16.05.2017, 10:59 | czytano: 7167

Gmina nie potrafi sobie poradzić z problemem składowania i palenia śmieci przez Romów

Fot. UG Ochotnica Dolna
Walka z tym procederem trwa od kilku lat. W Ochotnicy Górnej Romowie zwożą na swoje osiedle gabaryty z całej okolicy, składują je na hałdach i palą nimi w piecach. Mieszkańcy skarżą się na toksyczny dym, gmina stara się coś z tym zrobić, ale problem jak był tak jest.
Pod koniec kwietnia na miejscu był wójt Stanisław Jurkowski. - Jestem zaniepokojony i głęboko współczuję mieszkańcom sąsiednich posesji, którzy narażeni są na uciążliwości związane ze spalaniem toksycznych odpadów przez Romów. W miejscowości leżącej w sercu Gorców taka sytuacja nie może mieć miejsca i nie ma przyzwolenia z mojej strony. Prowadzę nieustanne działania i rozmowy, które mają zakończyć ten wstydliwy proceder - powiedział po spotkaniu.
W spotkaniu uczestniczyło kilkoro Romów, mieszkańców osiedla na czele z Mateuszem Szczerbą, wójtem społeczności romskiej, który zadeklarował, że do dwóch tygodni teren wokół budynków zostanie uporządkowany.Wiele się jednak nie zmieniło. - Coś z tym problemem trzeba panie wójcie zrobić. Widziałem w internecie, że był pan tam osobiście i widział to. Myśmy, jako radni, składali wiele wniosków w tej sprawie, łącznie z tym, żeby postawić tam kontener. Jak ma pan inny, proszę powiedzieć, jaki ma pan pomysł na likwidację śmieci w osiedlu romskim i palenia ich. Jeśli ma pan lepszy, proszę go wdrożyć w życie, jeśli nie, to proszę tan postawić kontener, bo to co się dzieje jest katastrofalne - mówił na sesji radny Tadeusz Królczyk.

- Dwa i pół roku walczymy z tym problemem - przyznał wójt Stanisław Jurkowski. - To nie jest tylko problem naszej gminy. Jest problem w Maszkowicach, Koszarach, Jazowsku, wszędzie tam, gdzie zamieszkują Romowie. Też bym się cieszył, gdyby ten problem zniknął. Poprzednia władza też z tym problemem walczyła i walczę ja. Myślę, że zrobiliśmy wiele. Były spotkania, rozmowy z policją, kontrole samochodów wożących te gabaryty. Zrobiliśmy monitoring, Romowie podpisywali deklaracje. No i jest jak jest - dodał.
Dyskusja na ten temat zakończyła się sprzeczką między radnym a wójtem. - To pozorowane działania - wtrącił radny Królczyk, gry wójt mówił o tym, co gmina robi w tej sprawie. - Ty potrafisz tylko podpalać. To jest twoja domena - odpowiedział mu Stanisław Jurkowski.

r/ źródło: Urząd Gminy Ochotnica Dolna
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
bmx19.05.2017, 23:11
A nie mają czasem statusy uchodźców ???
Wrócić ich do niemiec cioci Angeli I wujkowi ryżemu
wojtek17.05.2017, 11:07
Dziwie się mieszkańcom że tolerują ten śmietnik. Mają radnego,wystosować do niego pismo,niech problem naświetli na sesji gminy i zobowiązać w pisemnym wniosku PANA WÓJTA BEZRADNEGO do zajęcia się sprawą. Są mandaty,sądy grodzkie i są kary i wyroki. Jak się inaczej nie da ,to może w pierdlu zmienią zdanie. A dla nas to i tak wszystko jedno gdzie ich utrzymujemy czy w ciupie czy na wolności żyją i tak na koszt podatnika.
gazdek17.05.2017, 09:10
zróbcie im ogrzewanie gazowe. Oczywiście za darmo. Bo im się należy.Wszak to mniejszość narodowa. Ha ha ha. Ja mam pytanie do wójta. Co by zrobił gdyby Nowak albo Kowalski tak sobie pogrywali z prawa.Bo tu sprawa jest prosta. Po zawiadomieniu policji to oni kierują sprawa dalej . Dlaczego wójt tego nie robi i stawia ich ponad prawem ,nie wiem. Może by nam to wyjaśnił bo cała sprawa jest absurdalna.
jaga216.05.2017, 22:19
Rozwalić te przybudówki co postawili kolo tego bloku i wybudować następny,żeby wszyscy mieli mieszkania. Zakazać im stawiania na własną ręke czegokolwiek. A jak się nie dostosują kierować do prac spolecznych. To dopiero będzie kara
natasza16.05.2017, 20:04
Co za problem,spakować wszystkich Romów z całej Polski i wysłać statkiem do Indii -to w końcu ich kraj -a ich rodacy niech im fundną tę podróż i z głowy -tam jest gorąco,nie trzeba opału i każdy przetrwa i stanie się pracowity bo będzie nareszcie u siebie .A kasa ,która idzie na szkoły dla nich ,zapomogi ,socjal i renty pójdzie na sierotki w naszym kraju -proste.Po co mają się u nas męczyć ?
..16.05.2017, 19:43
Moi drodZy Nasze Państwo niech ma pretensje do siebie za cyganow, im wszystko wolno woec macie to cZego chcieliscie.
Jest to mniejszosc narodowa ktorej sie za to placi. Dzis cygan ma wiecej prawa niz my biali! Jak pAlisz smieci trawe masz kare a cygan...najlepiej powiedziec ze sie nie da z nimi poradzić no tak mi przykro ze Panstwo wobec cyganów tAkie bez prawne...
adav16.05.2017, 19:37
A może by powiadomić kogoś z ambasady cygańskiej może coś na to zaradzą
Łk16.05.2017, 19:32
Wywalić na zbity pysk, zabrać zapomogi, zaprać domu (za naszą kasę tym darmozjadom zafundowane) i nich sobie kurna radzą, ileż można...wszystko mają za dramo, nic nie muszą robić i jeszcze nie chcą się dostosować? Normalnie ciężko w tych czasach nie być postrzeganym za rasistę bo ilekroć coś takiego widzę to normalnie krewa mnie zalewa.
More16.05.2017, 18:54
Zabrać darmozjadom zasiłki i po problemie !!!
ryż16.05.2017, 17:41
A jak byście o poradę zadzwonili do Przywódcy Korei Północnej? Moment i po problemie,spokój jak zawsze.(nawet media się nie dowiedzą co się stało, nic).
xyz16.05.2017, 17:28
baciok; popieram w 100% Twoje racje
DR MARTENS16.05.2017, 17:10
Hmm wywieźć ich do Wloch lub Francji pod jakiś meczet i problem z glowy panowie i panie...
Ponad prawem16.05.2017, 15:49
Jak to radni nie wiedza co zrobić ? jaki kontener już spieszę wam powiedzieć jak to sie odbywa w naszym przypadku

Degradacja środowiska 500-5000 zł
Palenie śmieciami 500zł
Nielegalne wysypisko 500-5000zł
proszę bardzo nie trzeba dziękować , i tak nic nie zararbiaja to niech komornik wejdzie im na świadczenia 2-3 miesiące problem rozwiązany a nie 2-3lata

ja i wszyscy by dostali takie kary , ostatnio była artykuł o firmie co paliła meblami to radni doskonale wiedzieli co trzeba zrobić aż się pchali wszyscy do karania

rozumiem ze te romska *** jest ponad prawem czy jak ?
prawdziwy obywatel16.05.2017, 15:35
Trzeba im dać wyższe zasiłki za przebywanie w terenie skażonym !
niecygan16.05.2017, 15:32
Jak to nie potrafią ? No ku.... ludzie ,ale za batonik do pierdla to potrafią!
baciok@16.05.2017, 14:54
Integrować, dawać środki i wszelakie zapomogi, budować nowe domy. Mają wszystko za darmo. Do roboty zagnać. Jak by u mnie był taki syf i bym utrudniał życie sąsiadom to od razu byłaby Policja. Lewacka poprawność polityczna sięgnęła juz prawie dna w tym kraju.
hej16.05.2017, 14:36
obciąć zasiłki to sami posegregują odpady i rozwiozą w miejsca skupu :) nieroby
jpd16.05.2017, 14:16
Dalej właźcie w zad cyganom...dalej... I dalej dyskryminujcie Polaków - tak dyskryminujcie - przeciętny Polak ma duuuużo mniej przywilejów i ulg co zwykły cygan i to jest dyskryminacja.
takitam.16.05.2017, 12:45
a gdyby tak wywiesc i policzyc im z ich "naleznych" zasilkow? moze zalapia, trza probowac...
mieszkaniec z okolicy16.05.2017, 12:36
zwykły kowalski ledwo co w piecu zapali i to węglem a nie daj borze przy kopci to już lecą donosy licz publiczny,już chórek od mandatów i kar cielesnych krzyczy , a Romowie se mogą robić co im się podoba pala czym sie da i wszyscy ręce rozkładają , kontener im chcą podkładać i ja i ty za to zapłacic mamy , zabrać *** świadczenia na rzecz kar i mandatów i sami się oducza ale widać ty smiecu rób na tych darmozjadów są równi i równiejsi

rozumiem sa ponad prawem i przepisami z immunitetem i nie wolno im mandatów dowalić bo to rasizm ksenofobia itp ? kontenery, monitoring ,darmowy wywoź , jeszcze niech na kolanach im radni zrobią może sie zlituja
szary16.05.2017, 12:06
Potrafią cyganom wybudować domy, potrafią im dawać kupę kasy na zabawę a nie potrafią z nimi zrobić porządku.Potrafią za to zwykłego Polaka, obywatela płacącego podatki i pracującego obciążyć karami i podatkami bez problemu, zabrać mu jego własność itp. Polska to kraj gdzie zwykli Polacy są prześladowani a cygan ma się jak pączek w cieście.
axa16.05.2017, 12:06
Jakby za wszystko płacili to by się nauczyli! Ciekawe czy płacą za śmieci jak każdy szary człowiek? Nie mogą mieć szeregu przywilejów tylko dlatego że są mniejszością!!!
z Lubania16.05.2017, 12:02
a Pan radny jaki ma pomysł? Rada Gminy powinna służyć dobrą radą (tak mi się wydaje). Tu nie chodzi o sprzeczki ale jest to Wasz wspólny problem
Panie Królczyk.
Miescon16.05.2017, 11:53
A teraz tam wyciągi będą budować. Pojedziesz na narty...i wrócisz bez :D hahahahaha
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl