04.08.2016, 20:10 | czytano: 5878

Nagroda dla podhalańskich architektów

zdj. UMWM
Siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie oraz Dom w Tatrach (w Kościelisku) - to niektóre z budynków, które zdobyły w tym roku Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Dom w Tatrach to dzieło Jana Karpiela i Marcina Steindela.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na dwa lata projektantom lub zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, które zrealizowano na obszarze województwa małopolskiego i oddanych do użytkowania w okresie dwóch lat kalendarzowych (licząc od momentu ogłoszenia konkursu).
Zarząd Województwa Małopolskiego już po raz 8. zdecydował o przyznaniu Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, która promuje najlepsze współczesne realizacje architektoniczne w Małopolsce. Doceniono zarówno przykłady architektury użyteczności publicznej, jak i ciekawe przykłady budownictwa mieszkalnego oraz zagospodarowania przestrzeni publicznej. W sumie nagrodzono aż 8 obiektów z całego regionu.


na zdj. CRICOTEKA

Wśród budynków architektury użyteczności publicznej I miejsce zdobyły ex aequo dwa obiekty: budynek Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (autor: IQ2 Konsorcjum: nsMoonStudio Sp. z o.o. i Wizja Sp. z o.o., inwestor: Cricoteka) i Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie (autor: K. Ingarden, J. Ewý – Architekci Sp. z o.o., inwestor: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”).


na zdj. Galeria Europa – Daleki Wschód

W kategorii architektura mieszkaniowa Zarząd Województwa Małopolskiego również przyznał trzy miejsca. Pierwsze zdobył Dom w Tatrach (główne zdjęcie na górze strony) przy ul. Królewskiej w Kościelisku (autor: Jan Karpiel, Marcin Steindel – biuro architektoniczne). Drugie przyznano ex aequo apartamentom LEA 251 w Krakowie (autor: Kita Koral Architekci Sp. z o.o., inwestor: Modern Living Development Sp. z o.o. Sp. K.) oraz budynkowi mieszkalno-usługowemu przy ul. Brogi 36 w Krakowie (autor: F2 Studio Biuro Projektów, inwestor: BUDINWEST Sp. z o.o.).

na zdj. Wola Krogulecka

W ostatniej kategorii – przestrzeń publiczna – zdecydowano tylko o przyznaniu wyróżnienia. Otrzymała je platforma widokowa w Woli Kroguleckiej (autor: 55 Architekci S.C. Wojciech Świątek i Anna Szewczyk-Świątek, inwestor: Gmina Stary Sącz), która stała się atrakcyjnym punktem widokowym na szlaku pieszym na Makowicę, z którego można podziwiać Dolinę Popradu.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody odbędzie się we wrześniu tego roku.

opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl