07.11.2016, 14:50 | czytano: 4356

Tytuł Honorowego Obywatela Nowego Targu dla Jana Studentowicza

arch. MOK w Nowym Targu
NOWY TARG. Podczas dzisiejszej sesji, radni podejmą decyzję o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela oraz Medali za Szczególne Zasługi dla Miasta. Uhonorowani zostaną: Jan Studentowicz oraz oba nowotarskie chóry - Gorce i Echo Gorczańskie.
Wszystkie trzy kandydatury zgłosił burmistrz Grzegorz Watycha. Wszystkie propozycje zostały jednogłośnie przyjęte przez Kapitułę Honorową.
Jan Studentowicz był nauczycielem historii i geografii, wychowawcą, opiekunem młodzieży, dyrektorem szkoły i wizytatorem Delegatury Oświaty. To człowiek zaangażowany w działalność patriotyczną. Aktywnie działał jako członek: Związku Nauczycielstwa Polskiego (prezes ogniska przy Szkole Podstawowej nr 5 w Nowym Targu, członek Nauczycielskiego Związku Zawodowego "Solidarność), Związku Harcerstwa Polskiego, Stronnictwa Demokratycznego, Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Targu. W latach 1982-1989 współpracował w ramach nielegalnych struktur NSZZ "Solidarność" z redakcją podziemnego pisma "Janosik" oraz z grupą nauczycielską "Victoria" (misteria religijno-patriotyczne, prelekcje patriotyczne) i z grupą "Film" (wyświetlanie filmów religijno-patriotycznych).- Był współuczestnikiem ruchu "Pamięć", zachowującego dla przyszłych pokoleń pamięć o wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, krzyżem "Za zasługi dla ZHP" oraz medalem od Rady Miasta Nowy Targ. Mając na względzie całokształt działalności Jana Studentowicza na rzecz wychowania kolejnych pokoleń mieszkańców Nowego Targu w duchu patriotyzmu, a także rozpowszechnianie, w trudnych czasach systemu komunistycznego w Polsce, prawdy historycznej, wnoszę do Wysokiej Kapituły o przyznanie mu tytułu Honorowego Obywatela" - argumentuje burmistrz.

Jan Studentowicz 11 lat temu otrzymał Medal za Zasługi dla Miasta Nowego Targu. Teraz Medale otrzymać mają także nowotarskie chóry.Miejski Nauczycielski Chór "Gorce" działa od 1952 roku. Jest zespołem amatorskim o wyraźnie określonym profilu artystycznym. Podstawę jego repertuaru stanowią pieśni inspirowane ludową muzyką Podhala, łączące specyfikę muzyczną tego regionu z wielogłosowym opracowaniem. W bogatym repertuarze chóru oprócz pieśni regionalnych opiewających piękno Tatr, Podhala i Nowego Targu znajdują się liczne utwory sakralne, patriotyczne, okolicznościowe, dawne, współczesne kompozytorów, zarówno z Polski jak i z różnych stron świata.

W repertuarze Chóru znajdują się utwory inspirowane, m.in. muzyką regionalnych twórców: Jana Pasierba-Orlanda, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Lucjana Kaszyckiego, Józefa Edmunda Titza i wielu innych.

Zarówno przez swój repertuar, jak i barwne góralskie stroje, chórzyści podkreślają swoją przynależność do Podhalańskiej Małej Ojczyzny, promując jej kulturę i rozsławiając imię nie tylko w Polsce, ale też w czasie licznych podróży i występów zagranicznych. Chór zwiedził i występował w 25 krajach europejskich.

Szczególnie ważnymi wydarzeniami w życiu Chóru były spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Chór "Gorce" dwukrotnie pielgrzymował i śpiewał dla Ojca Świętego podczas audiencji w 1994 i 2000 roku. Wraz z innymi chórami śpiewał również podczas wizyt papieskich w Nowym Targu w 1979 roku, w Zakopanem i Ludźmierzu w 1997 roku, w Krakowie w 2002 roku. W 2005 roku Chór oddał hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przy grobie w Watykanie.

Dyrygentami chóru byli: Józef Grzybek, Władysław Kruszewski, Anna Dworska, Jan Szostek, Janina Glińska, a obecnie Chórem dyryguje Joanna Szczerba, asystuje Dorota Żmuda. Prezesami - Eugeniusz Klin, Wojciech Szopiński, Anna Zając, Zofia Sokołowska, Krystyna Mikulska i obecnie Stanisław Kowalczyk.

Do najważniejszych osiągnięć należą: I miejsce Poznań (1969, 1972, 1987, 1989), Nagroda Specjalna Legnica Cantat (1986), Złoty Medal Katowice (1988), I miejsce Senica (Słowacja) (1994), I miejsce w Modling (Austria) (1998), Złoty Medal w Jałcie (2004), I miejsce na Festiwalu Balkan-Folk-Fest w Bułgarii (2009), obecnie Chór oczekuje na wyniki uczestnictwa w Festiwalu Balkan-Folk-Fest „Złote Piaski” Bułgaria 2016. W 2013 roku Burmistrz Miasta Nowy Targ nadał Chórowi tytuł Ambasadora Miasta Nowego Targu.
Obecnie Chór "Gorce" liczy 50 członków, a jego siedzibą i miejscem prób jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu.Chór "Echo Gorczańskie" powstał przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1958 roku. Założycielem i dyrygentem chóru był profesor Józef Grzybek, organista parafii N.S.P.J., nauczyciel i wielki patriota.

Początki działalności chóru były bardzo trudne, gdyż ówczesna sytuacja polityczna w Polsce nie była przychylna wszelkim inicjatywom działających grup przy parafiach. Stąd nie lada odwagą było śpiewać w chórze kościelnym. Chór utrzymywał się ze składek członkowskich, bez wsparcia i dotacji z zewnątrz. Próby odbywały się w domach chórzystów lub dyrygenta, a później w pomieszczeniach przykościelnych. Nie zrażało to jednak dyrygenta ani chórzystów i Chór od początku istnienia bierze udział w najważniejszych uroczystościach religijnych i patriotycznych: Pasterka, Boże Ciało, Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości, Triduum Paschalne.

W 1963 roku chór śpiewał podczas koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Podkreślić trzeba coroczne wyjazdy do Szczawy na święto Armii Krajowej, gdzie po mszy św. Chór śpiewał pieśni patriotyczne. Najważniejszym wydarzeniem było jednak przygotowanie oprawy muzycznej podczas pierwszej pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II w Nowego Targu w 1979 roku.

Po śmierci Józefa Grzybka pracę z zespołem przejął Piotr Augustyn, również organista, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Wówczas Chór poszerzył swoją działalność o uczestnictwo w licznych uroczystościach świeckich, a także udział w festiwalach krajowych i zagranicznych.

"Echo Gorczańskie" wielokrotnie koncertowało we Włoszech, Austrii, Czechach, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, na Słowacji, Węgrzech, Bułgarii, Francji, Ukrainie, Białorusi, Litwie oraz w Niemczech. W 1955 roku chór nawiązał współpracę z chórem "Wierchy" z Zakopanego oraz chórami rabiańskimi - "Watra" i "Kantylena" - wspólnie występując pod nazwą "Chór Podhalański". Większość koncertów utworzonego "Chóru Podhalańskiego" była dedykowana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Od roku 2004 "Echo Gorczańskie" poszerzyło swoją działalność o inne formy muzyczne, zakładając "Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne".

"Dzięki osiągnięciom Chóru „Echo Gorczańskie” Nowy Targ może poszczycić się licznymi osiągnięciami chórów, na bazie których miasto buduje trwałe zaplecze kulturalno-społeczne. Kultywowanie tradycji regionu w pieśniach, muzyce i gwarze podhalańskiej niesie trwałe wartości dla następnych pokoleń" - czytamy w uzasadnieniu nadania Medalu.

opr. s/ zdj. w tekście M. Adamowski i Sz. Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Bis Chicago08.11.2016, 17:02
Skała @ Nie ma to nic ostentacyjnego z fotką Pana Macieja Krupy, bo Pan Studentowicz pasuje do tej osoby jak ulał .Dobrze pamiętam to spotkanie i ciężko zrozumieć podstawę Pana Studentowicza który szczycił się Bronisławem Gibadło TW Roman na obchodach rocznicy stanu wojennego. Daje to wiele do myślenia i budzi niesmak i ludzi którzy ucierpieli na wskutek działań TW Romana związanym środowiskiem drukowania Pisma Podziemnego ,,JANOSIK".
balbina08.11.2016, 15:06
Gratulacje, wyrazy szacunku i uznania!
teresa07.11.2016, 23:03
Swietny,przyjazny ,oddany sprawie czlowiek!Gratulacje!
też uczennica07.11.2016, 20:55
Pan Studentowicz to świetny wychowawca i człowiek. Ci którzy go znają lub byli jego wychowankami mieli wielkie szczęście. Gratulacje.
Skała07.11.2016, 15:11
Gratulacje dla Jana Studentowicza. Szkoda tylko, że redakcja zamieszcza fotkę bohatera wraz z bardzo kontrowersyjną postacią Macieja Krupy - działacza Unii Wolności i Platformy, który ostentacyjnie, przy każdej okazji wyraża niechęć do ugrupowań patriotycznych w Polsce
uczennica07.11.2016, 14:59
moj super wychowawca w podstawowce jest za co dac takie odznzczenie gratulacje
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl