05.06.2017, 12:38 | czytano: 6110

Dyrektor składa rezygnację i zarzuca upolitycznienie Euroregionu "Tatry"

Arch. Podhale24.pl
Antoni Nowak złożył wypowiedzenie z funkcji dyrektora Biura Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu. - Nie odpowiadają mi upolitycznienie związku, propaganda sukcesu i populistyczne deklaracje wobec członków - poinformował.
Rezygnacja Nowaka to jego odpowiedź na wyniki wyborów do władz ET. Przypomnijmy, iż po dwuletniej przerwie, ponownie przewodniczącym ugrupowania został kojarzony z Platformą Obywatelską Bogusław Waksmundzki, członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, nieznacznie pokonując w głosowaniu dotychczasowego szefa związku Antoniego Karlaka - związanego z Prawem i Sprawiedliwością wójta gminy Jabłonka.
W odpowiedzi na wynik wyborów Antoni Nowak wydał oświadczenie, w którym ogłosił:

"Uprzejmie informuję, że z dniem 1 maja 2017 roku złożyłem wypowiedzenie z funkcji Dyrektora Biura Związku Euroregion „Tatry” w Nowym Targu. Moja decyzja podyktowana jest wyborem nowego Przewodniczącego Rady, z którym zasadniczo różnimy się w wizji funkcjonowania polsko-słowackiej współpracy w ramach Euroregionu „Tatry” i Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY. Nie odpowiadają mi upolitycznienie Związku, propaganda sukcesu i populistyczne deklaracje wobec członków. W mojej działalności zawodowej zawsze preferowałem organiczną i merytoryczną pracę opartą o rzetelne formalno-prawne struktury, zdolne do rozwijania polsko-słowackiej współpracy na zasadzie partnerstwa, równoprawności stron i jednocześnie poszanowaniu odrębnych racji i interesów narodowych.

Kończy się ważny dwudziestotrzyletni etap mojej działalności na rzecz Euroregionu „Tatry”. Mam poczucie dobrego wykonania mojej pracy szczególnie, że udało mi się wdrożyć szereg ważnych autorskich przedsięwzięć i projektów transgranicznych na pograniczu polsko-słowackim, takich jak: festyn Euroregion bez granic, Ośrodek Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu gdzie mieści się siedziba Euroregionu, Spotkanie Siedmiu Kultur Pogranicza Polsko-Słowackiego, Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY, rocznik Pogranicze Polsko-Słowackie oraz szereg wystaw i publikacji z cyklu Artyści pogranicza polsko-słowackiego.

Szczególne podziękowania składam założycielom Euroregionu „Tatry” i jego pierwszym Prezesom i ikonom: Wendelinowi Haberowi i Janowi Skupinowi, a także Franciszkowi Adamczykowi, Franciszkowi Bachledzie-Księdzularzowi, Piotrowi Bąkowi, Czesławowi Borowiczowi, Maciejowi Krokowskiemu, Oľdze Marhulíkovej, Milanowi Nevlazle i Stanisławowi Ślimakowi.

Ciepło wspominam nieżyjących już: Petera Buriana, Jana Jagłę, Juliusza Łojka, Emila Kowalczyka, Ivana Krušinskiego, Waldemara Serwińskiego, Annę Śmiałkowską.

Moje słowa uznania kieruję do wszystkich Honorowych Członków Euroregionu „Tatry”.

Za pomoc i dobre rady dziękuję przyjaciołom Euroregionu z Polski i Słowacji: Janowi Antołowi, Andrzejowi Brzozie, Monice Bujak-Olech, Bożenie Buchowicz, Piotrowi Cebulskiemu, Ľubomírowi Falťanowi, Czesławowi Fiedorowiczowi, Kazimierzowi Gajewskiemu, Zofii Giełczyńskiej, Stanisławowi Hodorowiczowi, Kazimierzowi Jóskowiakowi, Gabrieli Kantorkovej, Vladimirowi Medzihradzkiemu, Joannie Kapuścińskiej, Danieli Kleinovej, Marcelowi Kopkačowi, Janowi Krzesińskiemu, Stanisławie Obrzut, Peterowi Sedlačko, Markowi Teperowi, Jackowi Trancygierowi, Bogdanowi Wrzochalskiemu i Ladislavowi Volko.

Nie byłoby sukcesów Euroregionu bez funduszy unijnych i życzliwości ze strony Grażyny Węclewskiej z Władzy Wdrażającej Program Współpracy Transgranicznej Phare CBC, wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, Anity Ryng Dyrektora Departamentu Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Rozwoju oraz Grzegorza Gołdy Kierownika Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Krakowie i dyrektora Stanisława Pajora z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wielką rolę w budowaniu i rozwijaniu transgranicznej polsko-słowackiej współpracy pod Tatrami miała realizacja Funduszu Małych Projektów ze środków unijnych, najpierw z Phare Credo, później z Phare CBC i Interreg, którymi zarządzał Euroregion. Nie byłoby efektów tej współpracy bez zaangażowania, rzetelności i profesjonalizmu pracowników Biura Euroregionu, którym dziękuję i gratuluję.
Dziękuję partnerom słowackim na czele z Jánem Ferenčákiem obecnym Przewodniczącym Stowarzyszenia Euroregion Tatry i Radoslavą Krafčíkovą Dyrektor Biura Euroregionu w Kieżmarku.

Cieszę się, że powołane przez Euroregion, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY dynamicznie się rozwija i staje się ważnym narzędziem realizacji projektów transgranicznych. Życzę dalszych sukcesów Agnieszce Pyzowskiej Dyrektor Biura i Štefanowi Bieľakowi Przewodniczącemu Zgromadzenia.

Przekazuję również pozdrowienia dla kolegów z Federacji Euroregionów Rzeczpospolitej Polskiej, z którymi spotykaliśmy się na dorocznych forach będących doskonałą platformą wymiany doświadczeń, poglądów i koncepcji dotyczących współpracy transgranicznej.

Szczerze i serdecznie dziękuję mojemu przyjacielowi Prezesowi Antoniemu Karlakowi, z którym współpraca przyniosła dobre efekty i sprawiała mi satysfakcję.

Wyrażam przekonanie, że sąsiedzka współpraca polskich i słowackich samorządów lokalnych, skupionych w Euroregionie, będzie nadal kontynuowana według wypracowanych i sprawdzonych dotąd standardów dla dobra mieszkańców pogranicza po jednej i po drugiej stronie Tatr."

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
luźny06.06.2017, 08:01
"Nie odpowiadają mi upolitycznienie związku, propaganda sukcesu i populistyczne deklaracje wobec członków" - gdyby ktokolwiek inny odchodził z Euroregionu z tymi słowami, założyłbym się o grube pieniądze, że w domyśle ma właśnie Pana Nowaka - hipokryzja sięgnęła zenitu.
emeryt06.06.2017, 07:41
dyrektor ma 70 lat i łaski nie robi
niech ustąpi miejsca następcom
hendryk06.06.2017, 05:40
do @koryto0strzal w dyche!!Towarzysz Antoni apolityczny!Przestańcie bo mam już zajady ze smiechu!Nie tak dwne czasy nieboszczki PZPR-SOBIE PRZYPOMNIAŁ!
Pisiak06.06.2017, 02:23
jest - zle !!!! rezygnuje- tez zle !!!!czego chcecie ....poczytajcie te komentarze i zastanowcie sie gdzie jest JAD !!!! na prawde zmiji
na Podhalu nie trzeba .......wystarcza sami mieszkancy tego regionu aby sie
podtruwac na wzajem
:(05.06.2017, 22:33
a co my zwykli ludzie z tego Euroregionu mamy myślę że nic,
nie na żarty05.06.2017, 22:24
A ja pamiętam wspaniałe czasy EUT, kiedy to każda spotkanie natychmiast kończono, gdy padało hasło "OBIAD"
@ i05.06.2017, 19:04
Siedzący w temacie zastanawiali się kiedy pier....e ten fasadowy kult osobników bez osobowości.
zanim05.06.2017, 18:16
a może przegrała zarozumiałość i pycha byłego prezesa
PZPR stracił 2 członków05.06.2017, 18:00
Przyjaciel Antoni Karlak który wyprowadził gminę Jabłonkę z Euroregionu Tatry w 2002 r. bo "jestem przeciw budowie ośrodka, aby ktoś miał zatrudnienie",, "bedzie swiecić się więcej lamp ulicznych na Orawie za te 12 tys zł "
przyjaciele z PZPR trzymali się razem i przerwał im "tam jakiś Waksmundzki"
niestety większość myślała ze przez te 2 lata "rządów przyjaciół" dalej szefem jest Bogusław Waksmundzki - nie słychać było wiele o Euroregionie i działanich, poza zwiększeniem składek dla członków - starczy zaglądnąć do sprawozdań na stronie
socjal05.06.2017, 17:52
odchodzi w cień i tak będzie pociągał za sznurki Pani Pyzowskiej albo dostanie fuchę w nowym muzeum na PKP
koryto05.06.2017, 17:15
Ale towarzysz Antoni się zagalopował z tą apolitycznością. Jak to mówią, trzeba umieć ze sceny zejść. Nawet jak trudno się rozstać z lukratywnym stanowiskiem.
j05.06.2017, 16:32
siedzący w temacie wiedzą że Pan N - to beton - a może trzeba zmian -aby Kowalski też coś z tego Euroregionu miał - a nie tylko posiedzenia , spotkania , rauty --- / jest wprawdzie coś dla miłośników rowerów / - może coś więcej da się zrobić - myślę że zmiany nie są czymś złym / czas pokaże /
bodzio05.06.2017, 15:33
Rozumowanie Pana Nowaka jest zdumiewające. Sam zionie politycznym jadem głośno krzycząc żeby tego nie robić.
w zapomieniu......05.06.2017, 14:55
Czas mija i pamięć.
Dyrektor biura w wypominkach, zapomniał o czyjejś skutecznej interwencji, bez której nie byłoby możliwe doprowadzenie do zaistnienia Euroregionu Tatry. Kto przekonał URM do zezwolenia na powstanie mapy drogowej, która zakończyła się I Kongresem Euroregionu Tatry w 1994 roku?
były z kombinatu05.06.2017, 14:47
Towarzysz I sekretarz KZ PZPR w NZPS PODHALE-strzelił focha!I tak udało się utrzymać intrantną posadkę pomimo wiatrów historii!Dotyczy to też ostatniego sekretarza tejże zakładowej organizacji partyjnej który także pomimo wichrów dziejowych spadł na cztery łapy i jest naczelnikiem jednego z ważniejszych wydziałów w starostwie!
bywa i tak05.06.2017, 13:21
subordynacja i gratulacje się należą a nie oświadczenie.
Zadowolony05.06.2017, 13:14
Tak kończą niespełnieni i przemądrzali działacze. Lepiej późno niżby dalej jego racje były jedynie słuszne.
Kuriozalny wywód, bez uzasadnienia ..."Nie odpowiadają mi upolitycznienie związku, propaganda sukcesu i populistyczne deklaracje wobec członków"...
Typowe partyjniackie zagrywki. Gdzie się tego nauczył ... ?
DJ05.06.2017, 13:00
Dobrze zrozumiałem. Karlak z PIS-u nie wygrał to Nowak strzela focha. Po czym mówi o upolitycznieniu w które sam brnie wystarczająco daleko pokazując palcem na Karlaka .
wybór jest wyborem05.06.2017, 12:59
Piszący oświadczenie do jakiego ugrupowania politycznego należy lub
należał.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl