22.02.2017, 13:12 | czytano: 3307

Pieniądze na nowe projekty polsko-słowackie m.in. na Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu

Fot. Ministerstwo Rozwoju
Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Interreg Polska-Słowacja zatwierdzono 19 projektów do dofinansowania na łączną kwotę 23,7 mln euro. 15 spośród nich dotyczy utworzenia nowych transgranicznych produktów turystycznych m.in. na Podhalu i Orawie.
Zatwierdzone plany dotyczą ochrony i rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza. W spotkaniu wziął udział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. - Poprzez realizację wspólnych inicjatyw przez partnerów z Polski i Słowacji wzrośnie liczba zmodernizowanych obiektów dziedzictwa kultowego, powstaną zupełnie nowe produkty turystyczne oraz utworzone zostaną nowe transgraniczne szlaki rekreacyjne. Skorzystają z tego mieszkańcy województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a także turyści odwiedzający pogranicze zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej" - powiedział wiceszef resortu rozwoju.
Powstaną m.in.: szlak kulturowy wraz z Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu i Muzeum Papieru Czerpanego w Ludrovej, dwa muzea przyrodnicze z multimedialnymi ekspozycjami torfowisk w Chochołowie i przy Zamku Orawskim w Orawskim Podzamczu, transgraniczne górskie trasy rowerowe łączące gminy Zawoję i Orawską Półgórę czy Centrum Produktu Lokalnego z amfiteatrem, placem i stoiskami wystawienniczymi w Lipnicy Wielkiej oraz muzeum i sala widowiskowa w Bobrowie.

Dofinansowanie otrzymają również takie projekty jak: „Turystyka bez granic - rozwój polsko-słowackiego szlaku turystycznego z Jeleśni do Klina” i „Przy wiejskiej drodze” – w rytmie pracy dawnych zakładów przemysłowych i pracowni rzemieślniczych”, w którym partnerem wiodącym jest Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, we współpracy m.in. z Orawskim Muzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnym Kubínie oraz Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu.

Szczegóły projektów: TUTAJ

oprac. Andrzej Habina/ źródło: mr.gov.pl
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
na oklep23.02.2017, 16:25
księgarz, historyk, nowy dyrektor, muzealnik zaszczepił w głowach włodarzy pomysł na muzeum drukarstwa i razem z dygnitarzem Antonim zrobią Muzeum Kanikuły Podhalańskiej. Ole
ula -la.23.02.2017, 10:24
Ale nam zagłębie drukarskie wymościli? HA ha ha ha. Nowy Targ drukarstwem stoi. Tak było na początku ,zawsze i po wsze wieki wieków będzie. HA ha ha. Kto wpadł na taką durnotę? Niech zgadnę! Pańcia od promocji miasta?
Gustaf22.02.2017, 20:23
Jak powszechnie wiadomo Nowy Targ jest w całym świecie znany z drukarstwa i każdy człowiek o tym wie , stąd musi tutaj powstać takie muzeum????, a tak poważnie to kto wpadł na taki pomysł? I drukarstwa co NT na przestrzeni wieków wnioslo w rozwój druku ? Pytam poważnie może jednak... i jeszcze jedno ile rocznie będzie trzeba do tego dopłacać bo kto tam pójdzie poza szkolnymi przymusowymi wycieczkami.
bronek22.02.2017, 14:55
Nic tylko muzea i historycy. Strumień pieniędzy płynie beztrosko. A gospodarka w tym kraju leży i kwiczy w agonii. Ciekawe na jak długo starczy tego rozdawnictwa.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl