23.03.2016, 12:20 | czytano: 3005

Radni zdecydowali: nie będzie obniżki cen ścieków

Fot. Joanna Dziubińska
Zgodnie z przewidywaniami ceny ścieków w Szczawnicy nie zostaną obniżone, choć rani mieli różne zdania na ten temat.
Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej głosowano nad pozostawieniem obecnych stawek na aktualnym poziomie 10,34 zł/m3 netto. Mimo jednogłośnego pozytywnego zaopiniowania wniosku o pozostawienie stawek przez Komisję Planowania i Budżetu oraz Komisję Rozwoju Gospodarczego, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska, zdania radnych na sesji były podzielone: dziesięcioro było za, troje było przeciw a dwoje wstrzymało się od głosu.
Jedynym radnym aktywnie sprzeciwiającym się zaakceptowaniu cennika zaproponowanego przez PPK był Jerzy Cygler z Jaworek. Na początku sesji zaproponował on, aby cofnąć projekt z powrotem do komisji, by móc dokładniej przyjrzeć się sprawie. Pozostali radni nie zgodzili się na takie rozwiązanie.

Radca prawny pracująca dla miasta wytłumaczyła zawiłości prawne dotyczące współpracy z PPK. Jak się okazuje, ewentualny sprzeciw radnych nie spowodowałby żadnych efektów. Nawet jeśli głosowano by przeciw, i tak cennik wszedłby w życie. Radni mają jedną możliwość sprzeciwu – muszą wtedy wskazać nieprawidłowości w obliczeniach spółki. PPK nie musi przedstawiać danych finansowych dotyczących kalkulacji cen w przypadku, gdy pozostają one na niezmienionym poziomie. Może to dziwić, ponieważ pozycje przychodów i kosztów na pewno zmieniały się w ciągu roku.

Radni musieli więc głosować nie posiadając dokładnych danych finansowych i rozliczeń dotyczących sposobu naliczenia stawek na rok 2016/2017.

Warto nadmienić, że na cenę odprowadzania ścieków wpływa m.in. kwota podatku, jaki PPK płaci do kasy Urzędu Miasta. Do tej pory było to ok. 167 tys. zł rocznie (w 2015 roku), natomiast w 2016 kwota ta może wynieść ok. 500 tys. zł. Aby odciążyć swoich mieszkańców w niektórych gminach włodarze rezygnują z pobierania tego podatku, albo stosują dopłaty do m3. Niestety nikt na sesji nie podniósł tego tematu.
Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy nie pojawili się przedstawiciele głośnej akcji „Wpuszczeni w kanal…izację”. Nie było też radnego powiatowego Tomasza Hurkały, który wspierał ich inicjatywę.

Redakcja dotarła do zestawienia cen ścieków i wody w 889 gminach w Polsce. Szczawnica jest na 814 pozycji jeśli chodzi o ceny odprowadzenia nieczystości. Oznacza to, że drożej jest tylko w 75 gminach. W pozostałych 813 gminach z zestawienia jest taniej, a ceny zaczynają się od 2,56 zł/m3 netto. Podobnie sprawa wygląda z cenami wody. Szczawnica ze stawką 5,63 zł/m3 netto zajmuje 825 pozycję, co oznacza, że taniej jest w 824 a drożej tylko w 25 gminach ujętych w zestawieniu. Dla porównania: cena woda + ścieki w Zakopanem wynosi 8,67 zł/m3, a w Szczawnicy 15,97 zł/m3. Ceny te wpływają na ceny wynajmowania pokoi. Niedługo może okazać się, że Szczawnica staje się coraz mniej konkurencyjni na rynku turystycznym.

Joanna Dziubińska
Może Cię zainteresować
komentarze
karola24.03.2016, 10:08
do GUS. a może ty mądralo zrobisz takie zestawienie? lubię takich co siedzą przy komputerach i wszystkich krytykują. myslisz, że pełne zestawienie pokazałoby, że szczawnica ma tanie ścieki? Ha!
przedsiębiorca... drobny24.03.2016, 07:16
Dokładnie tak jest, Szczawnica jest najdroższa spośród uzdrowisk i miejscowości turystycznych a jak dołożyć jeszcze najwyższy podatek za działalność gospodarczą to dopełnia całości. Brawo burmistrzu - bierzesz gotową kasę co miesiąc a ludziom każesz na to płacić majątek! Nie ma to jak myśleć tylko o sobie...
gus23.03.2016, 23:21
Według stanu na 01.2016r w Polsce jest 2478 gmin,dane GUS
Szanowna i rzetelna Pani redaktor gdzie reszta danych
stasek z Dolnej23.03.2016, 18:26
wierze w Ochotnice......
oby tak dalej... nie dać się zbalamucić PPK.....
a Wy reszta cierp ta....
woda23.03.2016, 17:37
Zdecydowało PPK i Burmistrz a nie radni.
Dobrze że nagłośniono cenę ścieków. Zapewne PPK po konsultacjach z Burmistrzem czasowo odstąpiło od podwyżek. Ścieki w sąsiednich gminach pomimo braku inwestycji i tak są droższe. Obecna cena za ścieki w Szczawnicy to stan przejściowy do czau uspokojenia nastrojów społecznych
roob23.03.2016, 12:59
Nie jestem prawnikiem ale wotum nieufności czy absolutorium dla obecnego burmistrza dało by zrobić? . odwołać go za zepsute wodociągi, za niewłaściwie wykonaną kanalizację , za pochopny parking w Pieninach , za drogie scieki i wode i za samowolę zorganizujmy sie i pociagmy go do odpowiedzialności czasy PO już mineły chronić nie ma go kto!!!!a po za tym nie wiem czy portal to puści
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl