25.05.2016, 12:48 | czytano: 9572

Władze Miasta zdradzają szczegóły nowotarskiego święta. Teatr Buffo gwiazdą wydarzenia

NOWY TARG. Na obchody Roku Jubileuszowego składają się m. in. rocznicowe obchody związane z Państwową Szkołą Muzyczną, powstania Muzeum Podhalańskiego, Konfederacji Tatrzańskiej, rocznicą nadania Szkole Podstawowej nr 5 imienia KT. - Część uroczystości już za nami, ale to wszystko zmierza ku kulminacji - mówi Grzegorz Watycha.
Ową kulminacją są czerwcowe uroczystości zaplanowane na dni od 22 do 26 czerwca.
Przed Ratuszem zorganizowana została konferencja prasowa poświęcona głównym obchodom 670-lecia lokacji Miasta. Wbrew wcześniejszym doniesieniom - uroczystości oparte będą przede wszystkim na nowotarskich wykonawcach i artystach pochodzących ze Stolicy Podhala.

Honorowy patronat Prezydenta nad obchodami rocznicy powstania KT

Wcześniej jednak czekają nas wydarzenia dotyczące upamiętnienia Konfederacji Tatrzańskiej. Głównymi organizatorami trzydniowych obchodów jest Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć". Stowarzyszenie zadbało o godną oprawę i uzyskało oficjalny patronat Prezydenta RP nad uroczystościami związanymi z 75-leciem powstania Konfederacji Tatrzańskiej.

- Te obchody będą pierwszymi w wolnej Polsce. Odbędą się od 9 do 11 czerwca. W pierwszym dniu zaplanowana jest sesja naukowa przygotowana przez historyków IPN. 10 czerwca uroczystości odbędą się przy Szkole Podstawowej nr 5 noszącej imię Konfederacji Tatrzańskiej. Odprawiona zostanie msza św., odsłonięta będzie pamiątkowa tablica. Być może pojawi się ostatnia konfederatka Halinka Dauksza. W Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentowany będzie spektakl, do którego scenariusz napisał Stanisław Apostoł. W ostatnim dniu, 11 czerwca w Parku Miejskim zaplanowano gry i zabawy oraz pokazy historyczne - wymienia Jadwiga Nieckarz.

Jak mówił obecny na konferencji prasowej Stanisław Apostoł - "jego dzieciństwo naznaczone jest mocnymi wspomnieniami o członkach Konfederacji Tatrzańskiej". - Pamiętam te spotkania w domu, rozmowy. Nie jestem historykiem. Moją misją jest przekazanie ducha, pamiętam klimat, nastrój towarzyszący spotkaniom tych ludzi w moim domu. Zależy mi, żeby ożywić konfederatów, pokazać ich jako zwykłych ludzi. Ten spektakl to dopiero wstęp. Moim zamierzeniem jest zrobienie filmu fabularnego - mówi. I dodaje, że "nie wie jak to zrobi", ale cel osiągnie.

Spektakl wyreżyserował Marcin Kobierski, krakowski aktor i reżyser.

O znaczeniu KT dla całego regionu przypomniał też burmistrz, mówiąc iż konfederaci obronili honor góralszczyzny.

Muzeum pokaże najcenniejsze zbiory, a Mieszkańcy - stroje przodków

Obchody 50-lecia powstania Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego także rozłożone zostaną na kilka dni.

- To będzie cykl od 22 do 25 czerwca. W pierwszym dniu w szkole muzycznej odbędzie się promocja książki naukowej Elżbiety Jachymiak Miodunki "Życie kulturalne w małym mieście. Nowy Targ w latach 1918-1939". Ta praca czekała kilka lat, zanim została wydana. Polskie Towarzystwo Historyczne z dumą wydało kolejną publikację dotyczącą Nowego Targu - mówi Robert Kowalski.

Prezes nowotarskiego oddziału PTH zapowiada, że promocji towarzyszyć będą ciekawe pomysły. Wśród nich - pokaz mody z dwudziestolecia międzywojennego. Tu wykażą się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Bluszcz" z Warszawy, specjalizujący się w odtwarzaniu strojów z epoki. - Tu prośba do mieszkańców. Jeśli zechcą, by uczestniczyli w promocji książki w ubraniach nawiązujących do lat 20., 30. ubiegłego stulecia - dodał prezes Kowalski.

W klimat okresu przedwojennego wprowadzi też muzyka w wykonaniu zespołu New Market Jazz Band oraz Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej.

W czwartek 23 czerwca na Rynku zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy pt. "50 lat Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu", prezentującej historię placówki oraz najcenniejsze eksponaty z kolekcji muzealnych, prezentację multimedialną przedstawiającą historię i działalność muzeum. - Będzie też "spotkanie po latach", na które zapraszamy wszystkich chętnych do podzielenia się wspomnieniami związanymi z muzeum - dodaje Robert Kowalski.

24 czerwca w MOK spotkają się przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w Mieście.
Koncerty, musical, inscenizacja teatralna

Miejskie uroczystości zaplanowano na dni od 24 do 26 czerwca. W tym czasie odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczone Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta oraz nadane tytuły Honorowych Obywateli, w ogrodach kościoła św. Katarzyny odprawiona zostanie msza św. w intencji mieszkańców Miasta Nowy Targ. - O oprawę muzyczną zadbają ona nowotarskie chóry. Po południu na Rynku odbędzie się pokaz musztry paradnej w wykonaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, potem koncert chóru "Gorce", a o godzinie 19.30 - "Nowotarżanie - Nowotarżanom. Lubię wracać tu".. - to będzie koncert w wykonaniu nowotarskich solistów. Tytuł koncertu nawiązuje do słów piosenki Zbigniewa Wodeckiego - tłumaczy Katarzyna Put.

Wystąpią - Andrzej Lichosyt, Jagoda Kret, Magda Bałajewicz, Lupi, Jarosław Haber, Justyna Pustówka i Beata Bełtowska. - Każdy z solistów zaprezentuje swoją aranżację przebojów. Akompaniować im będzie Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective - dodaje naczelnik Wydziału Promocji.

Wieczorem o 21.00 na Rynku zabrzmi muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza. Kompozytor zaśpiewa także m. in. z Andrzejem Sikorwskim i Grzegorzem Turnauem.

- W sobotę 25 czerwca Miasto będzie się bawić z Teatrem Buffo. Wystąpi Janusz Stokłosa, Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz oraz 50-osobowy zespół. Być może Janusz Stokłosa przyleci do Nowego Targu samolotem. Ma licencję pilota i zapowiedział, że "może wyląduje na lotnisku nowotarskim" - mówi Joanna Iskrzyńska Steg. Wiceburmistrz podkreśla, że spektakl przygotowany przez artystów Teatru Buffo to będzie "pierwszy musical na Podhalu".

Tego dnia wystąpi także Piotr Lupi Lubertowicz i Młode Wilki. Na Rynku ponadto zainaugurowany zostanie "Bieg dookoła Tatr", Tego wyczynu dokonać ma Sebastian Bibro, który swój wysiłek dedykuje chorej dziewczynce. W przedsięwzięciu uczestniczy także Rafał Sonik. - Sobotnia zabawa potrwa do białego rana. Wystąpią też soliści z Septymy, Hyrni, Mali Śwarni, Irek Iskra Band, New Market Jazz Band, Feefless, Body and Soul, W.A.N. - wymienia wiceburmistrz.

26 czerwca w MOK inscenizację teatralną "Moje Miasto Nowy Targ" zaprezentuje zespół Śwarni pod kierunkiem Marcina Kudasika.

Plakaty, ulotki, sponsorzy

Na zaproszenie do Nowego Targu odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich miast partnerskich.

Patronat nad obchodami objął Marszałek Małopolski. Głównym sponsorem jest firma Wojas. Jak podkreślają organizatorzy - duże wsparcie finansowe oferowała także firma Błażusiak i inni przedsiębiorcy.

- Wydrukowanych zostało 1500 plakatów, 5 tysięcy ulotek, 600 zaproszeń dla szczególnych gości, będzie też strefa dla VIP-ów, będzie spot reklamujący jubileusz - prezentowany na telebimie w Rynku i na krytej pływalni. Wszystkie środki przekazu będziemy wykorzystywać, by poinformować mieszkańców o obchodach jubileuszu - zapewnia Joanna Iskrzyńska Steg.

O kosztach mówiono jednak niechętnie i niewiele. 150 tysięcy na organizację imprez pozyskano od sponsorów. - Ale to nie są wszystkie koszty, bo mamy mnóstwo umów barterowych. Przedsiębiorcy oferują artystom noclegi, obiady - to jeszcze nie zostało sfakturowane, ale wszystko podliczymy i przedstawimy państwo - zapewnia wiceburmistrz.

Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Oklasy@27.05.2016, 09:37
O jakiej Joannie mówisz? Bo chyba nie o Steg.
Maugo27.05.2016, 08:14
Jakiś dziwny dobór tych koncertów, na jedno kopyto. Dobrze ktoś zauważył, że zupełnie nie było innych pomysłów. Koncerty się skończą, a mieszkańcy zostaną z niczym, nie licząc banerów na ulicy.
Nie tylko show się w życiu liczy.
bermudy27.05.2016, 08:14
Koncerty, zabawy,majteczki w kropeczki a gdzie wyciągi które miały przyciągnąć turyste i stworzyć miejsca pracy .poprzednie władze budowały lotnisko latał po Szwajcarii Australii i co pis u władzy kasy brak. Teraz nowe budować będą hale lodową z zapleczem tylko że minister który im to obiecał zdymisjonowal, i po sprawie. Następnym termin realizacji projektu rok2050.za 2 latka rozliczenie i zostaną brudne majteczki nie w kropeczki.
kto jest burmistrzem?26.05.2016, 21:52
Watycha się już nie liczy, z moich obserwacji widzę, że to Pani Joanna przejęła władzę.
0 klasy26.05.2016, 21:47
Ooo widzę, że Pan Kowalski kręci się przy Pani burmistrz. Czyżby błagał o jakieś stanowisko? Ciekawe gdzie go upchną na siłę. W tym mieście nie liczą się umiejętności, a znajomości, głupie uśmieszki i 0 klasy. Widać, że Pani Steg się na nim nie poznała jeszcze.
Koncerty...26.05.2016, 21:41
Koncerty, koncerty, koncerty...koncerty...koncerty... Tylko koncerty istnieją na tym świecie? Monotematycznie i bez pomysłu.
mieszkaniec26.05.2016, 20:16
@alik
No i bardzo dobrze, taki patronat to nie zaszczyt dla Królewskiego Miasta.
alik26.05.2016, 19:38
jak to sie stało ,że obchody Konfederacji mają patronat prezydenta Dudy a obchody miasta nie,
Jaga?26.05.2016, 09:14
A dlaczego nie zaproszono pani Katarzyny Wiwer Monity? To przecież też nowotarżanka i sławna.
Loco26.05.2016, 07:15
Po pierwsze mamy rocznicę - może nieszczególnie okrągłą, ale uczcić wypada (to do tych, którzy oczekują wyłącznie innych działań UM). Po drugie, dobra okazja żeby trochę ludzi z zewnątrz przyciągnąć - lodziarze, restauratorzy, ajenci parkingów, itp. coś zawsze na tym zyskają. Myślę że mieszkańcom też coś poza smogiem i brudem się należy. Ogólnie więc pozytywny pomysł. No i fajnie że zespół ds. promocji coś robi.
baciok@25.05.2016, 22:53
Do Natalii
Pozdrawiam ale jest coś takiego jak mobilny internet,
DF25.05.2016, 20:59
ciekawie się zapowiada, byle pogoda dopisała :)
Natalia25.05.2016, 20:57
do bacioka
weź się do roboty bo tylko na necie siedzisz i narzekasz
rozum25.05.2016, 20:31
Panie Burmistrzu ja i cała moja rodzina jest za Panem.
Psy ujadają a karawana jedzie dalej.
Niech się Pan tymi złośliwościami nie przejmuje, nic a nic.
A kto się karmi nienawiścią i złośliwością, tak jak prawdopodobnie ci ludzie z poprzedniego układu, tego brzuch od tego rozboli i od tej zgryźliwości pomrze.
zadowolony25.05.2016, 20:27
Nie mogę się doczekać tych imprez. Zaskoczyliście i to bardzo :)

Pani Joanno, niech pani pamięta, że mirą sukcesu jest ilość hejterów. Najwyraźniej za dobrze Pani trafiła :)
Miś25.05.2016, 20:06
Natasza to słaba gwiazda, myśłałam, że coś lepszego zaproponują
ss25.05.2016, 20:03
zapowiada się nieźle
Kuma25.05.2016, 20:03
Wstrętni, stale niezadowoleni Nowotarżanie, nikt i nic wam się nie podoba.
Panie Grzegorzu i Pani Joanno róbcie swoje.
Miescon25.05.2016, 18:54
Niestety ale baciok ma rację. Nie bale nam obiecywano w wyborach. Tymczasem jak Szymon pisze, Pani Joannie się chyba faktycznie wydaje, że NT czekał na nią 670 lat. Więc chciałbym również dodać, że może i czekał, ale po roku ma już serdecznie dość!
baciok@25.05.2016, 16:57
Do wszystkich zadowolonych i niezadowolonych.
Do piszących pod moim adresem.
Jestem zadowolony jeżeli w działaniu każdych władz jest jakas logika., jeżeli obietnice wyborcze są realizowane.
Jak jest niech każdy sobie dopisze...............
kawowa panienka25.05.2016, 15:52
Jak zwykle .Ha ha ha ha.
jola25.05.2016, 15:51
ząbki pani ma piękne , chciałabym takie mieć
dżoker25.05.2016, 15:49
@Nowotarżanka

Ty też byś się mogła czasami zabawić, serio.

#soseriousforever
do bacioka25.05.2016, 15:31
Baciok kiedy ty będziesz zadowolony?
prawdziwy z ciebie kontestujący polak. czemu cie chłopie tak zawsze jasna krew zalewa? jesteś zawodowym hejterem?

czy mógłbyś zaproponować nam tutaj autorski wpis na temat: "opinia Bacioka na brak imprez w NT z okazji Roku Jubileuszowego"?

PS nie mam z urzędem ani z każdą władzą nic wspólnego
górol :)25.05.2016, 15:27
Jak pracują a nie robią imprez to źle bo nic się w mieście nie dzieje jak zaś większa impreza to problem bo nie robią a balują ......miescany czy wam ktoś kiedykolwiek wygodził?
szymon25.05.2016, 15:23
Pani Joanna chyba myśli że miasto czekało na nią 670 lat ... przybyła, zamieszania narobiła ... coś mi się wydaje że niedługo zabawa się skończy. OBY!
turysta25.05.2016, 14:12
po co tyle plakatow i ulotek , teraz to tylko internet albo w końcu postawić nowe witacze , które zaproszą do N.TARGU
acha25.05.2016, 14:00
A pan Stokłosa to w końcu ma tę licencję, czy nie ma? Bo coś mi się kojarzy mało przyjemnego w tym kontekście...
Miescon25.05.2016, 12:49
Piękna ta ekipa! Jeszcze na szczęście tylko 2 lata i skończą się uśmieszki!
baciok@25.05.2016, 12:34
Propaganda a problemy Panie Burmistrzu Watycho pozostają nierozwiązane. Nie chce ich wymieniac bo w każdym artykule o Nowym Targu są opisywane. Najpierw robota a potem zabawa. Tak mnie w domu uczono Panie Burmistrzu.
Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących w Nowym Targu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl