22.04.2017, 12:30 | czytano: 2722

Audytorzy rozpoczynają ocenę energetyczną budynków

Zakopane jako pierwsze miasto w subregionie podhalańskim rozpoczęło wykonywanie ocen energetycznych budynków w ramach programu wymiany pieców.
Mieszkańcy, którzy wypełnili i złożyli ankiety, w najbliższym czasie mogą spodziewać się kontaktu ze strony pracowników firmy NDE Sp. z o.o Niezależni Doradcy Energetyczni z Krakowa, którzy ustalą termin wizji lokalnej i przeprowadzą wymaganą przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego procedurę. Jest ona kolejnym krokiem umożliwiającym otrzymanie dotacji.
- Od wielu miesięcy mówimy już o programie wymiany pieców. Po etapie zbierania ankiet i złożenia przez Urząd Miasta Zakopane wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego teraz przyszedł czas przeprowadzania ocen energetycznych i chcemy o tym jak najszerzej poinformować mieszkańców, podkreślając jednocześnie, że audytorzy będą wykonywać je bezpłatnie - wyjaśnia burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.
Oprócz tego, że ocena jest bezpłatna, warto zaznaczyć także, że wykonujący ją audytorzy powinni wylegitymować się służbową legitymacją i pełnomocnictwem podpisanym przez Burmistrza Miasta Zakopane. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z Urzędem Miasta lub bezpośrednio z firmą NDE.

Urząd Miasta Zakopane w lutym bieżącego roku złożył wniosek o dofinansowanie wymiany 700 pieców opalanych węglem na ekologiczne źródła ciepła. Poziom dofinansowania dla mieszkańca to maksymalnie 8000 zł na wymianę pieca oraz maksymalnie 6000 zł na dostosowanie instalacji.
- Decyzja o tym, czy dofinansowanie zostanie przyznane zapadnie w drugiej połowie tego roku. Niezależnie od tego przeprowadzona zostanie ocena energetyczna budynków u wszystkich osób, które złożyły ankiety do Urzędu Miasta Zakopane. Obowiązek przeprowadzenia ocen energetycznych wynika z zapisów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Procedurę wyboru firmy mającej je wykonać na terenie naszego miasta przeprowadził Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jest nią NDE Sp. z o.o., której została już przekazana lista 700 osób. Proces wykonywania ocen potrwa 3 miesiące. Po zapoznaniu się przez mieszkańców z wynikami oceny dla ich budynku podejmą oni decyzję, czy akceptują zalecenia termomodernizacyjne i tym samym chcą przystąpić do programu. Akceptacja oceny nie jest jednoznaczna z przyznaniem dotacji. Jej ostatecznym potwierdzeniem będzie zawarcie umowy między mieszkańcem a Urzędem Miasta Zakopane – wyjaśnia ekodoradca Krzysztof Topór-Huciański.

Gotową ocenę energetyczną firma NDE przedstawi do akceptacji mieszkańcom, a następnie będą oni mogli odebrać ją w momencie zawierania umowy już po otrzymaniu przez miasto dotacji z programu RPO. W dalszym ciągu osoby zainteresowane mogą także składać ankiety, by ubiegać się o dotację. Zostaną one dopisane do listy osób oczekujących na ocenę energetyczną.

- Przeprowadzona przez nas ocena energetyczna budynku da mieszkańcom konkretne wytyczne, w jaki sposób optymalnie dobrać źródło ciepła i zakres prac termomodernizacyjnych. Ich realizacja nie tylko przyniesie korzyść dla środowiska, ale pozwoli także ograniczyć koszty ogrzewania. Aktualny program jest dobrą okazją, by na te działania pozyskać dotacje. Możliwości dofinansowania z czasem mogą być coraz bardziej ograniczone, a w związku z przyjęciem uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego dostawanie źródeł ciepła do jej wymogów i tak stanie się koniecznością – podkreśla prezes firmy NDE Grzegorz Moskal, uzasadniając potrzebę wykonania ocen energetycznych.
- W przypadku gdy z przeprowadzonej oceny energetycznej wynikać będzie konieczność termomodernizacji budynku, mieszkańcy mogą uzyskać pożyczkę z programu Jawor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także jako miasto będziemy zastanawiać się jak dodatkowo wesprzeć ten cel. Zależy nam, by jak najwięcej osób skorzystało z dotacji. Jest to wspólny interes, by miasto osiągnęło założony efekt ekologiczny – zapewnia z kolei Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Agnieszka Bartocha.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Katete22.04.2017, 19:46
W Nowym Targu piece już od paru lat wymieniają, Zakopane dopiero się teraz obudziło... Śmiech na sali
Zobacz pełną wersję podhale24.pl