22.02.2017, 15:07 | czytano: 1423

Najbliższe lata w Muzeum Tatrzańskim upłyną pod znakiem remontów

Fot. Piotr Korczak
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło właśnie pierwszy z dwóch konkursów, w których dotowane będą działania inwestycyjne. Zakopiańskiej instytucji przyznane zostało prawie 9 mln. złotych na rewitalizację drewnianych budynków będących pod opieką Muzeum. Dodatkowe 2 mln złotych wkłady własnego zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
O szczegółach planowanych inwestycji opowiedziała na konferencji prasowe Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Do 2020 roku we wszystkie sześć drewnianych budynków w Zakopanem, Jurgowie i Czarnej Górze doczeka się większego lub mniejszego remontu. W każdym z nich unowocześniona zostanie ekspozycja. W Willi Oksza zainstalowana zostanie winda, Galeria Hasiora zyska nowej wejście nową organizację przestrzeni wystawienniczej. Największa inwestycja przeprowadzona zostanie w Willi Koliba, w której wykonany zostanie kompleksowy remont.

W Muzeum Stanisława Witkiewicza w Willi Koliba ostatni znaczący remont wykonywany był w latach 90. W ciągu najbliższych lat odnowione zostanie wszystko to, co widać, a także wykorzystywana w budynku instalacja elektryczna.

W budynku zbudowana zostanie recepcja z prawdziwego zdarzenia oraz dwie nowe sale ekspozycyjne. Jedna dotyczyć będzie historii stylu zakopiańskiego, druga poświęcona będzie postaci Stanisława Witkiewicza, który w całym Zakopanem nie doczekał się do tej pory żadnego miejsca jemu poświęconego.

Zagospodarowany zostanie również ogród wokół willi. utworzone zostaną w nim miejsca do odpoczynku i biwakowania.

rk-w/
zobacz także
komentarze
Regina Korczak-Watycha24.02.2017, 08:52
Dwór w Łopusznej został przejęty przez prawowitych właścicieli. Muzeum od lat 80 było tylko jego ZARZĄDCĄ, bez prawa do ingerowania, remontów. W chwili obecnej właścicielowi została złożona oferta kupna. Muzeum czeka na odpowiedź.
Kamila23.02.2017, 08:11
POwinan się Pani Dyrektor puknać w łeb. I to jest piękne wg Pani to co Pani chce zrobic? Okszę zmienić, Kolibę, Hazsora????? Pani powinna chronić zabytki a nie robić z nich nowe!!!!
Mieszkaniec Łopusznej23.02.2017, 07:57
Widzę że Muzeum Tatrzańskie dalej dba o Zakopane i okolice a Dwór w Łopusznej który jest filią Muzeum popada dalej w ruinę. Od lat siedemdziesiątych nic nie inwestowało w perełkę podhala jaką jest jedyny Dwór szlachecki na Podhalu. Możecie zobaczyć jak wyglądają walące się parkany przy dworze, połatane dachy, nawet nikt nie usunął drzewa które leży na zawalonym dachu od jesieni a dach gnije i budynek niszczeje. tak skończy się historia szlachty na Podhalu. Ratujcie zabytki jak nie bedzie zabytków to historia zginie, Ktoś kiedyś powiedział Naród który niem lub nie dba o historie TO GINIE
Zobacz pełną wersję podhale24.pl