11.07.2017, 15:22 | czytano: 11577

Jest zgoda na budowę wschodniej obwodnicy Nowego Targu! Można budować rondo na alejach i drogę przez Bereki

Do Urzędu Miasta w Nowym Targu dotarło ostatnie pozwolenie, na budowę ronda na Al. Tysiąclecia, które otwiera drogę do budowy ostatniego brakującego odcinka wschodniej obwodnicy miasta, który połączy ul. Waksmundzką z ul. Sikorskiego.
Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek potwierdził w rozmowie z Podhale24.pl, że magistrat otrzymał wczoraj pisemną zgodę na realizacji inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności dla budowy ronda na skrzyżowaniu mającej powstać nowej drogi, Al. Tysiąclecia i ul. Sikorskiego. Była to ostatnia potrzebna zgoda, której brakowało miastu, by rozpocząć budowę obwodnicy. Teraz miasto ma komplet pozwoleń, żeby wybudować drogę przez stary jarmark i rondo. Pozwolenia na budowę samej drogi miasto otrzymało już jakiś czas temu.
- Od strony formalnej mamy już wszystko gotowe. Trzeba teraz zakasać rękawy i skupić całą uwagę na zrealizowani inwestycji - mówi Waldemar Wojatszek.O budowie obwodnicy mówiło się od prawie 10 lat. W 2011 r. powstał most na Bałęzowym wraz z drogą, który połączył Kowaniec z ul. Waksmundzką. Kolejną przeszkodą był jarmark, który stał na drodze obwodnicy. Dopiero rok temu, obecnym władzom udało się zrealizować to trudne przedsięwzięcie - zlikwidować starą targowicę na Bereki i przenieść ją w nowe miejsce, przy oczyszczalni. To otworzyło drogę do budowy ostatniego odcinka obwodnicy między ul. Waksmundzką i Alejami Tysiąclecia.W ostatnich tygodniach do Nowego Targu dotarła też inna, dobra wiadomość - miasto otrzymało ponad 5 milionów dotacji na budowę obwodnicy ze środków Unii Europejskiej. Cała inwestycja szacowana jest na około 8 mln zł. Dokładna kwota znana będzie po rozstrzygnięciu przetargu, który Urząd Miasta w Nowym Targu planuje ogłosić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wiceburmistrz Wojtaszek mówi, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miasto podpisze umowę z wykonawcą we wrześniu. Firma, która wygra przetarg, będzie miała na budowę drogi i ronda czas do jesieni przyszłego roku.


Droga przez Bereki może się okazać kluczowa dla rozwiązania problemu dużego ruchu samochodowego w centrum miasta. Po jej wybudowaniu będzie można przejechać Nowy Targ z północy na południe (od Kowańca do ul. Szaflarskiej i zakopianki) z pominięciem Rynku i ulicy przyległych. Pozwoli to w znacznej mierze odciążyć centrum.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ToJa13.07.2017, 18:00
Pięknie, ale na kierunku wschód - zachód nadal pozostanie JEDNA JEDYNA ulica; Al. Tysiąclecia, której przejechać w czwartki i soboty po prostu się nie da !!!!!!!!!!!!!!
wieś13.07.2017, 17:34
@Esbek rzygac to mi sie chce czytajac takie komentarze, i tak jak ktos ci napisał czasy ci sie pomyliły budują za nasze i dla nas a nie dla siebie by coś sie działo coś sie robiło, realizują 25-30 letni plan budowy drogi , ( nie obwodnicy jak to szczytnie sobie nazywają) i oklasków do nędzy oczekują czy niby czego,od 10 lat to mieszkańcy domagają sie obwodnicy jak pan bog przykazal a nie fuszerki i marnowania na wszystko co popadnie kasy tu 1mln tam 2mln tu 3 i obwodnice i rozwiazanie klopotu zakopianki i aleji zobaczymy za kolejne 20-30 lat , akurat bdzie juz nie auktualna , lepiej rozumiem budowac co popadnie i gdzie popadnie zamiast raz a porządnie,

@Drogowy - no i co s stego jaka to droga czy powiadowa czy nie nie trzeba sie znac by wiedziec ze sw anna na "obwodnicze czy jej wezej sie nigdy nie nadawala i nie bedzie nadawac ale widze pan drogowy wie lepiej , stolek w UM czeka dla takich cieci, zapraszam
mm13.07.2017, 08:54
Tak most na kowaniec był budowany po to ,żeby zrobić przewyższenie prosto na szpital ,no ale jAcy rządzący takie miasto .wieśniacki rynek z wontanną ,nowy park zamiast remontu hali lodowej ,jarmark zaniedbany i przeniesiony i skąd będą dutki -ze spalin ?
duzo zdrowia13.07.2017, 07:41
ceny w nowo budowanych mieszkaniach na tym osiedlu, spadną bo nikt nie będzie chciał mieszkać przy obwodnicy nawet z "widokiem " na Tatry. Ktoś rozum postradał ....
Gg12.07.2017, 20:51
No to do roboty. Korki i tak będą
p.12.07.2017, 20:39
zwal jak zwał, czy obwodnica czy nie ale zawsze jakaś to nowa droga wybudowana na 50 lat z której trzeba się cieszyć!
STAŚ12.07.2017, 19:21
Należy, oczywiście, pootwierać wszystkie pozamykane, ślepe ulice, i pewnie, choć troszkę rozwiąże to sprawę przepustowości !

Jeszcze jedno. Za myślenie trzeba płacić, ale, gdyby decydenci posłuchali ludzi, którzy korzystają z dróg, otrzymali by za darmo informacje. Pozdrawiam myślących, i powtarzam, dobra rada i od.....!!!
miejscowy12.07.2017, 13:48
ciekawe , a do Białki Tatrzańskiej dalej będą jeździć alejami ?
Nogaty12.07.2017, 13:17
@ Mariusz. Se mieszkaj dalej w ,,zimnej,, Norwegi.(W Polsce się zawsze myślało bezpłatnie, cóż jesteś ,,ewenement,, w tamtym kraju że płacą za myślenie) Dla Nas z N.Targu huraaaa!!!
Drogowy12.07.2017, 11:46
@Tadek
Św. Anny to droga powiatowa tak samo jak Szaflarska czy Kowaniec.

Jak widać komentujący dużo mówią ale znajomość faktów zerowa
kierowca12.07.2017, 11:44
Żeby zrobić obwodnicę, która całkowicie ominie miasto to najpierw trzeba dokończyć tę drogę o której mowa bo ruch w NT to dramat przez ZBYT MAŁĄ ilość dróg i połączeń.

Tak samo tragiczna jest obecna zakopianka, która przecięła miasto na pół i okrutnie utrudnia ruch. O ile by było łatwiej, gdyby można było ze wschodu na zachód przejechać przez Podtatrzańską i Kolejową nie musieć jechać naokoło przez Aleje.
Mariusz12.07.2017, 11:00
Fajnie, że coś robią w tym mieście, ale szkoda, że nie myślą zbyt przyszłościowo. Obwodnica jak sama nazwa wskazuje powinna przyjąć każdy rodzaj transportu od osobówek po duże tiry a znając życie będzie klapa. Mieszkam w Norwegii już kilka ładnych lat i tam obwodnica miasta rzeczywiście mija miasto szerokim łukiem a nie jak w przypadku Nowego Targu zostanie puszczona przy blokach. Jest to dla mnie zupełnie nietrafiony pomysł z lokalizacją trasy, ale to nie mi płacą za myślenie. Pozdrawiam z północy Norwegii
ty12.07.2017, 10:41
Czy powstanie odcinek od "Topora" do zakopianki? I odcinek od Krakowskiej, ponad szpital do ronda na Kowaniec? Bez tego ta ulica nie jest obwodnicą bo nie wyprowadza ruchu z miasta...
Planner12.07.2017, 08:16
Nowa zakopianka po wyjsciu z lasu nad torami wejdzie na rondo ze stara zakopianka w rejonie mcdonald kfc alma Z tego ronda na filarach bedzie droga w strone skarpy lotniska w kierunku nowego cmentarza i dalej na Nowy Sacz Sikorskiego bedzie sie wiec raczej na pewno laczyc z ta droga na filarach ktora bedzie przebiegala przed oknami lokatorow osiedla.
kropkanad I12.07.2017, 08:11
Ojojoj..cos mi sie wydaje ze Pani Jaworowicz z tv powinna sie zajac tym machlojstwem w miescie......
Tadek12.07.2017, 07:38
Jaka obwodnica Św. Anną - to jest droga gminna , 2 samochody mijają się na grubość włosa ......
Jaki jest zjazd z zakopianki do Nowego Targu tą obwodnicą - TRAGEDIA.
Gdzie kolejne rondo na Św. Anny do wyjazdu z zakopianki od Krakowa .?
Gdzie jest planowany wyjazd z "obwodnicy" w okolicach starej drogi do Szaflar .
JEDEN Wielki BEŁKOT
ale niech się dzieje - jest kasa .......
stan12.07.2017, 07:22
..........A miasto miało w d*** odkupienie kawałka chodnika między równią a alejami gdzie tyle ludzi z niego korzystało ...ok 5 tyś ludzi korzystało z tego przejścia ....i tylu nie będzie głosować na pana p burmistrzu...łącznie z moją mamą i twoją i twoją
W12.07.2017, 06:14
M....w planach to może i była, ale teraz na przedłużeniu Sikorskiego stoi blok i żadna droga tam nie będzie biegła.
Do Esbek12.07.2017, 00:26
Chyba ci się czasy pomyliły towarzyszu.Decydenci nie budują za swoje prywatne pieniądze tylko za pieniądze podatników.Chyba mamy prawo być zaniepokojeni że nie najlepiej wydają te pieniądze.
nie ślepy12.07.2017, 00:20
...a na Waksmundzkiej skrzyżowanie koszmarek. A rondo najlepsze rozwiązanie!
o.11.07.2017, 23:56
ważny jest też dojazd karetki do/z szpitala. będzie szybciej i sprawniej
Do M11.07.2017, 23:21
Może nas oświecisz jak ta niby obwodnica ma omijać Polanę Szaflarską?
Wyobrażasz sobie Tira jadącego tą obwodnicą?
To że coś jest na planach nie znaczy że jest dobre.
tutejsy , ale nie swój11.07.2017, 22:41
Lodowisko wybudujemy i chodzić będziemy na piechotę. Trezeba wybrać , albo pipki , albo akwarium
Esbek11.07.2017, 22:39
Zygac sie chce po przeczytaniu tych Waszych wypocic! Nie budwoali zle, buduja rowniez zle - czyli norma w czasach hejtu...
Wedlug mnie droga nie bedzie zadna obwodnica, ale droga jak najbardziej potrzebna i wyczekiwana. Mam nadzieje ze nie bedzie to ostatni odcinek i doczekamy czasow kiedy zostanie ona wlaczona w obecna zakopianke - ktora za pare lat bedzie wylacznie obwodnica NT. Wiec usmiechu Wam zycze drodzy internauci :)
PS. Ten poczatek prac na wrzesien to bardzo optymistyczny plan - watpie czy obejdzie sie na jednym przetargu, choc przy takiej kasie dofinansowania moze nie byc wazna cena...
as11.07.2017, 21:45
najwięcej płaczą pewnie ludzie co mieli pieniądze z opłaty targowej na starej targowicy ( bangladesz ) teraz trzeba iść do pracy albo mniej wydawać :)
M11.07.2017, 20:07
Ludzie o czym wy gadanie? Miejsce na drogę na równi szaflarskiej jest wpisane w plan i nic tam nie powstaje i nie powstanie. Wystatczy wejść na stronę miasta i zobaczycie zaznaczony przebieg drogi. Plotki plotkami a prawdy w tym 0.

Tylko kiedy budowa nowego lodowiska!? Tyle Watycha o tym mówił i co?
Bilgun Ariunbatar11.07.2017, 19:52
Ta obwodnica w kierunku południowym będzie prowadzić donikąd...
pyszny11.07.2017, 19:34
oby burmistrz wojtaszek jadac tamtedy nikogo przypadkiem nie potracil...
115KM11.07.2017, 19:20
Odcinek od Waksmundzkiej do ronda na Kowańcu też był krytykowany, a teraz wszyscy chętnie korzystają z niego. Każda dodatkowa droga, to częściowe odkorkowanie Alei i zakopianki. To mniej spalin, czystsze powietrze. Szkoda, ze tak długo trzeba było czekać. Jednak ktoś dobrze lobbował na rzecz dawnej targowicy, która przynosiła głównie wstyd dla wizerunku miasta.
Big City: )11.07.2017, 19:17
Czyli Kowaniec będzie największą dzielnicą Miasta.Od oś Gazdy aż po zakopianke: )
rozumie gdzie jesteś?11.07.2017, 19:00
To jest obwodnica miasta czy obwodnica rynku? Nazwijmy to tak jak jest. Bo obwodnicy miasta chyba nie prowadzi się przez środek miasta...
lukasz11.07.2017, 18:56
To jest polączenie ul.sikorskiego z waksmundzką a obwodnica miasta jest na granicy lub poza miastem,tylko mieszkancy nowych blokow przy polanie szaflarskiej bedą mieli problem z przejsciem nad Dunajec moze przejscie z sygnalizacją swietlną
STAŚ11.07.2017, 18:48
Ludzie niezadowoleni.......dajcie spokój. Z Kowańca pobiegnie tunel do Klikuszowej. Polak potrafi. Ale wcześniej rozwalą wszystkie drogi, łącznie z elitarnym osiedlem Polana Szaflarska. A, ludzie tam mieszkający, już dziś zamieniają mieszkania na osiedle TOPOLOWE !!! Brawo!
;(11.07.2017, 18:35
A miasto miało w d*** odkupienie kawałka chodnika między równią a alejami gdzie tyle ludzi z niego korzystało :(
@PK11.07.2017, 18:30
burmistrz Wojtaszek nie zna historii tego tematu bo i skąd
ale to ważna inwestycja niech powstanie jak najszybciej
brawo nowa władzia11.07.2017, 18:27
urbanista naszego miasta to wychowanek starych władz które skutecznie blokowały budowę tej obwodnicy a tereny pod jej budowę lekką rączką oddały dla osiedla Bryksy teraz on odsprzedaje te tereny -to jest kryminał
Pracuś11.07.2017, 18:10
Zróbcie od razu drugie rondo na Waksmundzkiej, bo to obecne kolizyjne skrzyżowanie to jakiś nieudacznik projektował, a urzędnicy zatwierdzili, zresztą do dzisiaj pracują.
kryminał11.07.2017, 17:44
za zgodę wystawianie bloków i domów na środku terenów przewidzianych pod drogi miejski urbanista powinien trafić do ....
Sisi11.07.2017, 17:15
No to mieszkańcy Sikorskiego bedą mieli super obwodnicę pod oknami ,ich mieszkania na pewno spadną cenowo w dół ,wogóle obwodnica w tym miejscu to był strzał w dziesiątkę ,skończą się beztroskie spacery nad Dunajec i przejażdżki ścieżką rowerową ,a jarmark przeszkadzał ,bo był tylko dwa dni w tygodniu i ruch był tylko w jesieni,a teraz będzie codziennie
blokówka11.07.2017, 17:06
"Po jej wybudowaniu będzie można przejechać Nowy Targ z północy na południe (od Kowańca do ul. Szaflarskiej i zakopianki) z pominięciem Rynku i ulicy przyległych" trochę nie rozumiem, gdzie można będzie wjeżdżać na ul. Szaflarską i zakopiankę? Czyżby chodziło o przejazd między blokami? Nie wyobrażam sobie natężenia ruchu na w sumie osiedlowych uliczkach. Po wjechaniu z ul. Podtatrzanskiej w ul. Szaflarską i dalej w lewo do feralnego wjazdu na zakopiankę. To chyba kolejne "wąskie gardło" komunikacyjne miasta i nader niebezpieczne. Kierowanie tam większej liczby samochodów może powodować kolejne niebezpieczne kolizje. Nic nie da się zrobic z tym wjazdem na zakopiankę?
v11.07.2017, 16:43
Ostatnia kadencja.nm
PK11.07.2017, 16:38
Nie wiem jakie dziesięć lat jest gatki o budowie ,bo w latach osiemdziesiątych były już plany budowy obwodnicy i nawet rozpoczęto ją budować. Wiem też,że na południowej części tej obwodnicy na samym środku buduje się teraz blok.Dla "zadowolenia" mieszkańców ruch z tej obwodnicy ku Szaflarskiej i Zakopianki będzie odbywał się pomiędzy blokami.Brawo tak trzymać proponuję jeszcze zrobić nakaz jazdy dla ciężarowych na tą wspaniałą obwodnicę żeby rozniosły ulicę Św. Anny i Podtatrzańską.Nobel dla urbanisty naszego miasta wisi w powietrzu!!!
ja11.07.2017, 16:15
Brawo , budować !!
sportowy11.07.2017, 15:23
Super! Teraz czas na lodowisko a raczej halę widowiskowo-sportową! :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl