07.06.2016, 13:11 | czytano: 4952

Wodne Pogotowie Ratunkowe nie ma pieniędzy na ratowanie topiących się na Jeziorze Czorsztyńskim. "Zlekceważono nas całkowicie, jako Podhale"

Arch. Podhale24.pl
- To skandal i niesprawiedliwość - w mocnych słowach Marek Jasiński, prezes Wodnego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Targu, komentuje mizerną dotację, jaką ratownicy dostali z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywających nad Jeziorem Czorsztyńskim.
- Wszystkie jeziora w Małopolsce dostały z dotacji pod 65 tys. zł na ratownictwo w tym sezonie, a my tylko 10 tys. zł. Czy na Podhalu mieszkają ludzie gorszej kategorii - pyta Jasiński. - Jesteśmy największym akwenem w Małopolsce. W zeszłym sezonie podejmowaliśmy 460 różnego rodzaju interwencji, w tym ratujących życie topiących się w jeziorze. I dostaliśmy marne 10 tys. zł, mniej niż inni, w dodatku w roku, w którym zwiększono budżet na ratownictwo o pół miliona złotych.
Ratownikom pomagają trochę samorządy, ale to za mało. Najwięcej daje gmina Łapsze Niżne, niewiele gmina Czorsztyn, w ogóle nic nie daje gmina Nowy Targu. Samorządy tłumaczą się albo brakiem pieniędzy, albo faktem, jak w przypadku gminy Nowy Targ, że gmina ma niewiele linii brzegowej i wspiera już finansowo Komisariat Wodny Policji funkcjonujący latem na jeziorze. Z finansowania, jak informuje Jasiński, wycofał się Zespół Elektrowni Wodnych.

WPR ma trzy bazy ratunkowe na jeziorze (Niedzica, Mizerna i Frydman), do dyspozycji posiada trzy łodzie patrolowe, 26 ratowników i ochotników. - Sezon trwa minimum trzy miesiące. W gorący, letni weekend nad jezioro przyjeżdża nawet 30 tys. osób. A my mamy tyle pieniędzy, żeby zapewnić może miesiąc dyżurów z ograniczoną liczbą ratowników i ograniczonymi do minimum wjazdami motorówką, bo nie ma pieniędzy na paliwo - mówi Jasiński.

- To skandal i niesprawiedliwość. Zlekceważono nas całkowicie, jako Podhale - nie kryje rozgoryczenia prezes WPR.

Co na to Urząd Marszałkowski w Krakowie? Urzędnicy nie wyjaśniają, dlaczego jedni dostali więcej a drudzy mniej. Tłumaczą to tak: - Wodne Pogotowie Ratunkowe wzięło udział w konkursie z zakresu ratownictwa górskiego i wodnego w 2016. Wszystkie złożone w nim oferty podlegały ocenie formalnej i merytorycznej. Drugą z nich przeprowadzała komisja konkursowa, która przy ocenie brała pod uwagę kilka kryteriów m.in.: realność wykonania zadania, rzetelny opis planowanych działań, zakres merytoryczny zadania, doświadczenie oraz rzetelność realizowanych wcześniej zadań publicznych, kalkulację przedstawionych kosztów oraz sposób wykonania zadania (wszystkie kryteria dostępne są w regulaminie konkursu). Na podstawie złożonej przez Wodne Pogotowie Ratunkowe oferty, komisja biorąc pod uwagę powyższe kryteria oceniła złożony wniosek na 31,33 pkt. (na 55 możliwych do zdobycia). Ilość zdobytych podczas oceny punktów decydowała następnie o wysokości przyznanej dotacji - wyjaśnia w odpowiedzi przesłanej dziś Podhale24.pl Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Czy jest szansa na zmianę decyzji Komisji Konkursowej i zwiększenie dotacji? - Regulamin konkursu nie przewiduje trybu odwołania od uchwały zarządu w sprawie wyboru ofert i udzielenia dotacji - czytamy w przesłanym oświadczeniu. - Jeżeli w kolejnych latach konkurs z zakresu ratownictwa górskiego i wodnego będzie kontynuowany, to zarówno Wodne Pogotowie Ratunkowe, jak i inne jednostki, spełniające warunki uczestnictwa w tym konkursie – będą mogły składać swoje oferty. Ocena wniosków i ilość przyznanych punktów warunkować będzie ewentualne przyznanie dotacji i jej wysokość.

UMWM odbija piłeczkę i przekonuje, że to nie samorząd województwa powinien finansować ratownictwo wodne na akwenach. - Według ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych za organizowanie i finansowanie działań ratowniczych odpowiada zarządzający obszarem wodnym. Zadania te (zgodnie z art. 22. ust. 2 wspomnianej ustawy) są dofinansowane przez wojewodów w ramach dotacji celowych przyznawanych z budżetu państwa - kończą temat urzędnicy UMWM.

r/
zobacz także
komentarze
Korektor11.06.2016, 10:18
Do @widze z boku: nie lepiej podpisać sie - biuro akcja serca ?
Widze z boku09.06.2016, 07:38
Ale co tu duzo gadac. Nie znam Jasinskiego ale gosc ma racje. Kasa idzie na Rydzyka, modly w Krakowie i inne pierdoly do niczego nam nie potrzebne a nie ma jej na ratownictwo. Mi jest jeden pieron kto bedzie ta lodka plywal. Chce zebym ja i moje dzieci byly bezpieczne. WOPR krzyczy w nieboglosy...ale czemu nic nie robi? Ochotnicy juz nie chca za darmo pracowac? Moze dogadajcie sie z Markiem ze za frajer posiedzicie 3 msc nad woda a ta kasa ktora maja to pojdzie na paliwo i serwisy zebyscie mieli czym ratowac. Pasuje wam to? Co na to wasze rodziny? Kupicie chleb? Czy nadrukujecie ulotek zeby wam turysci jakiegos batona rzucili co byscie glodni nie chodzili?
sloneczny patrol08.06.2016, 22:39
i mam prozbe wielka prozbe prosze wstawic kropeczki lub zmodernizowac moj pierwszy post i puscic go do publiki jesli pan ta informacje sprawdzi z gory dziekuje i pozdrawiam

Nie.
Proszę pisać swoje przemyślenia tak, żeby moja ingerencja nie była potrzebna.
Polecam regulamin na dole strony. Jeśli nadal czegoś Pan nie rozumie - zapraszam: moderator@podhale24.pl.
szuwarek08.06.2016, 20:01
załóż pan sobie panie prezes jeszcze prywatny GoPR , ToPR ,oSP , w sumie idź na całość , swoje państwo ze wspaniałym sobą jako królem ,a na banknotach drukuj twe piękne oblicze.
a....i wtedy przyznasz sam sobie ile chcesz dotacji :)
tak można podsumować ten artykuł i komentarze , Urzędy mają takie procedury a nie inne , pieniądze są dla rzetelnych i konkretnych a nie dla piszących patykiem po wodzie kim to nie są i czego to nie zrobili.
Coś poszło nie tak skoro pieniądze były , może pora na dobrą zmianę/zamianę/przemianę prezesa ?
żabka08.06.2016, 19:47
czy chciała by pani chińczyka , chińczyka , chińczyka ach nie , bo chińczyk to zdrajca i żółte ma.......
jest też piosenka łubudubu , łubudubu , niech nam żyje prezes naszego klubu, niech żyje nam
i obie te piosenki podsumowują osobę prezesa , chyba tylko on sam siebie kocha, reszta to robi bo musi a jak nie musi bo ma rozum i alternatywe odwraca się do niego plecami.
chińczyk nie idź tą drogą, popraw się
Wodnik08.06.2016, 16:46
Czego Panie Prezesie Jasiński można sie od Pana nauczyć ? oszukiwania ludzi ? *** Miałem NIESTETY przyjemnosc pracować z ludźmi którzy przyszli do pracy z Papierami z Akcji serca !!! Nie umieli pływać, a jak otworzyło sie im torbe R1 to nie potrafili zmontować ambu ! Więc niech Pan w dalszym ciągu nie kłamie w komentarzu który Pan zamieścił że Pan może kogoś czegoś nauczyć bo to jawne kłamstwo ! z pozdrowieniami dla normalnych WOPR - owców
sloneczny patrol08.06.2016, 15:54
panie moderator /.../

Polecam regulamin na dole strony.
Próby obrażania mnie są bezcelowe. Zapewniam, że gdy pod Pana adresem pojawią się epitety typu: "ciota, przestępca, współpracownik mafii" też ich nie pozwolę opublikować. Wie pan o przestępstwie? Proszę to zgłosić policji. Na portalu proszę komentować bez wyzwisk. Moderator.
słaby znajomy Marka J.08.06.2016, 13:18
Wiec jak to panie prezes ? Wodne pogotowie ratunkowe czy akcja serca? Poziomem swojego postu udawadniasz bracie własny poziom. Działasz ... to działaj na pożytek ludzi. Daj tez działać innym. I przede wszystkim nie kłam, nie strasz ludzi. Nikt ciebie i "twojej mafii" sie nie boi. Utraciłes dotację bo kłamiesz: w sprawozdaniach, materiałach przetargowych, wywiadach i artykułach w mediach. Nie wszystkich można kupić prezes, pamiętaj! Cos ci sie ostatnio pod czapką zagotowało a byłeś w porzo koleś. Siema brachu.
Marek Jasinski - Prezes08.06.2016, 08:54
???? ale wy sie mnie boicie a dorośli ludzie niby ratownicy a zasypiają ze słowami na ustach Jasiński Jasiński Jasiński
Jak chcecie to zalatwie kilka moich posągów mojej podobizny będziecie rozmawiać ze mną pokrzyczycie sobie tylko nie patrzyć za długo na moja postac bo jeszcze na coś kreatywnego wpadniecie a to był by szok dla waszych organizmów.

Dzieciaki sezon idzie władza kasy nie daje na ratownictwo musze utrzymać 3 bazy 40 Ratownikow paliwa serwisy a nie ty skuczec na internecie tu nikt sie nie utopi

PS: mamy otwarty nabór Ratownikow na sezon nad jezioro jak byście zobaczyć jak wyglada ratownictwo wodne ! Moge was czegoś nauczymy ?

Jak by ktoś chciał prawdziwych informacji o tym co sie dzieje
Prosze sprawdzić nas WodnePogotowieRatunkowe.org.pl
Dzwonić do mnie czy do Ratownikow zawodowych tych od ratowania ludzi nie blogerów

Pozdrawiam
Prezes
mieszczuch08.06.2016, 07:46
Znowu glupota bierze gore na zdrowym rozsadkiem i personalne "wycieczki" nad powaga sytuacji,chyba musi ktos utonac zeby zazdrosna GAWIEDZ zrozumiala ze nie o Jasinskiego czy innego Kowalskiego chodzi a o bezpieczenstwo TLUKI GORALSKIE!!!!!!!!!!!!!
Ptica08.06.2016, 07:41
A moze PZW -bedzie glownym sponsorem (ceny pozwolen wedkarskich,to przeciez wielkie pieniadze)
Paweł08.06.2016, 06:00
ale co tow ogóle za oferty? konkursy i inne pierdoły??? albo goście mają ratować ludzkie życie albo mają bawić się w konkursy? na to forsa ma być i tyle! żałosne i wk...ce jak zwykle w tej za...nej Polsce.
Zróbcie jeszcze konkurs dla strażaków, policji i pogotowia. Złożą kiepską ofertę to sobie w łeb wszyscy strzelimy.
BOLEK08.06.2016, 00:03
Z ministerstwa były pieniądze tylko podział jak zwykle
Soc i lachy zabrały kasę bez łachy
BRO07.06.2016, 23:58
TO NIE TYLKO DOBRA ZMIANA, ALE BARDZO DOBRA ZMIANA!!! /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
staszek z Gorcow07.06.2016, 23:03
Najlepiej zamknąć na kłódkę dostęp do jeziora Tak jak jest na Mizernej!!!
Wodnik07.06.2016, 20:42
Spuścić wodę w jeziorze w miejscu gdzie Pan Jasiński,,ratuje,,Pieszo mu będzie taniej ratować.
KSP07.06.2016, 20:07
Głupoty nie da się upilnować.
seremet07.06.2016, 18:15
Chyba się ludziska poznały na jasińskim , opowiada o własnej wspaniałości...460 akcji (w krakowskiej było 450 - patrzcie jak się kocą) , nie ma pieniędzy na ratownictwo - liczmy : 2atowników dziennie - 300zł , paliwo i amortyzacja sprzętu 200zł = 500zł x 90dni = 45 tysięcy to czemu chłop chce aż 150? jest jeszcze aspekt faktycznego patrolowania i podejmowania akcji - se dzieci chińczyka wyskoczą pośmigać na WOPRowskim skuterze ok 14tej jak wstaną po "wieczorze". Dajcie mu szanse - tyle akcji w życiu przeprowadził , kilka masówek ogarnął sam jeden , na koniu ratował podczas powodzi w 2010 - przecież Mareczek zawstydza czaka norisa więc WPŁAW niech tRATUJE to mu kasy na kolejne mieszkanie zostanie.
Sęp07.06.2016, 17:35
Czy WOPR w takim razie ochrania nad jeziorem czy jak?
podhale07.06.2016, 17:33
Jasiński nie jeste prezesem WOPR !!! Tylko akcji serce zrozumcie to wreszcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jajo07.06.2016, 17:14
No to o co tyle krzyku? Trzeba było lepiej przygotować ofertę.
spisok07.06.2016, 16:23
Sęp:
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - to ratownicy ochotnicy
Wodne Pogotowie Ratunkowe - to już ratownicy płatni
Robert07.06.2016, 16:19
do @sęp: Wodne Pogotowie Ratunkowe to prywata pana Jasińskiego. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to organizacja ogólnopolska - taka ze złotą kotwicą i niebieskim krzyżem. Podobieństwo nazw przypadkowe ? nie sądzę.
Niedawno WOPR podziękował Jasińskiemu za "współpracę", tak jak Zapora i gminy. Widać UW też ma ale :) czekamy kto następny.
Pozdrawiam
wyszło sz(b)ydło z worka07.06.2016, 16:14
panie prezesie ja wiem dlaczego tak mało:
słowa: realny, rzetelny, merytoryczny nie istnieją w pańskim języku.
Widocznie głodne kawałki o pana boCHaterstwie nie zadziałały w urzędzie w krakowie.
Sęp07.06.2016, 15:46
czy może mi ktoś wytłumaczyć Czym się różni wodne pogotowie ratunkowe od wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego bo coś mi tu nie pasuje?
alik07.06.2016, 15:24
I to jest ta DOBRA ZMIANA. Pieniądze są natomiast dla ojca RYDZYKA !!!!!!!!!!!!
Rekin z Jeziora Czorstyńskiego07.06.2016, 15:19
Zapraszamy nad jezioro na ekstremalną i pełną wrażeń kąpiel
wszystkich gestorów.
Niechże sesje i konferencje samorządowców
odbywają się na plaży ,a biurka urzędników niech obmywa woda
z jeziora.
Koszulka bliższa ciału.
abc07.06.2016, 15:04
dobra zmiana czuwa.
za krytykę - wylot.
tylko czekać!!!
spisok07.06.2016, 14:58
jak się klepie rok po roku taką samą ofertę to takie są efekty!!!
dla nieobeznanych07.06.2016, 14:31
WPR nie mylić z WOPR
WPR-owiec07.06.2016, 14:20
WPR niedofinansowany czy pan Jasiński ?
tylko pasterz krow07.06.2016, 14:12
To zaden skandal, wywieszki typu,nie ratujemy ceprow zkrakowa i zobaczyc jaka bedzie reakcja
obserwator taśmowy07.06.2016, 14:05
To po co udaw2ać ,że istnieje??? To tak jak ze służbą zdrowia- niby istnie3je , a tako jakoby jej nie było. Państwo teoretyczne nie tylko poprzedniej padniętej wadzy. Była ,ąle tylko dla kasy i pełnych kieszeni.
Gimbus07.06.2016, 13:32
Kąpiących się
Zobacz pełną wersję podhale24.pl