14.07.2016, 08:10 | czytano: 3214

Frydmańscy strażacy mają nowy samochód pożarniczy (zdjęcia)

Obchody poświęcenia i przekazania samochodu pożarniczego rozpoczęła msza św., którą w intencji strażaków odprawił ks. Ludwik Węgrzyn - proboszcz frydmańskiej Parafii. Potem na placu przed remizą - po złożeniu meldunku i podniesieniu flagi państwowej, uroczysty apel poprowadził prezes OSP Frydman – dh Józef Prelich.
Wśród zaproszonych gości byli m. in.: dh Edward Siarka – Poseł na Sejm RP, a zarazem Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie, dh Jan Kuczkowicz – Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Nowym Targu, kpt. Henryk Wielkiewicz – Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Powiatowej PSP w Nowym Targu, dh Jan Rataj – Radny Powiatu Nowotarskiego, Jakub Jamróz – Wójt Gminy Łapsze Niżne, Zdzisław Majerczak – Przewodniczący Rady Gminy Łapsze Niżne, Radni Gminy Łapsze Niżne – Janina Schlegel, Tomasz Markowicz, Jan Noworolski, Antoni Szewczyk i Henryk Janeczek, dh Adam Święty – Prezes Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Łapszach Niżnych, ks. Ludwik Węgrzyn – proboszcz Parafii Frydman, Józef Barnasz – Sołtys wsi Frydman, a zarazem Prezes Leśnej Wspólnoty Urbarialnej we Frydmanie, Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych KRUSZGEO S.A. z Rzeszowa w osobach Tadeusza Kruka – wiceprezesa i Ryszarda Maciulewicza – członka Rady Nadzorczej oraz delegacje z zaprzyjaźnionych jednostek OSP.
Prezes OSP dh Józef Prelich przytaczając historię jednostki przedstawił chronologicznie nabywane kolejno przez OSP samochody od chwili jej założenia. Przybliżył także wszystkim zebranym okoliczności nabycia przekazywanego samochodu. W imieniu jednostki wyraził wdzięczność i serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania przez jednostkę samochodu pożarniczego.

Dane techniczne samochodu: samochód ciężki typu MAN TGM 18.340 4x4 BB, napęd 4x4 BB – uterenowiony, silnik Euro 6 o mocy 250 kW (340 KM), zbiornik z wodą o poj. 5000 dm3 wykonany z kompozytu (z czego 10% stanowi środek pianotwórczy), autopompa o wydajności 4260 dm3/min – 8 bar (560 dm3/min – 40 bar). Inne wyposażenie samochodu to działko wodno-pianowe, szybkie natarcie, zraszacze, maszt oświetleniowy pneumatyczny z lampami typu LED, wyciągarka. Pojazd zakupiono w wyniku postępowania przetargowego przeprowadzonego przez jednostkę OSP w sierpniu ubiegłego roku. Wartość brutto samochodu to 712 800,00 zł, z czego Gmina pokryła kwotę 550 000,00 zł, a pozostała kwota tj. 162 800,00 zł jest w gestii jednostki oraz sponsorów (KRUSZGEO S.A., ZEW NIEDZICA S.A., Leśna Wspólnota Urbarialna we Frydmanie, wspólnota mieszkańców Frydmana w Ameryce).

Punktem kulminacyjnym uroczystości było poświęcenie samochodu przez ks. Ludwik Węgrzyn oraz jego przekazanie. Kluczyki do samochodu wraz z dokumentami przekazał Naczelnikowi OSP Frydman dh Stanisławowi Pisarczykowi wójt Gminy Łapsze Niżne w asyście Posła Edwarda Siarki.

Uroczystość ta była także okazją do wręczenia zasłużonym działaczom wyróżnień oraz podziękowań współpracującym z OSP we Frydmanie osobom i instytucjom. Statuetki za długoletnią działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej we Frydmanie wręczono: dh Władysławowi Barnasz, dh Albinowi Kawa, dh Józefowi Organiściak s. Andrzeja, dh Józefowi Organiściak s. Karola oraz dh Józefowi Jurgowskiemu. Podziękowania w formie pluszowych strażaków otrzymali: Wójt Gminy Łapsze Niżne, Pani Krystyna Stanek, Firma KRUSZGEO S.A. z Rzeszowa, Leśna Wspólnota Urbarialna we Frydmanie, Pan Dominik Błachut i wspólnota mieszkańców Frydmana w Ameryce.
Część oficjalną zakończyła defilada i koncert strażackiej orkiestry dętej z Frydmana czy występ zespołu regionalnego „Mali Frydmanianie”.

źródło: Urząd Gminy w Łapszach Niżnych
zobacz także
komentarze
pestka21.07.2016, 21:39
Co prawda to prawda gdyby były wybory teraz to na pewno kilku radnych by zamknęło drzwi z drugiej strony sali obrad bez prawa wstępu do niej.Ale trzeba mieć nadzieje , że się opamiętają i zaczną pracować dla doba mieszkańców .
zgoda buduje niezgoda...20.07.2016, 21:35
komus bardzo zależy na tym aby podsycać te negatywne emocje. Ale na szczęście one mimo wszystko stygną jak widzę. Panowie i Panie Strażacy, jest dobrze a będzie jeszcze lepiej. nie jedna jednostka z sąsiednich gmin chciałaby być w gminie łapsze niżne. Wy przynajmniej macie jakiś plan na wymianę samochodów...
olgierd18.07.2016, 09:53
Oj Julek takie rozumowanie jest nie na miejscu tak nie wypada ale z drugiej strony gdyby Radni myśleli logicznie to tego zamieszania by na pewno nie było trzeba jasno powiedzieć szanowni Radni GMINY ,Łapsze Niżne ,Z tego wynika że trzeba dużo dobrej woli tak z jednej jak i drugiej strony by można by było mieć nadzieje na lepsze jutro ,
szyszka17.07.2016, 17:24
Spisok więcej oleju w tej pustej głowie tylko dwoje Radnych z Niedzicy było za systematycznym kupnem po jednym samochodzie co roku ,czyli do 2018 były by kupione 4,ale wam ciągle mało i mało .Jeśli się nie mylę to była najrozsądniejsza decyzja ,której nie poparło aż 13 radnych więc do kogo te żale,należy myśleć w czasie głosowania.
Ojojoj17.07.2016, 00:58
Tym strażakom na spisu to wiecznie mało. Aż żal patrzeć jak się kłócą między sobą i prześcigają kto ma Lepszy sprzęt. Ale spis to wogolew dziwne miejsce, piękne ale ludzie tam... Szkoda gadać
Julek16.07.2016, 14:46
Ta.....teraz torby i aparaty bo Auto nowe już mamy.....niech się pozostali bujają starymi gruchotami.

PS: Ci co mają te dwie torby to akurat Sobie kupili ze swoich pieniędzy, zresztą wszystkie trzy jednostki co te torby mają to je zakupili ze Swoich. Ale Wy czekacie aż Wam Wasz Wójt kupi!
do strażak15.07.2016, 23:40
troche zdrowego rozsądku zachowaj a nie mów o 9 samochodach w 1 kadencji. Trzeba cieszyć się z palca a nie prosić o całą rekę .......
Na wszystko przyjdzie czas
Ty już samochody chcesz 9 a może najpierw by pasowały aparaty czy torby medyczne????
Zachłanni mają po 2 (a może i wiecej) a inni Panie Wójcie kiedy????
strażak15.07.2016, 06:02
w końcu ktoś dostrzegł konieczność wymiany tych starych złomów co nie mogą dojechać do akcji a wóz drabiniasty je wyprzedza. Mam tylko nadzieję, że kolejne jednostki nie będą długo czekać na nowe samochody. Panie Wójcie jest nas 9 jednostek a nie dwie. póki co brawo za te dwa samochody. Czekamy na pozostałe.
Spisok14.07.2016, 16:24
Jak tu nie pisać:
Z tego co widziałem na nagraniu, to była przeciw zakupowi samochodów strażackich.....a teraz się po imprezach strażackich rozbija.... Więc stąd pewnie takie zachowanie.
jak tu nie pisać14.07.2016, 15:17
Oj nie łanie druhowie jedna p RADNA i tak w cieniu coś tutaj nie gra RADNA coś zawiniła czy to zwykłe nie dopatrzenie ze strony organizatora kobiety trzeba szanować panowie taka jest zasada ,
dh14.07.2016, 08:32
No to OSP kowaniec nie dostanie kasy na nowego Mercedesa , Jasiek bee zly
alternatywy 414.07.2016, 08:26
Będą mieli czym jeździć chłopaki na pielgrzymkę.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl