06.02.2017, 16:44 | czytano: 8190

Radni podjęli decyzję w sprawie utworzenia Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Targu

Fot. NTvK
NOWY TARG. Poniedziałkową sesję zdominowała dyskusja nad projektem dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnictwa. Wątpliwości pojawiły się przy ustalaniu obwodu szkolnego dla nowo powstałej "Jedynki".
Jak przypomniał naczelnik Wydziału Oświaty Janusz Stopka, przygotowanie projektu uchwały poprzedzone było konsultacjami społecznymi - spotkaniami z rodzicami, nauczycielami. - Ten temat był także przedmiotem wielu spotkań komisji, dlatego nie będę przedstawiać szerokiego uzasadnienia tej uchwały - powiedział naczelnik.
Okazało się jednak, że pytania i wątpliwości mają sami radni. Paweł Liszka pytał o możliwość umieszczenie w budynku gimnazjum nr 1, gdzie powstanie ponownie SP nr 1 - uczniów z klas IV i VII szkoły podstawowej. Wsparł go Lesław Mikołajski, tłumacząc, iż przeniesienie tych dwóch roczników do budynku "jedynki" to konieczność. - Za dwa lata (gdy odejdą ze szkoły gimnazjaliści - przyp. red.) budynek będzie pusty, nie będzie racji bytu do jego utrzymywania - argumentował radny.

Przeniesienie do budynku na pl. Słowackiego klas IV i VII szkół podstawowych - jest zdaniem naczelnika Stopki możliwe. Uważa on, że decyzje w tej sprawie należy zostawić rodzicom. - Kwestia jest otwarta. Pozostaje w kompetencjach rodziców, czy chcą posyłać dzieci do budynku "jedynki".

Radni potrzebowali krótkiej przerwy na rozmowę z Kuratorium Oświaty, by sprawdzić, czy można wpisać do uchwały wymóg dotyczący klas IV i VII. Burmistrz Grzegorz Watycha zapowiedział, że już w przyszłym roku szkolnym może zostać przeprowadzona rekrutacja do klas czwartych. - Wszystko zależy od warunków lokalowych - zastrzegł.

Drugi wątek pojęty przez radnych dotyczył obwodów szkolnych. W projekcie uchwały w obwodzie przynależnym do SP nr 1 znalazły się ul. Halikowskiego oraz Ustronie i Ustronie Górne. Radni zdecydowali, że dzieci z tych ulic przypisane będą do SP nr 4.

Padła nawet propozycja, by granice obwodów szkolnych pokryć z granicami parafii.

Lesław Mikołajski nie był zadowolony z określenia granic obwodu szkolnego, wnioskował, by Ustronie i Ustronie Górne ponowie przypisać do "jedynki" (wniosek nie przeszedł). Z kolei dokonanego podziału, bronił Grzegorz Luberda, mówiąc, że jest on "optymalny".

W myśl przyjętej uchwały - "Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przekształca się w ośmioklasową szkołę podstawową, rok szkolny w którym rozpocznie się kształcenie w I klasie 2018/19 (z możliwością utworzenia klas czwartych i siódmych)."

"Gimnazjum nr 2 im. Ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego włącza się do Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy AK. Szkoła Podstawowa rozpoczyna działalność 1 września 2017 roku, Gimnazjum nr 2 zakończy swoją działalność 31 sierpnia 2017 roku."
Ustalono granice obwodu szkolnego dla "jedynki". To: al. 100-lecia numery nieparzyste od 1 do 39, os. Bednarskiego, Bohaterów Tobruku, Pl. Krasińskiego, Słowackiego, Rynek. Bulwarowa, Długa (numery parzyste od 2 do 70 i nieparzyste od 1 do 59), ul. Galicy, Grel (numery od 1 do 59), ul. Sobieskiego, ul. Jana Kazimierza, ul. Kazimierza Wielkiego, Kilińskiego, Kolejowa, Kościelna, Kościuszki, Kowaniec (częściowo), Krakowska, Krasińskiego, Królowej Jadwigi (częściowo) Krótka, Krzywa, Mickiewicza, Nadmłynówka, Nadwodnia, Norwida, Ogrodowa, Parkowa, Przechodnia, Przywodzie, Schumana, Skotnica, Słoneczna, Szpitalna, Sokoła, Św. Anny, Św. Katarzyny i Zacisze.

Jak napisano - "wszyscy uczniowie obwodowi mieszkają w promieniu do 800 metrów. Placówka spełnia wymogi tech-sanitarne, w obiekcie jest stołówka, sala gimnastyczna, świetlica, gabinet logopedyczny, harcówka, pokój nauczycielski, pomieszczenia socjalne, mniejsze sale do zajęć grupowych. Szkoła dysponuje dwoma boiskami do piłki nożnej , boiskiem do piłki siatkowej i koszykówki, placem zabaw dla młodszych dzieci,

W uzasadnieniu burmistrza do projektu uchwały, czytamy: "zaprojektowana struktura organizacyjna szkół powinna stworzyć warunki do utrzymania w oświacie nauczycieli likwidowanych gimnazjów, ale tylko tych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do nauczania w ośmioklasowych szkołach podstawowych, w ich strukturze przedmiotowej nauczania, w pierwszych latach przeprowadzanej reformy. W przypadku braku możliwości organizacyjnych zabezpieczenia dalszej pracy, zgodnie z przepisami ustawy - nauczyciele będą przenoszeni - za ich zgodą - w stan nieczynności lub będzie z nimi rozwiązany stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych. /.../ proces dostosowania organizacyjnego i kadrowego szkół do nowych wymogów będzie wspomagany przez działania organu prowadzącego. W sposób bardzo zindywidualizowany podejmowane będą decyzje o pracy nauczycieli w drugim miejscu zatrudnienia. Dla nauczycieli, którzy z przyczyn obiektywnych nie będą mogli kontynuować pracy w dotychczasowej szkole miasta Nowy Targ - poszukiwać będzie się pracy w szkołach powiatowych. Liczba osób, dla których z różnych powodów nie będzie propozycji zatrudnienia nie powinna być w wariancie pesymistycznym większa, niż 2-3 osoby. W kilkunastu przypadkach nie przewiduje się przedłużenia umów o pracę zawartych na czas określony, m. in. z uwagi na zakończenie cyklu szkolenia sportowego w danej dyscyplinie sportowej".

- Koniecznym będzie dostosowanie budynku obecnego Gimnazjum nr 1 do potrzeb dzieci - w pierwszym okresie będzie to przystosowanie sanitariatów i co najmniej 5 sal, uwzględniają rozpoczęcie nauki w dwóch klasach "0" i dwóch klasach I. Szacuje się, że wydatki mogą odciągnąć poziom 250- 350 tys zł. Do czasu zakończenia działalności gimnazjów - w "Jedynce" i "Jedenastce" - organizowany będzie przez Miasto dojazd uprawnionych do takiego transportu uczniów - przypomina Grzegorz Watycha.

Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
miro08.02.2017, 20:10
Reasumując wypowiedzi przedmówców to dobra zmiana nie wszystkim wyjdzie na dobre! Budynek 5 można wynająć powiatowi, a blisko i będzie zysk.
@ogół07.02.2017, 22:28
Radosna twórczość, to jest twoja merytoryczna i wyczerpująca wypowiedź w temacie.
kafr07.02.2017, 22:25
Olo, co za bzdury wypisujesz, kto niby chce wykończyć piątkę? Co to za teoria spiskowa? Słuchasz niewłaściwych ludzi, którzy są mistrzami w tworzeniu bzdur i kreowaniu się na ofiary. Więcej rozsądku!
Tyt.07.02.2017, 22:22
@analizator Oświata nie służy zarabianiu pieniędzy, tylko temu żeby przyszłe społeczeństwo było mądrzejsze.
A wszyscy ci co martwią się o dobro dzieci, powinni być zadowoleni, że dzięki temu będzie więcej mniej licznych klas a szkoły przestaną być przepełnione. Jeżeli szkoła zacznie świecić pustkami to gmina spokojnie ją może zamknąć. Ale na pewną nie tą w centrum miasta i z takim zapleczem. Wygląda na to że SP5 obawia się konkurencji, której w centrum miasta do tej pory nie miała!
Powiat dostanie za dwa lata dodatkowe fundusze i zwiększy im się subwencja oświatowa, więc niech nie żerują na finansach miasta. Wystarczy popatrzeć na gospodarność z bursą. Którą trzeba w końcu budować a wystarczyło od razu wybudować nową siedzibę Starostwa.
@analizator07.02.2017, 21:45
Parafia? jakie zyski może mieć parafia?
A niby dyrektora SP5 obchodzi dobro dzieci?, zwłaszcza tych, które do południa tułają się po świetlicach i rodzinie, a zaczynają naukę o godzinie 12, po to by ją kończyć o 16 - w zimie de facto po zmroku... to jest dobro dzieci?
analizator07.02.2017, 21:18
Według mnie powołanie z powrotem SP nr 1 w Nowym Targu to zagrywka polityczna i co tu dużo gadać bardzo kosztowna. Władza i parafia patrzą na własne zyski i poparcie , żadnej z tych instutucji nie interesuje dobro dzieci i młodzieży. Już niedługo , za niecałe trzy lata okaże się , że brakuje miejsca dla młodzieży ponadpodstawowej w szkołach a sale w "jedynce " i innych podstawówkach świecą pustkami, nawet 500+ tego nie zmieni. Miasto będzie utrzymywać pustostany zamiast zarabiać na wynajmie budynku. Żenada
Olo07.02.2017, 19:58
Tak mówią po kątach.
Olo07.02.2017, 19:51
Adam, tu chodzi o to, żeby wykończyć 5
Ogół07.02.2017, 19:49
Radosna twórczość nauczycieli gimnazjum. I tyle w temacie.
maestro07.02.2017, 18:48
To, że Miasto stać na tyle podstawówek i dzieci będą się uczyć w mniejszych klasach i dopołudnia, że szkoły będą rywalizować o ucznia, a o wszystkim decyduje rodzic tylko potwierdza, że reforma była słuszna. Powiat w końcu będzie miał kasę na rozwój szkolnictwa zawodowego.A w dodatku mniej DK (czyt, debili kompletnych) pójdzie do liceum.
z Ibisoru07.02.2017, 17:53
Raduje się moje serce z przywrocenia 1-ki .SP1 należała do elitarnych szkół obok 2 i 5-ki w latach 70 i 80.Przepracowałem tam 20 lat prowadzac zajecia z matematyki i fizyki.Były osiagniecia sportowe w hokeju,złotym krazku oraz w nauce.Dziekuję Panu Grzegorzowi oraz radnym za podjecie starań o przywrocenie SP1.Pozdrawiam kol.nauczycieli,uczniow oraz ich rodziców z ktorymi przyszło mi współpracować w tamtych latach.ST.Gutt.
Tomasz Szachoń07.02.2017, 17:23
W tekście jest błąd!!!
Zamienione zostały lata funkcjonowania Gimnazjów.
Powinno być:
W myśl przyjętej uchwały - "Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przekształca się w ośmioklasową szkołę podstawową, rok szkolny w którym rozpocznie się kształcenie w I klasie 2017/18 (z możliwością utworzenia klas czwartych i siódmych)."

"Gimnazjum nr 2 im. Ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego włącza się do Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy AK. z dniem 1 września 2018 r. Gimnazjum nr 2 zakończy swoją działalność 31 sierpnia 2018 roku."
Adam07.02.2017, 13:55
To jakie ulice zostaną dla 5, wszystkie zabiera1.
mieszkaniec miasta07.02.2017, 13:54
Aga była w środku i wielu innych też,znamy również i 4 i 2 a 5 dawno stanęła w miejscu, rodzic zadecyduje i nie ma co dyskutować, większy wybór to większe możliwości.
Tyt.07.02.2017, 11:52
@ obserwator
Sugerujesz, że ta szkoła przez lata nic nie robiła? Jest najstarszą szkołą w mieście. W 1999 roku reforma i urzędnicy przerobili ją w Gimnazjum. Jako Gimnazjum kształciła połowę populacji dzieci z Nowego Targu. Więc przestań siać propagandę. Nie wolno zmarnować budynku, wyposażenia dostosowanego do starszych dzieci. Najłatwiej nic nie robić i oddać budynek Sokołowi. Ale to jest budynek miasta i miasto w niego przez lata inwestowało.
zaniepokojony07.02.2017, 10:27
czy dobrze przeczytałem nazwy ulic : miskiewicza? . Do czego to doszło ? , to nie ten od Antoniego - Bartłomiej:-)
rodzic07.02.2017, 10:00
w dwójce powinno być więcej zajęć dodatkowych i wymienić niektórych nauczycieli
@ rodzic gimnazjalisty07.02.2017, 09:15
Twoja wesoła twórczość mnie przeraża . Widzę teraz jak dużo wymagamy od dzieci nie patrząc na to z jakiego środowiska dziecko do nas trafia. Rozumiem ze radzenie sobie z trudną młodzieżą jest bardzo ważne ,pewnie masz i doświadczenie i powody żeby problem naświetlić. Od lat nurtuje mnie jedna myśl. KTO ma poradzić sobie z trudnymi rodzicami. Takimi co to na zagrodzie równi wojewodzie? Albo jeszcze mądrzejsi.
prawdziwy komunista07.02.2017, 08:44
Czyli witaj komuno, szkoły osmioklasowe.
Obserwator07.02.2017, 07:51
do @ Belfer czytaj ze zrozumieniem, napisałem według mnie... nie znam się na oświacie,ale wiem ,że należy wypracować sobie wizerunek szkoły od początku a nie bazować na tym co zrobili inni. Gdybym miał dziecko posłać do tej jedynki poważnie bym się zastanowił. Zresztą sami rodzice zdecydują o tym.
w07.02.2017, 07:41
Dziękuję za mądrą decyzję.
xxxx07.02.2017, 07:16
Witam
Chciał bym zapytać a co z takimi ulicami jak Zielona , Rekuckiego , Zachemskiego , Gorczańska , gdzie będą należeć ?
Bo z tego co widzę to nie ma ich umieszczonych a jest najbliżej dla dzieci do tej szkoły . I tu prośba do redakcji aby UM podał konkretne ulice . a nie częściowo

Pełen wykaz ulic będzie na stronie Urzędu Miasta. Moderator.
pesym07.02.2017, 00:03
wszyscy zastraszeni przez PIS ????? wasze dzieci zaplaca za ta glupote
po I i po X i po XXX tez .......wazne ze ksiadz bedzie !!! dopilnuje edukacji seksualnej
rodzic gimnazjalisty06.02.2017, 22:50
I super.
Po pierwsze prawo oświatowe mówi o przenoszeniu całych klas, żeby nie wyrywać dziecka ze swojego środowiska.
Po drugie rodzice decydują o tym gdzie dziecko pójdzie do szkoły ( po klasie 3-ciej i tak zmienia się nauczycieli)
Po trzecie - w końcu większe dzieci dostaną duże ławki.
Po czwarte - będą mieli zajęcia w pracowniach przedmiotowych.
Po piąte będzie gdzie zaparkować auto przywożąc dziecko.
Po szóste blisko park lodowisko i orlik i plac zabaw.
po siódme Dziecko będzie uczył ksiądz z mojej parafii.
Po ósme dzieci które idą samodzielnie, będą bezpieczne w drodze do szkoły.
Po dziewiąte nauka na pierwszą zmianę.
I po dziesiąte nauczyciele, którzy potrafią sobie poradzić z dorastającą młodzieżą.
do obserwatora -Belfer06.02.2017, 21:53
Nowa podstawa programowa ma być wprowadzana stopniowo po wejściu w życie reformy zmieniającej strukturę szkół. Jako pierwsi - od 1 września 2017 r. - uczyć się zgodnie z nią będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej. - Widzisz już sens, jak sie na czymś nie znasz to nie zabieraj głosu
@ehh06.02.2017, 21:44
Dlaczego nie? zastanawialiśmy się nad dwójką, bo super pracownie matematyczną, przyrodniczą i językową mają i kadra też niczego sobie. Chętnie poznam zdanie kogoś, kto jest na nie.
Obserwator06.02.2017, 20:40
Dziwne, według mnie szkoła powinna działać od klasy I a nie 4 czy 7, bez sensu
Słonimski06.02.2017, 20:30
" Szkołę Przetrwania skończą matoły
ja walczę tylko o przetrwanie szkoły "
balkonik06.02.2017, 20:28
"W myśl przyjętej uchwały - "Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przekształca się w ośmioklasową szkołę podstawową, rok szkolny w którym rozpocznie się kształcenie w I klasie 2018/19 (z możliwością utworzenia klas czwartych i siódmych)."
- chyba chodziło o 2017/18??
Dziubecki06.02.2017, 20:27
" Kiedy zmieni się ta norma
co minister to reforma "
do mamy06.02.2017, 20:24
Każdy rodzic swój rozum ma i poślę dziecko tam gdzie będzie uważał za stosowne. Najważniejsze aby środowisko nauczycielskie ościennych szkół nie robiło ,,kreciej roboty'' w tej kwestii.
ja06.02.2017, 20:15
w NT powstały nowe nazwy ulic ?
mama06.02.2017, 19:45
Aga, wyrażasz oczywiście własną opinię. Jestem z rejonu nowej jedynki, mam dziecko w trzeciej klasie i nie zamierzam zabierać go ze środowiska, w którym do tej pory było. Dlatego decyzja o dowolności przeniesienia bardzo mi odpowiada. Ja nie czekałam na jej powstanie.W mojej szkole trójki klasowe opowiedziały ,, nie"
Rodzic06.02.2017, 19:36
Aga, nie jesteś zwolennikiem piątki to proszę nie hejtuj jej. Byłaś w środku? Widziałaś wyposażenie?
M06.02.2017, 18:59
O! Czyli jednak dodatkowe koszty!
Kaczor06.02.2017, 18:28
Mam pytanie, Panie Burmistrzu,
A co z klasą 5 i 6 w szkole podstawowej nr 1?
Szanowni Radni - dyskusja żałosna, brak merytoryki, wstyd
Ps. Jakie miasto, tacy radni, jest pewne, że radny Zapiórkowski, nie może liczyć na nasz głos, gratulujemy dobrego samopoczucia i bawcie się tak dalej
AGA06.02.2017, 18:05
SUPER! witaj 1 podstawówko, mieszkańcy tej części miasta na to czekali.Chodzenie do piątki było męczące a ona sama przereklamowana. Fatalna baza, zero pomocy dydaktycznych, komputery tylko prywatne nauczycieli itp.
ehh06.02.2017, 17:32
kompletnie nie rozumiem o co ta cała dyskusja się tutaj toczy i kto wymyśla te problemy jakie przystosowanie , jakie regiony . przez dziesiątki lat pakowano kasę w szkole by była teraz chyba najlepiej wyposażoną i z dobra kadra nauczycieli , uczyli się tam nasi rodzice i nasze dzieci , była tam zerówka , podstawówka i gimnazjum a teraz nagle problem bo nie można z powrotem wrócić do systemu który panował 10 lat temu ?? po co jakies głupie regiony , niech rodzic decyduje gdzie chce posyłać swoje dzieci , urzędasy jak zwykle na wszystkim znają się lepiej i wszystko wiedza lepiej

800 metrów git 850 już nie ?? mieszkam w rejonie szkoły dwójki , ale prędzej bym sie wyprowadził lub wymeldował z tego miasta niż posłał bym tam swoje dzieci , ale to miasto decyduje co dla mnie lepsze
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl