01.09.2016, 09:05 | czytano: 4287

Szczawnica ma dość korków. "Informacje medialne o problemach komunikacyjnych narażają miasto na straty wizerunkowe"

Fot. Joanna Dziubińska
Na sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy została podjęta rezolucja dotycząca usprawnienia ruchu drogowego na rondzie w Krościenku. Dokument jest próbą zwrócenia kolejny raz uwagi na problem, który pojawia się w Szczawnicy praktycznie już co tydzień w sezonie turystycznym.
- Wcześniejsze monity "zaowocowały" opracowywaną analizą ruchu w rejonie ronda, która jest przygotowywana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, a którą współfinansujemy w połowie wspólnie z zarządcą drogi – tłumaczy burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Nasze obawy dotyczące wyników analizy dotyczą ewentualnych propozycji rozwiązań. W rozmowach pojawiają się kwestie realizacji w przyszłości "obwodnicy Krościenka" lub poprowadzenia ruchu samochodowego ulicą Zdrojową i budową dodatkowego mostu w kierunku Łąkcicy. Propozycje te wydają się próbą odsunięcia rozwiązania problemu w czasie, a nie ma nawet próby zastanowienia się nad usprawnieniem ruchu w rejonie samego ronda – uważa.
W rezolucji czytamy m.in., że budowa ronda w Krościenku, zamiast poprawić, pogorszyła jedyny wyjazd ze Szczawnicy. Na koniec każdego weekendu w sezonie turystycznych na drodze do Krościenka tworzy się gigantyczny korek, a turyści godzinami czekają na wyjazd z uzdrowiska. Problemy z przejazdem mają też pojazdy służb ratunkowych. Radni szczawniccy apelują do adresatów rezolucji „o znalezienie konkretnych rozwiązań technicznych dotyczących organizacji ruchu w obrębie ronda w Gminie Krościenko nad Dunajcem oraz ich realizację".

Rezolucja została skierowana w pierwszej kolejności do zarządców drogi – władz województwa, zarządu dróg wojewódzkich oraz do przedstawicieli władzy państwowej i samorządowej.

Treść rezolucji:

„W 2011 roku, w ramach inwestycji realizowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich we współpracy z Powiatem Nowotarskim, zostało wybudowane rondo w Gminie Krościenko, leżące na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą wojewódzką Nowy Targ - Nowy Sącz. Budowa ronda była realizowana równolegle z przebudową mostu na Dunajcu, stanowiącego jedyne połączenie Miasta i Gminy Szczawnica z drogą powiatową i wojewódzką.

Budowa ronda miała w założeniu doprowadzić do usprawnienia ruchu samochodowego oraz na wiele lat zabezpieczyć i ułatwić dojazd i wyjazd z terenu Miasta i Gminy Szczawnica. Praktyka pokazała jednak, że założenia te nie zostały spełnione, a wręcz przeciwnie, odniosły skutek całkowicie odwrotny od zamierzonego. Zastosowane rozwiązanie komunikacyjne powoduje stałe i nasilające się problemy z płynnością ruchu samochodowego na rondzie stanowiącym skrzyżowanie dróg prowadzących w kierunkach Szczawnica - Nowy Sącz, Nowy Sącz - Szczawnica, Nowy Sącz - Nowy Targ, Szczawnica - Nowy Targ oraz na prowadzących do niego dojazdach. Problemy te, występujące praktycznie na co dzień, nasilają się szczególnie w okresach zwiększonego ruchu turystycznego, tj. sezonie letnim, podczas długich, a nawet zwykłych weekendów.

Tworzące się korki, sięgające kilku czy nawet kilkunastu kilometrów na terenie Szczawnicy oraz na dojeździe do ronda od strony Nowego Sącza i Nowego Targu, są dużą uciążliwością dla turystów odwiedzających Szczawnicę i okolice i zarazem przejeżdżających przez Gminę Krościenko. Kilka godzin straconych na dojazd czy wyjazd ze Szczawnicy, związany z tym stres oraz niewygody jakie są udziałem turystów z całej Polski, a często i zagranicy, niweczą wysiłek, jaki wkładają władze i mieszkańcy Szczawnicy, by odwiedzający ją goście zostali przyjęci jak najlepiej, wywieźli ze sobą dobre wspomnienia i chętnie do niej wracali.
Informacje o "zakorkowanej" drodze ze Szczawnicy i samym mieście, jakie ostatnio często pojawiają się w ogólnopolskich mediach (na przykład w Programie 1 Polskiego Radia i w prasie lokalnej) narażają Szczawnicę na straty wizerunkowe jako miejscowość turystyczno - uzdrowiskową, stanowią antyreklamę i odwrotność promocji, o jaką starają się nieustannie władze samorządowe miasta. Władze te nie mają jednocześnie żadnego wpływu na zaistniałą sytuację, nie będąc właścicielami drogi i nie mając wpływu na zastosowane rozwiązania komunikacyjne.

Niezadowolenie kierowców to jedno, a niedrożność jedynego wyjazdu ze Szczawnicy, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia przyjeżdżających gości, jak i mieszkańców Miasta i Gminy Szczawnica. Wobec tworzących się korków przy wyjeździe ze Szczawnicy, jest niemożliwy płynny przejazd służb ratunkowych (pogotowia, straży pożarnej). Wobec powyższego, jest zasadnym zapytać, do kogo należy odpowiedzialność za narażanie życia i zdrowia turystów i mieszkańców Miasta i Gminy Szczawnica.

Rozwiązaniem, które w znacznym stopniu pomogłoby osiągnąć płynność ruchu na rondzie, byłoby wykonanie zjazdu w kierunku Nowego Sącza bezpośrednio z mostu na Dunajcu i w kierunku Nowego Targu, od strony Nowego Sącza. Dodatkowo należy rozwiązać problem przejść dla pieszych wokół ronda, które w znacznym stopniu też utrudniają płynny przejazd samochodów.

Podejmując powyższą rezolucję, Rada Miejska w Szczawnicy apeluje do wszystkich Adresatów rezolucji wymienionych w Uchwale, o znalezienie konkretnych rozwiązań technicznych dotyczących organizacji ruchu w obrębie ronda w Gminie Krościenko nad Dunajcem oraz ich realizację".

Źródło: Facebook, oprac. jd/r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Da15.08.2019, 10:36
2019 rok.... Nadal bez zmian. Korek na prawie 3 h stania. Gratuleje
Stary02.09.2016, 23:40
Cieszy że tyle turystów ,,ciągnie ,,na Podhale ale co się dzieje w tym roku to już przesada. Co drugi,,młody,,studiuje,tyle mądrych mamy głów,może coś wymyślą? (jak nie uciekną za granicę).
parcienaszklo02.09.2016, 12:15
@Dobranoc, dokładnie , listy to niech teraz piszą na Wiejska, tam maja ziomka co im tego qwna narobił
czytelnik02.09.2016, 07:52
Jak usprawnią rondo - np. budowa ronda turbinowego (co prawda nie ma na to miejsca) to dopiero będzie zacznie korek (skrzyżowanie w Żabrzeży do Szczawnicy. - Po prostu jest problem z wydolnością drogi/skrzyżowań przy tej ilości samochodów. Bez drogi alternatywnej to i 5 pasów nie pomoże... Potrzeba rozproszyć ruch i tyle albo aż tyle. Do tego nikt nie mówi o korkach w sob/ ndz w godz porannych od strony Nowego Sącza do Krościenka - skierować część ruchu samochodowego jadącego do NT ulicą Kościuszki w stronę stadionu i ruch na rondzie się usprawni. Polecam poczytać badania o ruchu drogowym - najlepszym rozwiązaniem przy tak zmiennej ilości samochodów jest ruch rozproszony lub komunikacja zbiorowa (vide wykorzystanie parkingu przy kościele w Krościenku jako punktu przesiadkowego)
Dobranoc01.09.2016, 23:28
Senqnator sprzedał działkę pod bar k.ronda, Ciągle Marzący O Senqnacie, pierwszy przecinał wstęgę jak otwierali ten bubel, a teraz wielce wszyscy główkują jak usprawnić ruch. Byle by pokazać gębę przed kamerą i na plakacie.Mieszkańcom Szcy radzę przeczytać co jest napisane dużymi literami na takiej dużej tablicy k.mostu- ..."Usprawnienie ruchu do Szcy blebleble..." Jakby to nie nazwał, jakby to nie było, to dla Was te 2 mosty i to rondo powstało.
kolo01.09.2016, 21:59
A gdzie mądre głowy z rejonu dróg? Zrobili rondo to niech będzie, nie zburzymy. nie znajdzie się metoda żeby usprawnić przejazd? Ja ze wsi jestem pomysł mam ale ktoś inny za to kasę weźmie. To mam w ..gdzieś
Leń01.09.2016, 21:42
Minimalna kwota przy zakupie, rejestracji auta używanego,starszego niż 5 lat 20 tys. za każdy następny rok 10 tys. i po korkach. Dawaliśmy sobie 10 lat temu radę bez samochodu.Tyłki mieliśmy mniejsze,buty ,,szły,, NZPS miał robotę i PeKaEs.
Mama01.09.2016, 21:20
A może władze miasta pomyslalyby o innej drodze wyjazdowej ze Szczawnicy np.przez oś Potoki do Jazowska przecież dawniej był tamtędy dojazd jak jeszcze nie było mostu w Krościenku.Przecież Szczawnica musi mieć drugą drogę!!
Jasiekr2301.09.2016, 20:51
a jak zatruwają Krościenko to nie łaska wspomnieć - jadą do Szczawnicy wydawać kasę a w Krościenku zostaje tylko smród i trucizna - Szczawnica powinna płacić za zatruwanie mieszkańców Krościenka i okolic
Nowotarżanin z wyboru01.09.2016, 20:19
Sprawa jest prosta: dodatkowa droga ze Szczawnicy przez Obidzę na Piwniczną. Po polnej strach jechać. Zjazd w kierunku Nowego Targu od N.Sacza jest. Tylko mało kto o nim wie. No i lepiej oznaczyć przejazd przez Ochotnicę dla chętnych dojazdu od tej strony w Tatry/na Nowy Targ.
abc01.09.2016, 19:11
"rzucają się jak ryba bez wody" i tyle w temacie.
pisać to oni mogą, nikomu pisać zabronić nie można.
upsss...01.09.2016, 18:59
Dzisiaj siedzieli przy rondzie i liczyli samochody. Mogli liczyć zanim wybudowali ten bubel. Ale skoro się dostaje pieniądze od unii i nie ponosi konsekwencji za złe ich wydanie to takie buble będą powstawały.
loko01.09.2016, 14:59
Poczekajmy na kolejne super nowoczesne rondo na zakopiance. Moze wtedy wiekszosc zrozumie ze ronda sa dobre na drogach o niskim natezeniu ruchu. Do tego kompletnie nie sprawdzaja sie na drogach gdzie wystepuja duze zmiany ruchu.
Ktos uslyszal plotke ze sa bezpieczniejsze to jest moda ba budowanie rond. Tylko kto potem bedzie je przebudowywal?
Mieszkaniec01.09.2016, 13:30
Władze Szczawnicy to totalna porażka prawie w każdej dziedzinie ....
sk01.09.2016, 13:29
Pigi to powiedz jakiego typu skrzyżowanie tam powinno być.
dobra zmiana to wykona01.09.2016, 13:04
pigi jesteś Polakiem, który na wszystkim się zna i współczuję ci

Szczawnica ma senatora i poseł A.Paluch - PiS ma dobrą zmianę i rozwiąże to wszystko w trymigi wraz z rozbiórką karczmy dunajec
pigi01.09.2016, 10:49
Jechałem 3 tygodnie temu ze Szczawnicy do Krościenka 2.5 godziny. Nigdy bym w to nie uwierzył , gdybym na własnej skórze sie nie przekonał. To jest totalna porażka tego co wydał decyzje na budowę ronda. To brak profesjonalizmu i wiedzy. Ronda nie sprawdzają sie przy dużym natężeniu ruchu. Ale w tym kraju wszystko robi się na zasadzie *jakoś to będzie*
Partyzant01.09.2016, 10:31
Wszystko się da,ino chęci i pieniędzy kupe....
jaś 4001.09.2016, 09:45
To trzeba było myśleć wcześniej!!!!! jak budowali rondo i knajpę w Krościenku.A tak to teraz latające dywany.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl