"Planowane przedsięwzięcie jest w perspektywie czasowej bardzo korzystne zarówno dla Mieszkańców, którzy w chwili obecnej są klientami MPEC jak i dla nowych odbiorców ciepła sieciowego na terenie Nowego Targu" - tłumaczy prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Targu Grzegorz Ratter.
W trwającej od tygodni dyskusji na temat podpisanej kilka miesięcy temu umowy intencyjnej dotyczącej powołania spółki Geotermia Nowotarska, korzyści jakie przyniesie wykorzystanie odnawialnego źródła energii oraz finansowych skutków takiego kroku - głos zabrał także prezes nowotarskiego MPEC. Przypomnijmy, goszczący na sesji Rady Miasta prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok na wiele z pytań radnych nie umiał udzielić odpowiedzi. Dziś przedstawiciele Nowego Targu spotykają się w GP, by na miejscu przyjrzeć się funkcjonowaniu spółki. My zaś publikujemy wyjaśnienia i opinie prezesa MPEC na temat wykorzystania wód geotermalnych:
"Dyskusje wokół tematu planowanej eksploatacji źródeł geotermalnych dla Miasta Nowy Targ, skłaniają do zaprezentowania kilku najbardziej istotnych faktów całego przedsięwzięcia, które powinny pomóc w wyjaśnieniu wielu zadawanych przez Mieszkańców Miasta pytań i rozwiać obawy które pojawiają się w rozmowach na ten temat.
W dniu 03.10.2016 r., została podpisana umowa pomiędzy PEC Geotermia Podhalańska, S.A., Gminą Szaflary, Miastem Nowy Targ i MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., dotycząca ustalenia zasad współpracy pomiędzy wyżej wymienionymi podmiotami przy tworzeniu Spółki „Geotermia Nowotarska” Sp. z o.o.. Umowa ta nie spowodowała natychmiastowego powstania nowej spółki, a jedynie wyraziła dobrą wolę jej sygnatariuszy przy tworzeniu „Geotermii Nowotarskiej”.
W związku z bardzo szybkimi zmianami legislacyjnymi na rynku energii, dotyczącymi pozyskiwania energii cieplnej, władze Miasta i Zarząd MPEC Nowy Targ podjął decyzję o poszukiwaniu alternatywy, dla obecnego węglowego źródła energii cieplnej, ze Źródeł Odnawialnych. Taki kierunek został wymuszony przez zmiany w Prawie Energetycznym, które obligują głównie małe źródła węglowe do pozyskania lub uruchomienia źródła, które będzie miało charakter odnawialnego źródła energii (OZE; ). Źródła gazowe, podobnie jak węglowe nie są zaliczane do Odnawialnych Źródeł Energii i nie będą wspierane, zarówno przez Unię Europejską jak i przez Rząd Polski. W konsekwencji na źródła spalające paliwa nieodnawialne będą nakładane dodatkowe opłaty ekologiczne, które z kolei zwiększą ceny energii cieplnej dostarczanej z tych źródeł dla odbiorców końcowych.
Ponadto coraz mocniej kładziony jest nacisk na spełnienie przez przedsiębiorstwa energetyczne warunku „efektywnego systemu ciepłowniczego”, który oznacza system wykorzystujący do produkcji ciepła co najmniej 50% energii ze źródeł odnawialnych.
Podłączenie do systemu ciepłowniczego MPEC Nowy Targ źródła odnawialnego spowoduje więc spełnienie wszystkich opisanych powyżej warunków i pozwoli na pozyskanie źródeł finansowania przy nowych inwestycjach, na rozwój sieci i systemu ciepłowniczego na terenie Miasta, w tym Centrum. Dodatkowo zachowanie obecnie eksploatowanej kotłowni węglowej, jako źródła szczytowego, będzie gwarantem nie zwiększania cen energii cieplnej, które musiałoby nastąpić bez podjęcia działań proekologicznych.
W pierwszej fazie przy udziale MPEC i Geotermii Podhalańskiej, zostały wykonane obliczenia planowanego przedsięwzięcia, które uwzględniając obecne i przyszłe uwarunkowania przy produkcji oraz dystrybucji ciepła, wykazały że planowany projekt jest opłacalny dla Mieszkańców Miasta, obecnych i przyszłych odbiorców ciepła sieciowego. Większość planowanych inwestycji zostanie sfinansowana z dotacji rządowych, które w żadnym stopniu nie przełożą się na zwiększenie ceny ciepła oferowanego Mieszkańcom Naszego Miasta.
Parametry źródła geotermalnego będą znane dopiero po wykonaniu odwiertu, również wówczas zostanie formalnie zawiązana spółka „Geotermia Nowotarska”. Obecnie eksploatowane źródła znajdują się na głębokości około 3500 m, mają wydajność od 200 do 250 m3/h i temperaturę wody na powierzchni ziemi rzędu 84º C. Nowy odwiert będzie wykonany na głębokość 5300 m i nieznane są parametry jakie uda się z niego uzyskać. Szacuje się iż woda na tej głębokości będzie miała około 120-130º C, co pozwoliłoby również produkować energię elektryczną, niezależnie od energii cieplnej dostarczanej do odbiorców. Jeżeli z jakichś powodów parametry złoża nie pozwolą na jego eksploatację na tej głębokości, odwiert zostanie skrócony do około 3500 m głębokości, co pozwoli na eksploatację już zbadanego złoża.
Reasumując, planowane przedsięwzięcie jest w perspektywie czasowej bardzo korzystne zarówno dla Mieszkańców, którzy w chwili obecnej są klientami MPEC jak i dla nowych odbiorców ciepła sieciowego na terenie Nowego Targu. Ciepło sieciowe jest najbardziej ekonomicznym i ekologicznym źródłem ciepła. Źródła małe wymagają znacznych cyklicznych nakładów na bieżącą eksploatację, konserwacje i przeglądy, nie wspominając o czynniku ekologicznym, są znacznie bardziej kosztowne w eksploatacji i bardziej szkodliwe dla Nas Wszystkich. Skutki działań ekologicznych obecnie podejmujemy, już dzisiaj wpłyną nie tylko na Nasze kieszenie, ale również na zdrowie Nasze, Naszych dzieci i wnuków.
Grzegorz Ratter Prezes Zarządu Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Nowy Targ Sp. z o. o."
opr.s/
wybuduj sieć zasilania ciepłem po Nowym Targu ( nie istnieje)
napisz i zatwierdż przez RN kierunki rozwoju spółki w tym geotermię.
Złóż wnioski do pozyskania środków pomocowych w pozyskaniu ciepła z ziemi nie zależnie od Geotermii Podhalańskiej S.A.
Jedno drugiego nie wyklucza a rywalizacja obniży ceny dla Klientów.
( w kilku opracowaniach "założeń rozwoju spółki " są gotowe dane złożone przez Kandydatów w procesie rekrutacji na prezesa spółki .