tworzy Sejm (TK za to nie odpowiada)
- uchwaloną ustawę bada TK pod kątem zgodności z Konstytucją (niezgodna=nieważna);
- sądy RP są NIEZAWISŁE = gwarancja bezstronności;
- ustawa zasadnicza to Konstytucja i TK do niej się stosuje, oceniając ustawy Sejmu, nie zaś do uchwał Sejmu (co byłoby nielogiczne);
- pierwszy przypadek ujawnienia projektu wyroku w historii TK ma miejsce po włączeniu do składu sędziowskiego 2 sędziów wybranych przez PiS - przypadek? Jako pierwsza opis tego projektu, publikuje znana prawicowa gazeta, w której sędzia TK Pszczółkowski (PiS) od lat publikuje swoje artykuły - przypadek?
- sędziowie ustanawiani są na okres 10-letniej kadencji. Czy jeśli zakończenie takiej kadencji przypadało kiedykolwiek w okresie 8-letnich rządów PO, to PO miała złamać Konstytucję i nie wybrać następnego sędziego? Według twoich standardów to byłoby sprawiedliwe?
- większość PO-PSL naruszała swoimi ustawami Konstytucję, jednak każdy z ponad 100 wyroków TK unieważniających takie ustawy był respektowany - to właśnie było budowanie demokracji - coś zupełnie przeciwnego dzieje się teraz za rządów PiS.
- Schetyna nie musi donosić nikomu. Jeśli znasz języki obce poczytaj prasę zachodnią. Myślisz że korespondenci zachodni w Polsce nie widzą co się dzieje i piszą wyłącznie o kurpiowskich pisankach wielkanocnych?

Popracuj nad swoją wiedzą, wtedy się wypowiadaj. Inaczej brzmisz jak kolejny PiSlamistą - bezrozumnie i bezkrytycznie powtarzający durne formułki PiSaków, nie mające oparcia w faktach.
115KM23.03.2016, 19:32
19% Polaków wybrało PiS, który niszczy nasz kraj. Dobra zmiana, to jeszcze większe kolesiostwo niż za PO I PSL. Media publiczne partyjne. Prezydent partyjny. Zamordyzm totalitarny to kwestia czasu, a z obiecanek jeszcze nic nie zrealizowali. To sie musi skończyć, bo Kaczyński zniszczy ten piękny kraj.
11 arów gruli23.03.2016, 18:36
@ Prawdziwy rolnik
no właśnie.......tzn dobrze gada:D
rolnik23.03.2016, 18:32
do @ Miescon
puknij sie w głowe......
Anty po PSL nowoczesna23.03.2016, 17:42
@miescon
Trybunał ktory tworzy ustawę pod siebie zeby potem uznać ja za nie zgodna z konstytucja nie jest gwarantem bezstronnosci
Trybunał ktory nie stosuje sie do ustawy zasadniczej uchwalonej przez sejm nie postępuje zgodnie z konstytucja
Trybunał którego wyroki znane sa 2 tygodnie przed ogłoszeniem a 10 sędziów powiązanych jest z platforma obywatelska nnie jest sprawiedliwy
Pisz co chcesz ale to PO niszczyła demokracje przez 8 lat a teras Schetyna donosi do Brukseli
brawo kukiz15 i PiS
Jasiu23.03.2016, 13:21
Spróbujcie kupic ziemie we Francji Niemczech czy belgi przepisy sa duzo bardziej restrykcyjne
Bogatsze kraje kupują ziemie w biedniejszych nazywa sie to landgrabing mamy przykład na Ukrainie gdzie korporacje wykupują ziemie na potegę
Miescon23.03.2016, 13:07
Pamiętam komentarze nt. demonstracji KODu w Zakopanem, personalne, ohydne przytyki i obelgi, dlatego tylko, że ludziom, chciało się zaprotestować przeciwko łamaniu praworządności i niszczeniu demokratycznego trójpodziału władzy. Widzę dwa nicki, które wtedy trolowały, a dziś chyba zrozumiały dlaczego Trybunał Konstytucyjny jest ważny - bo tylko TK ma prawo zbadać konstytucyjność przedmiotowej ustawy i uznać ją za niezgodną z Konstytucją. Nie wstyd wam dziś?
saba23.03.2016, 12:58
Damy radę!!! Rozwalić wszystko co dobrze funkcjonuje.... Dajcie nam pracować .... a efekty zobaczycie! Druga Białoruś tylko tam nie ma marionetek na stanowiskach tylko dyktator rządzi..
Jaś23.03.2016, 12:50
Dobra ustawa moze mam nadzieje ze utrudni proceder spekulacji ziemia
Prawdziwy rolnik23.03.2016, 12:43
W czasach PRL ok 45% społeczeństwa utrzymywało się z produkcji rolnej. Obecnie ?udział polskiego rolnictwa? w realizacji PKB wynosi? 3%. Wielu rolników oraz ?farmerów z miasta?, kupuje żyzne ziemie uprawne i trzyma je odłogiem. Nic nie produkuje. To im się bardziej opłaca. Otrzymują ?dotacje? UE, którymi najczęściej spłacają kredyty zaciągnięte? na zakup ziemi. Wszystko zgodnie z planowymi dyrektywami UE Niemiec i Francji. I taka ma być polityka rolna UE ? sprzyjająca rozwojowi Naszego Kraju??? No to ja pytam: Jak długo ta głupota i ten absurd może trwać! ? zanim nie będziemy mieli co jeść? (Nie warto chyba nawet wspominać o dobrodziejstwie i przyszłości GMO ? tak propagowanej przez ?unijnych i amerykańskich ekspertów?).
Właściciel ziemi rolnej, który jej nie uprawia ? to znaczy jej nie potrzebuje. Powinien stracić prawo wartości. Ziemia rolna może być przedmiotem obrotu, wyłącznie jako źródło produkcji rolnej. Nikt przecież nie kupuje, buduje fabryki aby nie produkować. A może, zwrócimy się do UE z propozycją o dotacje na puste zakłady.
8 lat 500 mld23.03.2016, 12:32
@ przeciwniczka PiS
Rząd Ewy Kopacz w przedostatnim miesiącu swojego funkcjonowania dokonał rzeczy wręcz niebywałej. Okazało się, że we wrześniu powiększył on zadłużenie Skarbu Państwa aż o 18,5 mld zł! To oznacza, że zobowiązania naszego kraju codziennie wzrastały o kolosalną kwotę 616,3 mln zł!
Pomijam skok na kasę z OFE
Jeśli nie brać pod uwagę konsekwencji "skoku" na pieniądze Polaków zgromadzone na rachunkach emerytalnych w OFE, to w ubiegłym roku całkowity dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczył pułap biliona złotych (tj. tysiąca miliardów). Licząc tą metodologią (tak jakby nie było akcji z OFE)
I to wszystko przy dobrej sytuacji makroekonomicznej i wzroście gospodarczym !!!!
A ten dług czeba spłacać !!!!
Nowy23.03.2016, 12:17
Ile gmin nie ma planu zagospodarowania na czy nie rolnicy będą domy Budowac,ile ludzi zamiast i nie tylko kupuje działki nabudowie domu ale ta ustawa tego zabroni.prawda jest taka że działki budowlane zdroozeja bo będzie ich mało a rolne,bez planu ztanieja
Do Loco23.03.2016, 12:04
niestety masz rację !!!
przeciwniczka pis23.03.2016, 11:20
Szkoda, że nie opowiedzieli jeszcze co planują odnosnie kupna-sprzedazy polskich lasów. Wyborcy PiS alescie nas urządzili, wielkie dzięki. Niech lepiej uświadamiają nas ile razy od poczatku roku sprzedali nasze akcje dłużne czyli o ile powiekszyli nasz dług publiczny .
Rufio23.03.2016, 11:12
trzeba być ślepym i głupim aby uwierzyć tym kłamcom. Sami posłowie nie mają nic do gadania, o wszystkim decyduje jeden paranoik, a on tyle razy okłamał z uśmiechem na ustach...
Malina23.03.2016, 10:55
"... Polska ma czyste, nieskażone środowisko. Polskie rolnictwo nawet w takich warunkach upośledzenia - skutecznie konkuruje z produktami z innych państw UE..."
Upośledzenia???? Naprawdę Pani Poseł???
grrrr...23.03.2016, 10:11
Panowie i Panie z PISu: sami sobie gola do własnej bramki strzelacie, no chyba, że macie w planie rozdać ziemię swoim jak to zrobił wasz idol W. Orban ? Ale uwierzcie mi na Podhalu to nie przejdzie. My tu sami nie możemy się dogadać a jak inni będą nam coś chcieli zabrać to zaraz będzie zgoda góralska i na ciupagach was wyniosą :)
Ja p.....le23.03.2016, 09:12
Zabiorą nam ziemie wejdą na kata i pieniądze zabiorą
Komuna powróciła ze zdwojona siła
Ludzie puknijcie sie co to za komentarze
ceperka23.03.2016, 08:58
I tak wygląda dobra zmiana? .... a o czym tak naprawdę prawią Ci politycy? Autor artykułu nawet się nie pofatygował, by przybliżyć ustawę, którą omawia Paluch i Hamerski. Ciemny lud wprawdzie wszystko kupi, ale chce wiedzieć do czego konkretnie odnoszą się oszołomy z PiS . Metoda przekładu Pisma Świętego w Katechizm sprawdza się tylko w kościele, gdzie mamy do czynienia z duchem - na ziemi żyją ludzie i chcieliby wiedzieć konkretnie dlaczego te a nie inne zapisy są dobre , a nie tak ogólnie , żeby dotyczyły wszystkiego i niczego. Poza tym dziwię się góralom , że nie złapią za ciupagi i nie wyprostują tego towarzystwa , co robi im wodę z mózgu. Ta kryptoreklama jest szkodliwa.
Loco23.03.2016, 08:48
Czy to nie chichot historii, że kiedy wielu ostrzegało przed wyborami, że PiSlam to zły kierunek dla Polski, Podhale oburącz głosowało za, jednocześnie w bezpardonowy sposób opluwając przeciwników. Dzisiaj to pro-PiSowskie Podhale traci kontrolę nad ojcowizną. Pisałem, posłuchajcie mądrzejszych, nie dajcie się zmanipulować. Zaufaliscie Dudzie, Kaczyńskiemu i klerowi. Macie dzis dobrą zmianę. Niestety przez waszą polityczną bezradność cierpią wszyscy, bo w demokracji większość - jakkolwiek głupia - rządzi.
narodowiec23.03.2016, 08:46
PiS komuna wraca.
Nawet komuniści szanowali prawo własności.
Mariusz23.03.2016, 07:59
Pis nacjonalizm taka sytuacja. Pozdrawiam wyborców ;)
Czytelnik 110223.03.2016, 07:41
Wynika z tego ,że Państwo posłowie czytać ze zrozumieniem nie potraficie.
ocenka z Krakowa23.03.2016, 07:37
Tych dwoje na foto to tragedia Podhala ..
takich nieudaczników to ze świecą szukać
Wielka geodetka wykonała pomiary w Ochotnicy i do dzisiaj ogromne problemy ludzie mają, mieszkanie komunalne
Wielki histeryk zadłużył szpital na 52 miliony
i oni rządzą Polską . Tragedia dla nas !

Komuna wraca i dlatego PiS przygarnia autorytety PZPR i SB .
między nie dam23.03.2016, 07:24
No to mamy SLEBODE.
Dobra zmiana23.03.2016, 06:06
Jako właściciel ziemi nie boję się działań PiSu. To tylko ci co nic nie mają swojego piszą tu te głupoty co to nam niby zabierze PiS.
gorszy sort22.03.2016, 23:29
PIS tragedia dla Polski, powoli zaczną zabierac nam wszystko. Na razie chca chapnać ziemie rolnikom. Dobra zmiana. Nie ma Trybunału to każda ustawa i ta niekonstytucyjna przejdzie. I o to chodziło Kaczynskiemu.
jasiek22.03.2016, 22:15
masakra, dobra zmiana...k....a, najważniejsze prawo dla nas górali to prawo własności i możliwość rozporządzania tym prawem, rozumiem żeby ograniczyć zakup zagranicznym ale nam Polakom ograniczać możliwość sprzedaży i zakupu polskiej ziemi to jest skandal, na tym Pis się przejedzie, ludzie się wkurzą jak ceny ziemi spadną bo nikt nie będzie mógł kupić bez zgody sądu, a jedynie może odkupić Państwo za psie pieniądze,
od naszej rodziny tak właśnie Państwo zakupiło teren zalewowy, ceny są u nas po 1000zł za ar rolnego, a urzędnicy nam wyliczyli i zapłacili po 300zł za ar, ludzie obudźcie się bo będzie za późno, dzisiaj ziemia a jutro nam wejdą na konta i zabiorą nam nasze oszczędności, bo będą uważać że je potrzebują...
Gumiak22.03.2016, 22:11
Nawet komuniści nie uderzyli w prywatna własność rolnika jak pisowcy. A kiedy sowchozy i kołchozy ?
osioł22.03.2016, 22:07
moze i u mnie umysł pusty ale jak sprzedac ziemie na podhalu i kupic w poznaniu no jak jak 5lat trzeba byc zameldowany w gminie .....toz chłop przypisany do ziemi......
baciok@22.03.2016, 22:02
Popierałem PiS. Ale widze że komuna w czystej postaci wraca. Czyli ja Polok nie kupie ziemii rolnej. Jeszcze rozumiem że zrobić obostrzenia dla obcokrajowców. Zaczyna chyba już po mału na mózgi sie im rzucać.
Logos22.03.2016, 21:47
PiS to samo dobro. Taaa
rolnik22.03.2016, 21:34
Taaak ale brednie a jaka jest prawda ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl