26.09.2016, 17:14 | czytano: 13881

Nierozwiązany problem z bezdomnymi i żulami przebywającymi na Rynku w Nowym Targu

Arch. Podhale24.pl
Przedstawiciele miasta mają pomysły, ale większość sprowadza się do wniosku, że to policja powinna coś z tym zrobić. Policja mówi, że robi, ale problem nadal jest. A skutecznych rozwiązań brak.
Zdaniem radnego Andrzeja Rajskiego, przewodniczącego Rady Miasta, problem jest. Tzw. kloszardzi bywają bowiem natarczywi w stosunku do przechodniów, nietrzeźwi, agresywni i załatwiają się gdzie popadnie. Tymczasem Rynek jest miejscem wypoczynku i rekreacji, spotykają się tu mieszkańcy i turyści. To także wizytówka miasta. - Trzeba żeby problemem zajęła się policja. Będziemy zwracać się do burmistrza o wyznaczenie dodatkowych, stałych patroli policyjnych w Rynku, który mogłyby się zająć tymi osobami - mówi radny. Andrzej Rajski uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby przywrócenie posterunku policji na Rynku.
Co na to burmistrz? - Porządek na Rynku musi egzekwować policja. Będziemy chcieli, żeby w ramach dodatkowych patroli funkcjonariusze zajęli się tym problemem i zrobili porządek - mówi Grzegorz Watycha. - Być może mógłby coś zdziałać Ośrodek Pomocy Społecznej. Są miejsca dla takich ludzi np. noclegownie dla bezdomnych. Poleciłem rozeznać temat. Przepędzanie tych ludzi z miejsca na miejsce pewnie niewiele da. Trzeba spróbować jakoś pomóc im wyjść z uzależnienia - dodaje.

- Ten temat jest nam znany - przyznaje asp. szt. Jacek Bobak z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Były zgłoszenia na te osoby i podejmowaliśmy stosowne interwencje. Apelujemy jednak o zgłaszanie przypadków wykroczeń i łamania prawa, bo tylko wtedy możemy reagować. Samo przebywanie takich osób na Rynku nie jest podstawą do usunięcia, bo to byłoby naruszenie prawa - podkreśla.Na razie żuli i bezdomnych na Rynku jakby mniej i pojawiają się rzadziej. Na kilka miesięcy przepędzą ich stąd jesienne, a potem zimowe chłody. Wrócą, podobnie jak problem, wiosną.

r/
zobacz także
komentarze
Monika03.01.2017, 21:06
Sami sobie taki los zgotowali oni nie chca zyc inaczej tylko ze w dawniejszych czasach nie bylo takich ludzi bezdomnych
rita29.09.2016, 21:36
Rudy bezdomny powinien zostać pod jakąś kontrolą a najlepiej zamknięty w jakims ośrodku dla bezdomnych, bo któregoś dnia stanie się tragedia i będzie za późno!!!
Don Pedro29.09.2016, 08:52
Ciekawe co ma zrobić Policja? Jak goście nie łamią prawa to nic nie można, a nawet nie wolno im zrobić. Czasy milicji kiedy można było dostać pała przez grzbiet za sam wygląd już minęły. Przestańcie ich sponsorować dając 50 gr, 1 zł itp. Oni przebywają najczęściej tam, gdzie mogą dostać kasę za darmo.
Leniwa policja29.09.2016, 00:50
Rozwiązanie jest banalnie proste. Uruchomić PIESZY patrol policji na trasie park- rynek. Ale to trzeba by ruszyć cztery litery drodzy panowie policjanci, zamiast siedzieć w wygodnym radiowozie i pozorować swoją pracę.
Kilka dni temu przyjechała do mnie grupka znajomych z którymi studiowałem. Chciałem im pokazać nasze miasto i oczywiście super to wyszło: na rynku oczywiście zaczepiali nas żule żeby dać parę groszy oczywiście na jedzenie, a jakże... a później w drodze do parku w okolicy pomnika Orkana jakieś dresy w niewybredny sposób odzywały się do narzeczonej mojego kolegi, kiedy zwróciliśmy im kulturalnie uwagę to oczywiście musiało dojść do szarpaniny.
Panowie policjanci nie dziwcie się później, że wasz zawód nie cieszy się zbytnim szacunkiem, bo sami na to pracujecie, a raczej nie pracujecie. Potraficie tylko wozić tyłki radiowozami i chować się gdzieś w miejscach, w których z pewnością nic się wydarzy. Niedawne wydarzenia, w których ginęli młodzi ludzie nic was nie nauczyły. Jak znowu dojdzie do tragedii to wy będziecie mieć krew na rękach.
Ja sam sobie obiecałem, że jak jeszcze raz ten rudy menel mnie zaczepi to nie ręczę za siebie i zrobię z chwastem porządek.
fred28.09.2016, 20:21
Może by tak miasto wyremontowało dawny hotel PKS przy zajezdni,to by mogli bezdomni tam mieszkać no i pracować gdzie.Ale urzędników to nie interesuje nić, a jest tylko wstyd dla miasta.No i proponuje zmniejszyć trochę sklepów z alkoholami.
alkoholik28.09.2016, 14:03
to jest właśnie aspołeczność, brak akceptacji i niemoc. Krzyk osób skrzywdzonych, które nie mogąc poradzić sobie z własnym problemem, szukają problemu u innych, bo sami z sobą żyć nie potrafią. skłonności aspołeczne są większe niż u niejednego "chlora" z rynku. Do obrażających : Gdy pojawiają się charakterystyczne objawy uzależnienia od alkoholu czyli:

Zwiększa się częstość wypijanego alkoholu,
Zmienia się cel picia (staje się lekiem na niepowodzenia frustracje),
Picie staje się stereotypem (sytuacje związane z piciem dominują życie, narasta niepokój, drażliwość w sytuacji niemożności napicia się),
Alkohol spożywany jest w sytuacjach niedozwolonych (prowadzenie pojazdów, picie w pracy, w ciąży i karmienia piersią),
Notuje się incydenty upojenia,
Picie alkoholu niepokoi i osoby z otoczenia sugerują odstawienie lub ograniczenie picia,
Picie alkoholu służy leczeniu objawów abstynencyjnych ? ? picie na klin?,
Nie pamiętamy sytuacji związanych z piciem ( pojawią się tzw. Luki pamięciowe)

Zrób sobie jeden z drugim rachunek sumienia i jeśli masz 3 z 8 powyższych punktów jesteś alkoholikiem.
Pogody ducha i trochę więcej rozwagi. :)

Ps. nikt nie wybiera bycia alkoholikiem, nikt od was nie wymaga akceptacji, lecz zrobienia rachunku sumienia i rozejrzenia się w najbliższej rodzinie, by móc obrażać innych :)

Programy profilaktyczne w gminach kierowane są do osób z uzależnieniem od: narkotyków, alkoholu, hazardu, leków, seksu, jedzenia itp id.
Polecam zapoznać się z programami profilaktycznymi we własnych gminach by móc cokolwiek wiedzieć.
raz,dwa, trzy28.09.2016, 12:40
Odezwał się Pan Andrzej Rajski , który był za likwidacją Strazy Miejskiej. Teraz macie problem Panowie. To wasza wina. Za waszym przyzwoleniem i pójściem na rękę WP tak się stało.
Żygam28.09.2016, 10:28
Boze a jaki smród od nich !!! Raz szlam za takimi dwoma jeden był ubrany w kurtkę zimowa i pod spodem nic nie miał a na polu +30 stopni. 5 metrów za nimi a jeszcze sie wytrzymać nie dało . Ze ich muchy nie zjedzą bleeee.
odpiszcie28.09.2016, 10:14
może pomoga im wielebni z nowotarskich parafi
Wyrocznia27.09.2016, 23:32
Alkoholik, jeśli nie widzisz różnicy między chorym na raka, który nie miał na to wpływu, że zachorował, a kimś kto z własnej woli wpadł w nałóg alkoholowy, to odstaw trunki wyskokowe, bo masz kłopoty z logicznym myśleniem.
Smok27.09.2016, 20:15
No bo tak ta nasza pożal się boże policja działa.
do @alkoholika27.09.2016, 18:55
Nie rób z siebie męczennika. Przez całe lata wmawiano nam, że jesteście "pod ochroną". Piszę "wy" bo sam się tak podpisałeś.

Na czym ta ochrona polegała? A chociażby na tworzeniu gminnych programów profilaktyki, wydawaniu publicznego grosza na wasze "problemy".

Powiem prosto: nie żal mi was. Sami sobie zafundowaliście to co macie. Siłą wam wlewano wódę do gardła? Z własnej woli chlaliście, chlejecie i chlać będziecie. Kropka.

I na koniec - porównywanie alkoholików do chorych na raka to podłość. Wielu z "nowotworoców" było w szoku słysząc że mają raka, bo nie pili, nie palili itd. Więc sobie daruj tę pokrętną i kłamliwą retorykę.

Tak - zawsze daję i dawać będę na pomoc w leczeniu - ale nie na alkoholików, bo się brzydzę pijakami, którzy żerują na społeczeństwie.
alkoholik27.09.2016, 17:06
mądrości są tak wielkie jak dziura ozonowa, a głębokie jak rów Mariański.
Gdyby to były osoby chore na raka, bądź inną śmiertelną chorobę, robili by zbiórki na nich, a że jest to choroba alkoholowa - notabene tak samo śmiertelna jak rak - to się pisze o żulach i kloszardach. Cóż oczekiwać od osób nie mających pojęcia o czym piszą i co to jest alkoholizm - bo to żule i kloszardzi - redakcja, również jako profesjonaliści powinna dobierać odpowiedni język ale co tam pod publiczkę
anon27.09.2016, 17:03
Jak Policja nie widzi żadnych wykroczeń, to jakim cudem Straż Miejska brała ich za "fraki"? Toż to chyba jakieś nadużycie.
zzz27.09.2016, 15:30
To był strzał w kolano obecnej wladzy. Zlikwidowano Straż Miejską za podszeptem *** Panów Z WP, bo spodziewano sie wielkich oszczędnośi. Tymczasem każde dodatkowe patrole Policji trzeba dodatkowo oplacać, Policja może reagować dopiero gdy przekraczają prawo , demolują itp, a w tym przypadku tego nie robią jak zauważył Pan Policjant. Każde zgłoszenie przez obywatela takiego przekroczenia prawa przez kogoś,wiąże się z ciąganiem go potem po policji na przesłuchania, spisywanie protokołów i ogólnie ze stratą czasu. Jak była SM to dzwoniło się do nich, przyjeżdżali,brali gościa za fraki i odwozili w miejsce zamieszkania. To stali bywalcy miejskich ławeczek i trawników, byli znani naszym strażnikom, to zwykle mieszkańcy Ludzimierza, Szaflar i innych okolicznych wiosek. Teraz gościa nikt nie sprzątnie z chodnika, bo leżeć mu wolno, a Policja nie będzie sobie robiła kosztów i oczywiście musi być zgłoszenie od porządnego obywatela, ktory potem ma kłopoty. Tak samo nie raegują na zgłoszenia o wałęsających się bezpańskich psach i wielu innych rzeczach, bo to nie jest w ich gestii. Od dawna było wiadomo, że sprawami gospodarczymi,miejskimi Policja nie bedzie sie zajmowała. Mało etatów a potrzeba im na to dużo kasy. Więcej nież miasto może zaoferować. Tak , że jesteśmy z ręką w nocniku- to do Panów z Wolnościowego Podhala i p. burmistrza.
michal27.09.2016, 14:50
Była straz miejska to robiła z nimi pożadek- macie co żescie chcieli likwidując.
KG27.09.2016, 12:28
Rudy jest strasznie agresywny, szczególnie w stosunku do kobiet (***). Dojdzie kiedyś do tragedii jeśli nic z tym nie zrobią, albo on kogoś pobije, albo ktoś jego.
szkoda chłopaków27.09.2016, 11:55
Co oni robią w nocy jak w się w ciągu dnia wyśpią?....
dyzio marzyciel27.09.2016, 10:12
Zawsze zastanawiałam się po co te podwyższone trawniki ,teraz wiem
że to są tapczaniki dla bezdomnych
elo27.09.2016, 10:01
przeciez to dobre chlopaki
Heniek27.09.2016, 09:56
Całe miasto to jeden syf. Czym tu się chwalić, czym promować?? Nic nie działa jak powinno.Tylko gadać każdy potrafi.Do roboty władzo!!
czacza27.09.2016, 09:25
Żul to ozdoba każdego miasta. Rece precz od żuli!
waksmundzianin27.09.2016, 08:54
Po Waksmundzie również błąka się była jego mieszkanka. Przeżyła te swoje pięćdziesiąt parę lat łatwo i przyjemnie. posiadała dom i rentę pokaźną po mężu - przepiła dom , przepija rentę w wysokości średniej wypłaty . Jak tej osobie pomóc, gdy darowaną "piątkę" na bułkę przepija natychmiast. Ci ludzie - bezdomni- sami wybrali swój los i sami powinni ponosić konsekwencje swojego wyboru. Policja powinna mieć prawo takie osoby kierować na przymusowe roboty społeczne typu- zamiatanie liści w parku czy zbieranie śmieci . Myślę że zniknęli by bardzo szybko z widnokręgu . Przede wszystkim nie można im dawać żadnych pieniędzy, bo w ten sposób tylko pomaga się im tkwić w nałogu.Lepiej pomóc starszym lub chorym ludziom a tych "zmęczonych życiem inaczej " gnać do roboty.
Adam_6627.09.2016, 08:37
Straż Miejska zlikwidowana; powstał problem. Niech przedstawiciele Wolnościowego Podhala zajmą się problemem a potem Policja pozamyka ich za ten "problem".
Poza tym każdemu można na Rynku przebywać, w przepisach nie ma nic na temat tego jak ktoś wygląda. A, że śpią w miejscu publicznym? Innego nie mają. W sumie to problem gminy, nie policji. Niech się wiec Watycha weźmie do roboty
pietrek27.09.2016, 07:58
No to może jak z jeleniami w Babiogórskim Parku Narodowym...
Tamte psują jodłę a te wizerunek :)
Taki żarcik z rana
LWG [@] :)27.09.2016, 01:13
Oj nie ładnie!!! Na ostatnim zdjeciu został sfotografowany "Denaturowa Legenda Patelni" Przyjechal na scigaczu pośmigac poprostu po zielonych pastwiskach! Miał w baku Machmol i sie poczestował z kranika .
Olo26.09.2016, 23:34
@Szczery
Tak, jak pomagasz? Dajesz kasę na wódkę? Kupujesz jedzenie? To nie pomoc. Oni po prostu nie chcą pomocy. Każdemu jednemu który prosił o złotówę, 50 groszy mówiłem, by przyszedł do mnie, mam duży plac, trzeba zamieść, posprzątać. ŻADEN! ŻADEN nie przyszedł, to za trudne, po co? Pomęczę stare babunie przed supermarketem, starych dziadków, przejdzie ze 100 ludzi, 10 się zlituje i złotówkę da i już ma na ćwiartkę, albo piwska.
Sx26.09.2016, 22:17
Pomódlcie sie radni bezradni i panie burmistrzu o śnieg i mróz to problem zniknie ,pomódlcie sie o przeniesienie targowicy to i Bangladesz ,który przeszkadzał zniknie
baciok@26.09.2016, 21:43
Do szczery
Moja wypowiedź to nie kpina z tych ludzi. Każdy wybiera styl zycia jaki mu pasuje. I te słowa o wolności z mojej strony sa prawdziwe., bo niekiedy chwytam się na tym że człowiek gonio od rana do wieczora.A może należałoby trochę spowolnić.
Franko26.09.2016, 21:15
Najlepiej na Policje wszystko zwalić. A gdzie te programy antyalkoholowe? Urzędnicy nic nie zwojują...tylko papiery się liczą.
Brawo Wy26.09.2016, 21:06
Przecież picie w miejscach publicznych to wystarczający powód dla Policji.
Pamiętają zapewne podarowane radiowozy, sztandar i kwoty na ponadnormatywne patrole piesze,rowerowe i motocyklowe w miejscach zagrożonych.Klient -miasto, płaci klient żąda.Widziałam jak patrole już działały.Po co nam te artykuły i głupi problem.
KSP26.09.2016, 20:44
Komentarze typowe dla wielkiej wioski przy drodze...
c-126.09.2016, 20:29
Ten rudy czytaj ''MIEDZIAK'' to bardzo bezczelny, prowokuje awantury z przechodniami, psychol. Podobno parę dni temu kopał po radiowozie policyjnym, policjanci byli bezradni, nie podjęli interwencji wobec niego. Tylko guma i ciasne drzwi i na Babińskiego - Kobierzyn....
ramcin26.09.2016, 20:25
A może by ich wywozić np na jakieś z*** żeby z 2 tygodnie wracać musieli.
TXT26.09.2016, 20:24
Oprócz błękitnego nieba nic mi więcej nie potrzeba ... :)
beznamiętny GW26.09.2016, 20:05
cóż ,wkrótce poszukają cieplejszych miejsc i problem,na szczęście dla Burmistrza ,sam się rozwiąże...
szczery26.09.2016, 19:59
baciok@ Połowa zostawiła na pewno więcej niż Ty masz więc pokaż że chcesz do nich dołączyć i dołącz,często pomagam takim ludziom i tu nie ma z czego kpić!!!
Savage26.09.2016, 19:57
@samarytanin - bardzo trafny komentarz ! Z tą pomocą to już gorzej - oni niestety muszą sami chcieć sobie pomóc choć wiadomo jak to wygląda - każdego szkoda :(
joasia26.09.2016, 19:54
To są ludzkie dramaty, nic to nie da że się ich na jakiś czas przepędzi. Ale w to że Watycha coś zrobi to nawet nie myślę. On jest dobry jak trzeba głosów (patrz artykuł o dziecku niepełnosprawnym w ostatnim wydaniu TP) a teraz ma wszystkich gdzieś. co to za człowiek?
Miejscowy m26.09.2016, 19:54
@Samarytanin dobrze gadasz,ps tak nawiasem to 1/4 żuli w polsce to byli biznesmeni co niegdyś dawali zatrudnienie i spali na kasie.W życiu potrzeba wiele pokory...Szacunek dla każdego to podstawa.Pozdrawiam
sdsss26.09.2016, 19:45
Dawniej, to miejsce w którym była targowica, było dla nich noclegownią. Niemalże nie było "budy" w której by taki nie spał :) Zamknęli bar na ogrodowej, to teraz miejsce spotkań dla takich to kamelot albo "kawiarnia" na rogu długiej-doroty :) MOPS nic nie zdziała, pijanych nie przyjmują w noclegowniach. Jedyny dla nich ratunek, to rutynowe mandaty za szczanie w rynku, obnażanie się, wulgaryzm czy picie alkoholu, oczywiście że ich nie zapłacą, ale będzie to podstawa do przymuszonego "trzeźwienia", czy też wyjścia z nałogu. Jednakże by z nałogu wyjść, trzeba po wytrzeźwieniu chcieć z niego wyjść, nie każdy chce.
wz26.09.2016, 19:33
Najgorszy ten "Rudy", czasem jest niebezpieczny, zaczepia ludzi w agresywny sposób, dzwoni do domów, często bardzo późno.
ciaja26.09.2016, 19:30
najwazniejsze ze bezdomne psy maja schronisko ,a co tam czlowiek w tej epoce dzieki PiS
Wojtek26.09.2016, 19:25
Nie policja, ale Urząd Miasta ma obowiązek zaopiekowania się nimi.
blokówka26.09.2016, 19:18
Niestety ten sam problem jest m.in. na przystankach przy ul. Szaflarskiej CPN. Już od świtu zasiadają w wiatach przystanku, stan opłakany, wokół widać ślady załatwiania potrzeb wszelakich, w ciągu dnia są stałymi bywalcami tychże wiat, ciągle sobie popijają coś, co trzymają w torebkach i zamiennych butelkach po napojach mniej wyskokowych. Przejść tamtędy należy na wdechu. Za chwilę zaczną się przenosić do klatek schodowych bloków. Ot, taka tylko przykra reklamówka mojej ulicy..... Mieszkam tutaj 11 rok i narzuca mi się, parafrazując znany tytuł Remarque'a, "Na {południu} bez zmian".
Nie żebym się czepiała, ale.........
drobny pijaczek26.09.2016, 18:56
to obywatele RP i wolno im zyc jak im sie podoba a co to juz z zieleni miejskiej korzystac nie wolno to psy maja prawo mocz oddawac a obywatel niema prawa cieszyc sie zielenią no i jeszcze jedno to panstwo ma monopol na sprzedaz alkoholu i to panstwo czerpie korzysci z ich stanu
dynia26.09.2016, 18:56
a gdzie straz miejska
heh26.09.2016, 18:47
odpowiedz policjantów w tej sprawie jest jasna oni czekają na zimę :) wtedy za zgromadzone mandaty i jakieś szybkie przestępstwo maja nocleg w pierdlu na te 3-4 miechy . i ciekawe kto im alkohol sprzedaje skoro oni wiecznie nie trzeźwi , przedtem siedzieli na wałach i robili rundkę do gorc teraz zapatrują sie w jedynce i koczują w rynku ?
ppf26.09.2016, 18:35
Uboczny skutek demokracji
Tadek26.09.2016, 18:02
Ale gdzie te patrole Policji - nie widziałem ich na Rynku
przez całe wakacje w godzinach ; 15,00 - 17,00
Co z "rudym osobnikiem na ławce ul. Krzywa Mickiewicza ", klnie , bluzga , pije różne alkoholowe patenty - śpi i tak od nowa - gdzie POLICJA .
Co na to Komendant KPP i Burmistrz
TO JA NA FOTCE26.09.2016, 17:39
Przepraszam imprezka się przeciagnela troszkę...
Samarytanin26.09.2016, 17:30
Oj tam. W każdym mieście w Polsce jest z nimi problem. Wkońcu to też ludzie tacy jak każdy z nas. Tylko problemy ich przerosły
baciok@26.09.2016, 17:26
Ach jak mi żal takiej wolności. Prawdziwi wolni ludzie.
POZYTYWNY26.09.2016, 17:25
Żule, czy kloszardzi, z francuska, też ludzie, tylko zmęczeni życiem. Wolność, jednak mają w genach!
vv26.09.2016, 17:19
Najgorszy ten rudy żul ...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl