02.12.2016, 08:40 | czytano: 2389

Nie zapłacisz podatku, jeśli dasz pobiegać narciarzom i pojeździć rowerzystom

Radni gminy Kościelisko jednogłośnie zdecydowali o umorzeniu podatku za działki, które gmina będzie mogła wykorzystać rekreacyjnie i turystycznie.
Właściciele tych gruntów nie zapłacą ani grosza podatku, jeśli zdecydują się wydzierżawić lub użyczyć tereny, po których miałyby biec trasy narciarskie, albo też ścieżki pieszo- rowerowe. Wcześniej muszą z gminą podpisać w tej sprawie odpowiednią umowę.
- Jeżeli właściciel podpisze z gminą odpowiednią umowę dzierżawy, użyczenia nie będzie musiał zapłacić ani grosza podatku. Tereny te zostaną przeznaczone przez gminę na cele rekreacyjne – mówi Stanisława Czubernat, skarbnik gminy Kościeliska.

Do tej pory właściciele takich gruntów płacili 26 groszy za metr kwadratowy. Na zwolnienia nie mogą liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą na gruncie, który chcieliby użyczyć gminie pod np. trasę narciarską.

Władze gminy liczą, że zniesienie opodatkowania pozwoli rozwinąć przede wszystkim trasy narciarskie. Gmina cztery lata temu kupiła za 70 tysięcy złotych ratrak. Wójt Bohdan Pitoń (na zdjęciu) chce jeszcze bardziej wykorzystać dla narciarzy to urządzenie, bo zainteresowanie biegami narciarskimi na terenie Kościeliska stale rośnie. Niestety, gmina nie posiada na własność tyle gruntów, aby tych tras pojawiło się więcej. Dlatego właśnie za zgodą radnych zdecydowano o możliwości umorzenia podatku każdemu, kto zdecyduje się, aby z jego gruntów skorzystali: narciarze, rowerzyści, lub turyści.

Tekst fot. Józef Słowik
zobacz także
komentarze
@podatnik02.12.2016, 14:35
Poborco !
Liczą się też takie gesty !
podatnik02.12.2016, 13:49
noooo ale hojność w zależności od gminy i klasy gruntu podatek rolny przy powiedzmy 20 arach to od parunastu groszy do paru złotych
Brawo02.12.2016, 12:56
To powinno być PRAWO LOKALNE wszędzie gdzie są tereny narciarskie
Ratrok02.12.2016, 10:20
Dara radę inaczej bez straszenia prawem śniegu?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl