03.11.2016, 14:04 | czytano: 3128

Radny rozmawiał z minister na temat ratowania sanatoriów dla dzieci

Fot. Piotr Kuczaj
Radnemu powiatowemu Markowi Szarawarskiemu udało się krótko zreferować Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiecie Rafalskiej, podczas jej wizyty w Nowym Targu, problemy finansowe sanatoriów dla dzieci. Problem ten dotyczy w naszym regionie głównie Rabki-Zdroju. Minister zanotowała jego wniosek, teraz pozostaje czekać na jej reakcję.
Problemy sanatoriów dziecięcych od wielu lat próbuje się nagłośnić i rozwiązać w ramach akcji „Ratujmy Sanatoria dla Dzieci”. - Wady postawy, schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, alergia, cukrzyca, otyłość to między innymi choroby polskich uczniów, które można bezpłatnie leczyć w istniejących jeszcze nielicznych sanatoriach dziecięcych.
Sytuacja jest paradoksalna. Istnieje baza, w niej profesjonalna medyczna i pedagogiczna kadra, są środki finansowe na leczenie i na edukację sanatoryjną, tylko chore dzieci nie przyjeżdżają do sanatoriów - tłumaczy radny Marek Szarawarski, który zajmuje się tym problemem. - Przyczyną tego jest mała liczba skierowań wystawianych przez lekarzy na leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży, a wynika to z braku wiedzy lekarzy i rodziców o dziecięcych sanatoriach.
Jednym ze sposobów mogącym poprawić ten stan rzeczy może być promocja w publicznych środkach masowego przekazu telewizja, radio, prasa - dodaje.
Marek Szarawarski liczy, że resort zajmie się tym problemem. Liczy też, że minister Rafalska przyjedzie do Rabki-Zdroju, na przykład przy okazji przyszłorocznej Zimowej Senioriady i wtedy uda się szerzej przedstawić jej problem i pomysły, jak go rozwiązać.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
bari04.11.2016, 13:38
Rabka jest obskurna i zaniedbana. Panie Radny :Kiedy zamierzacie się zająć bezdomnymi w budynku po dawnym Burmistrzu Rabki? Zbieg ulic Polnej i chyba Gorczańskiej. Smród nie do opisania. Latem koszmar. Zarówno dla mieszkańców jak i dla przyjezdnych .Budynek na szlaku na Maciejową i wszyscy tą wizytówkę Rabki oglądają i wąchają. Na co wy czekacie? Bezdomni zajęli pustostan i koczują w najlepsze w najbardziej eleganckiej dzielnicy zdroju! Strefa A. I nie ma na nich mocnych? Naprawdę?
brawo Szarawarski04.11.2016, 12:10
Radny Szarawarski walczy od lat o rozwiązanie tych kwestii,
konferencje, spotkania...
ale gdy powiat będzie właścicielem Pstrowskiego to bedzie potrzebna wydatna pomoc pani minister dla dzieci w sanatorium
Radny wie jak prowadzić te sprawy ale na dzieciach nie zależy obecnym właścicielom sanatorium
troska o dzieci04.11.2016, 12:01
Oceniajmy problem,który porusza radny,a nie koszule radnego.Bardzo
ważny problem poruszył Szarawarski,sądzę,że będzie pozytywnie
załatwiony.
zza miedzy, ale dobrze zorientowany...03.11.2016, 20:08
A jak nasz wspaniały radny był ubrany, może w biały ubiór papieski tak jak kiedyś na studniówce?
jedynie tupolew03.11.2016, 19:53
PiS nie czuje sanatoriów dziecięcych, prezes nie musiał jeździć do Rabki

a Rabka to nie sanatoria to igrzyska PiS na stokach
emeryt03.11.2016, 19:40
a przebrany był za biskupa ?
Waszkowski03.11.2016, 19:18
a co z prewentorium na Kowańcu ? ciekawe jaka ma przyjść władza żeby postawić przed Trybunałem Stanu władze które doprowadziły je do ruiny..
powodzenia03.11.2016, 17:07
Panie radny najpierw czyste powietrze!!!! Pozyskać dotacje do solarów ,fotowoltaiki pomp ciepła dopłaty dla osób ogrzewajacych dom gazem.Basen z prawdziwego zdarzenia .Ludzie sami będą prosić o skierowania do sanatoriów w pięknej Rabce-Zdroju.Niestety ale w okresie grzewczym przez lata w Rabce był smog judzie przyjeżdzali wąchali smród i więcej nie wracali .W dobie internetu takie wieści szybko się rozchodza. Samorząd nic z tym nie robił dlatego nikt tu nie chce wysłać dzieci na leczenie sanatoryjne . Minister nic tu nie pomoże jak będzie Samorząd który nic w tym kierunku przez 10 lat nie zrobił i nadal nic nie robi.Przykład Ochotnicy pokazuję że można z powodzeniem pozyskać środki unijne na fotowoltaikę.
Kiep03.11.2016, 15:11
Uhm... Na pewno rodzice dzieci z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych bardzo chętnie wyślą je do jednego z najbardziej zakopconych miast Małopolski, niezależnie od bazy sanatoryjnej i kadr. Szczególnie w zimie.
oz03.11.2016, 14:49
No brawo. Powiedział coś o czym wiedzą wszyscy i co w efekcie zyskał. Jakieś obietnice,zapewnienia,terminy kolejnego spotkania? Obecna Rabka nie ma startu do tej przedwojennej . Powód jest dość prosty. Nie jest atrakcyjnym miejscem dla kuracjuszy. Nie ma nawet miejskiego basenu. Sanatoria dobiła reforma Balcerowicza. Upadające zakłady pracy i dzikie prywatyzacje. Co lepsze powykupowali za grosze lekarze i urządzili sobie prywatne folwarki a co większe popadły w ruinę. Szkoda. Żeby podnieść uzdrowisko z kolan trzeba poszukać inwestorów,stworzyć dla nich przyjazne warunki ,ulgi dla biznesu. Rozmowny radny ,nic nie wskóra.
oby się udało03.11.2016, 14:29
Brawo Marku.
A gdzie te pajace pisowskie, żaden nie ruszył tematu, "bo trzeba mieć mózg"
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl