10.01.2017, 14:00 | czytano: 5081

Rezolucja podhalańskich samorządów ws. budowy zakopianki

Wszyscy starostowie, burmistrzowie oraz wójtowie z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, podpisali się pod rezolucją skierowaną do rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą konieczności budowy dalszego odcinka zakopianki z Rabki-Zdroju do Nowego Targu.
Napisali w niej: „Infrastruktura drogowa to bardzo istotny czynnik dla rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców naszego Subregionu Podhalańskiego. Brak zapewnienia finansowania kluczowych dla rozwoju Podhala, Pienin, Spisza, Orawy inwestycji drogowych spowoduje spowolnienie rozwoju gospodarczego i ograniczenie ruchu turystycznego oraz dalszą peryferyzację znacznych obszarów Subregionu Podhalańskiego. Konieczna jest realizacja inwestycji budowy „Zakopianki” – czteropasmowej drogi do Podhala z rozprowadzeniem kilkoma trasami na terenie Podhala.
Droga ekspresowa S7 to ważny dla rozwoju Małopolski ciąg komunikacyjny na linii północ-południe, łączący miasta z obszarami podgórskimi i przejściem granicznym ze Słowacją. Dalsza kontynuacja budowy drogi krajowej nr 47 to dla nas priorytet – z uwagi na to, że budowa odcinka z Rabki-Zdroju do Nowego Targu doprowadzi do znacznego usprawnienia ruchu w kierunku Zakopanego, Białki Tatrzańskiej i Szczawnicy i tym samym przyczyni się bezpośrednio do poprawy dostępności komunikacyjnej Podhala dla ruchu krajowego. Efektem będzie także poprawa jakości wewnątrzregionalnych połączeń komunikacyjnych o znaczeniu lokalnym, co spowoduje łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych turystycznie obszarów subregionu. Nadmieniamy, że obecnie budowany jest odcinek drogi Lubień – Rabka-Zdrój (zakończenie części drogowej do 2018 r., części tunelowej do 2020 r. ) dlatego pożądanym i celowym byłoby, aby jeszcze w 2018 roku rozpocząć prace budowlane dla kolejnego odcinka drogi tj. Rabka-Zdój – Nowy Targ tak aby zakończyć w sposób kompleksowy całą inwestycje w 2020 roku.

Droga krajowa nr 47 na odcinku Rabka - Nowy Targ po wielu wysiłkach ogromnej rzeszy różnych środowisk w szczególności projektantów, samorządów i przede wszystkim mieszkańców (nadmieniamy, że jest zgoda wszystkich mieszkańców co jest ewenementem w tej części kraju i nie należy tego zaprzepaścić) które uwieńczone zostały ustaleniem przebiegu drogi 47 na odcinku do Nowego Targu. Branża turystyczna ma nadzieję na zwiększenie ruchu turystycznego w najbliższych latach, co wykazał sezon w 2016 roku – 50 % zwiększony ruch turystyczny w subregionie. Utrudnieniem dla odwiedzających subregion jest dostęp drogowy na odcinku Rabka - Nowy Targ.
Inwestycja ta jest niezbędna dla zrównoważonego rozwoju Podhala w skali Polski. Jest  również wyrazem wyrównywania szans mieszkańców regionu, bodźcem stymulującym turystykę, wzmacniającym gospodarkę i wzmagającym bezpieczeństwo. Dlatego też Powiaty i  Gminy Podhala, Pienin, Gorców, Spisza, Orawy  stanowczo opowiada się za jak najszybszą realizacją kontynuacji budowy drogi  DK 47 na odcinku Rabka - Nowy Targ.
Z tych też powodów zwracamy się do wszystkich kompetentnych instytucji i osób
o wsparcie naszego stanowiska”.

Adresaci petycji: Beata Szydło - prezes Rady Ministrów, Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury, Jan Szyszko - Minister Środowiska, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Józef Pilch - Wojewoda Małopolski, parlamentarzyści Subregionu Podhalańskiego: Jan Hamerski – senator , Anna Paluch i Edward Siarka – posłowie.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gór12.01.2017, 03:51
Jeżeli ma być tylko zakopianka do N.Targu a nie do Zakopanego to nie wróży to nic dobrego dla naszego miasta.Zwalniające auta przy końcu dwupasmówki będą jeszcze więcej wydzielać spalin bo się będzie robił korek.Dobrze aby ta nowa droga kończyła się daleko za Szaflarami.
EDZIO11.01.2017, 16:30
Aja mam pytanko takie do włodarzy Nowego Targu co z OBWODNICĄ tego miasta bo kupców - handlarzy i kurek które złote jaja nosiły wam już tam ni ma więc czas ruszać z budową a nie rozsyłać ludzi po PRYWATNYCH targowiskach z miarkami do mierzenia ich miejsca PRACY.AAAALLLEE to tylko chyba taka nie ZRĘCZNOŚĆ nowoczesna, no ale morze wam dalej brakuje tych straconych piniądzków.
Racja11.01.2017, 13:39
podhalanin ma całkowitą racje. Nie chcieli drogi, protestowali nie mają. Kropka.
Powinni tylko zdjąć w protestujących gminach ograniczenia prędkości (nie chcieli innej drogi, to taką jaka jest trzeba jechać normalnie) i to wszystko.
p.11.01.2017, 10:16
To tylko pozory, że coś robią! zawsze tak jest przy zmianie rządzących. Będą dyskusje, spotkania, imprezy i tyle. I tak już 40lat.
podhalanin10.01.2017, 20:13
Nic nie wskórają . O budowę zakopianki to pierwsi powinni wystąpić ci co przez ostatnie 8 lat wmawiali ludziom z Podhala ,że ona jest niepotrzebna a mianowicie oseł Gut mostowy , oseł Jagna Marczułajtis , senator Janosik z Bukowiny T. i jeszcze paru innych wybitnych szkodników podhalańskich jak wójtowie Białego D . i Poronina , którzy blokowali jej budowę oficjalnie i nieoficjalnie . To ich zasługa ,że jej nie ma do dziś . przeznaczyć na budowę aqaparków i nowych szkół.
fago10.01.2017, 20:11
No to będziemy mieli smog w Nowym Targu jak wszyscy się szybko zjadą po tej zakopiance.
wr10.01.2017, 15:52
obudziło się Państwo wielmożne..w tym kraju jak sie nie ciśnie , nie upomina nie strakuje i nie okupuje to nic nie wskórasz!!!!!!!!!!!!
rere10.01.2017, 15:48
Jeśli będą stanowczo dochodzić swoich racji, osiągną swój cel.
Jeśli spoczną na jednorazowym rozesłaniu pism do w/w osób i instytucji zaprzepaszczą wszystko.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl