22.12.2016, 09:12 | czytano: 969

Zakopane: prace nad budżetem

Fot. Józef Słowik
Zakopiańscy radni zastanawiają się nad projektem przyszłorocznego budżetu miasta, nad którym będą głosowali podczas najbliższej sesji 28 grudnia. W 2017 roku miasto planuje kilka dużych inwestycji.
Według planów budżetowych Zakopane ma w przyszłym roku wydać ponad 152 miliony złotych, podczas gdy dochody miasta osiągnąć mają 142 mln 250 tys. zł. Samorząd ma w swoich zasobach jednak cały czas nie wykorzystane, zaciągnięte wcześniej kredyty, które planuje przeznaczyć na wkłady własne, chociażby podczas realizacji inwestycji, na które planuje pozyskać również dotacje ze środków zewnętrznych.
Najwięcej pieniędzy zostanie wydanych na oświatę - 38 milionów złotych. Na drugim miejscu znalazła się pomoc społeczna, na którą pójdzie wraz z dodatkiem rodzinnym „500+” ok. 20 milionów złotych. 13 milionów kosztować będzie utrzymanie magistratu i podległych jednostek.

Najwięcej wśród dochodów miasta ma pochodzić z podatku od osób fizycznych, ok. 23 mln zł., czyli z tzw. PIT-ów. Podatek od nieruchomości od osób prawnych ( od obiektów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza) ma przynieść miastu 19,5 mln zł., dochodu, a z kolei od nieruchomości należących do prywatnych osób – 8 mln 350 tys.zł. Zaledwie milion miasto otrzyma z CIT-u, czyli opodatkowania przedsiębiorstw.

Za milion złotych miasto zamierza dokapitalizować miejską spółkę Tesko, której jest jedynym właścicielem, poprzez podniesienie wartości jej akcji.

Już teraz zestawieniem dochodów i wydatków zajmują się poszczególne komisje rady miasta. Największymi inwestycjami, które według planów miasta mają być rozpoczęte w przyszłym roku, jest remont dworca PKP oraz budowa boiska przy ul. Orkana, co ma kosztować aż 7 mln złotych i trwać będzie trzy lata. W 2017 rozpocząć się mają też prace budowlane mieszkań komunalnych na Kamieńcu.

js/
zobacz także
komentarze
cem23.12.2016, 18:08
Nareszcie może ruszy Kamieniec - przecież Majcher pozostawił po sobie pozwolenie na budowę.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl