24.01.2009, 16:24 | czytano: 3331

Pod Nowym Targiem będzie poszukiwana ropa naftowa i gaz ziemny?

Wojewoda Małopolski pozytywnie uzgodnił opinię dotyczącą decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia p.n.: „Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze koncesji Mszana Dolna - blok koncesyjny 433”. W ramach tego bloku znajduje się również miasto Nowy Targ - informuje nowotarski Urząd Miasta.
Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze tej koncesji polega na wykonaniu prac analitycznych i geologiczno-poszukiwawczych na terenie gmin: Mszana Dolna, Mszana Dolna miasto, Dobra, Jodłownik, Kamienica, Niedźwiedź, Słopnice, Tymbark, Lubień, Pcim, Wiśniowa, Nowy Targ miasto i Nowy Targ gmina oraz gmin Ochotnica Dolna, Rabka-Zdrój.
Wniosek, którego celem jest zbadanie warunków geologiczno-złożowych oraz nasycenia węglowodorami (ropy naftowej i gazu ziemnego) utworów eoceńskich i kredowych złożyła firma Aurelian Oil & Gas Poland z Warszawy, jest już kolejnym, dotyczącym poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w naszym regionie.

"Ostatni złożony był kilka lat temu. Wtajemniczeni twierdzą, że na taka możliwość wskazują zdjęcia satelitarne tych terenów. Czy tym razem okaże się to prawdziwe? Czas i badania pokażą" - czytamy w komentarzu nowotarskiego Urzędu Miasta.

Z decyzją można zapoznać się na stronie internetowej Gminy Mszana Dolna /www.mszana.pl, ochrona środowiska/

To nie jedyne tego typu przedsięwzięcie. Warszawska firma Aurelian Oil & Gas Poland Sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na poszukiwanie złóż w listopadzie 2007 r. Rok później wójt Raby Wyżnej wydał tę decyzję na obszarze bloku koncesyjnego 432 (koncesja Jordanów)". Tym razem chodzi o rejon gmin: Lubień, Pcim, Tokarnia, Mszana Dolna, Czarny Dunajec, Jabłonka, Nowy Targ(gmina), Raba Wyżna, Rabka Zdrój (miasto, gmina), Spytkowice, Budzów, Bystra -Sidzina, Jordanów (miasto, gmina), Maków Podhalański (miasto, gmina), Stryszawa, Sucha Beskidzka, Zawoja. To w sumie obszar ponad 670 km².
W tym przypadku prace miałyby być prowadzone w trzech etapach i zakończyć się po upływie sześciu lat od uzyskania koncesji.

bas/
Może Cię zainteresować
komentarze
Wojtek c30.01.2009, 06:10
Co z zaplombowanymi odwiertami na Obidowej ? Czyżby nadszedł czas ich eksploatacji? ?
poszewka28.01.2009, 22:35
Hej . Jak znajdą ropę lub gaz - to będzie to na pewno zasługa burmistrza MF !!! To tylko on może być tym , który pierwszy opublikuje to na portalu UM i wielu w to uwierzy .Śmiech -- pożałowania godni ci łatwowiercy.Daj wam boże lepszy rozum.!!!
mieszcz25.01.2009, 22:35
O kurcze ! Toż teraz miłościwie nam panujący będą się wozić wielbłądami (co znamienitsi dwugarbnymi reszta wybrakowanym jednoGARBAMI)
Się porobiło w mieście :O Tak czy siak jednio jest pewne taka sensacja przyćmi nietuzinkowe występy Andrzejka F.
Na wszelki wypadek kupuje turban :)
Pozdrawiam gorąco MSC
Mariusz25.01.2009, 15:44
Staszek niech Ci się włos na głowie nie mierzwi już jeden geolog (bez włosa na głowie ale pod nosem w nadmiarze) miarkuje ile z tej dziury wyciągnie dla siebie!
Staszek25.01.2009, 11:12
Ja bym chciał wiedzieć,ile kasy jestna to przeznaczone i dlaczego tak duzo? Nie chcę nic sugerować, ale w takie dziury w ziemi można duzo wrzucić i nikt tego nie zobaczy
To wszystko jest bardzo dziwne- w tak zagęszczonym urbanistycznie terenie. Ja bym na mijscu redakcji trochę podrążył - ne dziurę - ale temat.
mała franca24.01.2009, 20:48
Pierw muszą się grochówki najeść :D
(kometa)
pierzyna :o)24.01.2009, 20:43
Z gazem to na jakiś czas już nam wystarczy eksperymentów.
kometa24.01.2009, 19:45
Jak ktoś z władzy puści bąka to będzie gaz :D
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl