05.05.2017, 10:30 | czytano: 2759

Koniec z polityką historyczną na sesjach Rady Miasta Nowego Targu

Fot. Nowotarska Telewizja Kablowa
Decyzję tę podjął przewodniczący Andrzej Rajski po emocjonalnych wystąpieniach mieszkańców na ostatniej sesji rady miasta. Punkt programu sesji zarezerwowany dla mieszkańców, w którym mogą przedstawić radnym swoje problemy, zdominowały w ostatnim czasie wystąpienia przedstawicieli środowisk mających odmienne spojrzenie na powojenną historię miasta.
Najpierw Maria Pawluśkiewicz krytykowała z podium m.in. działalność historyczną Tadeusza Morawy, a potem Jadwiga Nieckarz protestowała przeciwko językowi historycznej nienawiści, jaki pojawia się na sesjach rady miasta oraz oskarżeniom, jakie padają podczas obrad.
Wystąpienia te dotyczyły w dużej mierze sporu wokół postaci i działalności Józefa Kurasia „Ognia”, a także sprawy pomnika Ofiar Katynia w Nowym Targu i umieszczenia na Ratuszu popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego. Padały też zarzuty, że miejskie uroczystości patriotyczne organizowane są dla urzędników i radnych, a nie dla mieszkańców.

Wystąpienia te próbował przerwać przewodniczący Andrzej Rajski, zwracając uwagę, że zawierają one osobiste wycieczki i wzajemne oskarżenia, ale bezskutecznie. Obie nowotarżanki przekroczyły zwyczajowy czas 3 minut, jaki każdy mieszkaniec ma na zaprezentowanie swoich racji.

- Punkt wystąpienia mieszkańców zapisanych do głosu został wprowadzony po to, żeby mogli oni na sesji powiedzieć o swoich bolączkach dotyczących miasta. Wydaje mi się, że wprowadzanie elementów rozgrywek, wzajemnych oskarżeń, bez względu na to, jak kto chce to wykorzystać, nie powinno mieć miejsca na sesji – powiedział po wystąpieniach nowotarżanek Andrzej Rajski. - Jeżeli się radni ze mną zgodzą, to nie będę dopuszczał do takich dyskusji na następnych sesjach.

Przewodniczący zapowiedział, że osoby, które będą chciały prowadzić na sesjach polemikę historyczną, nie będą dopuszczane do głosu.

r/
zobacz także
komentarze
pieter06.05.2017, 22:06
Marzy mi się i nam koniec z,, politykom,, na Podhalu. (ale leje) Idę owce paść.(nie barany)
Baba Jaga06.05.2017, 12:12
Pani Nieckarz tylko tak może zaistnieć, jest z tego znana, że zamącić lubi. A najlepiej jeszcze jak się uda dokopać Burmistrzowi, bo się Jej naraził. Myi ludzie od małych, wciąż wyszukiwanych pól "bitewnych".
dobra zmiana06.05.2017, 07:59
To nie polityka historyczna tylko histeryczna. Zresztą z jednej i z drugiej strony. Skrzętnie pielęgnowana przez burmistrza Watychę.
Dwa w jednym05.05.2017, 22:11
A do kogo macie pretensje. Radni i Miasto oddało inicjatywę organizowania uroczystości w ważnych datach " ambitnym patriotom".
Choć ich wiara w słuszność sprawy jest autentyczna to jednak-
Życie i prawda nigdy nie jest taka oczywista.
Jak tak dalej pójdzie to Burmistrz musi kupić klona,Rada drugi sztandar,potrzebny jest drugi Piłsudski ,drugi kopiec,drugi pomnik Katynia , drugi pomnik Bohaterów Września itp.
A I MIĘ JEGO 4405.05.2017, 21:55
Co Was ludzie porąbało !!!?
Czy problemów mamy mało?
Komu to potrzebne ? KOMU ?
Wywołujecie ludzi zza GROBU ?

Chcecie jadła ? napoju?
Zostawcie OGNIA W SPOKOJU !
Ogień się znowu rozżarzył
Wszystkich po TROCHU
POPARZYŁ

Deszcze niespokojne
Potargały sad
A WY na tej wojnie
Siedemdziesiąt lat

Przestańcie !!!
Nie bądźcie jak
DZIECI-
przecież
WINNI SĄ
NIEMCY I SOWIECI
e205.05.2017, 20:19
Nie można wiecznie żyć historią, tym bardziej jeżeli ta hisyoria nie jest jednoznaczna ,a ich"bohaterowie" dla jednych są bandytami. Radni zajmicie się teraźniejszością i przyszłością miasta, iproblemami mieszkańców, bo za chwilę to miast się wyludni i co Wam przyjdzie z wątpliwej historii??? My żyjemy tu i teraz i to nas i Was też kiedyś osadzą, ale co to da? Życie się toczy dalej po co ciągle wracać do historii czy to kogoś nakarmi?, czy to komuś przywroci zdrowie i sprawność?, czy ktoś z tego będzie miał pracę?, mieszkanie? I po co to k....a takie gatki szmatki jak to biednych nie nakarmi! Od razu przepraszam ale i ja i wielu ludzi ma już dość Smoleńska, Katynia, i watpliwych bohaterów.
Poziom dna05.05.2017, 15:41
Radni tej kadencji to jest dramat, zerowy poziom wiedzy, kompetencji. To jest jeden wielki festiwal w prześciganiu się o kim jest głośniej - nie ważne czy mówi ktoś mądrze czy plecie durnoty. Cieszy się jeden z drugim że piszoo i mówioo.
ek05.05.2017, 15:35
bardzo slusznie , poglady polityczno religijne - to gdzie indziej. Tam sprawy miasta, gospodarki, porzadku itp
Andrzejx4805.05.2017, 14:34
oj Jadziu Jadziu zrozum wreszcie iż Ogień którego tak bronisz był pospolitym bandytom i nić tego nie zmieni i choćbyś co robiła i co mówiła pozostanie on bandytom
bronek05.05.2017, 14:27
To się nie mieści pod moją kopułą polemika Rajskiego namaszczoną teorią Wodza wielkiego października ,że tylko władza ma dyktować kto ma mówić i co . Kim żeś jest Pan i Radni skoro nie wiecie że każdy obywatel ma prawo się wypowiedzieć na temat władzy , radnych i bronić swojej racji stanu !. Konstytucyjne prawo które broni PO pan i radni chcecie podważać ? , to zdrada PO .A odnośnie bolączkach dotyczących miasta to radni i Pan bierzecie za to pieniądze i waszym obowiązkiem jest słuchać problemów mieszkańców ,chodzić po domach po terenie i przedstawiać te problemy na sesjach . A nie zmuszać mieszkańców by chodzili na sesję i domagali się swoich praw , po to was wybrali żebyście coś robili ,a nie pierdzieli w stołki i czekali aż się sesja skończy ,w końcu dostajecie dietę bez Podatku i to nie małą . Wiec róbcie coś dla miasta , a nie dręczcie obywateli którzy chcą się bronić przed oszczerstwami. A dla mnie to w ogóle cała Rada na czele z Burmistrzem to porażka przypominający ostatni oddech Lenina ,odpowiedz jest jedna cóż można się spodziewać po nich Obrońcach Konstytucji .
włodzimierz ilicz05.05.2017, 10:42
racja!!!!!! to władza powinna decydować na jakie tematy mają wypowiadać się mieszkańcy. bravo władza
Zobacz pełną wersję podhale24.pl