11.04.2017, 19:36 | czytano: 2980

Uruchomienie miejskich autobusów było strzałem w dziesiątkę

Fot. Regina Korczak-Watycha
ZAKOPANE. Na dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Leszek Dorula oraz prezes spółki Tesko Monika Jaźwiec (na zdjęciu) podsumowali pierwszy rok działalności komunikacji miejskiej. 11 kwietnia 2016 roku na ulice Zakopanego wyjechał pierwszy w historii miejski autobus.
Organizacja komunikacji była dla miasta ogromnym wyzwaniem. Nikt jednak nie żałuje podjętego ryzyka. Uruchomienie miejskich autobusów było bowiem strzałem w dziesiątkę.
- Działalność komunikacji miejskiej jest naszym obowiązkiem. To jedna z podstawowych rzeczy, jaką mieszkańcy powinni otrzymywać w zamian za płacone podatki - podkreślał burmistrz.

W ciągu pierwszego roku działalności autobusy pokonały dystans 155 tys. wozokilometrów i przewiozły 395 tys. osób. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku z zakopiańskiej komunikacji skorzystało 152 tys. osób, co świadczy o rosnącej popularności miejskich autobusów.

Jak podaje Urząd Miasta Zakopane, dużą popularnością cieszą się dwa ostatnie kursy w każdym kierunku, czyli między godziną 21:30 a 23:00. Dla wielu ludzi wracających z pracy i wypoczynku są one jedynym dostępnym środkiem transportu o tej porze.

Najwięcej pasażerów skorzystało z komunikacji we wrześniu ubiegłego roku (23 tys. osób) oraz w lutym 2017 (55,5 tys osób).

Obecnie w Zakopanem użytkowane są 4 autobusy marki Solaris z silnikami Euro 6 o mocy 247 KM, które każdorazowo przewieźć mogą 59 pasażerów. Każdy z nich wyposażony jest w rampę ułatwiającą wjeżdżanie wózków, klimatyzację, oraz wizualną i dźwiękową informację pasażerską.

Bilety kupić można w biletomatach zlokalizowanych w autobusach, w kioskach Ruchu oraz punktach Informacji Turystycznej. Planowane jest zamontowanie biletomatów w centrum miasta, uzależnione jest to jednak od uzyskania dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Na dzień dzisiejszy kupić można bilety jednorazowe, tygodniowe i miesięczne. W przyszłości ten system może być rozbudowany, np. o bilety weekendowe.

Do dnia dzisiejszego Tesko sprzedało 228.500 szt biletów o wartości 605.220 zł, w tym 713 biletów tygodniowych i 434 biletów miesięcznych. Według burmistrza Doruli to bardzo dobry wynik.

- Komunikacja miejska nigdy w żadnym miejscu nie będzie dochodowa. Większość miast uzyskuje ze sprzedaży biletów ok. 20% zwrotu poniesionych kosztów, my uzyskujemy ok. 40%. Jesteśmy więc jednym z miast, które najmniej dokładają do działania komunikacji miejskiej - mówił burmistrz.

rk-w/
zobacz także
komentarze
Misiek12.04.2017, 11:54
Do Zakopianiec .A Majcher co zrobił?Gó...
Zakopianiec11.04.2017, 20:40
Kiepski burmistrz Dorula koniecznie chce przypisać sobie jakieś sukcesy. Autobusy to żadna łaska - Nowy Targ ma więcej linii i od dawna. Zakopane kiedyś też miało linie i to znacznie lepsze niż teraz. Poważne sprawy decydujące o rozwoju np: Gubałówka Dorula blokuje a tu 4 busiki to wielki sukces. Koń by się uśmiał
Zobacz pełną wersję podhale24.pl