28.06.2017, 17:08 | czytano: 5841

Prawie wszystkie szpitale z naszego regionu weszły do tzw. sieci szpitali

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki
Małopolski Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował wykaz szpitali z naszego regionu, które zakwalifikowały się do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali. Trafiło do niej pięć placówek z terenu powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.
W Małopolsce będzie to w sumie 36 podmiotów. Z naszego regionu do sieci weszły: Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu (I stopień zabezpieczenia), Szpital Powiatowy w Zakopanem (II poziom zabezpieczenia), a także Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju (placówka ogólnopolska), Uniwersytecki Szpital Rehabilitacyjno-Ortopedyczny w Zakopanem i Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc w Zakopanem (szpital pulmunologiczny).
- Znamy sieć szpitali w Małopolsce. W pełni zabezpiecza ona zdrowotne potrzeby pacjentów. Cieszę się, że oczekiwane zmiany wejdą w życie już za kilka miesięcy, od 1 października. To znacząca zmiana z perspektywy pacjentów: po pierwsze usługi będę bardziej dostępne, po drugie pacjent będzie w końcu traktowany kompleksowo. Takiego podejścia dotychczas nie było – mówił dziś w Krakowie wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Reklama


W sieci znalazły się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.

- W nowym systemie znajdzie się 36 placówek z naszego regionu, w tym dwa zostały przeze mnie wskazane do sieci (Szpital św. Rafała – Scanmed oraz szpital zakonu Bonifratrów). Niewątpliwie dzięki sieci szpitali będziemy mogli mówić o lepszej koordynacji całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka ma być kompleksowa i zorganizowana, a szpitale będą mieć lepsze warunki funkcjonowania – podsumowała Elżbieta Fryźlewicz-Chrapińska, dyrektor NFZ w Krakowie.
W sieci nie znalazł się Szpital Miejski w Rabce-Zdroju. - Po ogłoszeniu placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali, w oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz dostępu do świadczeń, będziemy podejmować decyzje o ogłoszeniu dodatkowych postępowań konkursowych dla tych szpitali, które nie znalazły się w sieci - poinformowała.

Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty na leczenie w trybie konkursowym – tak jak dotychczas. W związku z tym niezakwalifikowanie danego szpitala do PSZ (w całości lub w odniesieniu do danego zakresu świadczeń) nie oznacza, że zostanie on pozbawiony możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

oprac. r/ materiały prasowe
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
terenzo01.07.2017, 22:08
@pirx:
Czyżby PiS tylko po to tak nachalnie pchał się do władzy żeby teraz non stop zasłaniać się Platformą? Nie ma nic gorszego jak dwóch moralnych karłów publicznie spierających się kto jest gorszy. Pomyśl o tym zanim znowu zaczniesz coś o POkemonach, platfusach i lemingach.

nFZ Kraków:
Świetnie wiesz że rolnicy w Polsce znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Świetnie wiesz że rolnicy, tak jak wszyscy inni obywatele RP, płacą podatki pośrednie, które w 90% zasilają budżet państwa, z którego państwo co rusz zasila, na przeróżne sposoby, służbę zdrowia w Polsce. Dlatego przestań jątrzyć.
nFZ kraków01.07.2017, 18:48
Rozliczcie rolników którzy tylko co kwartał smieszną kwotę płacą, a leczenie takie jak dla każdego. Wprowdzić system kont ile uzbierałeś za tyle się leczysz................. pozdrowienia dla Pani dyrektor NFZ buhhhhhha
pirx01.07.2017, 15:32
A tam nie ma co biadolić wrócą wasi dobrodzieje z partii POokemonów to wszystko dostaniecie nawet złote kaczki i złote rękawiczki i wsio za darmo budiet ocień haroszy
terenzo29.06.2017, 20:40
@reanimacja:
A co tam tylko personel, i to tylko w Rabce! Najlepiej cała Polskę od razu wymienić, wszystkich 35 milionów Polaków - dopiero wtedy godzić się będzie wydać jednego grosika na szpital z publicznych pieniędzy, wcześniej nie.
reanimacja29.06.2017, 19:15
Szpital w Rabce powinien trafić do tej sieci ale dopiero jak wymienią w nim cały personel. Takiego dziadostwa nie godzi się finansować z pieniędzy publicznych. Konowały w niebieskich rękawiczkach.
MłodaRabka29.06.2017, 19:12
---> blokers, konkrety poproszę, a nie wyzywanie od /.../,
ale jak brakuje argumentów to pozostaje tylko prymitywne obrażanie .
Czy może mi ktoś powiedzieć czemu miałabym płakać po Pis skoro od powstania tego ugrupowania(2001 r.) nie pojawiły się żadne okoliczności pogrążające tą partię. Żadna formacja polityczna nie była tak propolska w swojej postawie i nie dbała o interesy wszystkich obywateli. W tej chwili są rozbijane układy towarzyskie na różnych poziomach i stąd to ujadanie i mieszanie niezorientowanym obywatelom w głowach. A tak poza tym ilu masz POwców w rodzinie którym nie leży uczciwa władza?
Szpital29.06.2017, 18:36
@MłodaRabka
Do sieci dostały się molochy takie jak szpital w mniejszej od Rabki Krynicy :) :) A szpital będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach aż do 30 września a później będzie nowa kontraktacja i nowe zasady :):)
kodak29.06.2017, 16:32
Idę do lekarza płacę za wizytę z swoich pieniędzy/najbiedniejsi nie płacą/ Biorę rachunek .ZUS oddaje mi 75% .Ja wybieram lekarza i decyduje czy płacę 100 czy 1000zł./oczywiście lekarzom się to podobać nie może/ Ale podobny system sprawdził się we Francji i funkcjonuje do dziś./ U nas na Śląsku wprowadzono podobnie funkcjonujące karty NFZ .Ale sprzeciw środowisk lekarskich był tak duży ,że je wycofano. No cóż. Dostawali pieniądze za wykonaną pracę.A byli tacy co pacjentów nie mieli . Brak wizyty =brak pieniędzy. No to system obalili. A tylko taki system gwarantuje nam należytą opiekę. I trzeba do niego wrócić jak najprędzej.
blokers29.06.2017, 14:57
do młoda rabka życzę ci abyś jeszcze nie płakała na ten twój kochany pis chyba, że jesteś /.../ to rozumiem twoje wychwalanie
MłodaRabka29.06.2017, 13:05
Spójrzcie jakie molochy trafiły do tej sieci szpital,i a potem popatrzcie na tą mała karykaturę szpitala w Rabce...
Poza tym do wszystkich krytykujących PiS, nauczcie sie czytać ze zrozumieniem, Lemingi wstecznie postępowe, i zauważcie że szpital w Rabce będzie funkcjonował na zasadach obecnie obowiązujących .
PS. to za czasów Platformy placówka w Rabce przeżywała największy kryzys. Pozdrawiam Prawych z Podhala.
terenzo29.06.2017, 08:24
Skąd się ta głęboka patologia służby zdrowia w Polsce bierze? Zauważcie że o ile wszystkie inne sfery życia są poddane pod pręgierz krytyki opinii publicznej, to służba zdrowia znajduje się pod specjalnym kloszem ochronnym. Oni sobie arbitralnie przydzielają środki bo oni wiedzą najlepiej, a ty ciemny ludku siedź cicho, teraz wymyślili sobie jakąś sieć szpitali i ani im w głowie nie postanie myśl że może by tak społeczeństwu trzeba było wyjaśnić zasadność powołania do bytu takiego dziwacznego konstruktu prawno-administracyjnego. Oni sobie arbitralnie przydzielają nagrody za wspaniałe funkcjonowanie służby zdrowia, a tobie ciemny ludku nic do tego. Można krytykować Kościół i księży, można krytykować policję, szkolnictwo, itd. ale do służby zdrowia obywatelska kontrola społeczna dostępu nie ma, obywatele mają zero wpływu na to co się tam w tej służbie zdrowia dzieje, a dzieje się naprawdę coraz gorzej, co widać na każdym kroku. Tak się dzieje z każdą działalnością która zostanie wyłączona spod społecznej kontroli: dochodzi w niej prędzej czy później do patologii. Przy okazji zapytać chciałem /.../

Odsyłam do redakcji. Moderator.
elza28.06.2017, 22:00
Ludzie z Rabki mogą się przecież nie leczyć tylko ministrowie jak przyjadą na zabiegi a tak było to muszą mieć wszystko zadarmo mieszkańcy Rabki drugi sort ludzi brawo pis i wszystkie mohery z rabki macie za swoje
elka28.06.2017, 21:54
Pani Burmistrz Rabki tak się non stop do Pisu podlizuje, a tu masz szpitala rabczańskiego nie ma w sieci, dobra zmiana, mieszkańcy Rabki i okolic będą pamiętać przy urnie wyborczej
Magda28.06.2017, 21:29
Wstyd, ze szpital nowotarski, taki duży powiat ma tylko jedynkę, a Zakopane dwójkę. MNiejsze pieniadze! Trzeba było zlikwidować kardiologię i neurologię, stracic specjalistów, mamy teraz tego konsekwencje. Szkoda. A nagordy dla dyrektora płyną!!!!
Szpital28.06.2017, 21:13
@Romek
Szpital w Rabce ruszyły same nasze władze, nie robiąc zamiast oddziałów poliatywu i zol - oddziałów ginekologii i pediatrii (ani pełnej chirurgii zamiast planowej). Szpital w tym kształcie przez lata nie był szpitalem ani dla nfz, ani dla nikogo, stąd go kantowano, a teraz to wybrzmiało w ustawie i sieci u nas nie ma.
Chora28.06.2017, 19:00
czyli gó..o w papierku ! Tak przekazane : ma byc lepiej ale ...dla nas nie dla pacjentów!Rabka ochłapy dostanie !
terenzo28.06.2017, 18:26
Bardzo chciałbym poznać kryteria w oparciu o które jedne szpitale znalazły się, a inne nie znalazły się w tej jakiejś dziwacznej sieci szpitali. Czy losowano szpitale i np. Szpital z Rabki miał pecha i nie został wylosowany do sieci? A może pracownikom rabczańskiego szpitala źle z oczu patrzyło? Ja nie mieszkam w Rabce, ale wiem że to jest duże miasto, więc przypuszczam że coś więcej w tym temacie mieszkańcy chcieliby wiedzieć ...
Romek28.06.2017, 17:49
Tylko spróbujcie ruszyć nasz szpital w Rabce!
OjDyro28.06.2017, 17:40
Brawo PiS. Już od lipca znikną kolejki do diabetologa. Wszystkich z cukrzycą 2 przerzucono do lekarzy rodzinnych. Proste?
tadek28.06.2017, 17:22
A jakie korzyści z tej blablaniny będzie miał pacjent. Zatrudnicie więcj lekarzy?NIE. Kolejki się zmniejszą? NIE. Polepszy się opieka nad pacjentem? NIE. Przestaniemy płacić podwójnie na na składkę zdrowotną i lekarzy w gabinetach prywatnych??? Kiedy w końcu rządzący tym państwem coś z tą absurdalną sytuacją zamierzają zrobić? Albo nas leczycie państwowo ,albo przestańcie nas zmuszać do płacenia kolosalnych kwot ,które nam nic w rezultacie nie dają. A my płacimy jeszcze raz w prywatnych gabinetach. Co to ku......a ma być!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl