10.05.2017, 19:03 | czytano: 15132

Kolejna kraksa na światłach w mieście (zdjęcia)

Fot. Krzysztof Garbacz
NOWY TARG. Na skrzyżowaniu Alei Tysiąclecia i ul. Szaflarskiej około godz. 17.30 zderzyły się dwa samochody.
Jak informuje podkom. Roman Wolski, rzecznik nowotarskiej policji, nikt nie odniósł poważnych obrażeń.
Wypadek przebiegał według znanego już scenariusza - doszło do niego, gdy jeden z samochodów jadąc od Waksmunda skręcał w ulicę Szaflarską, w stronę Zakopanego i wjechał pod samochód jadący alejami od strony dworca autobusowego. W taki sposób doszło już w tym miejscu, w ciągu ostatnich miesięcy, do kilku wypadków. Ma to się jednak zmienić.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie przystała na propozycję, by dla jadących od strony Waksmunda wybudować dodatkowy pas do lewoskrętu, taki sam, z jakiego korzystają kierowcy jadący z naprzeciwka. Pozwoli to kierowcom skręcającym z alei na ul. Szaflarską bezkolizyjnie opuszczać skrzyżowanie na jednej fazie. Poprawi to bezpieczeństwo i w jeszcze większym stopniu upłynni ruch. Urzędnicy dyrekcji dróg zapowiedzieli pilne rozpoczęcie przygotować do przebudowy skrzyżowania pod tym kątem tak by nastąpiło to jeszcze w tym roku.

r/ zdjęcia Krzysztof Garbacz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
m.14.05.2017, 10:39
FiFi - w prawodawstwie polskim jest pojęcie tzw. sprowadzenia niebezpieczeństwa utraty majątku, zdrowia, życia ludzkiego. Twoje wystąpienie sugeruje, że jesteś jakby związana przynajmniej emocjonalnie z PZD. Gratulacje dla Ruchu Oburzonych. Symulacja nagrana przez rejestrator przez to skrzyżowanie odpowie na pytanie czy jest ono bezpieczne i ewentualnie pozwoli pociągnąć do odpowiedzialności sprowadzającego czynne i długotrwałe zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym pomimo wniosków. Fifi w związku z Twoim wpisem rodzi się pytanie o stanowisko służbowe osoby która wnioskowała o przedmiotową zmianę organizacji ruchu i dokumenty jakie wytworzono na potrzeby takiego wniosku. Ale to w trybie zapytania o dostęp do informacji publicznej. Obiecuję tym zająć się osobiście bowiem mój syn został narażony na tym skrzyżowaniu.
Fifi13.05.2017, 12:13
Niesamowite !!! WSZYSCY winni tylko nie KIEROWCY !!!! toz to sie kupy te powyzsze IDIOTYZMY nie trzymaja....a moze po prostu ci pseudo kierowcy zaczna jezdzic jak ludzie w cywilizowanym kraju ??????? zawsze macie pretensje do ZDP do Burmistrza przede wszystkiem !!!! ale nigdy do siebie!!! Opamietajcie sie !!! i zacznijmy byc troche odpowiedzialni !!!
kol12.05.2017, 07:14
Nie wiem, kto jest winien za te światła, ale ktoś jest za to odpowiedzialny. Może jakiś śledczy dziennikarz znajdzie naszego "bohatera"
Niestety nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim ba, daleko nam do niego. Klniemy pod nosem, rzucamy k....mi, ale nikomu do głowy nie przyjdzie, że moglibyśmy pogonić dyrektora PZD. Zrobić coś takiego w całym mieście? Tać to sabotaż! Często jeżdżę po Kowańcu i znam tą drogę. To co zrobił Waniczek to najwyższych lotów marnotrawstwo, żeby nie nazwać tego mocniej. Powinien za to beknąć!!Na tej drodze były tylko drobne rysy, a oni wycharatali całe połacie dobrego asfaltu. Kto na tym i ile zarobił? Tylko prokuratura.
bolek z gdańska12.05.2017, 00:00
Czas najwyższy że ktoś pomyślał . Musiało dojść do tylu wypadków ????
m.11.05.2017, 22:14
dyr. PZD w Nowym Targu wykonuje działania które zbliżają się do sabotażu. Swoją arogancją w stosunku do mieszkańców N.Targu ale także często przejeżdżających przez ulice sami wiemy które obrzydził władze miejskie a szczególnie Starostwa. Z ramienia Starostwa w tej kryzysowej sytuacji winien interweniować Starosta i "przejąć" obowiązki tego pana. Czy działania na rzecz ludności w tej sytuacji podjął przewodniczący Rady Powiatu - lekarz? Zapytamy o to jako forum Oburzonych, pamiętacie Państwo jak podobne forum omal nie wysadziło Tuska z fotela? To już nie chodzi o przyczynienie się do niekorzystnego rozporządzenia czyimś majątkiem - jak np. uszkodzenia samochodów. Tu już chodzi o bezpieczeństwo ludzkiego zdrowia i życia ludzkiego. Wyobrażacie sobie Państwo transport karetką poszkodowanej osoby np. z urazem kręgosłupa? Katalog żądań odpowiedzi na działania zaradcze jakie ewentualnie podjęły w/wym. osoby nieco później ale na pewno po raz drugi przed wyborami.
Ciekawą informację podała osoba na tym forum w sprawie ul. Kowaniec "niewielkie spękania, a oni wycięli całe połacie" czy jakoś tak. To zatem rodzi się pytanie, które trzeba skierować do organów ścigania przestępstw gospodarczych, czy nie chodzi o to żeby komuś więcej zapłacić z pieniędzy publicznych w tym może i datacji. Pan Z. z Warszawy będzie bardzo pomocny przy wsparciu postępowań.
A może po prostu pozbyć się takich idiotycznych tematów przy następnych wyborach.
garfild11.05.2017, 21:46
Może trzeba zgłosić to do Jaworowicz albo do programu Uwaga lub jakiegoś podobnego
Pismo i co dalej?11.05.2017, 20:25
@Tak Zwany- na dole jest mój komentarz i Burmistrz wysłał pismo. Poronione jest tylko że jako Włodarz tego Miasta nie ma nic do powiedzenia. W takim ustrojstwie żyjemy. Z tymi światłami coś jest nie tak na 60% a 40% to kierowcy niedzielni skrecający w lewo nie ustępujący pierwszeństwa jadącym na wprost. Broń Boże aby jeszcze rondo tam zrobili! W N.T tak się jeździ na rondzie ze jak już jesteś na nim to kierujący wjeżdzający na rondo po prawej wymusza pierwszeństwo i patrzy w inną stronę i udaje że nie widzi nikogo i wcina Ci się przed auto na styk. Inni kierowcy nie dają kierunkowskazów podczas zjazdu z ronda a inni stają i robią się korki.
tak zwany11.05.2017, 19:26
Do wk......ony zrozum że Grzegorz W. Tak zwany burmisrz ma to gdzieś bo nie jeździ tak jak ja do roboty co dzień skręt robi przy dekadzie jego rodzina prawka ni ma i ich to też nie dotyczy fakt ktoś zabrał dużo kasy za złą zmiane a GDDKIA nie chce poprawić bo ?????
un11.05.2017, 18:02
wszystkich radnych z powiatu i miasta trzeba pogonić za dwa lata. Co do jednego wraz z burmistrzami i starostami. Nie ma jednego, który by sie zainteresował zmianą tych świateł - po co, dlaczego, ile to kosztowało ( dlaczego tak drogo) i kto na tym zarobił. To samo dotyczy skandalu z tym zerwanym asfaltem. To nie jest rada, to sitwa.
Jacekl11.05.2017, 15:49
Światla były dobre to pozmieniali chyba po g----o nie maja co robic? nikt nie bierze pod uwagę przyzwyczajen kierowcow ? Dawniej miałem zielone to jechałem wszyscy inni stali tera zrobili pułapke w obu kierunkach są zielone swiatla pytam się po jakiego czorta?Jak już musiało tak być to powinni dac duzy czyteny znak ZMIANA SYGNALIZACJI albo cos innego .
wk.....y11.05.2017, 15:26
do @wk...y a gdzie jest do cholery jasnej? Na Marsie? A czy jaśniepaństwo w limuzynach z Krzywej nie mogą interweniować u jakiegoś bubka od świateł? Krew człowieka zalewa, a odpowiedzialni za taki skandal urzędasy majom cas. Im sie nie spieszy. Następny orzeł to ten od wycinki asfaltu. Kiedy do cholery jeden urzędas z drugim odpowiedza za to swoje pieprzone decyzje
.11.05.2017, 14:35
@ wk.....y
Aleje Tysiąclecia to nie jest droga miejsca i miasto nic do nie ma. Pozdrawiam
Wicher11.05.2017, 14:34
Powinna sie zająć tym prokuratura ! Kto i po co naraża ludzi na niebezpieczeństwo , aż cud że nie doszło jeszcze do śmiertelnego wypadku !
CODOBANI11.05.2017, 12:55
Jak masz oznaczony pas do jazdy w prawo i zielone to jedziesz nie wiem czemu tak zrobili jak do świateł bezkolizyjnych powinni pozostawić światła stare i oznaczenia TERAZ SZYBKO NALEPIĆ SZCZAŁKE NA LEWOSKRĘCIE TLE JAK DO PRAWO SKRĘTU TO PODŚWIADOMOŚCI KIEROWCA SIĘ ZATRZYMA I POPATRZY TO NATYCHMIAST POWINNO BYĆ ZROBIONE I TRZEBA ZBADAĆ POPRAWNOŚĆ FUNKCJONOWANIA ŚWIATEŁ I OZNACZEŃ BO KTOŚ KASE WZIOŁ i ***
wk.....y11.05.2017, 12:54
Do k*** nędzy!!!!!!!!! Nigdy nie używam przeklenstw, ale w tym przypadku same mi weszly pod palce. Gdzie jest Watycha- niby burmistrz, gdzie jest Stegowa - niby wiceburmistrz i ten trzeci nibyburmistrz. Czy nie macie telefonów? Tak trudno jest przesterować te pie......ne światła? Widzimy, że was wszystkich g...o obochodzi miasto i jego mieszkancy. Zamiast uporzadkowac ta sprawe to Stegowa wiesza wstazki na drzewie, a Watycha ..... szkoda gadać
mieszkaniec królewskiego miasta11.05.2017, 10:59
Pas jest potrzebny dodatkowo , ale tau winne są fatalnie działające światła. Mieszkańcy piszą i piszą , a właściciel drogi milczy jakby był głuchy i ślepy . To jest całe miasto przy drodze. Jaka władza takie miasto ..
Burok11.05.2017, 10:09
Zmieni się jak będzie masówka i 20 trupów na miejscu .
Leming doskonały11.05.2017, 08:25
Skrzyżowanie jak każde inne - łatwe do przejechania - kilka razy dziennie na kierunku Waksmund - Szaflarska go przejeżdżam. Problem w tym, że kierowcy do d..y
zmiany na lepsze????????11.05.2017, 07:51
To skrzyżowanie jest bardzo niebezpieczne. 90% kierowców skręcających w ul. Szaflarską w stronę Zakopanego nie ma wystarczającej widoczności, i jedzie na "czuja"! Codziennie przejeżdżam to skrzyżowanie, na razie szczęśliwie, tylko jak długo jeszcze??
Chciałbym poruszyć jeszcze jeden wątek. Chodzi o częstotliwość zmiany świateł po godz. 22. Chodzi o światła od tego nieszczęsnego skrzyżowania aż do sygnalizacji przy "Dutku". Mianowicie: zbliżając się do sygnalizacji widzę np. jeden samochód który czeka na zielone światło. Po włączeniu zielonego sygnału auto rusza, po czym natychmiast zapala się żółte światło, a następnie czerwone. Jadąc z prędkością 50km/h i będąc ok 30 metrów od sygnalizatora jak mam się zatrzymać? Czy widząc zielone światło powinienem dojeżdżać do sygnalizatora z prędkością 20 km/h, żeby przypadkiem się nie zmieniło? Dodam jeszcze, że na skrzyżowaniu nie ma innych pojazdów a jak już uda mi się wyhamować to trzeba sobie poczekać dłuższą chwilkę na "zielone".
Cała ta "zmiana" organizacji świetlnej to jedna wielka porażka!
Psychiatra11.05.2017, 07:32
Psnie Ziobro zapraszamy do Nowego TARGU zrobic porzadek z urzedasami i policja . Pod Rajskim mandaty staruszka daja , a jak grubsza sprawa to ręce w kieszeń.
opop11.05.2017, 07:27
W normalnej stacji odpowiedzialna osoba za działanie sygnalizacji powinna dawno zostać zwolniona. Co ma burmistrz zrobić jeżeli jest tak nieporadny ze z niczym sobie nie daje rady. Przecież w sumie można ta kadencję nazwać stagnacja I rozpadem. Ulica willowa I pewnie wiele innych nie do przejechania z powodu dziur. A wycinanie dziur w asfalcie bez ich zalatania to skandal na skalę ogólnopolska. Nikt nie reaguje czyvtobstaristwo czyburzad miasta.
Ag11.05.2017, 06:42
Powiat i GDKiA niech tam zrobią rondo i problem zniknie!
Lowca lemingow11.05.2017, 06:21
Gdzie jest Burmistrz! Gdzie p.Watycha?
Kasjer11.05.2017, 06:19
Tymek w Noeym Targu rzadzi PO lemingu , ale juz niedługo.
Podatnik11.05.2017, 06:15
Jak zgłosić do prokuratury, ze wladza Nowego Targu naraża nas na śmierć?
andrzej11.05.2017, 05:57
Za krótkie lewoskręty Al.Tysiąclecia jadąc od Ludzmierza w stronę Dekady bo często samochody jadące na wprost blokują pusty pas w "lewo" oraz w przeciwną stronę od Dekady na Zakopane tu auta skręcające w lewo blokują jazdę w stronę Ludzmierza
NIK11.05.2017, 01:41
/.../ Dzisiątki wypadków na tym skrzyżowaniu, które zostało "zmodernizowane" z inicjatywy Starostwa i Zarządu Dróg, a do tego rozkwaszone w jednym czasie przed weekendem komunijnym wszystkie drogi powiatowe w całym mieście !!! Kto tym zarządza i czy ktoś nam mieszkańcom wyjaśni dlaczego tacy dyletanci piastują funkcje zarządcze? Kto ich w końcu pociągnie do odpowiedzialności, czy dalej starostwo udaje greka, że ich to nie dotyczy? Niezrozumiałe struktury, lekceważące wszystko i wszystkich. Może Zarząd Powiatu, Starosta w końcu zabierze jakieś stanowisko w sprawie tak bulwersujących zdarzeń, o których huczy całe miasto. Cisza jeszcze bardziej Was pogrąża.
Pismo i co dalej?11.05.2017, 01:37
Burmistrz już wysłał pismo w połowie stycznia ale raczej go olali. W piśmie do GDDKiA czytamy: "W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców oraz osób spoza Nowego Targu związanymi ze zmianą sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia z ul. Szaflarską, uprzejmie proszę o rozważenie możliwości przywrócenia poprzedniego programu sygnalizacji. Obecny układ świateł znacznie zagraża bezpieczeństwu kierowców, co może potwierdzać znaczna ilość kolizji od momentu wprowadzenia zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. Dlatego, aby zapobiec sytuacjom, które mogą skończyć się w przyszłości tragicznym wypadkiem, proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej
"Miętka władza, mientki interes"11.05.2017, 00:59
@wasyl - to jest dokładnie to czym wielokrotnie wspominałem. Do tego dochodzi jeszcze notoryczne zacinanie się sygnalizacji nocą przy małym ruchu. Tego "psiarnia" nie widzi? Za to staruszki przy Biedronce mandatami karać to hej. "Sodomia i gomoria"
Szachownica11.05.2017, 00:03
@m Liczymy na to że dasz znać jak Ci poszło: ) Co do przetargu i łatania to na kowancu były małe pajączki takie minimalne pęknięcia a oni jakieś wielkie kwadraty w poprzek drogi powycinali.
e210.05.2017, 23:08
W Nieczech w nocy jest frezowana ulica i na rano jest zalana , a u nas ? - gorzej jak za komuny. To samo dotyczy świateł , ktoś wział ogromną kasę za za te światła i co? teraz wrocić do starych ustawień? To jakiś przekręt, po co są przetargi? czy "niby przetargi" Tym powinien zająć się Prokurator, czy musi dojść do tragedii?
a10.05.2017, 23:05
do "m" brawo tak trzymać , to co zrobili z asfaltem na ul Szaflarskiej to skandal ! masz 100% racji, zawieszenie można urwać !!! jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to masz 200% racji to wspaniały argument jak można być tak nie odpowiedzialnym ? po zerwaniu asfaltu powinno być natychmiastowe go uzupełnienie.
franek10.05.2017, 22:57
I tak w kolo Macieju. Urzędasy dalej swoje.. Zamiast przywrócić to , co było dobre, to będą znów przerabiać, żeby se co zarobić. A i na pewno biedni nie zdążą w tym roku. Oby zdążyli zanim ktoś zginie, bo wtedy to już ktoś za to beknie.
PEDAŁ10.05.2017, 22:49
PO CO JAKIŚ PAS DO LEWOSKRĘTU PRZYWRÓCIĆ /../

Proszę wyłączyć CapsLock. Moderator.
przedszkolanka z Fiku10.05.2017, 22:26
Mi się też nie podoba.Nauczyłam się tego skrzyżowania na pamięć. Cóż,myślenie nie jest atutem większości,nawet prowadzących nie tylko auta.
wasyl10.05.2017, 22:22
Temu ca tak te światła ustawił, powinno się kazać przez cały dzięń lub dłużej testować skręt w lewo od Szczawnicy w stronę Zakopca. Katastrofa. Czekające pojazdy do skręty w lewo z kierunku od Cz. Dunajca do Rynku zasłaniają skutecznie jadących na wprost. I teoretycznie zawsze wina jest po stronie skręcającego od Szczawnicy.

Gdzie jest Burmistrz, może niech on potestuje to skrzyżowanie? Najlepiej w jednym samochodzie z komendantem Policji? Może wówczas przestaną gadać, że winny jest zarządca drogi a oni nic nie mogą?
m10.05.2017, 22:02
jeżeli jutro rano nie będzie załatana ul. Szaflarska składam wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Z uwagi na możliwość istnienia powiązań wystąpię do .... wszyscy Polacy znają skuteczność tego pana w okularach obecnie urzędującego w Warszawie o osobisty nadzór nad sprawą oraz przegląd dokumentów przetargowych. Równolegle wystąpię do Starosty Nowotarskiego z zapytaniem w trybie dostępu do informacji publicznej m.in. o podanie stanowiska służbowego osoby podejmującej decyzje o terminie frezowania, odp. w tym zakresie posłuży do dalszych odrębnych dociekań i nie wykluczam dalszych związanych z tym czynności. Ile firm zgłosiło się do przetargu, czy termin wykonania robót w tym rozciągłości w czasie był podobny, a jeżeli specyfikacja tego nie obejmowała w tym konkretnym przypadku to dlaczego w innych była stosowana. Czy były użyte środki pochodzące również z dotacji.
Jednocześnie zwracam się do wszystkich zniesmaczonych i oburzonych jest prosty sposób aby to użytkownicy dyktowali warunki a nie urzędnik.
Osobnym postępowaniem będzie wnioskowanie o spowodowanie zagrożenia życia czy wyobrażacie sobie Państwo przejazd karetki R z rannym, połamanym. Jaką trasą był transportowany ranny z wypadku przy ogródkach działkowych? Szanowni Państwo pozwalany szefowi Powiatowego Zarządu Dróg tak się traktować on chyba nie jest z Nowego Targu
Obserwator10.05.2017, 21:56
Wszyscy , ktorzy mięli wypadek na tym skrzyżowaniu piwinny złożyć wspólny pozew przeciwko tym urzędasom do Sądu o odszkodowanie. Zmiana , którą dokonali świadomie na tych światłach zagraża zyciu kierowców jak i pieszych. To jest nieprawdopodobne że do tej pory nikt nie poniósł żadnych konsekwencji z tego tytułu.
hodowca gołębi10.05.2017, 21:48
Ale się trafiły super artykuły dla stękaczy, narzekaczy na wszystko i znafcóf od wszystkiego:
- remont dróg w miescie
- remont zakopianki
- wypadek na zakopiance
- wypadek na alejach.

Mam propozycje aby się podpisywali nazwami swoich zawodów - wyuczonymi/wykonywanymi.
Była by okazja do podsumowania tych branż.
lb10.05.2017, 21:39
ciekawe do ilu doliczmy? i po co komu to wszystko i na co bylo? tak tak, wiem, to wylacznie przez to ze ludzie jezdza na pamiec. niektore kabarety na polsacie sa mniej pomyslowe niz ten kto to wszystko wymyslil.
Czekając na śmierć??10.05.2017, 21:37
Mieli wrócić do starej sygnalizacji już jakiś czas temu. Prokurator jest na wakacjach czy co?Burmistrz też powinien interweniować!
Mimi10.05.2017, 21:28
Wielkie miasto 4 światła na krzyż i tyle wypadków ,więc wyłączyć światła i korków nie bezie i ostrożnie jeździć będziemy :)
tymek10.05.2017, 21:28
Dobro zmiana - włos ludziom prawym i sprawiedliwym z glowy nie spadnie. Gdzie Posly z rządzącej partii?
zły10.05.2017, 21:21
dopiero teraz mysla o wybudowaniou lewoskretu?? kiedy juz to powinno byc zrobione?! ja nie wiem co za mysliciele tam rządzą
Sx10.05.2017, 21:20
A może zlikwidować skręt w lewo czy napewno tam musi być,przecież można skręcić w lewo w Sikorskiego lub dalej w Kopernika lub jak kto potrzebuje to od razu na zakopianke na następnym lewo skręcie i byłoby bezkolizyjnie i szaflarska trochę od rynku szybcieby szła
zagrożony10.05.2017, 20:37
Ja się pytam dlaczego prokuratura z Nowego Targu nie wszczęła jeszcze postępowania przeciwko GDDKi i A za spowodowanie zagrożeniu w ruchu lądowym,dowodów chyba nie brakuje.
TGA 18.48010.05.2017, 20:21
Wielkie mi miasto a jeżdżą jak po najwiekszej wsi na Podhalu.
12310.05.2017, 20:19
Ktory to juz raz?Czy musi dojsc do trageii?
e210.05.2017, 20:11
Czekacie na śmiertelny wypadek??? Generalna Dyrekcjo! - nie pojmujesz,że drogi mają być bezpieczne, a Wy sobie robicie jaja z ludzkiego życia? A cała Szaflarska na dodatek rozryta od kilku dni , dziś byl piękny dzień do lania asfaltu. Kto odpowie za zniszczone zawieszenia w samochodach. To jakieś kpiny co dzieje się na ulicach Nowego Targu. Radni mają pole do popisu, zamiast zajmować się "wątpliwymi rocznicami"!
Tarżanin Nowy10.05.2017, 20:01
Wystarczy wybudować tam rondo - ruch się upłynni i zniknie zagrożenie takimi wypadkami
Smiechu10.05.2017, 19:55
Nic to nie da , przy takim ustawieniu świateł ,trzeba by było wrócić do pierwotnej wersji ,a nic nie przebudowywać, każdy to wie oprócz wysoko postawionych mózgów....
misiek z gór10.05.2017, 19:52
Witam ;no i po co te durnie z GDDKi i A zmieniali w zeszłym roku jak było osobne światło do skrętu na Szaflarską ,eksperymentują a ludzi szkoda i aut ,pozdrawiam .
duży10.05.2017, 19:44
Odkąd zrobili w NT ośrodek egzaminacyjny kierowców odtąd po alejach nie da się bezpiecznie jeździć a przez tyle lat dało się bezkolizyjnie. Dlaczego urzędasy nie biorą odpowiedzialności i są bezkarni za swoje głupie decyzje?
Kruger10.05.2017, 19:38
KIEEDY to ZROBIĄ.??????
abc10.05.2017, 19:24
qr.. normalne the beściaki te nasze ludziska z zarządu dróg!!!!
tyle się blach musiało zgnieść, żeby zrozumieli takie proste rozwiązanie???
kreska10.05.2017, 19:15
brak slow kto odpowiada za wszystkie te wypadki wczesniej tego nie bylo to ma byc porzadek porazka a jak ktos zginie to co wtedy nic sie nie stalo oby tak dalej swiatla sa do d***
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl