25.05.2016, 00:30 | czytano: 5883

Enklawa w Gorcach (zdjęcia)

W sercu Gorców uroczyście otwarto enklawę aktywnego wypoczynku.
Na szczycie Lubania oficjalnie i uroczyście zakończono realizację projektu: Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna

Projekt, w ramach którego powstały cztery widokowe wieże – na szczycie Lubania, Gorca, Magurki oraz Suchym Groniu rozpoczęto jesienią 2014 roku. Platformy wieńczące mniej więcej 30 metrowe konstrukcje mieszczą około 20 osób, które podziwiać mogą przepiękne panorama naszego regionu. Wytyczono także i oznakowano szlaki rowerowe i skiturowe.

Wójt Stanisław Jurkowski otwierając wieże na Lubaniu dziękował osobom i instytucjom, bez których inwestycja ta nie byłaby możliwa. Zaznaczył, że projekt rozpoczął jego poprzednik – Kazimierz Konopka przy wsparciu ówczesnej Rady Gminy, a sama inwestycja odbyła się dzięki wsparciu środków pochodzących z programów Unii Europejskiej.

Wśród wielu zaproszonych gości, którzy dotarli na uroczystość na jeden z najwyższych gorczańskich szczytów byli między innymi: posłanka Anna Paluch, członek zarządu powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, radny wojewódzki Stanisław Barnaś, radni Gminy Ochotnica oraz wójtowie sąsiadujących gmin wśród których znaleźli się Marcin Kolasa, Jan Dyda i Tadeusz Wach

Dla tych którzy chcieliby zobaczyć próbkę tego, co zobaczyć mogą osoby które zdecydują się odwiedzić jedną z wież widokowych, każda z nich wyposażona została w obrotową kamerę z której obraz podziwiać można na żywo na stronie Gminy Ochotnica Dolna

Malopolskaonline, wo/
zobacz także
komentarze
pieszy turysta23.08.2016, 19:07
Niestety okolice Gorca i Lubania to ostatnio dramat - agresywni kierowcy quadów i crossów, pędzący na odkręconej manetce tuż przy pieszych turystach.
Sam byłem kilka dni temu świadkiem, jak tuż pod Gorcem agresywny kierowca motoru pobił bez powodu turystę, chyba tylko za to, że nie uciekł on ze szlaku na widok motoru.

W sieci można przeczytać wiele podobnych sytuacji.

Wyłania się z tego przykry widok - Gorce stają się zdominowane przez agresywnych zmotoryzowanych, których nazwałbym raczej kryminalistami i wandalami (pobicia, nielegalne wjeżdżanie na szlaki, ucieczki przed służbami mundurowymi).
115KM27.05.2016, 10:31
@turyata - to Gwiazda Pienin lansuje się w Gorcach
upsss...25.05.2016, 19:29
Ci którzy piszą o rozjeżdżonych szlakach przez motory,quady i samochody terenowe mają rację. Chamstwo jeżdżących tymi pojazdami sięga szczytów. Nasuwa się pytanie gdzie jest straż leśna. Weekendy to jest czas kiedy najwięcej jest turystów ale też i pojazdów na szlaku. Dodatkowo na wierzę na Koziarzu Tylmanowa chce zrobić asfalt to już po prostu szczyt głupoty. Ale powód jest prosty. Znaczną część działek mają co "ważniejsi"mieszkańcy i planują tu biznesy otwierać to za gminne pieniądze dobrze sobie drogę zrobić.
turysta25.05.2016, 17:09
Kto to jest ta Pani ubrana na zielono ?
Paweł25.05.2016, 12:44
Choć odnośnie wież widokowych mam mieszane uczucie (dominanta w krajobrazie) to jednak odbieram je pozytywnie, jest to element który można obrać jako cel wycieczki (poza tym te widoki z wieży:). Natomiast jeżeli chodzi o zmienienie szlaków pieszych na drogi to jest to niewątpliwie DRAMAT. Nie potrafię zrozumieć kto na to pozwolił! Idąc na Lubań minął mnie jeep, 2 kłady i kilka motorów - nigdy więcej tam nie pójdę na spacer! Jak potrafię ostatecznie tolerować triale (ciche maszyny i przeważnie kulturalni motocykliści którzy zwalniają przy pieszych turystach) to głośnie motory crossowe powodują wyłącznie zwiększenie mojej agresji!
Enklada25.05.2016, 11:13
to co zrobiła gmina Ochotnica Dolna z gorcami w tym rejonie to dramat.
To już jest koniec gór. to jest tylko i wyłącznie szlak dla motorów i quadów
ela25.05.2016, 10:18
Dobrze, że właśnie w Gorcach sobie można pojeździć na quadzie lub motorze, piękne widoki i wiatr we włosach, a jak komuś to przeszkadza to do Białowieskiego lub nad morze... Sorry, taką mam pasję.
turysta25.05.2016, 09:37
Super pomysł - muszę przyjść i zobaczyć te widoki.
jest nadzija.25.05.2016, 09:33
Nikt nie kropił przybytku.
Partyzant25.05.2016, 00:51
Juz nie ma starego pięknego szlaku.....teraz jes droga gdzie trzeba uważać na samochody,quadu i motory.....Z roku na rok mniej uroku Gorców.Od roku wole wyjechać do Białowieskiego lub nad morze....Na Lubaniu warto pokazać kupę śmieci na wiosnę lub w jesieni worki śmieci nie udolnie zakopane poniżej ruin schroniska.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl