07.05.2017, 11:33 | czytano: 5401

Będą kolejne połączenia kolejowe z Zakopanem

zdj. Dominik Lebda/RynekKolejowy
Specjalny pociąg „Giewont” Kolei Śląskich, który został uruchomiony w długi weekend majowy na trasie Katowice – Zakopane, przewiózł łącznie 450 pasażerów. Samorządowy przewoźnik województwa śląskiego uznał ten wynik za zadowalający.
Pod koniec kwietnia wyruszył w trasę pierwszy w historii pociąg osobowy Kolei Śląskich z Katowic przez Żywiec, Suchą Beskidzką do Zakopanego. Portal „Rynek-Kolejowy” przypomina, że pociąg specjalny „Giewont” został uruchomiony jako pilotaż w celu zbadania zainteresowania tego typu połączeniami. Niewykluczone, że pociągi w tej relacji pojawią się na stałe w rozkładzie jazdy.
"Największym zainteresowaniem cieszył się pociąg do Zakopanego, który w trasę wyruszył 29 kwietnia z Katowic. Podczas tego pierwszego historycznego przejazdu podróżnym zapewniliśmy poczęstunek, a w pociągu obecny był m.in. prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges. Dużo pasażerów zdecydowało się również na podróż pociągiem powrotnym do Katowic 3 maja. Łącznie z tych dwóch połączeń skorzystało prawie 350 osób" - poinformowały Koleje Śląskie.

Największa aglomeracja woj. śląskiego z największym ośrodkiem turystycznym woj. małopolskiego nie jest obecnie połączona żadnym bezpośrednim regionalnym pociągiem. Konieczność zmian wydaje się zatem niezbędna.
Obecnie opcja najkrótszej podróży z Katowic do Zakopanego na weekend to pociąg KŚ z Katowic do Żywca, przesiadka na pociąg Regio z Żywca przez Hucisko do Suchej Beskidzkiej i przesiadka na Regio do Zakopanego. Czas jazdy wynosi w tym przypadku 5 godzin i 35 minut. Pociąg przyspieszony „Giewont” tę samą trasę pokonał w czasie 4 godzin i 31 minut.

"Będziemy rozważać m.in. uruchomienie kolejnych pilotażowych połączeń do Zakopanego w długi weekend czerwca i sierpnia. Ponadto analizie poddana zostanie możliwość wydłużenia postoju pociągu w stolicy polskich Tatr. Dzięki temu turyści wyjeżdżający tylko na jeden dzień mieliby więcej czasu w Zakopanem" - informuje przewoźnik.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
kwk08.05.2017, 10:29
Super inicjatywa byle więcej takich.Co do dworca w N.Targu popieram coś trzeba z tym zrobić.
pendonalinie08.05.2017, 00:01
Fajnie.Korki na Ludżmierskiej dłuższe będą niż są ,jeszcze szlabany :(.(a można szlabany obrócić o 90 stopni?) Kolej zawsze w tyle, tylko obiecują.
Wojtek07.05.2017, 14:03
by skrócić czasokres jazdy ten pociąg do Żywca powinien być przyśpieszony,by nabierał ludzi, a potem od Żywca do Zakopanego pośpieszny, stający tylko w Suchej , Chabówce.i w Nowym Targu
gue07.05.2017, 13:50
Wielokrotnie poruszany temat dworca PKP w Nowym Targu jest dla p.Burmistrza i wladz miasta niewygodny, Nabrali wody w usta i nic na ten temat, To skandal zeby miasto powiatowe mialo niby dworzec w takim stanie. Budynek niszczeje i nikt nie podejmuje dzialan. Kiedys tlunaczyli ze problemem jest sprawa pozostalych budynkow. Adlaczego przynajmniej nie zajma sie glownym budynkiem. I jeszcze ten kretynski pomysl zeby tam zrobic muzeum. A kto tam pojdzie zwiedzac to musem?
wieśniak07.05.2017, 13:37
Powinni włodarze skierować skład przez nową targowicę. Póki co, jest to jedyne miejsce reprezentacyjne w Nowym Targu zwanym miastem.
Pijak07.05.2017, 13:28
Może by tak jeszcze dojeżdżać koleją do Krościenka i Szczawnicy ? Tylko trzeba położyć tory to przecież pestka przy dzisiejszej technice widziałem nawet latające Wannoloty z prysznicem w środku w tamtym kierunku
zaciekawiony07.05.2017, 13:24
@Na dworcu N.T.
Poprawcie mnie jeżeli się mylę ale czy dworzec nie jest własnością PKP??
Tak czy siak czemu nie robi się nic żeby tą ruinę poprawić???
Skała07.05.2017, 13:00
Bardzo dobry pomysł ! Trzeba iść dalej w tym kierunku. Zwracam uwagę, że o ile podróż autobusem z Zakopanego do Krakowa trwa znacząco krócej, o tyle podróż do Katowic jest już porównywalna.Komfort jazdy pociągiem jest o niebo wyższy , nie muszę już chyba wspominać o zluzowaniu zakopianki oraz o efekcie ekologicznym.
Na dworcu N.T.07.05.2017, 12:28
A na dworcu PKP w N.Targu jak był to maszynista się wystraszył bo pomyślał że jest gdzieś na stacji Czarnobyl. Taki bajzel ludzie oglądają! Wstyd dla Miasta przynosi taki dworzec!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl