11.06.2016, 21:01 | czytano: 752

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

arch. szkoły
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łapszach Niżnych podczas spotkania w holu szkoły z Anną Sowa – przedstawicielem ZGKiM Gminy Łapsze Niżne, mogli dowiedzieć się jak mogą chronić przyrodę, jak ważne jest segregowanie śmieci, jak bardzo ważne jest wszystko to, co robimy na co dzień.
Podczas spotkania ogłoszono też wyniki „Konkursu Wiedzy o ochronie środowiska” – czwórka uczniów okazała się zwycięzcami: Magiera Zuzanna, Kowalczyk Jan, Pojedyniec Karol i Stanek Gabriela – dla nich przygotowano niespodzianki, a inni zostali wyróżnienia - 12 osób, którzy brali udział w konkursie - otrzymało pachnące lawendy – aby uczyli się dbać o najmniejszy kawałek przyrody. Nie tylko z okazji takiego dnia, ale i na co dzień pomyślmy o naszej Ziemi inaczej. Ziemia to nasz wspólny dom – to nie tylko przenośnia – jeśli ją zniszczymy - zginiemy. Jak podają naukowcy: Nawet jedna piąta wszystkich zgonów na raka płuc w miastach jest spowodowana drobinkami zanieczyszczeń pochodzących głównie ze spalin samochodowych…
Jeśli zużycie naturalnych zasobów ziemi utrzyma się na obecnym poziomie "jesteśmy na najlepszej drodze do ekologicznego bankructwa"… W ciągu 25 lat ilość wody przypadająca na osobę może zmniejszyć się o połowę. Na choroby spowodowane piciem zanieczyszczonej wody co osiem sekund umiera jedno dziecko … W krajach rozwijających się picie brudnej wody jest przyczyną 80 procent wszystkich chorób.

Kiedy w roku 1971 Edgar Mitchell na pokładzie statku Apollo 14 leciał na Księżyc i po raz pierwszy spojrzał na Ziemię z przestrzeni kosmicznej, wpadł w niebywały zachwyt: "Wygląda jak skrzący się, niebieskawy klejnot (...) Przybrana w delikatnie wirujący welon bieli (...) Jak perełka w czarnych odmętach morza tajemnicy …" - z entuzjazmem nadawał do Houston. Jakże odmienny widok ujrzałby on teraz - zamiast połyskliwego błękitnego klejnotu ukazałaby się matowa, brudna Ziemia, otoczona ciemnymi, kłębiącymi się chmurami m.in. dwutlenku węgla i siarki.

Światowy Dzień Ochrony środowiska - obchodzony 5 czerwca - przypomina o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan – człowiek nie jest jedynym gatunkiem na Ziemi, a nie jest świadomy tego, że niszcząc Ziemię, zagraża i swemu istnieniu.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl