23.06.2017, 20:28 | czytano: 3803

Quad dla strażaków-ochotników z Nowego Targu (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu odebrała dzisiaj formalnie quada, który został zakupiony ze środków ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego.
Pojazd to Can-Am Outlander 650 MAX XT-P T3 z fabryczną homologacją T3. Jego cena katalogowa to blisko 15 tys euro.
Dane techniczne:
napęd:
* silnik: Rotax 650, pojemność 649,6 cm³, 4-suwowy, chłodzony cieczą, dwucylindrowy w układzie V, cztery zawory na cylinder, SOHC, 62 KM
* zasilanie paliwem: elektroniczny wtrysk paliwa, wtryskiwacze Siemens VDO
* rozruch elektryczny
* automatyczna bezstopniowa skrzynia biegów CVT z przełożeniami High, Low, Park, Neutral, Reverse, hamowanie silnikiem
* układ jezdny: elektronicznie dołączany 2x4/4x4, przekazanie napędu wałem, wiskotyczna blokada przedniego dyferencjału (szpera) Visco-Lok QE

Masa własna: 355 kg
Oprzyrządowanie: wielofunkcyjny wskaźnik cyfrowy LCD; prędkościomierz, obrotomierz, przebieg, licznik drogi i godzin pracy, centrum diagnostyczne, wskaźniki: biegu i napędu, poziomu paliwa, temperatury i pracy silnika, licznik motogodzin, zegar, automatyczne wyłączanie świateł po 15 minutach. Immobilizer D.E.S.S., wyciągarka WARN o uciągu 1361kg ze ślizgiem rolkowym, światła przednie o łącznej mocy 230W, światło tylne i światło stop, mocowanie z hakiem holowniczym i wiązką elektryczną.

Do tego modelu dodatkowo zostały zamontowane osłony z przodu, panel LED do oświetlenia pola pracy, oświetlenie alarmowe wraz z modulatorem dźwięku.

ms/ zdj. Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
Franek27.06.2017, 23:24
Mikoś chodzić to ty se możesz z dziewczyną a nie komendant powiatowy na żebry. Jak zostaniesz komendantem PSP to zrozumiesz że zawodowa straż, policja czy wojsko sprzęt ma mieć żeby dobrze wykonywać powierzone jej zadania a nie za nim chodzić. Może dowódca jednostki wojskowej też ma chodzić żeby mu czołg kupili a szef więzienia ma prosić burmistrza o powiększenie więzienia. Puknij się w czoło to może zaczniesz dostrzegać różnice pomiędzy funkcjonowaniem OSP i PSP
Mikoś27.06.2017, 09:08
Co jeden to lepszy.....
Środki pochodzą m.in z podatków mieszkańców Nowego Targu, projekt przeszedł dzięki głosom tychże mieszkańców. Więc widzieli takową potrzebę.
W większości Gmin są budżety obywatelskie w formie funduszu sołeckiego więc krzykacze do dzieła.... Dodatkowo jest masę instytucji, które dają kasę na OSP (Orlen, Województwo Małopolskie, itp.) więc zakasać rękawy i do roboty....ale lepiej siedzieć przed kompem i wylewać żale, że jedni i Ci sami dostają, dostają bo za tym chodzą.

Co do PSP, czy to Ochotników wina, że komendanci nie są zaradni i obrotni?? Za PSP odpowiada Państwo, Wojewoda i Starosta.... i nie raz było tak, że OSP nie dostało kasy z Gminy bo szła kasa gminna na sprzęt do PSP. PSP też by mogło mieć nowiutkie fury, ale nie ma komu za tym łazić tak jak w OSP. Paradoks, w OSP za darmo i się im chce chodzić, a w PSP płacone i się nie chce.
Zaciekawiony25.06.2017, 14:57
Zachęcam do czytania ze zrozumieniem, "został zakupiony ze środków ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego." Czyli każdy mógł sie starać o pieniądze na takie coś, wystarczy trochę chęci i złożyć projekt.
:)25.06.2017, 14:16
Widać,ze niektórym komentującym zal ..... ściska, ale nie bierzecie pod uwagę, że Budżet Obywatelski był Miasta Nowy Targ a nie np. Gminy Nowy Targ. wiec jeśli chcecie nowy sprzęt to piszcie do swoich Wójtów i zacznijcie prosić gdzie się tylko da o kasę, a nie tylko wylewać swe smutki na różnych portalach, facebokach itp
Miasto Nowy Targ nie może finansować OSP z terenu innych gmin, a że Wasze władze gminne mają gdzieś jakość waszego sprzętu to już nie problem miasta.
Faktem też jest że PSP powinna mieć nowy sprzęt, ale tam tez trzeba zacząć chodzić na żebry (bo inaczej tego nie można nazwać).

PS. do JA - co ma piernik do wiatraka, że w PSP pracują ludzie będący z OSP Nowy Targ, bo z tego co wiem to pracują tam tez członkowie innych OSP
Ja25.06.2017, 13:31
Szkoda gadać...odnośnie wyjazdów - dysponuje ich strażak OSP Kowaniec. heheheh
widok z okna24.06.2017, 23:47
Zawodowcy.... A nie którzy to szkoda mówić ..
Oposerw24.06.2017, 22:23
Jaki Gazda takie pieniądze. Najlepiej narzekać. Od siedzenia przybytku nie ma. Samo nie przyjdzie. Jak nie macie pojęcia jak wygląda system alarmowania to nie komentuje.
SZACUN24.06.2017, 17:32
Czasami są szybciej na miejscu( że w ,,gaciach,, się malkontentom nie podoba) jak zawodowa.Ratują !!!
Mila24.06.2017, 16:40
Jest to polityka osp nowe wozy a psp stare i jeszcze na dodatak osp kowaniec a inne osp niestety nie ma pieniedzy
Chloe z Kokoskowa24.06.2017, 15:15
A jo at myself ze dobrze ze maja,chlopy kowancanskie /przylegle tyz / odwazne nie to co lalusie z blokowiska ida w ogien best pytan
ooosp24.06.2017, 14:31
Na jakieś quady, nowe auta co chwile i inne duperele dla Kowańca to kasa jest a inne jednostki w powiecie bide pucom... Eh... ni ma sprawiedliwości
fajerman24.06.2017, 11:55
do NT
"... najczęściej są pierwsi na miejscu zdarzenia ..."
Kolego Druhu - nie popadaj w samouwielbienie - bo nim OSP Kowaniec dostanie sygnał do wyjazdu, do zdarzenia, to JRG PSP jest już w drodze. Trochę więcej obiektywizmu.
NT24.06.2017, 00:40
Świetny sprzęt Panowie. Faktycznie, PSP niedoposażone w stosunku do wielu OSP. Wiadomo, gdy w grę wchodzi jeszcze polityka, zero wiedzy ministrów, chore ceny przetargów itp. to tak później się dzieje, że OSP ma lepszy sprzęt niż PSP. Super, że chłopaki z OSP są coraz lepiej wyposażeni, najczęściej są pierwsi na miejscu zdarzenia a robią robotę za Bóg zapłać bo z reguły surkę za akcję przeznaczają na doszkalanie. Smutne jest natomiast to, że niejednokrotnie ludzie dobrej woli potrafią ich doposażyć lepiej niż doposażają państwówkę nasi zacni politycy i przełożeni górnego szczebla.
ps. Fajne fotki, M.
Oposerw24.06.2017, 00:08
Pożądane OSP to pożądana maszyna. Będzie im długo służyć. Aby jak najmniej wyjazdów.
Franek23.06.2017, 23:11
Gratulację ale ten system jest chory. PSP jeździ starymi dziadami (1000 wyjazdów rocznie) a OSP nowymi pojazdami (100) wyjazdów rocznie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl