20.03.2017, 15:24 | czytano: 6647

"Zdechłe zwierzęta trzeba podrzucać na zakopiankę"

To oczywiście ironia, a nie poważny wniosek wysnuty przez nowotarskich radnych. Powodem do zgryźliwości były wnioski płynące z danych, dotyczących uprzątania z dróg zwierzęcych trucheł.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Mieszkaniowej, Opieki Społecznej, Zdrowia i Porządku Publicznego omawiano m. in. projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasto Nowy Targ na rok 2017.
Jak przypomniał naczelnik Wydziału GKiOŚ - przyjmowanie przez samorząd tego rodzaju uchwał co roku - jest wymogiem ustawowym. W skrócie - do obowiązków samorządu należy m. in. zapewnienie zwierzętom miejsca w schronisku, wyasygnowanie środków na wyłapywanie, sterylizację, kastrację i dokarmianie wolno żyjących psów i kotów.

Do projektu uchwały żadnych uwag nie zgłosiły ani fundacje, ani koła łowieckie.

Omawiając wprowadzone zmiany do tegorocznej uchwały, Dariusz Jabcoń wymienił: zwiększenie kwoty w budżecie do 144 tys. zł na cele związane z walką z "bezdomnością zwierząt" oraz zwiększenie limitu z 28 do 30 miejsc w schronisku dla zwierząt z terenu Miasta. W ub. roku UM zakupił 300 kg suchej karmy, którą przekazano osobom zajmującym się dziko żyjącymi psami i kotami.

- W tym roku wyłapywaniem kotów, dokarmianiem ich, sterylizacją i kastracją zajmuje się Fundacja Zmieńmy świat, która wygrała przetarg. Teraz ona przejęła te zadania. Otrzyma z budżetu nowotarskiego 5 tys. zł. Pojawiła się też możliwość dofinansowania dla opiekunów, którzy zajmują się zwierzętami po przeprowadzonych zabiegach sterylizacyjnych - tłumaczy naczelnik Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Radni pytali gdzie należy zgłaszać padłe zwierzęta leżące na drogach. - Nadal tego typu zgłoszenia przyjmuje schronisko. Wałęsające się zwierzęta trzeba zgłaszać do administratora drogi - odpowiada nacz. Jabcoń.
Z krótkiej dyskusji między radnymi i naczelnikiem wynika, iż w ub. roku odnotowano 14 przypadków znalezienia na drogach zwierzęcych szczątków. Zgłaszający padlinę skarżą się, że trudno jest wyegzekwować od służb - zabranie trucheł. Na uwagę, że to problem także administratora dróg - padło ironiczne zdanie o konieczności "podrzucania zdechłych zwierząt na zakopiankę", co rozwiązałoby problem w Mieście.

Mimo ironicznego wydźwięku niektórych wypowiedzi - radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały, która podjęta będzie za tydzień, na poniedziałkowej sesji.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
z miasta21.03.2017, 09:22
Kto posprząta po ,,bezradnych,,? (se wybraliśmy)
Gerwazy21.03.2017, 08:18
e2 masz rację! Urzędasy dostrzegają sporadycznie leżącego gdzieś na jezdni zdechłego i w sumie niczemu nie przeszkadzającego kota, a nie widzą tych wszystkich ignorantów, których psy załatwiają się pod naszymi oknami! O tym, że po tych psach nie sprzątają nie muszę już chyba wspominać.
zły21.03.2017, 06:40
Do radnych.A co z LUDŻMI zarabiającymi w ,,państwowym,, 1400 po całym dniu ciężkiej pracy miesięcznie na ,,rękę,,? Wisielców też będziecie sprzątać? (społecznie, ,,radzić,, bez diet i myśleć)
kosa20.03.2017, 21:40
"dziko żyjącymi psami i kotami." .... to jakieś nowe gatunki dzikiej zwierzyny ? Takie jaja tylko w Polsce !
garfild20.03.2017, 20:47
na rondzie obok dekady ,wyjazd w stronę Mickiewicza leży zdechłe kocisko lub nie wiadomo co i nikomu to nie przeszkadza
e220.03.2017, 19:35
A co ze sprzątaniem po pieskach??? Dlatego wszyscy posiadacze zwierząt powinni placić podatek, ktory spowoduje,że ludzie zaczną myśleć zanim wezmą psa, a potem go wyrzucą. Każdy pies , kot powinien mieć czip aby dany właściciel odpowiadał za zwierzę. Bo to co teraz się dzieje w blokach to masakra: jak można trzymać w mieszkaniu kilka psów i kilkanaście kotów? Podatek dlatego został zlikwidowany, bo właściciele psów mieli po nich sprzątać - niestety tego nie robią. Na pewno nie byłoby tyle biednych bezdomnych psów i kotów.
:/20.03.2017, 15:47
a z mostu balezowego zrzucono potraconego kota i tez lezy juz jakis czas..
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl