26.11.2016, 10:21 | czytano: 7455

Księgowy i lekarka z Poronina pod lupą prokuratury

Prokuratura Rejonowa w Zakopanem postawiła zarzuty dwójce pracowników Zakładu Opieki Zdrowotnej w Poroninie.
Śledztwo wszczęto na wniosek pełnomocnika Urzędu Gminy w Poroninie. - Sprawa dotycząca nieprawidłowości w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Poroninie biegnie dwutorowo. To są dwa odrębne postępowania – wyjaśnia Barbara Bogdanowicz, Prokurator Rejonowy Zakopanem. – W jednym śledztwie postawiliśmy zarzuty byłemu głównemu księgowemu placówki. Dotyczą one nieprawidłowości finansowych oraz nienależytego rozporządzenia majątkiem gminnym, nad którym sprawował nadzór, oraz nadużycia uprawnień. Za ten czyn grozi kara do 8 lat więzienia.
Jak wyjaśnia prokurator Bogdanowicz, druga ze spraw – określana cały czas, jako rozwojowa - dotyczy jednej z lekarek zatrudnionych w ośrodku zdrowia. Miała się ona dopuścić poświadczenia nieprawdy i fałszowania dokumentów, przede wszystkim recept.

W obu przypadkach prokuratura na poczet zasądzonych przez sąd kar wydała decyzję o zabezpieczeniu majątku obu oskarżonych. W całej sprawie chodzi przede wszystkim o zwrot pieniędzy Narodowemu Funduszowi Zdrowia oraz nienależnie wypłacane wynagrodzenia.

W wyniku nieprawidłowości, jakie miały miejsce w Zakładzie Opieki Zdrowotnej, gmina musiała udzielić placówce 130 tysięcy złotych pożyczki. Pieniądze trzeba bowiem było jak najszybciej zwrócić NFZ.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
danuta28.11.2016, 15:25
w mojej miejscowości sąsiadka poszła do ośrodka usunąć zęba i jakież było jej zaskoczenie kiedy się dowiedziała że ten ząb już był usunięty.....tak wynikało z kartoteki.
anonim27.11.2016, 08:39
moze by tak osrodek w lipnicy wielkiej wziasc pod lupe??
Naski26.11.2016, 18:28
Ja mam tylko jedno pytanie, gdzie był i jak się zachowywał organ prowadzący tj Gmina - Wójt Gminy wraz ze Skarbnikiem. To im składano sprawozdanie z działalności Ośrodka Zdrowia.
baciok@26.11.2016, 13:34
W każdym Urzedzie Gminy są afery mniejsze i większe. O tym nie mówi się publicznie. Istnieje sieć wzajemnych powiązań, każdy na kazdego ma jakiegioś haka. Jak by to dokładnie prześwietlić to podejrzewam że z 25% urzedników odpowiadałaby karnie, Pierwszy przykład przetargi. Najniższa cena, z tego jeszcze z 5 -10% wiadomo na jaki cel. Potem dziwne aneksy do umówi zakres robót dodatkowych. Kontrola nad jednostkami organizacyjnymi to niekiedy fikcja. Komisje Rewizyjne to osoby które zazwyczaj są bo musi taka komisja być.
staszek26.11.2016, 11:03
Pięknie. Nie dość ze żyją jak basze na gwiazdorskich kontraktach po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie to jeszcze mają prywatne praktyki a ośrodek czy poradnia służy do przekazania informacji kiedy doktor przyjmuje prywatnie. To i tego jeszcze im mało i kręcą na receptach. A tu jeszcze księgowy swoje wałki kręci. Tu trzeba zlikwidować NFZ i pieniądze na lekarza pacjent powinien mieć do swojej dyspozycji. Za nasze pieniądze jesteśmy intruzami w tym chorym systemie który ani nas nie skutecznie nie leczy ,ani się nami nie opiekuje. Kiedy to się w końcu zmieni!!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl