25.03.2016, 13:49 | czytano: 5051

Będzie więcej patroli w Nowym Targu. O ile? Komendant Leśniak: "To na razie tajemnica"

zdj. J. Słowik
NOWY TARG. Miasto przeznaczyło blisko 50 tys. zł na wsparcie Policji. 25 tysięcy zł przeznaczone będzie na zwiększenie liczby patroli, a 22,5 tys. - na zakup radiowozu. Radni nie otrzymali na razie informacji jak dokładnie zostaną rozdysponowane środki z budżetu Miasta.
Zgodnie z wolą radnych, burmistrz podpisze stosowne porozumienie o przekazaniu pieniędzy na Fundusz Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z przeznaczeniem na zwiększenie liczby patroli na terenie Nowego Targu przez funkcjonariuszy tutejszej komendy oraz zakup radiowozu - "w celu zapewnienia zadań prewencyjnych na terenie Miasta."
Zainteresowanie radnych wzbudziła ilość patroli jaka pojawi się na nowotarskich ulicach. Że będzie ich więcej przekonywał naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM Marcin Jagła. - Pojawi się więcej policjantów w weekendy, przy zabezpieczaniu imprez oraz w miarę potrzeb - mówił oględnie naczelnik.

- To ile tych patroli jest teraz i o ile ich będzie więcej? Jak tego nie wiemy, to jak będziemy weryfikować, czy jest ich więcej? - dopytywał Paweł Liszka.

- Nie powiem. To są informacje zastrzeżone dla mnie - oświadczył obecny na sesji inspektor Rafał Leśniak. I dodał, że patrole dodatkowe pełnione będą przez funkcjonariuszy poza służbą, czyli w ich czasie wolnym.

Radny Liszka nie chciał pogodzić się z wersją, iż Rada nie wiem ile patroli sfinansuje. Zaproponował, by przekazać te informacje burmistrzowi - "jako niejawne, żeby ktoś mógł zasadność wydania pieniędzy zweryfikować".

- Planowanie rozdysponowania funkcjonariuszy to sprawa poufna. "Po" - to już nie jest żadną tajemnicą - uspokajał komendant Powiatowy Policji - Po upłynie miesiąca sporządzę dla pana burmistrza informację i takie zestawienie - obiecał ins. Leśniak.
Padły także pytania o możliwość sfinansowania dodatkowych etatów w Policji. - Istnieje taka forma dofinansowania - przyznał burmistrz. - W tym przypadku my płacimy tylko wynagrodzenia, a reszta jest po stronie Policji. Sygnalizuję to, bo był przez radnych składany projekt, by w Rynku odtworzyć posterunek. Gdyby do tego doszło i gdyby był brak obsady - to możemy tę formę wsparcia zastosować - zaproponował Grzegorz Watycha.

Jak wyliczył komendant - rocznie koszt "utrzymania policjanta" to 56 tysięcy złotych. Zaznaczył też, że etat dla policjanta musi być utworzony na co najmniej 5 lat.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
camel28.03.2016, 18:34
Proponuje wyjść wieczór z radiowozu i pospacerować między małymi uliczkami i osiedlami.Tam wiele patologi można spotkać a nie po głównych ulicach się pokręcic aby tylko służba minęła.W nocy radiowóz oświetlony z daleka widać.
J.B.27.03.2016, 21:39
Ile pieniędzy było przeznaczonych na dyżury policyjne na stokach narciarskich, które są własnością prywatną? Czy te dyżury były zgodne z prawem?
polujący na rodaków26.03.2016, 22:23
@TVN Turbo
Kilku rodaków już żałuje,że będąc w Austrii czy Niemczech,mieli zamontowane i załączone kamerki.Polowanie trwa...
Kobieta26.03.2016, 18:30
Ja chcę więcej patroli szczególnie pieszych, Bardzo dobra decyzja !
mieszkaniec26.03.2016, 15:52
@mieszkaniec
Oczywiście możesz pisać co myślisz, nie neguję Twojego prawa do pisania, mogę się zgadzać z tym co piszesz lub nie i wtedy możemy polemizować natomiast mój sprzeciw budzi to, że podpisujesz się takim samym nickiem jak ja, pisanie pod rożnymi nickami pod tym samym artykułem, bądź używanie takiego samego nicka jak inna osoba pisząca jest zwykłym trollowaniem, ja używam tego nicka od bardzo dawna i nie zmieniam go, skoro jesteś mieszkańcem i tak zależy Ci na tym nicku bądź łaskaw pisać np. "mieszkaniec 1", wtedy będzie jasność, który z nas ma jakie poglądy. Co do finału sprawy z patrolami chyba nie masz na co czekać, sprawa jest jasna, (poczytaj moje wcześniejsze posty, może będziesz miał większą jasność), UM zapłaci to Policja wystawi ponadnormatywne patrole, a czy spełni to oczekiwania mieszkańców uzależnione jest od tego jaką umowę z Policją urzędnicy podpiszą.
prefesór26.03.2016, 15:24
To jest podręcznikowy przykład porzekadła "zamienił stryjek..." , ale przynajmniej jest się czym wykazać.
abc26.03.2016, 13:58
no to się narobiło.
normalnie to jest anormalne!!!
oj przestawia się w .... z tego co widzę.
mieszkaniec26.03.2016, 13:26
@mieszkaniec
na p24 nie ma nicków przypisanych do konkretnych osób. Każdy ma tutaj prawo napisać co myśli i podpisać się jak chce. Każdy z nas jest Mieszkańcem.
Poczekam na finał sprawy z patrolami, bo teraz to wciąż nic nie wiadomo.
osioł26.03.2016, 13:25
ruszyc tych zza biurek
mieszkaniec26.03.2016, 11:38
@mieszkaniec
Jak nie ma się argumentów merytorycznych to pozostaje tylko trollowanie i używanie cudzego nicka, przykład Twój wpis z godz. 00:06, 26 marca 2016, mimo wszystko pozdrawiam na święta i proszę rób z siebie dalej idiotę na własny "rachunek".
mieszkaniec26.03.2016, 00:06
Referat ochrony środowiska dokonał większej ilości kontroli piecy niż Straż Miejska przez zapewne całą swoją działalność. Na mieście zajmowali się tylko mandatowaniem za parkowanie. Teraz na ulicach będą przynajmniej uzbrojeni funkcjonariusze po odpowiednim szkoleniu
TVN Turbo25.03.2016, 22:36
Wiem skąd policja powinna brać kasę.
Jadąc codziennie przez naszą metropolię sam, jak tylko miałbym takie uprawniania, za jeden przejazd zgarniałbym po 1000zł z mandatów za: rozmawianie przez telefon, przejeżdżanie na czerwonym, utrudnianie przejazdu, parkowanie,... można tak długo i nie tylko od KTT, KSU ale i od KNT
Czasami uda mi się coś na kamerkę fajnego nagrać, ale mam ją dla własnego bezpieczeństwa a nie na zarobek policji.
A oni jeżdżą i nic kompletnie nie widzą.
No to Good Luck, Smerfy
do kwk25.03.2016, 21:17
Dowiedz się najpierw ilu jest ludzi w patrolówce ,ilu do służby a ile wolnych etatów - wtedy wszystko zrozumiesz
mieszkaniec25.03.2016, 21:00
@mmm
Dla niektórych piszących komentarze, w tym i dla Ciebie obsesją są kible w Rynku, czy już nie ma innych problemów w tym mieście, niedługo kible nowotarskie będą bardziej słynne niż lody. Można odnieść wrażenie, że wszyscy nowotarżanie i przyjezdni tylko po to udają się do Rynku aby skorzystać z kibli, ludzie opamiętajcie się. Normalny człowiek, który musi skorzystać z toalety, a nie ma ogólnodostępnej, wchodzi do pierwszego z brzegu lokalu gastronomicznego i po zapłaceniu korzysta, więc skończcie już temat kibli.
mmm25.03.2016, 18:40
A Liszka z MF mówili, że tak się nie da. Liszka, który startował osobno ale jakby jednak razem z MF znowu podskakuje tak samo jak z kiblami. Tylko chyba zapomniał, że to za kadencji jego kolegi te kible warte 1,5 mln złoty zasypano!
mieszkaniec25.03.2016, 17:35
@adam
Podałem przybliżoną kwotę za patrol dwuosobowy, to podziel sobie 25 tys zł bo taka kwota jest przeznaczona na dodatkowe patrole, wyjdzie Ci ile to służb ( ok. 62 ), przyjmij jeszcze do wiadomości, że Policja nigdy nie będzie wykonywała czynności SM, np w ramach tych patroli nie będą kontrolować czym palisz w piecu.
kwk25.03.2016, 16:50
Na komendzie ludzi od groma, ale za to na ulicach pustki.Pytanie więc takie : co robią policjanci z prewencji, oczywiście poza tymi, którzy wykonują robotę papierkową do sądu?
KSP25.03.2016, 16:10
"I dodał, że patrole dodatkowe pełnione będą przez funkcjonariuszy poza służbą, czyli w ich czasie wolnym."
Mam rozumieć,że ORMO zostanie reaktywowane?
Poza tym,jeżeli ma być więcej patroli,wnioskiem tego,ściągną policjantów z podległych komisariatów.Proste jak drut.Jeszcze kupić im kilka radiowozów,zeby mieli gdzie oko zmrużyć.Patrole piesze to pojęcie wzgledne???
mieszkaniec25.03.2016, 16:00
Czytam i oczom nie wierzę, są dwie możliwości, albo p. Burmistrz nie mówi wszystkiego radnym wprowadzając ich w błąd, albo jest tak nieudolny, że nie wie za co płaci. Jeżeli nie wie za co płaci to powinien mieć sprawę karną, przecież płaci publicznymi pieniędzmi. Pan Naczelnik "mówił bardzo oględnie" i chyba nie bardzo wiedział o czym mówi, gdyż patrole dodatkowe, za które płaci samorząd, nie powinny być wykorzystywane do zabezpieczenia imprez masowych, od tego są firmy ochrony, a Policja wiedząc o imprezie masowej musi z mocy ustawy taką imprezę zabezpieczać. Ideą płatnych patroli jest to, że dodatkowe patrole są dyslokowane w miejsca wskazane przez samorząd, bo ostatecznie to samorząd płaci za patrole, a więc w umowie pomiędzy UM a Policją powinno być jednoznacznie wskazane gdzie i kiedy mają być dyslokowane patrole. To nie jest żadna tajemna wiedza i ukrywanie przed radnymi takich danych jest nieporozumieniem, to nie jest dyslokacja codziennej służby Policji tylko patrole ponadnormatywne. Następna półprawda to finansowanie etatów w Policji, zapomniano dodać, że samorząd może finansować tylko etaty dzielnicowych, a zgodnie z obowiązującymi przepisami dzielnicowy może pełnić służbę patrolową tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, a więc nie może być normą, że dzielnicowy pełni służbę patrolową. Tak na koniec chciałbym dodać; takie są skutki gdy podejmuje się decyzje nie mając "zielonego pojęcia" z dziedziny bezpieczeństwa publicznego, trzeba było nie likwidować Straży Miejskiej, ( zrobić reorganizację jeżeli źle funkcjonowała ), była to jedyna formacja podległa Burmistrzowi, a gdy się populistycznie zlikwidowało to teraz trzeba Policji płacić, tak na marginesie dwuosobowa służba patrolowa w wymiarze ośmiu godzin będzie kosztowała około 400 zł, można łatwo policzyć na ile służb wystarczy tych środków.
Leming doskonały25.03.2016, 15:38
Lepiej przeznaczyć na ten cel 200 - 300 tyś zł - to i tak 1/3 wydatków na b.sm a efekt - nie porównywalny.
adam25.03.2016, 15:07
Proszę bardzo, za 50 tysięcy będzie wykonana robota, której Straż Miejska nie wykonywała nawet za 800 tysięcy. Jestem ciekaw czy naszym nowotarskim mędrcom twierdzącym, że to niemożliwe zrobiło się chociaż przez chwilę głupio.
nie tutejsy25.03.2016, 14:57
mieliscie straz mioejska! O CO TO HALO! zawsze zle!
do widzenia25.03.2016, 14:44
Liszka też byłes taki dociekliwy jak zasypywali toalety za 1 500 000zł ? Z naszych kieszeni, przypominam...
Mylycja25.03.2016, 14:19
Dla mnie to jest niezrozumiałe,że miasto musi kupować sobie prewencję płacąc za to policji !!! Równie dobrze można wynająć do tego celu firmy ochroniarskie,oni się aż palą do takich zadań.Jak ich widzę w tych bojowych rynsztunkach to się zastanawiam czy to antyterroryści czy jacyś niespełnieni milicjanci?
asdf25.03.2016, 14:01
56 tys rocznie na policjanta/12 mies wychodzi 4666 zł - razem z premiami. Ciekawe ile z tego dostaje sam policjant, jak to będzie 2-2,5 tys na rękę miesięcznie, plus trzynastka to będzie wszystko. A resztę to kosztują ciuchy, buty, sprzęt i... paliwo do samochodów? a no tak, jeszcze te wspaniałe zusy, srusy pierdusy i niby zarabiasz 4 tys, a faktycznie masz 2. Piękne to państwo.
Poza tym, skoro miasto daje pieniądze to chyba jasne, że chce wiedzieć jak one zostaną rozdysponowane. A jak komendant nie chce tego ujawnić, to znaczy się że ma jakiś swój własny w tym interes. Czyli po prostu miasto nie powinno dawać tych pieniedzy, bo nie ma żadnej gwarancji, poza słowem komendanta, na co i jak te pieniądze zostaną przeznaczone. Patrole po cywilu? Czy ja mam się bać, że nagle się przyczepi o coś byle chłop do mnie, że np. przechodzę nie na pasach mimo że nic po ulicy nie jedzie? Patrol powinien być widoczny, pieszy i w mundurze, by ludzie mogli czuć się bezpiecznie, by na okrzyki POMOCY wiedział, że ten patrol zareaguje. A tak, to żółwik zaś ostatnio dziewczynę uderzył na przystanku w rynku.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl