05.09.2016, 17:41 | czytano: 2431

Radni apelują do parlamentarzystów

NOWY TARG. Radni wystosowali apel do parlamentarzystów, by zmienili "wyraźnie krzywdzące da operatorów komunikacji miejskiej - przepisy". Chodzi o przyznanie gminom, na terenie których istnieje komunikacja miejska - refundacji z budżetu państwa ustawowych ulg w opłatach za przejazdy.
W Sejmie i Senacie trwają prace legislacyjne nad kolejną nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W dokumencie znalazł się zapis - "jeżeli gminne przewozy pasażerskie obejmują przynajmniej jedno miasto lub gminę, to na mocy definicji ustawowej stanowią one tzw. komunikację miejską, a operatorowi takiej komunikacji nie przysługuje refundacja przez budżet państwa ustawowych ulg w kosztach przejazdu."
Nowy Targ posiada komunikację miejską, a przyznawane ulgi dla pasażerów - pokrywa z własnego budżetu.

W "apelu w sprawie uwzględnienia przez władze ustawodawcze Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o równe traktowanie operatorów komunikacji publicznych" radni piszą, iż proponowane przepisy są wyraźnie krzywdzące dla operatorów komunikacji miejskiej. Przez nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych ogranicza się możliwości zdrowej konkurencji na rynku przewozów pasażerskich. Gminy chcąc zmniejszyć wydatki z własnego budżetu - ograniczają udział w porozumieniach międzygminnych gdzie funkcjonowała komunikacja miejska. Przewoźnicy wybierają do obsługi dochodowe linie komunikacyjne, pozostawiając gminie do obsługi linie nierentowne, które w mieście są obsługiwane przez komunikację miejską".

I dalej: "Stosowanie tych regulacji prowadzi do wzrostu kosztów funkcjonowania usług transportowych. Ponieważ Miasto Nowy Targ ma komunikację miejską, objęcie finansowaniem ulg z budżetu państwa pozwoliłoby na ograniczenie dotowania Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego z budżetu Miasta oraz wyrównałoby szanse konkurencji MZK z pozostałymi przewoźnikami".

Apel przyjęty został jednogłośnie.
Jak tłumaczył Marian Twaróg z Referatu ds. Drogownictwa i Transportu, gmina miasto Nowy Targ "zamierza poprosić, by z podobnym apelem wystąpiły także gminy Nowy Targ i Szaflary", czyli gminy, na terenie których kursują autobusy nowotarskiego MZK.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Autobus05.09.2016, 21:22
@ dos. Chęciami piekło wybrukowane.(Co ma wspólnego MZK z MPK ekspercie?).
dos05.09.2016, 18:35
MZK niech się zajmie w końcu reformą linii i czasu jazdy, niech ubiorą kierowców schludnie jak w Zakopanem a nie jak u nas. To nie wymaga kosztów tylko CHĘCI!! Tych jak widać u Antosa brak, tylko narzekanie by więcej kasy brać z urzędu a nie robi sam nic by pozyskiwać klientów czyli pasażerów. Jakby kominikacja miejska w NT działało tak, że prezesa MPK rozlicza się po efektach pracy to by tam nie pracował nawet pół roku
A05.09.2016, 18:31
PIS szuka kasy i przerzuca koszty na samorządy. Któreś z kolei już. A samorządy chcąc nie chcąc przerzucą to na nas, bo inaczej dziura w budżecie. Brawo !!!
POZYTYWNY05.09.2016, 17:44
Dobrze, że chcą coś zrobić!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl