04.08.2017, 12:18 | czytano: 1274

Zakopane: dotacje na solary, fotowoltaikę i pompy ciepła

Do końca sierpnia osoby, które chciałyby zainstalować solary, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, mogą zapisać się na listę zainteresowanych. Dofinansowanie ma wynieść do 60%.
- Odbieramy sygnały od mieszkańców,zwłaszcza tych, którzy mieszkają w rejonach, gdzie nieprędko doprowadzona zostanie sieć geotermalna lub gazowa, że są zainteresowani pomocą finansową na montaż odnawialnych źródeł energii, głównie solarów. Lista chętnych pozwoli nam wnioskować do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego o taką liczbę i moc instalacji, by dotację dostali wszyscy zainteresowani – wyjaśnia Agnieszka Bartocha, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w zakopiańskim magistracie. Będzie to kolejny krok w walce o czystsze powietrze w mieście.
O dofinansowanie mogą starać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych w Zakopanem, także jeśli prowadzona jest w nich działalność usługowa, np. wynajem pokoi. W tym celu należy wypełnić ankietę z odpowiednim załącznikiem, które można pobrać ze strony internetowej www.zakopane.eu/oze lub w zakopiańskim Urzędzie Miasta. Przygotowane zostały też wskazówki, które pomogą odpowiedzieć na pytania i określi, o jakie parametry instalacji wnioskować. Termin składania ankiet mija 31 sierpnia 2017 r.

Tworzeniu listy zainteresowanych towarzyszy mała akcja edukacyjna z działem OZE w praktyce. - O ile solary są na Podhalu dość popularne, wiele osób wciąż z rezerwą podchodzi do instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Chcemy pokazać na konkretnych przykładach, jak te urządzenia sprawdzają się w Zakopanem. Na początek Bartłomiej Zubek opowiada m.in. o tym, jak powietrzna pompa ciepła radzi sobie w zimie i jakie są to oszczędności – mówi Krzysztof Topór-Huciański, zakopiański Ekodoradca.

Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) wykorzystują promieniowanie słoneczne, siłę wiatru, płynącą wodę lub ciepło ziemi do wytworzenia energii potrzebnej do ogrzania domu, zagrzania wody lub – w przypadku paneli fotowoltaicznych – do produkcji prądu. Z wyjątkiem kosztów instalacji i eksploatacji urządzeń, jest to darmowa energia, stąd w kampanii pojawia się hasło: Zadbaj o środowisko i swoją kieszeń.

Szczegółowe informacje na stronie www.zakopane.eu/oze oraz pod numerem telefonu 18 20 20 497 lub 18 20 20 413.

Materiały prasowe, oprac. r/
komentarze
Miatowy04.08.2017, 15:22
A czemu Nowy Targ nie potrafi ???
Konsekwentnie i z wizją nic się nie robi aby tutaj żyło się lepiej.
Zakopane może a Miasto nie ???
Potrzeba i tutaj burmistrza Doruli to by się dało.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl