03.04.2016, 11:45 | czytano: 8124

Benefis Wandy Szado Kudasik (zdjęcia i filmy)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Sobotni wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury poświęcony był promocji nowego tomiku wierszy znakomitej poetki Wandy Szado-Kudasik. Prawie wszyscy wiedzieli, że to jednak tylko część oficjalnej wersji powodu spotkania. Główna bohaterka zaskoczona została przygotowanym dla niej wieczorem wspomnień z okazji jej urodzin.
"Trzeba mieć wielkie szczęście, aby spotkać na swej drodze życiowej człowieka Świętego. Móc oddychać tym samym powietrzem, oglądać cuda świata, jak On je oglądał, słuchać słów z miłością do nas kierowanych, chodzić za Jego znakami, modlić się i odkrywać dobroć Boga, którego wielbił". Tymi słowami rozpoczyna Wanda Szado-Kudasik swój najnowszy szczególny tomik wierszy pt. "Święty na zawsze. Strofy o Janie Pawle II" wydany nakładem parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Szczególny tomik, ponieważ jak pisze Autorka "wiersze rodziły się z potrzeby serca. Z chęci utrwalenia przeżytych wzruszeń, zauroczeń modlitewnych, szczerych dziecięcych śpiewów, zachwytów". Znajdziemy w nim utwory pisane językiem literackim i gwarą góralską, wypełnione wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II, przypominające nam Jego nauczanie, Jego miłość do Matki Bożej, pełne refleksji i skupienia, zachwytu nad przyrodą, górami, potokami, polanami.


2 kwietnia, czyli w 11. rocznicę odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, w nowotarskim MOK odbył się wieczór autorski i promocja książki. Na widowni licznie zgromadziła się rodzina, przyjaciele i znajomi poetki, władze miasta i powiatu, kapłani nowotarskich parafii i Sanktuarium w Ludźmierzu, mieszkańcy i wszyscy, którym twórczość Wandy Szado-Kudasikowej jest bliska.

Wieczór dedykowany Pani Wandzie rozpoczęła prezentacja wierszy z jej nowego tomiku w wykonaniu Marcina Kudasika oraz Ewy Kokot i Renaty Lipkowskiej. Pomiędzy kolejnymi strofami utwory muzyczne wykonywał zaprzyjaźniony z Poetką Chór Gorce. Wybrzmiała również ukochana przez Jana Pawła II pieśń "Barka". Po niej rozpoczęła się główna część wieczoru z udziałem poetki, która obchodzi w tym roku 80-te urodziny.Przygotowano dla niej królewski tron. Do łez wzruszenia doprowadziły Jubilatkę opowieści o jej życiu i twórczości, które z przymrużeniem oka opowiadali prezentując rodzinne zdjęcia synowie - Marcin i Maciej. Ten ostatni - ustylizowany na Marylin Monroe odśpiewał "Happy Birthday", a syn Bartosz wraz z żoną i wnukiem zaprezentowali bajkę-malowankę z muzyką autorstwa Marcina Pospieszalskiego.
Nie mogło obyć się bez życzeń i prezentów dla Jubilatki. Starosta Nowotarski Krzysztof Faber uhonorował jubilatkę Medalem Powiatu Nowotarskiego w uzaniu zasług w dziedzinie kultury, a burmistrz Grzegorz Watycha i przewodniczący Rady Miata Janusz Tarnowski wręczyli pani Wandzie obraz św. Katarzyny patronki Miasta.

Na scenie życzeniami pojawili się też m.in. były wójt gminy Szaflary Stanisław Ślimak, dr Anna Mlekodaj, nowotarski poeta Roman Dzioboń oraz wielu innych. Nie zabrakło ogromnego bukietu róż oraz tortu ze świeczkami i chóralnego odśpiewania przez publiczność "sto lat".

Wiersze do tomu poetyckiego Wandy Szado-Kudasik wybrali i opracowali Marcin Jagła we współpracy z ks. Grzegorzem Wącholem, który w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Nowym Targu sprawował kilka lat temu posługę diakonacką. Ilustracje do książeczki wykonał oraz zredagował ją technicznie Marcin Ozorowski. Wydawcą tomiku jest parafia św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Przypomnijmy, że poetyckie strofy Wandy Szado-Kudasik pojawiają się cyklicznie, co miesiąc w gazetce tej parafii "OPOKA".

s, sp, zdj. i filmy Szymon Pyzowski
zobacz także
komentarze
Inka Chmielowska03.04.2016, 21:12
Wandziuniu Kochana żyj nam jeszcze sto lat. Niech Twoje ciepłe strofy rozgrzewają serca i dusze nasze. Dziś brakuje nam takich przewodników dusz naszych. Szliscie razem zOjcem Świętym krok w krok, a strofy Waszych wierszy były nam filozofia by przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu. Wandeczko chciałabym Cię ucałować i życzyć tego co aniołowie niosą nam z góry .????????????
WIEL BI CIEL03.04.2016, 13:39
Wiersze JEJ są jak muzyka
Nima takich nigdzie, nika
Gdyby grała na cymbałach
Jankiela by zawstydzała

Moja droga JUBILATKO
Jesteś też wspaniałą MATKĄ
Marcin to przekorny skrzat
Chce marchewkę i chce bat

Tyś SAFONA, Tyś POETKA
Strofy twe jak kocimiętka
ZDROWIA ,SZCZĘŚCIA ,POMYŚLNOŚCI
WENA NIECH U CIEBIE GOŚCI
Zobacz pełną wersję podhale24.pl