25.04.2016, 09:20 | czytano: 2902

Są drzewka do zalesień

Mieszkańcy gminy Kościelisko otrzymają ponad 23 tysiące drzewek, które zostaną posadzone w miejscach wiatrołomu, który powstał po przejściu halnego w nocy z 23 na 24 grudnia 2014 roku.
Podczas wichury, jaka przeszłą wtedy nad Podhalem najbardziej ucierpiała właśnie gmina Kościelisko. Powalonych zostało kilkadziesiąt tysięcy drzew.
O sadzonki jodły i buka, które mają zastąpić świerk pospolity postarał się u wojewody sołtys wsi Mateusz Nędza-Kubiniec. Oba gatunki są o wiele bardziej odporne na szkodniki i niekorzystne warunki atmosferyczne.

- Jako pierwszy pieniądze na zakup drzewek dał wojewoda małopolski. Pieniądze pochodzą z „działu” budżetu państwa przeznaczonego na usuwanie klęsk żywiołowych – mówi Mateusz Nędza-Kubiniec. – Pieniądze na odbudowę drzewostanu przekazał również starosta tatrzański. 10 tysięcy drzewek zostało podzielonych pomiędzy 5 tatrzańskich gmin: Kościelisko, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Poronin i miasto Zakopane. Osoby, które są radnymi mają rozdać drzewka mieszkańcom swoich gmin.

Mateusz Nędza Kubiniec, aby otrzymać dotację na zakup drzewek musiał odwiedzić nie tylko wojewodę małopolskiego, ale również ministerialne urzędy w Warszawie. Nie kryje zadowolenia, że jego zabiegi się powiodły. Zapowiada starania o kolejne sadzonki.

js/
Może Cię zainteresować
komentarze
rifi25.04.2016, 10:58
Kto to widział bukiem zalesiać Tatry.
miejscowy25.04.2016, 10:57
buki i jodły to niech sobie w du....ę wsadzą .Na nic sie ten szajs nie nadaje , jedynie spalić w piecu .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl