02.07.2016, 14:50 | czytano: 5936

Galicja Projekt

Fot. Łukasz Sowiński
W Rabie Wyżnej cały dzień ponad 100 osób intensywnie pracowało na planie teledysku z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz - skrzypek Zespołu InoRos i Zwyk, który w marcu 2015 utworzył sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich, najpierw jako rozwinięcie Zespołu Góralskiego „Rabiańsko Śleboda”, a później jako osobna jednostka. Wówczas pomysłem było sformowanie grupy dzieci, młodzieży oraz dorosłych, która muzyką góralską miała upiększyć liturgię Pasterki w kościele w Rabie Wyżnej, co zrealizowane zostało z sukcesem.
Z czasem zrodził się Galicja Projekt, nawiązujący nazwą do fundacji, w ramach której funkcjonuje i której pierwotny zamysł realizuje: utworzenie grupy artystycznej, zainspirowanej kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązującej do innych kultur, potrafiącej wyjść poza utarte schematy, motywującej do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Ważnym wsparciem dla projektu m.in. od strony formalnej, doradczej oraz zabezpieczenia finansowego jest Łukasz Szklarz - pomysłodawca i kierujący fundacją GALICJA.

Skąd nazwa?

„Galicja”, ponieważ to szeroko pojęty region naszego pochodzenia, kojarzony z różnorodnością narodową i etniczną, gdzie muzyka nie zna granic geograficznych a kultura mimo zawirowań politycznych stale się rozwijała. Galicja to również autonomiczny region w Hiszpanii, charakteryzujący się odrębnym językiem zbliżonym do portugalskiego, ze słynnym miejscem kultu religijnego, Santiago de Compostela.

„Projekt”, ponieważ w zamyśle to otwarta platforma artystyczna, zapraszająca gości z różnych kręgów kulturowych i etnicznych realizująca wspólnie kolejne projekty muzyczne na zasadzie „sky is the limit”. Aranżacje są autorstwa Damiana Pałasza, a trzon projektu stanowią jego uczniowie, którzy pod okiem swego nauczyciela krok po kroku rozwijają umiejętności w grze na skrzypcach i basach góralskich.

Źródło: organizatorzy, zdjęcia Łukasz Sowiński
komentarze
Gggggg11.07.2016, 22:19
Czyżby "antygalicjanin" to wójt gminy? Słyszałem o tym człowieku wiele i tylko współczuję całej gminie ;-) a pomysłodawcom gratuluję że się "nie dają " owej władzy i działają ;-)
Galicjanin06.07.2016, 17:13
Nazwa Galicja w kontekscie tego terenu istnieje juz od XIII w. a zabory były w latach 1772-1918, czyli XVIII-XIX w. Dziekuje za uwage ;-)
Ewa199006.07.2016, 17:11
Gratuluję Ci inteligencie, że nie patrzysz na zamysł i zamiłowanie tych młodych ludzi do kultury i folkloru tylko szukasz DRUGIEGO DNA. Zapewne pracujesz w Gminie w Rabie i jesteś przeciwnikiem tej właśnie inicjatywy jak Wójt który kładzie im kłody pod nogi! Na szczęście widać, że bez łaski władz poradzą sobie mimo wszystko!
goral05.07.2016, 15:33
jednakże z tych trzech zaborów to właśnie austriacki był najbardziej - jak to mówią młodzi "lajtowy" - brawo dla Raby Wyżnej za świetną inicjatywę:)
anty Galicjanin05.07.2016, 13:21
Galicja to zabór austriacki..., do doprawdy fatalna tradycja nawiązywać do zaborców !!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl