22.06.2017, 16:24 | czytano: 3390

Zakopiańczyk chce zjechać na nartach z K2

Andrzej Bargiel wyrusza na kolejną wyprawę. Tym razem sam przyznaje, że będzie ona najtrudniejsza z dotychczasowych. Jest nim drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi - K2 (8611 m n.p.m.). Nikt jeszcze nie zjechał na nartach z wierzchołka do podstawy szczytu.
Przed Bargielem różni narciarze i himalaiści podejmowali podobne próby, ale nikomu nie udało się zjechać z wierzchołka na sam dół.
Tego lata także z nartami zaatakuje K2 słynny Słoweniec Davo Karničar, autor pierwszego pełnego zjazdu z Mount Everestu, a także Annapurny oraz pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z siedmiu szczytów Korony Ziemii. Jeszcze w 2011 roku w wywiadzie dla miesięcznika „Góry” mówił: „nie znajduje teraz w sobie żaru i zdecydowania, żeby to zrobić”, chociaż od lat marzył o tym wyczynie. Dla 55-letniego Słoweńca mógłby być on ukoronowaniem wielkiej kariery narciarza ekstremalnego. Dla 29-letniego zakopiańczyka z kolei trwałym wpisem do kanonu historii himalaizmu.Być może będzie to okazja do spotkania młodości i szybkości Bargiela, który w rekordowym czasie zdobył Elbrus, Manaslu oraz szczyty zaliczane do tytułu Śnieżnej Pantery, z wiedzą i doświadczeniem Karničara.

Andrzej Bargiel przez ostatnie tygodnie trenował w Chamonix wchodząc na wysokie szczyty francuskich Alp i zjeżdżając najtrudniejszymi kuluarami w regionie. Jest świetnie przygotowany do swojego najtrudniejszego wyzwania.


Andrzejowi na wyprawie będą towarzyszyć m.in. ratownik TOPR Kuba Poburka oraz młodszy brat, Bartek, którzy wspierali skialpinistę także podczas wyprawy na szczyty Śnieżnej Pantery, Marcin Kin, fotograf większości wcześniejszych wypraw, a także Szymon Rzankowski oraz operatorzy filmowi. Na K2 działać będzie także wyprawa unifikacyjna Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera, w której składzie jest także wspierający Andrzeja na poprzednich wyprawach Dariusz Załuski.

oprac. r/ źródło: materiały prasowe / autor zdjęć: Marcin Kin/Szymon Rzankowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Podhalańczyk z bsp23.06.2017, 06:52
Powodzenia. Trzymamy kciuki
kolarzyk22.06.2017, 20:44
Do Pana/ Pani "." : Jak mieszka w Zakopanem i tam stale przebywa to jest zakopiańczykiem. To tak jak by ktoś przeprowadził się 15 lat temu z Krakowa do Gdańska i całe życie mu mówili że jest krakowianinem.... Można ewentualnie powiedzieć że jest zakopiańczykiem pochodzącym z Łętowni ale nie jest na pewno łętowianinem
kaja22.06.2017, 19:55
wróć cały i zdrowy Oszołomie! :)
Rutyna gubi22.06.2017, 19:45
Mam złe przeczucia tym razem.
KTT22.06.2017, 18:58
Powodzenia.Nielada wyczyn.
.22.06.2017, 18:34
On jest z Łętowni a nie zakopanego
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl