21.06.2017, 11:57 | czytano: 7813

Rowerowy Szlak Wokół Tatr: "Pętla po stronie polskiej zostanie zamknięta"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. W Urzędzie Gminy Nowy Targ podpisana została dziś umowa na realizację kolejnego odcinka ścieżki rowerowej Gronków-Dursztyn, w ramach II etapu szlaku wokół Tatr.
Ta najdłuższy odcinek tego etapu rowerowego szlaku, który prowadzić będzie od granicy z miastem Nowy Targ i gminą Szaflary do gminy Łapsze Niżne. Łączna długość tej części inwestycji to ok. 13 km ścieżki asfaltowej.
- To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie gminy - mówi o całym projekcie Marcin Kolasa. Zastępca wójta przypomina, że Gmina Nowy Targ jest liderem realizacji Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007- 2013.

- Cały główny ciąg komunikacyjny jest na finiszu - dodaje wójt Jan Smarduch. - Do 2018 roku na pewno ścieżkę dokończy Miasto Nowy Targ i Gmina Łapsze Niżne. W ten sposób pętla po stronie polskiej zostanie zamknięta - mówi wójt.

Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm: Podhalańskie Drogi i Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe. Wartość umowy to prawie 6 mln zł, z czego 85 procent stanowi dofinansowanie z programu polsko-słowackiego.

Do czerwca przyszłego roku wykonana ma zostać na odcinku Gronków-Dursztyn nawierzchnia asfaltowa, remont przejazdu w bród pod mostem w Gronkowie, remont mostu na potoku Leśnica w Gronkowie, remont przepustu na potoku Czerwonka w Nowej Białej, budowa przepustu i kładki na potok Durściańskim w Krempachach, remonty pozostałych przepustów i zjazdów oraz oznakowanie ścieżki rowerowej.

- Jutro nastąpi przekazanie placu budowy - mówi Elżbieta Gawłowicz. Prezes zarządu spółki Podhalańskie Drogi dodaje, że konsorcjum licząc na łagodną zimę - ma zamiar do końca roku realizować prace przy obiektach mostowych, by do czerwca przyszłego roku zakończyć całą inwestycję.

Kilka dni temu Gmina Nowy Targ podpisała umowę z wykonawcą ścieżki rowerowej Szlaku wokół Tatr na odcinku Krauszów - Morawczyna. W ciągu kilku tygodni powstanie asfaltowy odcinek ścieżki łączący dwa odcinki wybudowane w 2015 roku. Ta ścieżka łączyć ma główny odcinek Szlaku wokół Tatr z Ludźmierzem, Krauszowem, Morawczyną, Pyzówką, a dalej Obidową.
Samorządowcy przypominają, że na terenie nowotarskiej gminy istnieje już sieć ok. 80 km ścieżek i szlaków rowerowych. Część jest asfaltowa, część - szutrowa. Zaangażowanie gminy w realizację ścieżek rowerowych ma na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej całego regionu. - Turystyka jest alternatywą dla rozwoju. Chodzi o to, by nie wszyscy musieli "na zewnątrz" szukać zarobku - tłumaczy Jan Smarduch i podkreśla, że inwestycja służyć będzie nie tylko turystom, ale i mieszkańcom.

Przypomnijmy cały projekt zakłada realizację I etapu szlaku rowerowego łączącego Polskę ze Słowacją. Docelowo szlak ma otoczyć Tatry, prowadząc z Nowego Targu przez tereny historycznego rozwoju osadnictwa regionu Podhala, Spisza, Orawy i Liptowa, położone po obu stronach Tatr.

W realizację projektu zaangażowanych jest 13 partnerów – 4 z Polski i 9 ze Słowacji: gmina Czarny Dunajec jako Partner Wiodący, miasto Nowy Targ, gmina Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto Kieżmark, obec Vrbov, obec Huncovce,miasto Liptowski Mikulasz, miasto Trstena, Obec Niżna, obecb Liesek, obec Hladovka, obec Sucha Hora.

s/ zdjęcia: Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
OKey27.06.2017, 13:25
Popieram ścieżki rowerowe takie jak na odcinku z Trstyny do Nowego Targu. Możecie dać jakąś mapę gdzie szukać tych ścieżek???
Czytelnik25.06.2017, 09:42
Jarek powinien się zainteresować tą niegospodarnością w gminie Nowy Targ
baciok@24.06.2017, 22:56
Popieram ścieżki. Dzisiaj zrobiłem sobie z moją babinką 60 km. Pierwszy raz taka trasę zrobiłem od kilku lat. Także władze samorządowe róbcie ściezki. Podpowiadam władzom samorzadowym Szaflar, Biołego Dunajca, Poronina przdałaby się fajna ścieżka wzdłuż rzeki do Zakopanego
Zainteresowany23.06.2017, 18:59
A kiedy prawdziwy konkret w sprawie wymiany pieców? Taki z prawdziwego zdarzenia?
Duza Zuza23.06.2017, 13:02
Będzie gdzie jechać ! Trzeba tylko zrobić serwis górala , może w tym nowym sklepie obok castoramy, bo wszędzie kolejki ?!
rowerkiem22.06.2017, 15:58
budowanie ścieżki przez pola to raj dla krów i wozów a nie dla rowerzystów Panie Wójcie Jamróz!!! Bury osioł się tam nie pojawi i niedługo zarosną krowimi plackami tak jak te drogi obecnie zarastają!!! Pan się tym nie martwi bo to nie Pan będzie za to odpowiadał!!! Pana tam już nie będzie!!!
PHUK22.06.2017, 12:55
Panie Wojcie ...gorale nie chca sciezek,nie chca cywilizacji CHCA KASY !!!!!
TO JEDYNA RZECZ KTORA GORALA INTERESUJE TO DUDKI
a PAN ZEBY WYUSCIL SIE Z SIEBIE OSTATNIA KROPLE KRWI TO I TAK BEDA NIE ZADOWOLENI
mesjekonrad21.06.2017, 21:47
Ścieżki rowerowe to wspaniała idea (dla mnie nie muszą być asfaltowe!). Trzeba je jeszcze porządnie oznakować (zwłaszcza tę wzdłuż Dunajca : Waksmund - Otrowsko - Łopusza - Harklowa) i zareklamować. Chetnych jest i będzie mnóstwo, wbrew narzekaniom malkontentów. Dzięki Unio Europejska!!! Pokażcie jeszcze mapę nowego odcinka!
Spisok21.06.2017, 19:55
Panie Wojcie Kolasa w NoweBialej to krowy beda chodzily po sciezce tak jak chodza po nowej drodze wybudowanej za gruba kase poza stodolami , po której to łajno płynie strumieniem , juz podobno Tvn sie tym interesuje :) zapraszam żeby w eleganckich laczkach przyjechać pasta gratis ;)
...21.06.2017, 13:58
A w Rogoźniku przy ścieżce śmieci się z koszy wysypują... Kolasa tylko ścieżki robi a sprzątać nie ma kto...
lysy21.06.2017, 13:49
Panie wójcie ścieżka rowerowa Waksmund Ostrowsko to jest koszmar jeśli takie budujecie to się ośmieszacie i nie róbcie z ludzi idiotów.
Czyje to pieniądze,unii??21.06.2017, 12:43
Po co komu te ścieżki jak ponad pół roku nawet pies z kulawą nogą nie pojawi się na nich.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl