30.11.2016, 14:00 | czytano: 8098

Zabytkowa willa Rosa Ami rozebrana. Konserwator zabytków: rozbiórka jest nielegalna

Fot. Józef Słowik
ZAKOPANE. Rozpoczęła się rozbiórka zabytkowej willi Ros-Ami przy ulicy Tuwima, która paliła się już czterokrotnie. Na miejscu pojawiły się maszyny budowlane i ciężarówki, a także sąsiedzi i urzędnicy zaniepokojeni tą sytuacją.
Według sąsiadów willi jest niedopuszczalne, żeby rozbierać tak piękny budynek. - Na miejscu jest już koparka, która burzy zabytkową willę. Właściciel nie ma żadnych opinii biegłego, ani wyroku sadu sprawdzaliśmy, to. Chce wybudować ogromny apartamentowiec – skarżą się sąsiedzi.
Na miejscu byli wczoraj urzędnicy starostwa powiatowego, patrol straży miejskiej oraz Miejski Konserwator Zabytków, który przekonuje, że rozbiórka jest całkowicie nielegalna.

- Obiekt widnieje w miejskiej ewidencji zabytków. Inwestor nie złożył u nas żadnego wniosku o rozbiórkę. Nie ma też u nas żadnej decyzji sądu, ani opinii biegłego. Na tę chwilę można uznać rozbiórkę za całkowicie nielegalną – mówi Agnieszka Jandura z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków UM w Zakopanem.Właściciel willi przekonuje, że zamierza zrobić porządek nie tylko na swojej parceli, ale również w urzędzie. Bogusz Kiszela, syn właściciela domu, a zarazem prezes spółki LMP twierdzi, że wykonuje prace, na które wyraził zgodę sąd. Wcześniej poparte to było nakazem biegłego o rozbiórce domu.

Budynek przy ul. Tuwima stał niezamieszkany dwa lata. Przez ten czas dom popadał w ruinę.

- Biegły sądowy i sam sąd stwierdził wprost: burzyć – mówi Bogusz Kiszela. - Stanowi on zagrożenie dla ludzi. Przychodzą tutaj bezdomni i palą ogniska. Zajęli piętro, na którym wali się strop. To wszystko jest zgniłe. Niech ktoś zginie. Odpowiedzialni jesteśmy my, jako właściciele. Proszę niech przyjdzie burmistrz, pani konserwator, albo straż miejska i pilnuje budynku. Urzędnicy nie mają trybu, w którym mogliby, to wstrzymać. Czekamy na decyzję, aby ktoś się sprzeciwił i niech spróbuje nam to wstrzyma.

- Jak robiłem coś na swoich działkach do tej pory, to równałem takie domy z ziemią. Nie miałem takich problemów chociażby w Nowym Sączu. Przy tej ulicy zamierzam jeszcze kupić kilka innych domów i to nie koniec naszych inwestycji – zapowiada Kiszela.

Tekst i fot. Józef Słowik
zobacz także
komentarze
nie ślepy01.12.2016, 13:38
Durne pisanie...rozbiórka!? Nazwać rozbiórką można coś, co się da złożyć! A to tu jest zwykłe wyburzenie! Pazerni i głupi ludzie, wystarczy zezwolenie na rozbiórkę i dać ogłoszenie...oddam dom za rozebranie! Ale nie, lepiej wszystko rozpier...ić, żeby już nikomu nic się nie przydało i by nawet śladu nie było, że na Podhalu kiedyś budowali domy z drzewa!
ADHD01.12.2016, 13:20
Powinien to odbudować do pierwotnego stanu
sys01.12.2016, 09:22
i co mu zrobicie ..... co mial zrobic to zrobi l ;/
Architekt01.12.2016, 04:13
Rada Miasta w przypadkach rozebrania zbytku lub spalenia powinna wydać uchwałę, że w na tych działkach właściciel może budować tylko taki budynek jaki stał pierwotnie.
tadek30.11.2016, 23:03
"Na tę chwilę można uznać rozbiórkę za całkowicie nielegalną" - co znaczy stwierdzenie "na tę chwilę"? Sąd ma psi obowiązek zawiadomić wszystkie urzędy których sprawa dotyczy z prośbą o zaopiniowanie, jeżeli proceduje. W tym przypadku konserwatora zabytków. Co więcej, przed rozbiórką budynek taki musi być skreślony z ewidencji przez tegoż konserwatora. Brak dopełnionych formalności = naruszenie prawa.

Sprawa druga. Po złożeniu wniosku (jakiegokolwiek) do starostwa należy odczekać 30 dni (na odpowiedź, bądź jej brak). W przeciwnym razie wszelkie prace budowlane wykonane wcześniej = samowola budowlana.

Ale dziadygi w tych urzędach siedzą. Za zimno żeby ruszyć tyłek z ciepłego fotela...
Paczulka30.11.2016, 19:59
Budowa wstrzymana a kredyt trzeba płacić.
Mógł się inwestor nie pchać w dzielnicę willową z zabudowa 4 razy większa niż dotychczasowy budynek. Wystarczy spojrzeć na plany inwestycji

Tylko kasa najważniejsza, gdzie władza na takich cwaniaczkow!!!
N30.11.2016, 19:07
W waksmundzie była też piękna plebania ale kozak z byłą radą szybko ją ro.........li a teraz przejął lokal co miał służyć waksmundzian i mieszka sobie wnim jakby to było jego
ania30.11.2016, 18:39
Te komentarze o burzeniu i o pieniądzach na odbudowę zabytku są śmieszne... Tu chodzi o łamanie prawa i poczucie bezkarnosci inwestora. Notabene, w tym domu nigdy nie było żadnych bezdomnych! Koparka nie dawała rady z wyburzaniem, a tu niby strop się na głowę sypal! Absurd goni absurd! Urzędnicy powinni się za to zabrać, a nie przezucac sie odpowiedzialnością, bo budynku w połowie już nie ma...
radek30.11.2016, 18:26
zzburzyc jestem za...no chyba ze konserwator da kase na odnowienie!!!!!!!!!!!!!!!1
Pijak30.11.2016, 18:12
Burzyć wszystko nawet budynki sądu a zwłaszcza chałupę biegłemu sądowemu który wydał decyzję
Stop cwaniactwu30.11.2016, 17:04
Na rozbiórkę takiego budynku, ewidentnie wymagane jest pozwolenie w związku z tym jest to samowola budowlana. Myślę, że temu inwestorowi odechce się łamania prawa, bo co to za tłumaczenie, że biegły sądowy zalecił rozbiórkę ? Decyzję na rozbiórkę wydaje Starosta na podstawie opinii konserwatora zabytków, skoro budynek widnieje w miejskiej ewidencji zabytków. Teraz niestety nadzór budowlany musi wkroczyć do akcji.
willa anna30.11.2016, 16:49
i gitara!!!! POlskie prawo to bezprawie. chcą zabytku? niech dadza kasę na odbudowe..zburzyc wyrównać teren i juz. jestem za!!!!!
ehh30.11.2016, 15:26
z 1 strony postawcie sie na miejscu własciciela , ma pole z budynkiem wpisanym do rejestru nic tam nie zrobi i musi to utrzymywać do śmierci , może i sam to podpalil albo ludzie tam koczujący , miasto twierdzi ze to zabytek ale nie przeszkadza nikomu ze niszczeje , to niech odkupi budynek i sam się nim opiekuje . to tak jak by ktos moj dom wpisal do rejestru i od teraz decydowal co z nim mi wolno a czego nie wolno robic
a30.11.2016, 15:18
Kto bogatemu zabroni?
pies ogrodnika30.11.2016, 15:15
wstyt mi za sąsiadów którzy martwią się że sąsiad będzie zarabiał.
Magda30.11.2016, 14:51
Najpierw Pan kandydował do Rady Powiatu, sprzedaje Pan na rynku nieruchomości Luksusowe apartamenty z widokiem na panoramę Tatr i nowoczesnym energooszczędnym SPA. Wiadomo co powstanie tutaj...
Leming doskonały30.11.2016, 14:44
Kto bogatemu zabroni ???
??????????????30.11.2016, 14:27
no i kto bogatemu zabroni ???????????????????
Obserwator30.11.2016, 14:22
Jeśli nie wiadomo o co chodzi to zapewne o plac
Zobacz pełną wersję podhale24.pl