12.04.2016, 11:18 | czytano: 3092

Na spotkaniu o rozwoju Zakopanego - o kwiatkach i o smogu

Fot. Józef Słowik
Jedynie sześciu mieszkańców przybyło na pierwsze spotkanie z cyklu serii konsultacji społecznych dotyczących priorytetów rozwoju Zakopanego.
Warto przypomnieć, że w spotkaniach pod hasłem „Zakopane 2.0. Miasto wszechstronne” mieszkańcy mają szansę uczestniczyć aktywnie w przygotowywanych projektach. Pierwszy dotyczy rewitalizacji obszarów zdegradowanych społecznie i gospodarczo, a drugi - stworzenia strategii rozwoju miasta.
Tym właśnie drugim zajmowano się w szkole Na Wilczniku. Z ust nielicznie zgromadzonej publiki padały różne pomysł na rozwój stolicy Tatr w najbliższych latach. Od tych najbardziej absurdalnych do całkiem realnych. I tak, jedna z kobiet uważała, że w mieście jest za dużo jadłodajni i sklepów ze sportową odzieżą. W tym wypadku rozmówczyni poparła swoje argumenty tym, że i tak markowe buty można kupić raz na pięć lat. To nie był jednak koniec propozycji zakopianki, które miałyby pomóc w rozwoju miasta.

- Uważam, że górale w ogóle nie lubią turystów i gości – mówiła kobieta, wzbudzając tym samym ogromne zdziwienie garstki zebranych. – Według mnie to oświetlenie świąteczne w mieście nie jest potrzebne, a i tych nasadzonych kwiatów jest za dużo.

Według innego zakopiańczyka, jednym z głównych problemów miasta, któremu będzie ono musiało sobie stawić czoło, jest system komunikacyjny.

- Należy zmniejszyć ruch samochodowy od dworca kolejowego do Krzeptówek – mówił. – Najlepszym rozwiązaniem byłaby kolej napowietrzna.

Punkt, który najbardziej wzbudził dyskusje, to czyste powietrze. Wszyscy zebrani uznali, że trzeba jak najszybciej wprowadzić rozwiązania, które poprawią jego stan. Najlepszym rozwiązaniem byłaby uchwała antysmogowa. Pojawiły się też inne propozycje. - Dla tych, którzy korzystają z ekologicznych źródeł ciepła powinien zostać obniżony podatek od nieruchomości – mówił jeden z zakopiańczyków.

Dla innej z uczestniczek spotkania ważną sprawą był zakaz budowy budynków deweloperskich i ogromnych galerii handlowych.
Kolejnymi poruszanymi zagadnieniem, jakimi władze muszą się zająć jest ograniczenie ilości reklam, budowa sali widowiskowej i obiektu sportowego z prawdziwego zdarzenia.

Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej podkreśliła, że powodem niskiej frekwencji na pierwszym spotkaniu była słaba polityka informacyjna ze strony urzędu. Według niej na stronie urzędu miasta trudno było znaleźć informacje na temat konsultacji społecznych.

Plan spotkań o kierunkach rozwoju Zakopanego (wszystkie o godz. 17):

12kwietnia w Zakopiańskim Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a
18kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5, ul. Chramcówki 27
20kwietnia w Szkole Podstawowej nr 9, ul. Harenda 21
22kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2, ul. Skibówki 2d
25kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7, ul. Cyrhla 57
26kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4, ul. Janosówka 15b
27kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3, ul. Karłowicza 6

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
komentarze
baciok@12.04.2016, 16:30
Czyzby holny był w najbliższym czasie??????
Dobre to z tymi markowymi butami.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl