03.08.2017, 16:18 | czytano: 3769

Metropolita krakowski na uroczystościach jubileuszowych w Podwilku

Fot. Adam Bujak / Archidiecezja Krakowska
Z okazji 330-lecia erygowania parafii św. Marcina i 250-lecia budowy kościoła abp Marek Jędraszewski odprawił Mszę św. odpustową w Podwilku na Orawie. W ramach obchodów jubileuszowych tego dnia odbył się również piknik rodzinny oraz koncert organowy.
W trakcie mszy św. arcybiskup wyraził wdzięczność dla wielu pokoleń mieszkańców Orawy, którzy na przestrzeni dziejów, wsłuchując się w głos swoich duszpasterzy, przekazywali katolicką wiarę. – Poczucie przynależności do świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła, świadomość korzeni, wspaniała działalność miejscowych duszpasterzy sprawiła, że można było mówić – od pewnego momentu – święta Orawa, katolicka kraina, która ocaliła swoją jedność z Kościołem i z Ojcem świętym w wyznawaniu czystej wiary – mówił do zebranych metropolita krakowski.
Wspomniał także postać zasłużonego dla Orawy i Podwilka, zmarłego w obozie koncentracyjnym w Dachau, ks. proboszcza Jana Góralika. Z okazji 75. rocznicy jego śmierci jesienią odbędzie się symboliczny pogrzeb kapłana. Arcybiskup docenił także poświęcenie i trud kolejnych generacji: – Mówiąc o jedności wiary, o wierności Bogu do końca, przypominając do czego wszyscy jesteśmy zobowiązani poprzez cierpienia i męczeństwo tych wszystkich, którzy dla Chrystusa oddali swoje życie włączamy w tą pamięć dokonania późniejszych księży proboszczów, duszpasterzy, wikariuszy, diakonów, którzy tutaj pracowali i pracują.

Po nabożeństwie, w uroczystej procesji wokół kościoła, poniesiono relikwie św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny, św. Marcina oraz błogosławionego ks. Michała Sopoćko.

oprac. ah/ źródło: Archidiecezja Krakowska
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pytanie z Orawy06.08.2017, 15:06
Wojt od siebie daje czy w imieniu całej Orawy z pieniedzy podatników ?
Tak jak pobyt w Ameryce ?
lach04.08.2017, 16:16
@cołaska:
Skacz pod niebiosa z radości bo "???" jeszcze nie zabronił Ci cieszyć się z życia, a "???" jest kimś w niebie u pana Boga bardzo wpływowym, ponieważ "???" wie najlepiej ze wszystkich kiedy pan Bóg wejdzie a kiedy nie wejdzie, z przyzwoleniem, tudzież bez przyzwolenia. A w kwestii tego co łaska to należy w deklaracji PIT zapełniać kwadracik że nie chce się należeć do żadnego z wyznań i wtedy nie targną się nasze ciężko zarobione pieniądze. Wtedy przestaniemy być najbardziej zacofanym krajem OECD.
???03.08.2017, 22:32
@cołaska?
Nikt Ci nie zabrania cieszyć się z życia, nikt Ci nie każe cierpieć... Twój wybór, Pan Bóg w życie nikogo nie wejdzie bez przyzwolenia, wolna wola człowieka.
Janosik03.08.2017, 20:39
Normalne i ,,upierdliwe,, komentarze zostaną usunięte.Moderator nie góral.Baby i Boga się boi.
cołaska?03.08.2017, 19:55
Po co mam cierpieć i męczyć się całe życie w imię Chrystusa ?Chcę żyć.Normalnie. Cieszyć się z życia.(cukierki na festynie 12 zeta za 10 deko 120 za kilo,piwo 7 zeta,Boże widzisz i nie grzmisz?).
niewierny03.08.2017, 19:35
No i ? Czy ktoś wyciągnie z tego wnioski na przyszłość? Wątpię,bardzo.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl