02.08.2017, 10:56 | czytano: 2088

Dziwne wyjaśnienia burmistrza Doruli ws. opłaty miejscowej

Arch. Podhale24.pl
Sąd: opłata klimatyczna jest bezprawna, bo powietrze w Zakopanem nie jest czyste. Burmistrz: ale mamy za to ładne widoki, a pomiary są zniekształcone. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie opublikował uzasadnienie wyroku, w którym uznał nieważność uchwały, na mocy której miasto pobiera od turystów opłatę miejscową.
Sąd administracyjny, po skardze jednego z turystów uznał, że Zakopane nie ma prawa pobierać opłaty. Jako główny argument padła kwestia stanu powietrza pod Tatrami w dniu podejmowania uchwały, czyli w roku 2008. Według sądu, to właśnie wtedy Zakopane nie spełniało jednego z trzech podstawowych warunków, które umożliwiałyby pobieranie tej opłaty, czyli dobrej jakości powietrza. A to powoduje, że uchwała jest nieważna. Radni, podejmując uchwałę, nie mieli również żadnego pisemnego potwierdzenia jakości powietrza w Zakopanem, nie dochowali więc należytej staranności.
Jednocześnie sąd zwrócił uwagę na fakt, że uchwała w rażący sposób narusza również obecnie obowiązujące prawo, bowiem stan powietrza od tamtego czasu w żaden zauważalny sposób się nie poprawił.

Burmistrz Leszek Dorula wniósł o oddalenie skargi między innymi ze względu na jej bezzasadność. Według niego, Zakopane spełnia warunki krajobrazowe i umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, które dają podstawę do pobierania opłaty.

Według burmistrza Doruli, dzięki działaniom proekologicznym miasta, w Zakopanem obserwuje się znaczącą poprawę jakości powietrza. Przekroczenia norm w Zakopanem, o których od lat alarmują ekolodzy, są zaś wynikiem błędnych pomiarów. Burmistrz dowodził, że stacja pomiarowa położona na Równi Krupowej zlokalizowana została nieprawidłowo w ścisłym centrum miasta, w bliskiej odległości od głównego ciągu komunikacyjnego, co zniekształca rzeczywisty obraz jakości powietrza w Zakopanem.

Sąd nie podzielił jednak tej opinii. W uzasadnieniu czytamy, że pomiary wykonane zostały zgodnie ze wskazaną przez ustawodawcę metodologią. Lokalizacja punktów pomiarowych zgodna zaś jest z wytycznymi Ministra Środowiska.

rk-w/
zobacz także
komentarze
brunhilda04.08.2017, 17:24
Lach to jedz do Francji ...może ci się uda to nie zginiesz w zamachu bombowym...mnie nikt nić nie musi dawać na wczasy jadę alb nie ...mów za siebie
lach04.08.2017, 15:54
Na całym świecie ustawodawca nakazuje żeby państwo raczej dawało swoim obywatelom specjalne pieniądze żeby jednak na wakacje gdzieś pojechali. Tak się dzieje we Francji, Skandynawii i wielu innych krajach. Zauważcie że w Polsce jest odwrotnie, w Polsce wręcz czyha się na tego biednego, często zadłużonego na wakacyjny wyjazd (dowodem tu są tzw. "pożyczki wakacyjne" oferowane przez większość funkcjonujących w Polsce banków), żeby jeszcze i opłatę miejscową z tych biednych polskich turystów zedrzeć. Wstyd, hańba, brzydko i bardzo nikczemnie. To pokazuje jak bardzo zacofanych państwem jesteśmy.
brunhilda03.08.2017, 22:21
Gazdzino mos racje...biedny zapłaci za wszystko i podziękuje a skucom zawsze o te złoty pięćdzisiąt ci bogaci ...dopóki będą korki do Zakopanego to żadne ratowanie powietrza nie pomoże ...pyrkanie w korku to niby co nie szkodzi? bo w bzdziny się obraco ? Ekologi śpece od cystego powietrza ...raczej od siedmiu boleści...
Gaździno02.08.2017, 15:09
Opłata miejscowa, jak sama nazwa mówi, jest pobierana za pobyt w miejscu, mieście Zakopanem, a nie za czyste powietrze. Każdy kto przyjeżdża do Zakopanego, przyjeżdża do konkretnego miejsca i zdaje sobie sprawę że będzie tu oddychał powietrzem takim jakie w danym dniu jest. Jeżeli ma z tym problem niech wybiera inne miejsca z mapy świata, a nie płacze że on biedny i pokrzywdzony.
pielgrzym02.08.2017, 14:25
sprawa prosta jakośc powietrza znacznie sie poprawi niech wszyscy turysci razem z autorem pozwu zostawia samochody np na parkingu w Szaflarach czy nowym Tragui korzystaja z transportu publicznego
baciok@02.08.2017, 13:51
Idąc tym tokiem myślenia to i w NT powinno się wprowadzić opłatę klimatyczną. Paranoja.
alik02.08.2017, 12:19
Miasto nie spełnia wymogów proekologicznych ponieważ:
1. posiadana oczyszczalnia ścieków jest niewystarczająca i ścieki nie wpełni oczyszczone spuszczane są do rzek,
2. zanieczyszczenie powietrza przez dymiące kominy i pojazdy,
pro02.08.2017, 11:36
W Zakopanym NIC się nie robi względem poprawy powietrza. Nie ma programu wspierającego likwidacje kotłowni węglowych . Burmistrz prawdopodobnie nie dysponuje żadnymi statystykami mogącymi poprzeć jego słowa.Jego wniosek o oddalenie jest niezasadny a działania proekologiczne to przypadkiem nie kilkudniowe zjazdy i debaty o problemie,który i tak nie został rozwiązany. Posiedzieli ,pogadali za pieniądze podatnika a teraz słyszę ze to były działania proekologiczne?
Ania02.08.2017, 11:31
To już ostatnia kadencja :-)
Tępy Toporek02.08.2017, 11:27
Jakie dziwne ? Średnio rozgarnięty gimbus po przeczytaniu co to jest Oplata Miejscowa powinien zrozumieć, że Burmistrz dobrze i logicznie tłumaczy.
Tutejszy02.08.2017, 11:19
Nie kombinuj Dorulo, nie kombinuj... Weźcie się w końcu za program naprawy powietrza jak Kraków, a nie ino sezon, turyści i dutki. Przecież w okresie grzewczym powietrze syfne jak na Śląsku.
.02.08.2017, 10:59
W Zakopcu nie robią nic oprócz pięknego mówienia, organizowania konferencji dla oficjeli itp. W Nowym Targu stacja jest jeszcze gorzej położona bo w najniższym punkcie miasta gdzie wszytko spływa a wszędzie dookoła są domy opalane głównie węglem i nikt nie narzeka tylko wymieniają setki piecy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl