24.08.2016, 11:22 | czytano: 2045

Gmina likwiduje składowisko odpadów w Nowej Białej po NZPS-ie

Składowisko odpadów po Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego jest nieczynne od wielu lat, ale ciągle niezabezpieczone. Gmina Nowy Targ, która po NZPS-ie korzystała z wysypiska, wzięła na swoje barki ciężar jego zamknięcia.
Z NZPS-u do Nowej Białej przez wiele lat wywożone były odpady poprodukcyjne m.in. skóry i gumy. Po upadku przedsiębiorstwa z wysypiska korzystała gmina Nowy Targ składując tu odpady komunalne. Od wielu lat składowisko leżące na terenach wspólnoty urbarialnej jest nieczynne, ale ciągle niezabezpieczone. - W związku z tym, że korzystaliśmy z niego poczuwamy się do odpowiedzialności do zabezpieczenia go - mówi wójt Jan Smarduch. - Muszą to zrobić fachowcy, żeby nie było zagrożeniem. Ogłoszony został przetarg i szukamy firmy, która to zrobi. Wstępnie oszacowaliśmy, że zadanie to może kosztować do ok. 1,5 miliona złotych. Niestety, w żadnych programach unijnych nie ma funduszy z których moglibyśmy pozyskać dotację na ten cel. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z kredytu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - dodaje.
Firma, która wygra przetarg, będzie miała za zadanie wyrównać teren nieczynnego składowiska, uformować koronę, odpowiednio zabezpieczyć, ogrodzić i otoczyć pasem zieleni. Teren liczy ok. 1,3 ha. Termin zakończenia prac wyznaczono na koniec czerwca przyszłego roku.

r/
komentarze
Bezrobotny25.08.2016, 22:50
Dobrze wiem dlaczego to tyle kosztuje , trzeba dużo pyszczków nakarmić a z tego co zostanie to zrobi się plot .
Migacz25.08.2016, 11:24
Bezrobotny - to złóż wójtowi swoją ofertę, na pewno wygrasz z taką ceną.
Tylko najpierw się doucz co to jest rekultywacja techniczna i biologiczna, po co się robi drenaż i odgazowanie, układa geomembrany i geowłokniny. Jak się douczysz to ci się rozjaśni czemu to kosztuje miliony. Na razie, tak jak każdemu głupkowi nie mającemu pojęcia o temacie, wydaje się że inni za darmo biorą kupę kasy.
Bezrobotny24.08.2016, 21:25
Ja bym ten teren bronami wyrównał i ogrodził za 15 tys zł a potem Biznesmeni w szoku .Bezrobotny miesięcznie zarabia jak Dyrektor Banku.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl