19.04.2016, 12:41 | czytano: 10723

Prokuratura wyjaśni czy zakonnik molestował uczennice szkoły w Kluszkowcach

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła dziś śledztwo w sprawie rzekomego molestowania seksualnego uczennic przez zakonnika, który uczył religii w szkole w Kluszkowcach.
- Wczoraj policja przyjęła zawiadomienie w tej sprawie od dyrektor Szkoły Podstawowej Kluszkowcach - informuje prokurator rejonowy w Nowym Targu Józef Palenik. - Dyrektor złożyła zawiadomienie na podstawie doniesień rodziców i uczennic szkoły. Z zawiadomienia wynika, że w szkole miało dochodzić do czynów lubieżnych na grupie około dziesięciu uczennic. Dopuścić miał się ich zakonnik-katecheta uczący w tej szkole religii.
- Dziś po zapoznaniu się z zawiadomieniem podjęta została decyzja o wszczęciu śledztwa w tej sprawie - informuje prokurator Palenik. - Zlecone zostały policji do przeprowadzenia dalsze czynności. Przygotowany został też wniosek do sądu o przesłuchanie dziewczynek. Od wyników przesłuchań zależeć będą dalsze czynności i decyzje w tej sprawie m.in. o postawieniu ewentualnych zarzutów i zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych - dodaje prokurator.

Prokuratura wydała też postanowienie o przesłuchaniu zakonnika. Jak podało radio RMF, duchowny nie pracuje już w szkole i nie ma go na terenie parafii. W Kluszkowcach działa zakon Karmelitów Bosych.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Uczennica08.10.2017, 14:25
Do wszystkich zainteresowanych! Dyrektor zgłosił sprawę dopiero po szantażu że strony rodziców, pedagog to jedyna kompetentna osoba w szkole. Tylko ona przejęła się dramatem dzieci, reszta przejęła się tym co teraz z nimi będzie: policja, prokurator, sąd, media, przecież to kłopot-nikt się z tym nie krył.Wcale nie było tak jak opisują gazety. Mam nadzieję, że wszyscy którzy nie dopelnili swoich obowiązków poniosą za to odpowiedzialność.
o_Onufry04.05.2016, 21:43
Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
- godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny ?Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
Czyż jego wyznawcy nie słyszą ?głosu z nieba mówiącego: ?Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).
kl20.04.2016, 20:27
Ktos pisz "Zmowa milczenia w tej szkole"to sie porobiło.a mnie sie wydaje ,ze taka ilosc dziewczynek i nikt nic nie słyszał,takie dzieci nawet nieświadomie potrafia mówić miedzy sobą,lub na terenie szkoły,to i tamto.czasem udajemy,ze nie słyszymy.
szuwarek20.04.2016, 20:08
Zdjęcia z fb Szkoły w Kluszkowcach mogą wiele wyjaśnić
Don Pedro20.04.2016, 19:54
Do wszystkich broniących zakonnika:
Chcielibyście być na miejscu rodziców tych dzieci? Prawda, nieprawda nawet cień podejrzeń to katorga...
matka20.04.2016, 16:52
Szacunek dla Pani Dyrektor i Pani Pedagog, własnie są bardzo kompetentne, to One dbają o dobro naszych dzieci.Jako matka jestem spokojna w pracy, nie na "bojkach",że spełniają swoje powierzone obowiązki.
kluszkowian20.04.2016, 14:29
Ilu ludzi przy okazji zranicie,w komentarzach są emocje ale czy zawsze dotyczące przedmiotowej sprawy.
wieści z pienin20.04.2016, 13:21
Co do ojca karmelity? Niech się wypowie prokurator, psycholodzy i ludzie kompetentni w tej dziedzinie.
1. Przyjrzałbym się dobrze tym rodzicom, jak wychowują dzieci (tatuś zapracowany, mamusia kawa, malowanie paznokci, "bojki", brak czasu dla dziecka).
2. Pedagog szkolny: pani niezbyt kompetentna, lubi wyolbrzymiać sprawę, potrzeba by twardej rozmowy z tą panią.
3. Dyrektor: babka sympatyczna, kompetentna, natomiast potrzeba w niej takiej charyzmy, twardego zarządzania kadrą, która była rozpuszczona (rozniańczona) przez poprzednie dyrekcje.
4. Ksiądz niech uczy religii wg programu, a nie głaskania i siadania po kolanach.
Prosiłbym tych, których to nie dotyczy o nie pisanie głupot i nie podgrzewanie niepotrzebnie atmosfery w szkole, bo to nie służy naszym dzieciom i całemu otoczeniu.
Ona20.04.2016, 12:53
Do KLUSZKOWIANKA ... Czy Pani widziała może wiek tych dzieci 7-13 lat o ile pamiętam. Czy wg Pani takie dzieci są zepsute ??? Na pewno , zwłaszcza te 7-letnie !!! Zastanawiam się jaki byłby Pani komentarz, gdyby to dotyczyło Pani dziecka.
Realistka20.04.2016, 12:42
Do :X
Dlaczego ktoś czekał aż dyrektorka to zgłosi?
Odpowiadam: Bo to działo się w szkole i według mnie głównie dlatego najpierw zawiadomiono dyrektorkę. Nie jest to proste i oczywiste?
halina20.04.2016, 11:41
g***ary za dużo czasu spędzają pzed telewizorem oglądając pamiętniki z wakacji i temu podobny syf na polsacie a potem się im marzy .brak zajęcia ,
znajoma20.04.2016, 11:26
Tym nawiedzonym mamuśkom skopała bym..... to są najmądrzejsze te co nie chodzą do kościoła-nawiedzone przybłędy chcą zniszczyć człowieka
z boku20.04.2016, 11:19
młode mamy. Popatrzcie na swoje córki jak chodzą do szkoły ubrane, uczesane często umalowane, a to wszystko za Waszym przyzwoleniem. Zbyt wcześnie pozwalacie im na zachowania jak dorosłych, bo to Was bawi.
Pozwólcie im na normalne dzieciństwo.
??20.04.2016, 10:51
Do Śpiącego Wulkanu - gwoli wyjasnienia: O. Grzegorz pracował na Krośnicy 6 lat. W zakonie zazwyczaj zmienia sie kapłanów co 3 lata, czasem co roku. Krośnicę opuścił bez żadnej sensacji. A klasztorów w Polsce jest niewiele i często wracają kilka razy do tej samej parafii.
Maja20.04.2016, 10:43
Wszystkich można wkoło oszukać - rodziców, kolegów, nauczycieli... Często ukrywa się przez lata bolesne przeżycia pomimo, że wokół są kochający rodzice, wyrozumiali nauczyciele czy nawet przyjaciele. Są sprawy, o których ciężko się rozmawia a psychika jest nieodgadniona. Zarówno ofiara jak i jej prześladowca są mistrzami kamuflażu.
Kluszkowianka20.04.2016, 06:08
Wiecie co dzieci są tak zepsute nie wszystkie ale są przejdzcie się wioską co Robią w jakim towarzystwie makabra nie trzeba molestowac są zepsute rodzice zajmijcie się dziećmi a nie szukajcie sensacji patologia goni patologie
radna20.04.2016, 01:16
... pełnia - na Podhalu ... :(
otco19.04.2016, 23:01
Pytanie: kto nadzoruje pracę i bada kwalifikacje do pracy księdza w szkole - odpowiedź: nikt ! Dyrektor może mu najwyżej "zwrócić uwagę " a kuratorium taki nie podlega. WNIOSEK - NIE dla księży w szkołach !
Śpiący wulkan19.04.2016, 22:20
Poszukajcie na Krośnicy! Dlaczego stamtąd wyleciał kilka lat temu? Dlaczego nie reagowali ludzie jak znowu powrócił na ten teren??? ...bo ciemnota taka już jest i myśli ze jak ktoś ma habit to i racja do niego należy, to dlatego tak się tam rozpanoszył bo widział jak reagują ludzie. Tylko mały procent księży to pedofile, ale poprzez to że się ich ukrywa a nie patroszy inni wspaniali księża i zakonnicy cierpią. Zakończcie tą zmowę milczenia i nie bądźcie tylko niedzielnymi katolikami, pomóżcie tym którzy mieli odwagę powiedzieć NIE
:X19.04.2016, 22:20
Jak czytam te wasze komentarze to aż żal bierze, wszyscy winni wójt, dyrektorka a gdzie byli rodzice przecież to my mamy najlepszy kontakt ze swoimi dziećmi, albo powinniśmy mieć dlaczego jak występuje jakiś problem to zawsze zrzuca się winę na nauczycieli, rodzicu popatrz w lustro i zadaj sobie pytanie czy zrobiłeś wszystko aby mieć jak najlepszy kontakt ze swoim dzieckiem? Skoro to już trwa dłuższy czas to dlaczego ktoś czekał aby dyrektorka to zgłosiła?
Zanim napiszesz głupoty zastanów się sto razy. Aha nie jestem z Kluszkowiec i nie jestem nauczycielem.
xyz19.04.2016, 22:02
Ksiądz szanowany przeze mnie do dzisiaj. Przygotowywał mnie x lat temu do Komuni..
12319.04.2016, 21:41
wszedzie chcialam byc ,wszystkie sroki złapac,a tam gdzie powinno sie byc,zabrakło.
Wasyl19.04.2016, 21:01
Gdyby nie to że zakonnik nie byłoby niusa, a tymczasem księża stanowią tylko niewielki procent pedofilów.
Normalny rodzic19.04.2016, 20:51
@przerażony rodzic.Jejku,jejku,pewnie nic nie było,oby(na świeże powietrze z dzieciaczkami wyjść a nie odsyłać do kompa bo nie mam czasu)Też jesteś wychowany(a) bezstresowo?
icek19.04.2016, 19:55
Ponad 4000 odsłon,ta szkoła od jakiegoś czasu słynna,odwiedził nas biskup,poseł PiS,wojewoda,wojt,sołtys,różowa pantera i itd.dyrekcja chyba to lubi.ale teraz chyba fotek nie bedzie.kolejna sensacja,zal mi dzieci.wszystko na pokaz,bez rozgłosu teraz juz nikt nic nie zrobi.
Kastracja19.04.2016, 19:51
Ptaszka na gnotek i po problemie
xyz19.04.2016, 19:48
cb
Jeśli trwało to jak sugerujesz dłuższy czas to dlaczego poszczególni rodzice nie zgłaszali sprawy organom ścigania ? Gdyby moje dziecko miało taki problem to nie czekałbym na to aż ktoś zrobi to za mnie ...
szef19.04.2016, 19:37
Moim zdaniem dyrektor odpowiada za szkole,kadre i wszystko,no niestety,trzeba sie z tym liczyc,albo sie nie pcham.cokolwiek jest to zawsze szef obrywa.a szkola sie buduje i panią przerosło.
przerażony rodzic19.04.2016, 18:49
A już chciano zamieść sprawe pod dywan... gratuluję odwagi nauczycielce, która wyłamała się ze zmowy milczenia w tej szkole! Teraz pewnie w oczach swoich świetojedbnych koleżanek to ona a nie pedofil jest wrogiem nr 1. Wszystkie te nauczycielki powinny zrezygnować z pracy jeśli nie potrafia chronić uczniów!!!
Nogaty19.04.2016, 18:43
Co to się porobiło.Nauczyciele macie przerąbane,nie zazdroszczę.Postawisz ,,dwóję,,dziecku,zwrócisz uwagę na złe zachowanie,zostaniesz oskarżony o molestowanie.
pedagog19.04.2016, 18:41
Juz kilka takich nagonek było i dla kogo to sie dobrze skończyło? To siwdczy i szkole . Wsztyd mi za tych "pedagogów"Nie powinni być nigdy nauczycielami .
fff19.04.2016, 18:12
Zawinił system, wyłącznie; po co 2 godziny religii w tygodniu?
cb19.04.2016, 17:35
Zarzucane zakonnikowi molestowania musiały trwać zapewne pewien czas - około 10 dziewczynek.
Raczej nie sądzę że było to grupowe molestowanie. Gdzie były władze gminy z panią dyrektor na czele.
Ksiądz w rodzinie zapewne nie przyspieszył zgłoszenia
wuwu19.04.2016, 17:33
do uli-Wesolowskiemu tez nic nie udowodniono i zmarl niewinny .tak dlugo udawadniali ze umarl tydzien przed wyrokiem .
zulka19.04.2016, 17:20
A może nie zauważono bo nic nie było?
koko19.04.2016, 17:10
Do kierowania trza miec głowę na karku,zająć sie dziecmi i kadrą,a nie po kolezensku sie ciaćkac.niektorym wydaje sie ze stołek to wszystko.
grażyna19.04.2016, 16:55
Dlatego moje dziecko na żadną religie chodziło nie będzie. Co to jest że jakoś nie słychać o molestowaniu na fizyce,matematyce czy polskim.
lika19.04.2016, 16:46
Brawo dla dyrektora,pewnie.dopiero jak mama jedna czy druga przyszla i powiedziała to zawiadomiła policje,to jej obowiązek.ale smutne,ze nic w szkole nie zauważono.są psycholodzy itd.widziec zachowanie dzieci w obecnosci zakonnika,przyjsc na lekcje religii.ale co mozemy wymagac,dyrekcja bez doswiadczenia.
Realistka19.04.2016, 16:34
Do "matki" i "swojej"
Gratuluje mądrości i wiary w to, że gdyby media nie zostały poinformowane to zakonnik ten poniósby jakiekolwiek konsekwencje. Po prostu zostałby cichaczkiem przerzucony jak najdalej stąd i cała sprawa by ucichła. Tak się właśnie robi w Kościele nie rozwiązuje się takich problemów tylko się je tuszuje. Włączcie myślenie, wyjdźcie już z kościółka, otwórzcie oczy i witajcie w prawdziwym świecie kobitki.
Ula19.04.2016, 16:10
Nie nam osądzać, bo jeszcze nikomu nic nie udowodniono! A moim zdaniem to nagonka bo ksiądz zwrócił uwagę .....
baciok@19.04.2016, 16:06
Tak trzymać . Molestowanie obojetnie kto to jest ksziądz, nauczyciel, czy inna osoba trzeba nagłasniaći a nie zamiatać pod dywan. Czasy ciemnoty już sie dawno skończyły, dawniej po wsiach takie molestowania byly zamiatane pod dywan. Brawo dla Pani Dzrektor.
swoja19.04.2016, 15:06
do "matka"- popieram wpis w 100%, a kolejne "mądre" udostępniają to na FB
matka19.04.2016, 14:26
Gratuluję "mądrości" osobie, która od razu poleciała z niusem do mediów. Szkoda, że dzieci muszą uczestniczyć w sprawach "roztrząsanych medialnie"
pacjent19.04.2016, 14:16
Duchowieństwo w gminie Czorsztyn znowu na cenzurowanym
was19.04.2016, 14:06
Przecież juz któryś arcybiskup to wyjaśnił, że to są biedne dzieci,ktorymi rodzina się nie interesuje i dlatego tak "lgną" do duchownych, żeby się poprzytulać
viki19.04.2016, 14:02
prawda czy nie prawda?...hehe wiadomo.
12319.04.2016, 13:58
prowokacja, nagonka.
Wstyd.
dfdfd19.04.2016, 13:28
Nie wierze i już.
Jar19.04.2016, 13:25
to na pewno wina dziesięciu nieletnich dziewczynek , bo są dziewczynkami i są nieletnie, a w dodatku grzecznie chodzą do szkoły
liżcie dalej19.04.2016, 13:17
Eeee tam, przecież była słynna sprawa zlizywania pianki z kolan księdza, to stwierdzili, że to taka zabawa. Nawet same mamusie broniły plebana!
jan19.04.2016, 13:03
Wszystko Ziobro pozamiata...tyle w temacie
PasterzPPP19.04.2016, 12:57
Rzeczowo i prosto.
Jest zgłoszenie, że jest podejrzenie przestępstwa.
Dyrektor zawiadamia prokuratora.
Podejrzany odsunięty od kontaktu z dziećmi.
Prokuratura bada sprawę.
Sąd skazuje lub uniewinnia.
Prosto i szybko bez emocji. O ile prościej jeżeli wyeliminujemy z procesu fakt, że podejrzany jest księdzem/zakonnikiem. Powinien być traktowany jak zwykły obywatel.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl