01.06.2017, 16:32 | czytano: 7889

82-letniemu piratowi drogowemu z Nowego Targu grożą ciężkie zarzuty

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zakopanem toczy się śledztwo przeciwko 82-letniemu kierowcy z Nowego Targu, który w minioną sobotę uciekał policji po drogach obu powiatów i zatrzymał się dopiero na drugiej blokadzie. Śledczy rozważają postawienie mu trzech poważnych zarzutów.
- W tego typu sprawie rozważana może być kwestia przedstawienia zarzutu czynnej napaści na policjanta, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym oraz kierowania pojazdem pomimo wydania decyzji o cofnięciu uprawnień - mówi mł. asp. Krzysztof Waksmundzki, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.
27 maja policjanci z zakopiańskiej drogówki podali kierowcy Renault Megane sygnał do zatrzymania. W terenie zabudowany, przy ograniczeniu do 50 km/h, poruszał się z prędkością 77 km/h. Kierowca początkowo zamarkował zatrzymanie, po czym przyspieszył i odjechał w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej.

Funkcjonariusze ruszyli w pościg. W miejscowości Czarna Góra policjanci zajechali drogę ściganemu. Mężczyzna zatrzymał się, jednak nie wyłączył silnika i zamknął się w samochodzie. Po kilkukrotnych, bezskutecznych wezwaniach do wyłączenia silnika i opuszczenia pojazdu, jeden z policjantów rozbił szybę od strony pasażera aby otworzyć drzwi. Wówczas mężczyzna gwałtownie ruszył do tyłu. Policjant został zraniony w dłoń (rozbita szyba) a drugi z funkcjonariuszy odskoczył - w ostatniej chwili unikając potrącenia. Następnie kierowca Renaultem objechał radiowóz i ruszył dalej. W międzyczasie do funkcjonariuszy podjechał rowerzysta, krzycząc że o mały włos nie został rozjechany przez tego człowieka.

Policjanci kontynuowali pościg. Kierujący Renaultem uciekał przez kilka miejscowości powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego - łamiąc przy tym szereg przepisów ruchu drogowego: prędkość miejscami dochodziła do 160 km/h, przejeżdżał linię ciągłą, jechał lewą stroną jezdni, zmuszał innych kierujących do gwałtownego hamowania i zjeżdżania na pobocze, nie stosował się do wielokrotnie dawanych mu sygnałów do zatrzymania.

Po wjechaniu do Nowego Targu uciekający został zablokowany przez radiowóz miejscowej jednostki policji. Renault był zamknięty, a kierowca kurczowo trzymał się kierownicy. Wobec realnego ryzyka, że ponownie będzie usiłował odjechać, jeden z policjantów natychmiast rozbił szybę od strony kierowcy, otwarł drzwi a następnie stosując siłę fizyczną wyciągnął mężczyznę z pojazdu.

Po sprawdzeniu czy nie posiada on żadnych niebezpiecznych przedmiotów został umieszczony w radiowozie. Okazało się że jest to 82-letni nowotarżanin, trzeźwy. Oświadczył, że nie zatrzymał się do kontroli drogowej z obawy o konsekwencje, w związku z faktem że cofnięto mu uprawnienia do kierowania. Po umieszczeniu w radiowozie, kierujący zaczął uskarżać się na ból ręki, w związku z czym policjanci wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe, które zabrało go do szpitala.
- Należy podkreślić, że zachowanie tego 82-letniego kierowcy powodowało realne zagrożenie życia, zarówno funkcjonariuszy jak i uczestników ruchu drogowego. Zdecydowane działanie policjantów przerwało ten szaleńczy rajd - podkreśla rzecznik.

Ustalono, że zatrzymany kierowca już wcześniej przejawiał lekceważące podejście do przepisów ruchu drogowego. Na przestrzeni ostatnich 10 lat był 22-krotnie karany za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym, z czego 8-krotnie za kolizje drogowe. Ponadto był to jego trzeci przypadek niezatrzymania się do kontroli drogowej - poprzednie miały miejsce w latach 2015 i 2016.

Teraz, jeśli prokuratura postawi mu zarzuty związane m.in. z czynną napaścią na policjanta, grozić mu będzie nawet 10 lat więzienia.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
swoj10.06.2017, 15:46
życzę mu aby dożył setki w więzieniu.
też kierowca04.06.2017, 18:22
do JFK puknij się w czółko zanim coś napiszesz. A jakby drogą szła np. grupa przedszkolaków. A może jechałaby rodzina na wczasy w góry. A może twoja żona spacerowałaby z twoimi dziećmi i ten starszy pan przy prędkości 160/h nie zdążyłby zareagować ????
starzyk02.06.2017, 12:20
i tak dostanie wyrok w zawiasach z racji wieku.
mikuś02.06.2017, 11:02
Nie rozumiem takiego podejścia - syn tego PIRATA DROGOWEGO wiedział, że ojciec jeździ bez uprawnień i dalej mu na to pozwalał.
Oceńcie to sami czy syn powinien pozwolić na takie zachowania swojemu tatusiowi zwłaszcza, że nie pierwszy raz próbował rozjechać zatrzymującego go policjanta ??????? Również o tym pisali w prasie - takie zdarzenie miało miejsce w Polsce.
JFK02.06.2017, 09:33
Do bociak@, owszem pirat drogowy ale nikogo nie potracił ani zabił. Policjanci owszem mieli prawo go "zglebować" ale nie musile bo dziadek nie stawiał oporu, nie groził, nie miał żadnego przedmiotu którym by wymachiwał. Po prostu sie zatrzymał i czekał. Mnie osobiście aż ciarki przechodzą oglądając jak po skutym kajdankami dziadku 3 chłopa kolanami skacze. BRAK PROFESJONALIZMU ZE STRONY POLICJANTÓW. Mam wrażenie że połowa wpisów na forum do zakłopotani policjanci bo i jak teraz żonie i dziecią w oczy popatrzeć:))
zez em02.06.2017, 07:49
Brawo Policja! Staruszek- *** i ignorant pobawił się w gangstera ostatni raz, rodzina powinna już dawno zabawki pozabierać. Na szczęście nie zrobił tym razem nikomu krzywdy, bo efekty takich zabaw bywają nieodwracalne - pozbawienie kogoś życia czy zdrowia na przykład. Obrońcy "szalonego dziadunia", zrewidujcie swoje podejście do bandytyzmu, bo widać i u was coś szwankuje.
sowa02.06.2017, 06:41
W Polsce policja i tak jest łaskawa. W USA już dawno by strzelali. A wszyscy żałujący starszego pana ciekawe czy tak by go chronili gdyby miał mniej lat. Prawo i podstawowe zasady życia społecznego są równe dla wszystkich.
bieniek01.06.2017, 23:04
przestępca i tyle w temacie, jego szczęście że tutaj są takie procedury i go potraktowali litościwie, brawo policja
e201.06.2017, 21:12
Zachował się jak gangster, to zatrzymano go jak gangstera!Co za hipokryzja! Jakie by były Wasze posty gdyby ten pirat drogowy zabił kogoś? To recydywista ma gdzieś Policję, przepisy, ma gdzieś ludzkie życie. A syn "biednego staruszka" powinien zabrać go do Częstochowy za to że tyle czasu jeździł bez uprawnień i nie zabił nikogo, bo za śmierć spędził by resztę życia w więźieniu! Rodzina tego gangstera drogowego powinna jeszcze podziękować Policji za to,że w końcu nikogo nie zabije. Czytałam artykuł w TP, facet wstydu nie ma, jeszcze się odgraża? Brawo dla Policji, prawo jest po to by go przestrzegać! Dlaczego ktoś ma zginąć dla czyjej fantazji? Jak nie pójdzie siedzieć to na pewno dalej będzie tak jeżdził aż dojdzie do tragedii!
Konstytucja01.06.2017, 21:11
A komuś krzywda sie stala'-? Tusk mi większą krzywdę zrobił i nie siedzi . Do pierdla z nim. Gdzie sprawiedliwość?Panie Ziobro, do roboty.
Aga01.06.2017, 21:10
Nie rozumiem, czytelnicy rozczulają się nad piratem drogowym, a co by było gdyby ów biedaczek pędzący do 160 km/h komuś zrobił krzywdę na drodze, gdyby pozbawił kogoś zdrowia lub życia! Co mieli zrobić policjanci wyjąć go, poklepać po ramieniu i pochwalić staruszka za werwę? Zastanówcie się i przestańcie zwyczajnie chrzanić bo aż żal się robi czytając te komentarze rozczulające się nad losem starszego pana i szkalujące policjantów. gdyby nic nie zrobili byłoby źle, zrobili jeszcze gorzej ach...
ana01.06.2017, 20:36
To norma w policji nowotarskiej, spieprzą sprawę a potem tak wykombinują że są święci a każda skarga na nich jest bez podstawną i po meczu bez konsekwencji. He he he żenada.
baciok@01.06.2017, 20:21
Do nick JFK, A co byś powiedział jak by Cię ten dziadek z tą prędkością r......ał na drodze.
JFK01.06.2017, 19:59
Sponiewierali 85 letniego dziadka a teraz szukaja poklasku:)))))))
Smok01.06.2017, 19:53
Honorowe bardzo zachowanie powykrecać komus witki a potem jeszcze mowic, ze to on mnie pierwszy oplul. Co za kraj.
aaa01.06.2017, 19:52
w jego przypadku, 10 lat to tak jak dożywocie :-)
pieszy01.06.2017, 19:36
W końcu!
NT01.06.2017, 19:33
A tygodnik robi z bandyty celebrytę.
baciok@01.06.2017, 17:50
I bardzo dobrze. Popieram. Koniec dziadostwa na drogach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl